https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dobre-a-spatne-zpravy-z-kodane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Skalík: Dobré a špatné zprávy z Kodaně

16.12.2009
Je půl sedmé ráno. V rozzářeném voze metra přivírám oči, chce se mi ještě spát. Přesto si po chvíli nemůžu nevšimnout barevné fotografie, která pokrývá polovinu titulní stránky Hospodářských novin v rukách pána naproti. Tučný titulek u ní říká „Dánové pozatýkali 1000 ekologických aktivistů“ a na noční fotce je znát zástupy těžkooděnců tyčící se nad desítkami na zemi spoutaných lidí. Říkám si, že to byl asi jen sen, že jsem se asi právě vrátil z úplně jiné Kodaně.
 
V sobotu 12. prosince se v dánském hlavním městě konala největší z několika desítek manifestací roztroušených po celém světě. Všechny měly společné téma: požadovaly po státnících, aby v Kodani během probíhající konference o klimatu uzavřeli férovou, odvážnou a právně závaznou dohodu. Podle vědeckých zpráv zveřejněných po zásadní čtvrté zprávě klimatického panelu IPCC z roku 2007 se totiž zdá, že únosné oteplení, které ještě nespustí přírodní řetězovou reakci je pouze 1,5 a ne očekávané 2 stupně Celsia. Koncentrace oxidu uhličitého, který přibývá v atmosféře rychlostí 2 ppm za rok, již limitně dosahuje 400 ppm. Pro udržení Země tak, jak ji známe, je ale zřejmě třeba se vrátit ke koncentraci 350 ppm – tedy téměř na půl cesty zpět k jejím předindustriálním hodnotám.

Že cesta k celosvětové dohodě, znamenající tak výraznou změnu našeho životního stylu, nebude procházkou růžovou zahradou, odhadovali poslední dobou všichni. Realita na severské konferenci je přesto ještě o něco zamrzlejší: bohaté země v čele s USA, Kanadou, či zeměmi EU se brání výrazným závazkům k omezení svých vlastních emisí, a zároveň odmítají poskytnout rozvojovému světu dostatečné peníze na čisté technologie a na opatření proti dopadům změny klimatu. Světoví zbohatlíci – včetně České republiky – tak v podstatě brání řešení, které, přijde-li nejpozději v následujícím roce a zvrátí-li růst emisí už během následujících pěti let, může podle vědců znamenat skutečně poslední šanci zabránit nezvratným – a vpravdě děsivým – změnám.

Dánové, Němci, Francouzi, či Britové tohle dobře vědí. V téměř stotisícovém davu, který naplnil v sobotním poledni náměstí před dánským parlamentem, se česká skupinka čítající několik desítek duší proto snadno ztratila. Po chvíli naplněné proslovy pak tento několikakilometrový zástup vyrazil na okraj města k Bella Center, kde se mezinárodní klimatické zasedání odehrává. Těch sto tisíc lidí by se těžko dalo zařadit do jednoho balíku: ulicemi procházeli patnáctiletí i sedmdesátiletí, komunisté i anarchisté, zelení, duhově pruhovaní, andělé, maminky s kočárky, lední medvědi, klaunové, psi, cyklisté. O jednotnost názoru ale nouze nebyla, všichni volali „Chceme klimatickou spravedlnost!“ A tak těžce odění policisté bránící vlastními těly výlohy McDonald’s byli spíše pro smích. Na sto tisíc lidí žádalo spravedlnost, nikoli bezpráví.

O spravedlnost se nežádalo ale jen křikem a na ulici. Po celé dva týdny konání konference Spojených národů je pro veřejnost v Kodani přístupná i paralelní konference Klimaforum09, během níž se už vystřídaly desítky v několika sálech současně probíhajících debat, přednášek a seminářů. V neděli 13. prosince se panelu o zemědělství ve vztahu ke klimatu zúčastnila například i indická aktivistka Vandana Shiva, známá za svůj odpor proti kolonialismu geneticky modifikovaných osiv. Z perspektivy pulzujícího centra bylo patrné, že změna klimatu není vůbec jen jedním ze světových problémů, ale že je - a bude - součástí příčin problémů mnoha. Klimatem to netepalo jen v temperovaných místnostech, ale i na chladivých kodaňských náměstích. K vidění byly doslova desítky výstav fotografií, uměleckých expozic a stánků vztahujících se ke změně podnebí.

Vinit právě jen dnešní česká média z toho, že je pro ně jeden demonstrant s kamenem vděčnějším námětem pro reportáž, než desetitisíce bez kamenů, by asi bylo bláhové – senzace táhly vždycky. S ohledem na to, že zřejmě mnoho času na řešení klimatické krize nezbývá, se ale přeci jen zdá role médií o něco odpovědnější a podstatnější, než je běžné. Takřka dvě a půl hodiny dálniční kontroly, která zjišťovala zda v batůžcích nemáme kromě chlebů se sýrem i bomby, jsem strávil čtením aktuálního čísla Guardianu. Bylo po střechu plné články, analýzami, reportážemi i komentáři týkajícími se klimatu. V Česku se naproti tomu často ze stránek nejčtenějších deníků dozvídáme, že se snad ani neotepluje, že je klimatologie zdiskreditována uniklými emaily, a že rozumnější je vyčkávat. Na to nelze reagovat jinak, než stručně: No hamba!

Problém české mediální scény asi přes noc nezmizí. Co ale můžeme udělat už dnes je, že si jej pojmenujeme. Srovnání se západními médii k tomu jen vybízí. Dokud si totiž česká hlavní média budou brát za vzor, jak referovat o klimatické změně, spíše Rusko, než západ, těžko může dojít k tomu, aby náš hlas nejen na kodaňské konferenci někdo zaslechnul – natož pak bral vážně.


reklama

 
Jan Skalík
Autor je student sociologie na FF UK.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist