Martin Mach Ondřej: Dotace na zelené bydlení - vyplatí se nespěchat
Možná je ale na místě obava z něčeho jiného. Právě odstartovaný dotační program na podporu zateplování, kotle na biomasu a pasivní bydlení pravděpodobně vyvolá velkou poptávku po specifických pracích, které jsou náročné na kvalitní provedení – projektování a stavba pasivních domů bude asi ten největší oříšek.
Otázka je, zda je u nás dostatek kvalitních firem, které jsou schopny rychle, kvalitně a levně připravit projekt? Je dost firem, které umějí dobře zateplit dům a vyměnit okna? Je dost architektů a stavařů, kteří zvládnou postavit dobrý pasivní dům? A nepovede převis poptávky nad nabídkou k tomu, že se na trhu objeví nekvalifikovaní kutilové a fušéři?
Ještě v době, kdy se o současném dotačním programu oficiálně nevědělo, jsem byl na semináři o zateplování budov. Jeden z řečníků, jehož jméno si už nevybavím, ale byl to muž z praxe, se mimochodem zmínil o tom, že zateplit dům lze taky tak špatně, že jde jen o vyhozené peníze. Už tehdy vedly ceny energií k velké poptávce po zateplování – a fušérsky odvedeným projektům.
Z vyprávění lidí, kteří se pustili do stavby i obyčejného rodinného domu, vím, jak je těžké najít kvalitní firmu, která má pracovní kázeň a stavbu nešidí. Dokáží takové firmy postavit pasivní dům, který je „citlivý“ na jakoukoliv stavební improvizaci?
Domnívám se, že dotacemi podpořený zájem dá velkou příležitost neumětelům všeho druhu. Co s tím? Nespěchejte a nehoňte svůj záměr. Při výběru firmy si dejte práci a doptejte se na její minulé realizace, doptejte se bývalých klientů na jejich zkušenost s firmou. Zajděte svůj záměr konzultovat do některého z Energetických konzultačních a informačních středisek. Rozvaha se vám vyplatí, protože zateplení, nový topný systém, neřkuli pasivní dům jsou investice na desítky let. Není potřeba spěchat – dotační program končí až na konci roku 2012.
Přečtěte si zprávu Stát dá miliardy na zelené bydlení ze 7.4. 2009.
reklama