https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dotace-na-zelene-bydleni-vyplati-se-nespechat?ids%5Bx53d3c94f1218ac62b6422aebd4509ab0%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mach Ondřej: Dotace na zelené bydlení - vyplatí se nespěchat

8.4.2009
Včera ministr životního prostředí Martin Bursík odstartoval dotační program na ekologizaci bydlení, který svým objemem nemá obdoby. V průběhu čtyř let má být k dispozici 25 miliard korun, určených pro zateplování rodinných a bytových domů, výstavbu pasivních domů a výměnu neekologických způsobů vytápění.
 
Velké plus je, že dotace je nároková. Splníte podmínky a peníze dostanete. U dřívějších podpor na výměnu kotlů nárok nebyl – jakmile došly peníze, přestalo se vyplácet. Toho už se není potřeba bát.

Možná je ale na místě obava z něčeho jiného. Právě odstartovaný dotační program na podporu zateplování, kotle na biomasu a pasivní bydlení pravděpodobně vyvolá velkou poptávku po specifických pracích, které jsou náročné na kvalitní provedení – projektování a stavba pasivních domů bude asi ten největší oříšek.

Otázka je, zda je u nás dostatek kvalitních firem, které jsou schopny rychle, kvalitně a levně připravit projekt? Je dost firem, které umějí dobře zateplit dům a vyměnit okna? Je dost architektů a stavařů, kteří zvládnou postavit dobrý pasivní dům? A nepovede převis poptávky nad nabídkou k tomu, že se na trhu objeví nekvalifikovaní kutilové a fušéři?

Ještě v době, kdy se o současném dotačním programu oficiálně nevědělo, jsem byl na semináři o zateplování budov. Jeden z řečníků, jehož jméno si už nevybavím, ale byl to muž z praxe, se mimochodem zmínil o tom, že zateplit dům lze taky tak špatně, že jde jen o vyhozené peníze. Už tehdy vedly ceny energií k velké poptávce po zateplování – a fušérsky odvedeným projektům.

Z vyprávění lidí, kteří se pustili do stavby i obyčejného rodinného domu, vím, jak je těžké najít kvalitní firmu, která má pracovní kázeň a stavbu nešidí. Dokáží takové firmy postavit pasivní dům, který je „citlivý“ na jakoukoliv stavební improvizaci?

Domnívám se, že dotacemi podpořený zájem dá velkou příležitost neumětelům všeho druhu. Co s tím? Nespěchejte a nehoňte svůj záměr. Při výběru firmy si dejte práci a doptejte se na její minulé realizace, doptejte se bývalých klientů na jejich zkušenost s firmou. Zajděte svůj záměr konzultovat do některého z Energetických konzultačních a informačních středisek. Rozvaha se vám vyplatí, protože zateplení, nový topný systém, neřkuli pasivní dům jsou investice na desítky let. Není potřeba spěchat – dotační program končí až na konci roku 2012.

Přečtěte si zprávu Stát dá miliardy na zelené bydlení ze 7.4. 2009.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Dotace..... - 9. 4. 2009 - Jakub

Proto je dobře, že je dotace daná napevno na metr čtvereční zateplované plochy. Takže firmy i firmičky vědí, že zdražováním si nijak nepomůžou...

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist