https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekolist.cz-anketa-k-otazce-zda-maji-byt-na-ekolistu-pod-clanky-diskuze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekolist.cz: Anketa k otázce, zda mají být pod články diskuze - výsledek ankety

22.1.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vážení čtenáři, vážené čtenářky,
děkujeme za Vaši přízeň a zájem o environmentální zpravodajství a publicistiku. Děkujeme za zájem o Ekolist. A jestli máte chvilku, pomozte nám prosím tím, že se zapojíte do naší ankety k otázce, zda mít či nemít na Ekolistu diskuze pod články. Edit 22. 1.: Výsledek viz doplnění textu níže.
 
Diskuzemi pod články chceme umožnit Vám, čtenářům a čtenářkám, zapojit se do debaty a věcně diskutovat s ostatními. To je idea.

Realita je ale taková, že věcná debata se pod články vede spíše zřídka. Ne že by se nikdy nepovedla, ale častěji se stává, že se věcná debata míchá s osobními výpady a nebo je zcela v zajetí trollů. A uhlídat slušnost diskuze v několika vláknech v několika aktuálních článcích je zcela nad lidské síly redakce Ekolistu. (Ale bylo by možné nastavit nějaký mechanismus, kdy budeme za opakované porušení pravidel místo mazání příspěvku autory vyhazovat úplně).

Redakce Ekolistu si čas od času vrací na stůl debatu, zda diskuze nezrušit. A protože je to přeci jen jakási služba čtenářům, zajímal by nás i Váš názor.

Prosím, zahlasujte v naší anketě a dejte nám tak prosím vědět. Případně, pokud byste nám chtěli k diskuzím poskytnou obsáhlejší zpětnou vazbu, prosím napište nám na ekolist@ekolist.cz.

Doplnění 22. 1. 2024: Výsledek ankety hovoří spíš pro zachování diskuzí. Anketa je pro redakci jen pomocný nástroj, musíme zvážit další okolnosti a rozmyslet se, co uděláme. Za sebe si myslím, že nějakou změnu udělat musíme. Nechat diskuzi tak, jak byla doteď, by asi nebylo dobré.

Každopádně prosím všechny diskutující, aby jednak diskutovali slušně. A pokud uvidí příspěvek, který buď někoho uráží, nebo je nevěcný, nahlaste jej pomocí tlačítka. Reakce nepřijde v reálném čase, ale přijde. Je lepší takové příspěvky nechat skrýt, než rozjíždět spirálu urážek.

Děkujeme za zpětnou vazbu, anketu i příspěvky pod tímto textem promyslíme a někam se pohneme.
Martin Mach Ondřej, šéfredaktor

Zrušit, či zachovat diskuzi pod články

/ 37
/ 98
/ 64

Hlasování je ukončeno.


reklama

 
Ekolist.cz

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (153)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2024 10:07
Děkujeme za anketu, jsem pro tvrdší postup proti trollům. Diskuse, resp pluralita názorů, je žádoucí. Mělo by zmizet tykání, kádrování, dehonestace aj. prohřešky proti bontonu. Pokud se nezasahuje proti trolům, cítí se neohrožení a jinak než hulvátsky nereagují, pozitivně psát je nad jejich chápání. Stačí pár profláknutých nicků zrušit a bude klid.
Odpovědět
ml

21.1.2024 19:52 Reaguje na Karel Zvářal
Souhlasím s panem K.Z, viz 1. text
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.1.2024 10:56 Reaguje na Karel Zvářal
Možná by stálo za to "trestat" i podsouvání něčích vyjádření, které nikdy nebyly dotčeným napsány.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.1.2024 10:03 Reaguje na Karel Zvářal
mi třeba tykání vůůůůůbec nevadí a dost se divím těm, co jim to vadí !!! třeba ve Španělsku se tyká zcela běžně a nikomu to nevadí. proč by to mělo vadit na internetu ? nemohu vědět kdo se za tou internetovou identitou vůbec skrývá a tak co bych měl někomu na internetu vykat ? co je míněno třeba těmi - prohřešky proti bontonu ? že třeba někdo píše kapitálkami nebo co ? mi jsou ta různá ohrazení proti tykání na internetu zcela k smíchu. spíše co mi vadí jsou ty skryté identity pod mnohdy zcela tupými přezdívkami, které patrně odrážejí nějaké autorovy skryté touhy jenž se nenaplnily. když někdo napíše zcela tupost a jiný ho na toto upozorní, tak to bude z jeho strany určitě bráno za hulvátství a útok na jeho osobu, byť skrytou pod nějakou přezdívkou. také moderátoři by měli být lidé odpovídajících profesionálních kvalit a ne jako třeba jinde, kde diskutujicího bloknou za zcela maličkost a pak se nedá ani dopídit proč byl dotyčný vůbec bloknut ! třeba když bude moderátorem nějaký fanatický vegan tak bude mít určitě tendenci blokovat příspěvky třeba těch jiných požívačů masa. na FB, Seznamu, Novinkách aj. to je vidět dnes a denně jak fanatičtí cenzoři blokujou příspěvky u témat o kterých nemají ani páru !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.1.2024 10:13
Ztotožňuji se beze zbytku s názorem p. Zvářala.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2024 10:17 Reaguje na pavel peregrin
Naprostý souhlas !
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.1.2024 10:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
taktéž se přimlouvám o zachování (přiměřeně moderované) diskuse. drtivé procento diskuse je korektní, možná někdy nastávají ostré názorové střety, ale většina diskutérů dokáže diskutovat slušně a dokáže se udržet ve věcné rovině.

a docela často diskuse významně rozšíří informační přínos článku, a někdy článek svou kvalitou předčí. někdy dokáže informace položit do kontextu, upravit nedokonalý překlad z původního zdroje, přidat pohled z jiného oboru.

velice si vážím možnosti diskutovat s chytrými lidmi z úplně jiných oborů než je můj (od rybníkáře přes klimatologa, sedláka, myslivce, jaderného fyzika po odborníka na likvidaci munice) a upravovat si svůj názor někdy pokřivený nedostatkem schopnosti utřídit si informace z oboru příliš mé odbornosti vzdáleného.

a za nějaké to tykání, familiarity, ad personam útoky a podobné prohřešky bych se neštítil udělovat nějaký dočasný ban - a v případě nenapravitelnosti diskutéra jej odstřihnout úplně.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.1.2024 10:39 Reaguje na Lukas B.
ještě k té definici trola - chápu, že je pro redaktory ekolistu velmi obtížné tolerovat diskutující z úplně opačného názorového spektra (přece jenom se takoví rekrutují z nějakého názorového "milijé") a prosím o nadhled při sortování co je ještě odborník (svojí orientací v problematice výrazně převyšující redakci) upozorňující na věcné chyby a co už je trol.
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 11:04 Reaguje na Lukas B.
Dobrý den,

redakci nevadí názor z jakékoliv názorového spektra. Do názorové rubriky pouštíme texty adorující jádro, i texty jádro kritizující.

Stejně tak je v pohodě, pokud se v diskuzi téma hájí ze všech stran.

Co vnímáme jako problém (a na co nás sem tam upozorní nespokojený čtenář e-mailem), jsou trolí dezinformace (například když někdo zpochybňuje, že Rusko na Ukrajině útočí na civilní cíle).

Jednak to k nám úplně nepatří, jednak se s dezinformacemi blbě bojuje, zejména když je píše někdo formulačně obratný.

Nicméně jeden scénář je, že v zájmu kvality diskuze uděláme čistku mezi účastníky diskuze a místo skrývání příspěvků budeme autory blokovat.

Je dost možné, že leckdo bude překvapen. Jsou tu totiž přispěvatelé, kteří umí diskutovat věcně, ale v jiných debatách pravidla debaty porušují zcela zjevně.

Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.1.2024 11:35 Reaguje na Martin Mach Ondřej
jistě, jednoznačné dezinformace (jako jste uvedl příklad) notabene vpašované do diskusí nějakým podivným oslím můstkem mazat bez skrupulí. každý by měl mít právo na vlastní názor, ne na vlastní fakta.

a ano, někdy mě překvapí, jak diskutér v jedné diskusi slušný a věcný dokáže být v jiné ad personam útočný. sebe zvenku nevidím a nedovedu posoudit, jestli se toho také dopouštím, ale mohli bychom si dát závazek dávat si na to každý u sebe pozor.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.1.2024 10:16
Diskusi samozřejmě zrušit, protože mnohdy z ní vyplyne, že článek je nesmysl a jak k tomu autor článku přijde?
Odpovědět
Hu

Hunter

18.1.2024 10:39
Jednoznačně disuzi zrušit, nesouhlasný názor se nepřipouští, je to běžná praktika ekologismu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.1.2024 09:11 Reaguje na Hunter
Na příkladu tohoto příspěvku Huntera bych chtěl poukázat na zneužívání anonymního " tlačítka: Nahlásit porušení pravidel". Osobně na tomto komentáři nevidím nic tak moc závadného co by se vymykalo slušné diskuzi a přesto je " nahlášen". Nebylo by vhodné, místo čísla ( asi počet reakcí) uvést jméno stěžovatele?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.1.2024 17:21 Reaguje na Jarek Schindler
Nahlášení porušení pravidel neznamená, že bude daný příspěvek skryt. Skrytí příspěvku vždy ještě posoudí administrátor. Pokud komentář pravidla neporušuje, tak není smazán, i kdyby ho nahlásilo milion čtenářů. Zneužívání nahlašovacího tlačítka je tedy v tomto ohledu neškodné.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.1.2024 00:13 Reaguje na Majka Kletečková
Nahlášení porušení pravidel v první řádě znamemá, že někdo má s tím kterým komentářem nějaký problém. Jaký to ale bude problém když komentář pravidla neporušuje? Proč by se redakce v případě nezávadného komentáře měla zabývat takovým anonymním udáním? Pokud se mi něco nelíbí tak se pod tu "nelibost" taky podepíši. Takže jméno toho co toto tlačítko použije by nemělo být nahrazeno číslem a " upozorňovatel" by neměl zustávat v anonymitě.. Měl by sám říci s čím má problém. Ano, od přírody kovaným udavačům se takové malé zneužití "tlačítka" může zdát neškodné. Já to ale za neškodné nepovažuji.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.1.2024 10:10 Reaguje na Jarek Schindler
tak cca bych to vnímal i já. ať se každý pod svůj příspěvek podepíše !!!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.1.2024 13:54 Reaguje na Jarek Schindler
„Proč by se redakce v případě nezávadného komentáře měla zabývat takovým anonymním udáním?“

Tedy pokud nahlašování nezávadných komentářů pro redakci představuje problém, tak by to měla řešit.
Na mém a vašem názoru je vidět, jak různí lidé jsou citliví na různé věci. Já to tlačítko „Nahlásit porušení pravidel diskuse“ většinou vůbec nesleduji a tak ani nemám přehled o tom, jak často je využíváno resp. zneužíváno. A nezajímalo mne to ani u těch mých příspěvků, které mi byly na Ekolistu smazány.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.1.2024 16:04 Reaguje na Majka Kletečková
No , pokud vás to nezajímá a vlastně to ani nesledujete tak je namístě jedna otázka. Proč se do tohoto, pro vás nezajímavého tématu s..... Pardón, proč o něm diskutujete?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.1.2024 16:18 Reaguje na Jarek Schindler
Protože mne překvapilo, že někomu může tak vadit, že neví, kdo nahlásil porušení pravidel diskuse u nezávadného příspěvku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

24.1.2024 17:49 Reaguje na Majka Kletečková
Tak to jste a ve vašem případě se tomu nedivím, pochopila špatně. Nejde o to kdo hlásí porušení pravidel ale o to, že někdo hlásí porušení tam kde nic porušeno nebylo. Nezdá se vám to divné? Pokud by tam figurovalo jeho jméno tak si nepravdivý bonz možná rozmyslí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2024 10:47
Já bych diskuse nechal včetně trolů. Trolové jsou hlupáci a pokud je umlčíme, mlčícího hlupáka nelze poznat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2024 11:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hlupáka poznáte snadno, např. podle toho, že napadá autora za jeho texty, přitom nikdy nic vlastního souvislého nesepsal. Chudák trpící alergií na jméno mi nevadí, toho lze ignorovat. Ale blba, co chodí na web jen urážet, s ním se potkávat nechci, ani na Ekolistu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2024 12:47 Reaguje na Karel Zvářal
Vulgarity a napadání jiných bych samozřejmě nechal mazat. Pokud ale příspěvek tyto parametry nemá, klidně bych ho tam nechal.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.1.2024 18:18 Reaguje na Karel Zvářal
Jsem blb. Já už píšu jen stavební denník. A sobě poznámky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2024 18:42 Reaguje na Michal Ukropec
Ale tož! Pokud se pamatuji, Vaše komentáře byly veskrze pozitivní. To se týká jednoho prasečkáře a jeho teorie, že jedině neregulované bachyně zajistí pohlavní zdrženlivost celé tlupy. Sám do časáku ani sem svým objevem nepřispěje, ale jak zahlédne jméno úhlavního takyochranáře, tak vytáhne mozeček, hlavičku...... a milion teček.
Odpovědět

Jan Škrdla

18.1.2024 23:06 Reaguje na Karel Zvářal
Nebo taky prasečkáře, podle jehož teorie, jen a pouze regulovaná prasata zajistí kvalitní vepřové.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.1.2024 10:52 Reaguje na Karel Zvářal
Kolik už jste ulovil bachyní?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.1.2024 11:10 Reaguje na Hunter
:-) Bystrý hoch! Žádnou, jen se zájmem sleduji, jak se k věci mají v různých honitbách. Předevčírem jsem zastihl tradiční lovce, když dovezli kusy do chlaďáku. Za víkend ve čtyřech lidech 7 ks, stejně jako na prosincových naháňkách. Je to ta samá sestava, co loví nejvíce, zbytek se (tradičně) veze, tj čeká na příděl. Jsem pro zástřelné plošně, aby ti co umí a zmrzají, měli z lovu nějaký bonus. Je umrzlé, prasata nemohou buchtovat, tak chodí ochotně na příkrm. Stačí jen navnadit a jít, jenže to by se muselo chtít… P.S. A sólo bachyni automaticky (všechna selata odlovena) – to je to, co kritizuji nejvíce.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.1.2024 11:28 Reaguje na Karel Zvářal
Karle, já samozřejmě vím, že nejste myslivec, takže 0 :-). Ale jako specialista na černou, který tady u nás nic jiného neloví, mám často pocit, že si to řada lidí představuje tak trochu jako Hurvínek válku. Jinak souhlasím, situace s lidolovci je v tomto směru tristní, jen bych dodal, že chybí lovecký tlak na kategorii lončaček. A bezbřehý lov vedoucích bachyní může často přinést víc škody než užitku :-), probatum est na 3500 ha.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.1.2024 15:47 Reaguje na Hunter
Šikovný lovec navíc vzdělaný v latině. Uctivě v rohu šoupám nohama a smekám rádiovku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.1.2024 12:07 Reaguje na Hunter
Já myslel, že "lidolovec" vymřel někdy v devadesátých letech a to i jako pojem. Můžu vědět kdo má být v současnosti tím lidolovcem?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.1.2024 10:15 Reaguje na Karel Zvářal
a kolik se teď už platí za odloveného divočáka ? to musí být přece zcela O.K. kšeft pro toho co se vyzná, ne ?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

19.1.2024 11:54 Reaguje na Karel Zvářal
Já to myslel tak, že jsem dlouho nic kloudného nenapsal. I jména ptáků zapomínám. A to jsem je kdysi uměl i latinsky. Nyní mám v mobilu ornito.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.1.2024 12:01 Reaguje na Karel Zvářal
Normálně moc vztahovačný nejsem ale toto bude asi reakce na moji osobu. Mám pravdu pane Zvářal? No a zase. Nic o " neregulovaných bachyních" , tak jak se to snažíte presentovat Vy, jsem nepsal. Píši a stojím si za tím, že dospělá bachyně a dospělý kňour patří do věkové struktůry populace černé zvěře a mají v ní nenahraditelnou úlohu. V lovu černé by měli figurovat až po odlovení selat a lončaček. Takže kdo je tu potom ten troll? Je vidět jak moc vám dlouhodobě ležím v žaludku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.1.2024 16:20 Reaguje na Michal Ukropec
To je v pořádku, někteří nečtou ("nic tam není"), nepoznačí si ani ň, a "znají" jen to, co před okamžikemm vygůglili.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.1.2024 10:12 Reaguje na Karel Zvářal
a kritika autora je také napadání nebo už přímo urážka ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2024 10:48
Faktická diskuse je naopak prospěšná i autorům, aby neusínali na vavřínech
své neomylnosti. Názory praktiků mají mnohdy daleko blíže k řešení problémů,
než "budovatelské zdravice" opěvující holé nesmysly zbavené jakékoliv kritiky. Čtenost nekritizovatelných článků rapidně poklesne, protože to
bude mít charakter bible s jedinou nekritizovatelnou "pravdou". Možná to
bude vyhovovat čtenářům různých brožůr a příruček s aktivistickými
bláboly, kteří je rádi komentují slovy? "Přesně tak" a podobně. Autoři
článků se budou kochat svojí dokonalostí bez zpětné vazby a kritici
opustí fórum, kde nelze hloupostem oponovat.
Přidávám se k názorům výše diskutujících a přimlouvám se za vyřazení
anonymů z diskuse a omezení příspěvků k jednomu článku třeba na 5.
Výtečníci zaplavující diskusi kvanty příspěvků tak budou více přemýšlet
co podstatného chtějí napsat, neplácat jedno a totéž navíc s vulgárním
napadáním oponentů nesouvisejícím s tématem článku. Bohužel pak ale na
hrubý pytel patří i hrubá záplata a pokud hrubý pytel cenzor umožní,
tak nelze mlčet, protože to vyzní tak, že má ten sprosťák pravdu.
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 11:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobrý den,
jen upřesním: z pohledu redakce není žádný uživatel anonymní. Musí mít funkční e-mail a my vidíme ip adresu. Ale rozumím tomu, v diskuzi nevystupují pod svým jménem, ale nickem či iniciály.

Nám zpětná vazba od čtenářů samozřejmě je vhod. Není vždycky nutně příjemná, ale užitečná.

A i pro nás jsou některé diskuzní příspěvky poučné. Nevíme všechno.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2024 17:07 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Vím, že pro vás nikdo anonymní není, ale když jsou jiní ochotni zveřejnit svá občanská jména, protože si stojí za
svými názory i před známými, kteří příspěvky čtou, tak
nevím co vede ty utajené být utajenými před veřejností.
Asi se před svým okolím stydí za to, co píšou, aby jimi
nebyli kritizováni za vulgaritu a některé názory. Mi se
anonymové vždy hnusili jako spodina společnosti bojící se
postavit za svůj názor. Mnohdy jsme zcela zbytečně museli
prověřovat anonymní udání mající za účel pouze otravovat
nahlášeného anonymem, že konal protizákonně a anonym se
skryt před postihem všemu jen smál. Podotýkám, že jsem
začal pracovat po prověření ve státní správě až v roce 1991
a do funkce jsem musel mít i negativní lustrační osvědčení,
což už dnes vyžadováno není ani u daleko vyšších funkcí.
To jen pro ty, kteří mě zde napadají za mé názory, zda i
oni mohou takové osvědčení předložit.
Odpovědět

Radek Čuda

18.1.2024 12:18
V ideálním světě bych byl pro druhou možnost, ale ta definice trolla je tak ošidná, že by z toho bylo asi víc škody než užitku.
Podobně je tomu s dezinformacemi, kdy se zejména v poslední době nezřídka ukazuje, že co je v jeden okamžik považováno za dezinformaci jí za nějaký čas už být nemusí. "Doba covidová" to demonstrovala skutečně příkladně. A teď mám na mysli média a soc sítě jako takové, ne konkrétně ekolist.
Takže jsem hlasoval pro možnost poslední.

Co by ale stálo za zvážení je nějak postihovat vulgární urážky. Nesouhlasit a nebo i třeba prezentovat mylný názor ... to tak nějak ke svobodné diskuzi patří ... ale lze to vždy činit slušně.
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2024 12:39
Já bych klidně diskusi nechal jak je. Ano chodí sem někteří dosti labilní jednici. Ale na to je jednoduchý recept. Přestat na ně reagovat. Nicméně debatu na Ekolistu i tak považuji za jednu z nejhodnotnějších. Je to tím, že je to debata a vedou ji lidé co se o přírodu a její ochranu zajímají. Diskuse na jiných mediích jsou jenom stoky frustrace.
Možná by více pomohlo mazání příspěvků nebo blokace daného nicku pod daným článkem, kde se "rozjede"
Když už jsme u toho mazání příspěvku, tak bych se chtěl zeptat jak vůbec funguje? Také mě byl příspěvek jednou nebo dvakrát smazán. Přitom nebyl sprostý nebo vulgární. A někdy zůstávají úplně ostudné příspěvky vidět.

Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 14:00 Reaguje na DAG
Dobrý den,
v diskuzi je možnost nahlásit porušení pravidel. To nám tu pak v redakčním systému vyskočí a admin to vyhodnotí.

Pokud vidíte nějaký ostudný příspěvek, nahlaste ho.

Vám jsme skryli dva příspěvky, v jednom jste někoho označil za idiota, v druhém jste smíchal černochy, Asiaty, klimamagory a Hitlera do takové podivné směsky, že jsem to vykmitl.

Díky, hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
DA

DAG

18.1.2024 14:35 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Chápu a napravím se. Příště až mě bude někdo urážet, tak ho nahlásím a nebudu ho titulovat. Nebudu také do jedné věty dávat výrazy, které slušný člověk do stejného řádku nedává v jakémkoli kontextu a reakci na předchozí ;)

Myslím, že když už se vyskytujete v diskusi, tak by se zasloužilo vám všem poděkovat za provozování stránek Ekolist.cz Všichni sem rádi chodíme. A do budoucna spoustu povedených a kvalitních článků :)
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 15:55 Reaguje na DAG
Ach, děkujeme.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

18.1.2024 13:00
Tak zrovna na Ekolistu jsou diskuse velmi často k věci a trollů se tady vyskytuje, oproti jiným webům, poměrně málo. Holt jsou některá témata emočně náročnější a podle toho také vypadají příspěvky v diskusi. Zrušit diskuse by byla chyba. Kolikrát se z nich dozvím zajímavější informace, než ze samotného článku. Jen by mě zajímalo, kdo je pro vás konkrétně "troll". Jak ho poznáte, kdo bude ta autorita nejvyšší, která rozhodne "toto je troll"? Budou na to zveřejněna nějaká pravidla? Nebo půjde o soulad/nesoulad s názorem redakce?
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 14:11 Reaguje na Marcela Jezberová
Dobrý den,

to je samozřejmě to těžké. Neumíme úplně jasně zaškatulkovat kdo je troll, i kvůli tomu, že v jedné debatě komentuje věcně, v jiné ale jede třeba proruský narativ, nebo obecně hejtuje nějakou NGO, bez konkrétních argumentů.

Když někdo o někom napíše, že je idiot, tak je to jasné, to mažeme.

Ne, nesoulad s názorem redakce tu nehraje roli. Klidně tu mohou diskutovat myslivci i nemyslivci, projaderní i protijaderní, vegani i masojedi.

Pravidla diskuzí už máme, je možné, že dojde k revizi.

Ale je také možné, že je necháme tak, jak jsou, a prostě budeme mít nějakého zlého admina, který bude v okamžiku podezření hned vyhazovat.

Díky, hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.1.2024 15:51 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Ten zlý admin, co bude již při podezření vyhazovat, je, myslím, dobrý nápad, aspoň si lidé dají více práce s formulací diskusního příspěvku.

Asi se taky my, diskutující, máme pořád co učit. Když věcná argumentace vázne, prostě dále nereagovat a napsat jen "Končím".
Odpovědět
PB

Petr Brok

18.1.2024 13:14
Jsem pro trojku. Pokud bude někdo vyřazen ( bude-li dvojka), měl by se dozvědět proč a mít možnost se "polepšit".
Odpovědět
MD

Milan Dostál

18.1.2024 13:36
Diskuse je mnohdy hodnotnější než samotný článek. Trolling je záměrné odvádění od tématu, nejlepší je samozřejmě na Trolla nereagovat, ale někdy to zkrátka nejde. Zdejší diskuse jsou až na výjimky vcelku ještě slušné. Z mnoha normálních lidí se před klávesnicí stávají psychopati.(Názor psychologů)
Odpovědět
ig

18.1.2024 13:56
Nechci nějakého autora urazit, ale už jsem se z diskuse nejednou dozvěděl víc než z článku :-) Jinak jak definovat trolla? Já třeba často s článkem nesouhlasím, ale to proto, že si myslím, že něco důležitého opomněl nebo že je tendenční. Je to trollení?
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 14:16 Reaguje na
Dobrý den,
ne, to je cenná zpětná vazba.
Neumíme přesně trolla zadefinovat. Je to typicky někdo, kdo svými příspěvky neposouvá debatu nikam dál, jen ji rozbíjí.

Obtížné je i to, že někdy je diskuzní příspěvek směs, z nějaké části je věcný a komentuje téma článku, pak ale autorovi ujedou nohy a naloží něco o dementech, posílání do plynu nebo se jen hanlivě vysloví o ostatních diskutérech.

Takové věci dáváme samozřejmě pryč, já si jen vždycky kladu otázku, proč to ten člověk neskončil věcnou poznámku a potřeboval naložit ostatním nadávku.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.1.2024 14:41 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Když už jsme u toho, sebekriticky si musím přiznat, že občas jsem sklouznul k hrubé záplatě také. Pouze snad na svoji obhajobu tolik, že to bylo reakcí na urážlivý příspěvek někoho jiného, a hlavně tyto urážky k více lidem v diskuzi pocházejí od p. Eliáše a přispěvatele pod nickem SV. Není to správné, ale jsem ze staré školy a tudíž kupříkladu to, aby někdo drze tykal p. Machačkovi a nazýval ho komunistickou vší, dementem apod. si bohužel zasluhuje stejně tvrdou odpověď, protože tito lidé považují slušnost za slabost.
Klidně poukazuji na tato jména, za svým názorem si stojím, ale doufám, že do budoucna se diskuze zklidní.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.1.2024 15:26 Reaguje na pavel peregrin
No , u těch dvou jmen si jistý nejsem.
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 16:00 Reaguje na pavel peregrin
Dobrý den,
vím, není to úplně zjevné, ale nejlepší reakcí na nějaké urážky je nešít hrubou záplatu, ale vadný příspěvek nahlásit.

Nejsme sice schopni reagovat v reálném čase, ale všechny nahlášené příspěvky nakonec skončí u našeho admina, který je vyhodnotí.

Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2024 16:44 Reaguje na pavel peregrin
Já byl naučen, že se mám buď bránit sám a nebo si
útoků nevšímat. Nemám v krvi hlásit nějaké sprostoty
a spoléhal jsem se vždy na správce webu, že si čte
příspěvky alespoň těch nejčastěji mazaných výtečníků.
V minulosti jsem si práskačů užil až až a hnusili se mi. Takže se "napravím" a nebudu se bránit hrubou záplatou, ale klesnu na úroveň "práskače", protože
to jediné legální řešení, jak se bránit. Jinak Vám
děkuji za zastání a taky doufám, že se někteří taky
zklidní ve svých příspěvcích.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.1.2024 13:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Také jsem spoléhala na to, že redakce smaže sprosté výlevy i bez nahlašování. Bohužel se to neděje, i když to je výslovně popsáno v pravidlech diskuze. Diskuze se "sv" pak vypadají tak, že mé dnes už slušné odpovědi jsou smazané a jeho hulvátské výpady zůstanou. Pokud ten člověk reaguje, tak predchozí příspěvek nechte nebo smažte celé vlákno, jinak odpovědi někdy hloupě visí ve vzduchoprázdnu. A semtam se i s ním dá o něčem bavit, s hanzlem např ne.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.1.2024 18:04 Reaguje na Jarka O.
V pravidlech diskuze na https://ekolist.cz/cz/ekolist/pravidla-diskuse se nepíše, že „redakce smaže sprosté výlevy i bez nahlašování“. Tam se jen uvádí, že „Redakce Ekolistu.cz si vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek, který bude obsahovat aspoň jeden z těchto znaků …“. Možná ale existuje na Ekolistu i jiná webová stránka, o které nevím. Pokud ano, dejte zde prosím na ni odkaz.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.1.2024 15:17
Já navrhuji, aby Ekolist otiskoval jen takové příspěvky, kde se autor zaváže na diskusní příspěvky, kde je k reakci explicitně vyzván, dva týdny reagovat. Pokud to poruší, další příspěvek mu již k publikaci nepřijmete.

Navrhoval bych vyhazovat diskusní příspěvky neobsahující věcnou argumentaci s výjimkou těch vtipně reagujících (pro pobavení).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.1.2024 15:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, to je správná připomínka. Velmi často je autor vyzýván k diskuzi, ale -s čestnými výjimkami- mlčí. Jestliže něco uveřejním, tak bych si to také měl veřejně zdůvodnit a obhájit.
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 16:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den,

obávám se, že to není možné.

V roce 2011 jsme udělali to, že jsme udělali rozhovory s pěti odborníky k nějakému tématu, a zaplatili jsme jim, aby den či dva v diskuzi reagovali na příspěvky. Na Ekolistu to už není, protože jsme v mezičase zmigrovali na jiný formát diskuzí a nebylo tehdy jiná možnost, než staré diskuzní příspěvky hodit do stoupy. Bohužel. Kdyby tu byl nějaký fajnšmekr, dá se to dohledat přes archive.org, například zde jedna ukázka.

Ale to bylo v době, kdy Ekolist byl v rozkvětu, měli jsme asi sedm redaktorů a dařilo se nám Ekolist financovat z evropských fondů.

Teď je situace zcela jiná. Jsme rádi, že u nás řada autorů a autorek publikuje bez nároku na honorář. Nutit je k něčemu víc si netroufnu.

Ale rozumím, kam míříte, a mohu jim to navrhnout, protože i pro ně to může být užitečná škola smyku.

Díky, hezký den

Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.1.2024 11:23 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Ta ukazka clanku pana Storcha je po 13 letech docela zajimava. Jak stare clanky ekolistu a diskuse pod nimi jsou uz definitivne ve vysypanem odpadnim kosi resp. co z toho, z pripadne i nouzove ulozenych textu by mohl nekdy casem umely inteligent (tohle by mi prisla adekvatni reakce pro neho - dat mu za ukol vyhrabat prispevky autora ci ctenare X.Y. a otcovsky mu domluvit za nedostatecnou ci naopak prilisnou flexibilitu jeho nazoru v case :) udelat? Nemyslim hned, ale casem az se ti umeli inteligenti trochu automaticky pomnozi. K leninskemu Ucit se, ucit se, ucit se
je treba pridat i Archivovat, archivovat, archivovat - vzdyt ulozne prostory dnes - v pripade textovych souboru urcite - nic nestoji :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.1.2024 12:24 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Dobrý den

Děkuji za reakci.

Fajn, tedy aspoň kompromis. Každáho autora, prosím, požádejte, aby věnoval pozornost diskusi za svým článkem a do diskuse se k relevantním komentářům zapojil. O těch autorech, co se, teď už vědomně přes upozornění, nezapojí, si čtenáři udělají adekvátní obrázek.

Pro mne je ctí na Ekolistu publikovat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2024 16:05
Zeptám se na to, co jsem již několikrát inzeroval: je možné zařídit, aby šlo k diskusnímu příspěvku připojit foto, ať je hned jasné, o čem je řeč? Na některých webech to již dlouho běží, zpestří to diskusi lépe než dlouhé okecávání.
Odpovědět
ig

18.1.2024 16:15 Reaguje na Karel Zvářal
Jj, to by bylo dobré.
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 16:26 Reaguje na Karel Zvářal
Dobrý den,

technicky to jde, jde sem i vkládat hyperlinky. Je to internet.

Ale nejsme schopní dělat kontrolu v reálném čase a nemůžeme si dovolit riskovat, že nám sem někdo v pátek v noci navkládá porno či jiné běsy (nebo hyperlinky někam do nepěkných koutů internetu) a my to odhalíme až v pondělí.

Proto je to nativně bez této možnosti.

Ale v případě, že je to opravdu užitečné, to umí admin udělat. A už se to v pár případech stalo.

Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.1.2024 16:31 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Děkuji za odpověď. Třeba by to šlo vkládat jen v pracovní dny od 8 do 15, to by bohatě stačilo. Popřemýšlejte:-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.1.2024 11:38 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Rekl bych, ze zahlceni pornografii ekolistu nehrozi, uz kvuli vekovemu a osobnostnim profilu vetsiny navstevniku :)
S temi hyperlinky (vcetne hyperlinku odkazujici napriklad
na google fotky) by to stalo za uvahu - jakou formou umoznit jejich vkladani. Treba tim, ze si ctenare ekolistu
rozdelite v redakci do dvou - v case promenlivych - skupin a vkladat aktivni hyperlinky (a psat prilis dlouhe a prilis mnoho prispevku atd. :) umoznite jen tem ze prvni skupiny?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.1.2024 15:39 Reaguje na Miloš Zahradník
Jeste to trochu upresnim. Dle meho nazoru by redakce mohla roztridit diskutujici ctenare do dvou skupin. Plebs - vuci nemu by byla prisnost, mazaly by se mu jakkoliv zavadne prispevky nebo nadbytecne prispevky atd. nesmeli by vkladat aktivni hyperlinky atd. a elita. Mezi elitu by patrili oblibenci redakce, oblibenci elitnich diskuteru a sponzori (co poslou nezanedbatelnou castku ekolistu)
Obe kategorie by samozrejme byly casove promenlive vcetne opetneho prerazovani provinilych elitnich diskuteru mezi plebs atd. Clenove elitniho klubu
by meli m.j. pravo nalezite zviditelnovat clanky (napr. i ty hyperlinky) prislusniku plebsu ktere si to dle jejich nazoru zaslouzi tedy napr. i vytahovat z kose clanky, ktere tam dle jejich nazoru vlozila redakce nespravedlive (ten kos by byl viditelny pouze elitnim ctenarum) atd.

Nebo proste nejaky vhodnejsi, programatorsky pokud mozno nenarocny, system :)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.1.2024 16:24
A dále bych se zeptal, zda by šlo původní příspěvek měnit. Často se stane, že by to šlo napsat lépe či se na něco podstatného zapomene.
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

18.1.2024 16:35 Reaguje na pavel peregrin
Dobrý den,

ano, to teď nejde a máme to ve wishlistu. Naši programátoři by to zvládli naprogramovat jak nic.

Myslím, že ven to není moc vidět, ale Ekolist jede v nějakém vnitřním technickém dluhu. Potřebovali bychom od našich programátorů udělat pár úprav, některé jsou ale vzájemně provázané. Loni touto dobou jsme si dali dohromady soubor úprav, ale loňský rok byl pro Ekolist jeden z finančně nejdrsnějších roků. Drhneme kýlem o finanční dno, a prostě jsme to zaparkovali do doby, než na to budeme mít.

Ale třeba bude jednou líp a budeme mít nejen možnost opravit/upravit příspěvek, ale dávat hodnotící palečky ostatním příspěvkům.

Hezký den

Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.1.2024 18:16
Problém je jinde. Řada příspěvků je ideologicky silně ovlivněna, a tudíž budí kontroverze. Nevšiml jsem si, že by pod objektivním článkem byla nevhodná diskuze. Naopak! Vždy souhlasné komentáře. Spíš dotaz na redakci. Co takto převzít nějaký příspěvek třeba od Středoevropského institutu zvěře Brno, Nitra, Vídeň? Místo ideologistických výlevů?
Odpovědět
Sl

Slovan

18.1.2024 18:55
Určitě ponechat. Asi každému občas ujedou nervy, nenašel by se tu asi diskutující, kterému se to nestalo. I mě byl smazán nejeden komentář, což chápu. Na druhou stranu trolly, kteří tu diskuzi neustále przní cíleně je nejjednodušší bloknout.
Pokud by třeba redakce chtěla zrušit anonymní přezdívky, pak bych přestal přispívat a asi i ekolist pravidelně navštěvovat. Skutečně odborné články tu jsou popravdě dost vzácností - ty hledám trošku někde jinde. A nejenom na netu, ale i v knihách.
Osobně by mi ale nevadila nějaká forma identifikace přímo redakci. Není to o tom, že by se člověk styděl za své názory, ale spíše o bezpečnosti jako takové. Doba je jaká je a kromě ekolistu nikam nepřispívám.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.1.2024 09:22 Reaguje na Slovan
Vy se stydíte vystupovat pod svým jménem? Pročpak? Máte k tomu nějaký
pádný důvod zůstávat mimo redakci před čtenáři v anonymitě? Já třeba
nikoliv, protože si za svými názory stojím a jsem ochoten za ně nést
i následky kritiky těch, kteří mě znají osobně!
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.1.2024 10:26 Reaguje na Břetislav Machaček
Souhlas. Sice pry i Masaryk s oblibou psaval v 20. letech do Lidovych novin pod pseudonymem polemicke/dehonestavni clanky proti svym politickym protivnikum - ale obecne plati, ze clovek podepisujici se svym plnym jmenem si vetsinou bude vic dasvat pozor na formulace, zmirni svou retoriku vuci nepratelum a bude se vic snazit vic argumentovat nez nadavat. No a pokud redakce ekolistu vaha s mazanim neprijatelne formulovanych prispevku - tak prirozene a jasne
kriterium by mohlo byt treba to, ze na "nicky" bude podstatne vetsi prisnost nez na prispevatele, podepisujici se svym plnym jmenem

Mimochodem - prijde mi, ze napriklad nick "Slovan" (jaky Slovan? Vychodni, zapadni ci jizni? nebo teda "Vseslovan"?) je ponekud zavadejici v kombinaci s ocividne protiruskymi nazory jeho nositele. Vse/slovanska idea neni ppritom ted treba na te Ukrajine zrovna v mode, rekl bych
Odpovědět
Sl

Slovan

19.1.2024 10:38 Reaguje na Břetislav Machaček
Je každého svobodná volba, zda chce pod svým pravým jménem vystupovat nebo zda bude mít nějakou přezdívku. Jak já mám vědět, že jste reálný B. Machaček? Každý si tam může dát co chce - nejste o nic víc reálný než já nebo ostatní. Proč si sem nedáte profilovku jako pánové Zvářal či Vinkler? Čeho se tedy bojíte vy?
Redakci svojí pravou identitu klidně nějakým způsobem ověřím.
Pádným důvodem je třeba bezpečnost - proč bych měl riskovat, že mě nějaký blb bude považovat za “nepohodlného” a udělá mi třeba nějakou majetkovou škodu? Agresivních tupců se všude najde dost.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.1.2024 16:17 Reaguje na Slovan
Máte pravdu s těmi agresivními tupci, ale zbabělých
anonymů je ještě více. Pokud si chcete ověřit moji
identitu, tak tímto k tomu dávám redakci souhlas.
Profilová fota jsou nadstandardem a ta nejsou pro
mne důležitá tak, jako když diskutuji s anonymem.
Tedy opravuji anonymem, který je sice redakci znám,
ale bojí se zbaběle reakcí veřejnosti.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.1.2024 16:35 Reaguje na Břetislav Machaček
A tak to už je každého svobodná volba jak vystupuje, smiřte se s tím. Pokud se vám to nelíbí a nechcete se vybavovat s anonymem, tak na mě nereagujte. Zrovna s váma mi ta diskuze fakt chybět nebude. Ostatně sám se vás snažím ignorovat jak jen tom jde.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.1.2024 11:07 Reaguje na Slovan
Mi nick diskutujícího nevadí. Je to jeho rozhodnutxí a já je akceptuji. Pro mě je důležité, aby diskutoval slušně a neuchyloval se k sprosťárnám, když je podle něj ten internet "anonymní".
Odpovědět
Sl

Slovan

22.1.2024 11:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jestli si někdo myslí, že je internet zcela anonymní, pak je pěkný naivka. Nicméně si myslím, že ačkoliv s anonymní přezdívkou, nikdy sem tu nepsal hůř než ti, na které většinou reaguji. Čímž neříkám, že my to taky nikdy neujelo. Na druhou stranu těch urážek jsem tu schytal taky až až.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.1.2024 13:50 Reaguje na Slovan
Proto jsem ten výraz "anonymní" dal do úvozovek.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.1.2024 17:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vidím to stejně. Pro mne je důležitá kvalita příspěvku, ne jméno nebo přezdívka / nick.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

18.1.2024 18:57
Dobrý den
Diskuzi samozřejmě zachovat. Je, ale otázka jestli neomezit počet příspěvků do diskuze. Myslím, že by to přispělo k věcnosti diskuze k danému tématu. Diskutující by si dvakrát rozmyslel co chce sdělit a co napíše.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.1.2024 19:09 Reaguje na Petr Blažek
těžko říci, tohle by mělo být ad hoc. občas se v diskusi objeví odborník co má co říci (a ne autor článku), a tomu omezit příspěvky kdy kvalifikovaně odpovídá na dotazy z pléna nby bylo škoda. namátkou pan Duras, pan Metelka... (a další samozřejmě)
Odpovědět
Ra

Radek

18.1.2024 20:05
Dobrý den ,
Já sem přišel jen kvůli myslivosti , je pravda že jsem sem chodil sem tam si prostě jen číst o přírodě . Dozvěděl jsem se tady spoustu nových informací …. To jak se tady trefuje pan Pitka do myslivců ,jak pořád uvádí nepravdy o tom jak on nemůže vykonávat právo myslivosti na svých pozemcích a další polopravdy o myslivosti , mě přiměli na to reagovat . Je ale pravda že nemám tolik času abych napsal článek tak jako on a vyvrátil mu ty jeho tvrzení , přemýšlím o tom . Diskuzi bych nerušil , píše vám sem podle mě hodně vzdělaných lidí , co ví o čem píší a vládnou psaným slovem tak , že jim rozumím i já 😊 , to mi nejde . Ta diskuze prostě dělá z ekolistu tak nějak plnohodnotný deník , líp to nenapíšu .
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

18.1.2024 21:33
Dobrý den, diskuzi bych zachoval, urážlivé a trollící příspěvky rušil - a jejich autorům dal výstrahu a když se "nepolepší", tak "ban".

Co se týče omezení počtu příspěvků - to bych nedělal, někdy je diskuze opravdu na dlouho a věcná.. to by byla škoda.

Co bych ale uvítal - jako autor článků, který se snaží diskutovat - kdyby mi mohla chodit na mail upozornění na to, že na mě někdo v diskuzi reaguje. Když je diskuze o několika příspěvcích, to s přehledem uhlídám, ale když tam máte rozvíjet 3 vlákna s různými diskutéry, a někde ještě nastoupí někdo další do "rozjeté" diskuse s někým jiným - tak neustále si to kontrolovat, zda sem odpovědět na všechno, to je fakt dost náročné...

A ještě poslední připomínka - jako čitatel bych uvítal, kdyby probíhala nějaká jakože recenze článků, základní ověření řekněme kvality příspěvků - ve smyslu jejich věcné správnosti. Občas se - omlouvám se - ale opravdu nestačím divit.

V zásadě ale velmi děkuji za tento web, považuji jej za velmi užitečný - a přeji i do dalších let, ať se Vám daří !
Odpovědět
Sl

Slovan

19.1.2024 06:55 Reaguje na Ondřej Dočkal
Já se třeba přiznám, že Vaše články si jako jedny z mála přečtu pokaždé a považuji je za jedny z nejkvalitnějších, co tu člověk může najít. Děkuji za ně :) Nepublikujete i jinde?
Odpovědět
DA

DAG

19.1.2024 10:16 Reaguje na Slovan
S tím naprosto souhlasím.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.1.2024 18:14 Reaguje na DAG
Já také.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

19.1.2024 20:54 Reaguje na Slovan
Děkuji za zájem, i těm ostatním .)

Publikuju hlavně tady, ty dlouhé články rozhodně tady, jinde by mě řekli ať to zkrátím, a do toho bych nešel :) Jinak píšu i jinam, ale jen výjimečně, a takové kratší články, ale to nestojí ani za řeč.
Odpovědět
Sl

Slovan

22.1.2024 11:48 Reaguje na Ondřej Dočkal
Za mě je škoda, že sem nepřispívá více lidí jako Vy nebo třeba Lukáš Čížek. Tedy lidé z oboru, kteří dané problematice skutečně rozumí. Vy navíc pravidelně odpovídáte v diskuzích, za což bych Vám chtěl taky poděkovat - tímto způsobem vyvracíte spoustu nesmyslů :) No a navíc i nějaká citovaná literatura? Na ekolistu? Neskutečný! :) Nejednou jsem si to otevřel, pročetl a dozvěděl se některé věci ještě navíc.

Takže ještě jednou díky a těším se na další články! :)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.1.2024 22:18
Ja mam k redakci dotaz: Jak stare diskusni prispevky archivujete? Az bude umely inteligent za babku - za par (desitek) let, muze ho pak i podfinancovany ekolist poverit spoustou zajimavych aktivit tykajicich se prehrabovani prispevku podle clanku, autoru a diskuteru. Do te doby bych nechal vse pri starem...
Nahlasovani spatnych prispevku redakci se mi nelibi, rozdil mezi udavacem a "elfem" je obtizne definovat. Mozna by melo jakysi smysl "zmamkovani" prispevku, jako to maji na idnesu tedy
+ souhlas resp. pochvala za vecne ci formulacne dobry prispevek
- nesouhlas resp. pokarani za mizernou "argumentaci"
a jeste bych pridal
0 nuda, nestoji za cteni, nezaujalo mne (cili takove trochu jine minus :)

Nerozumim vyhruzkam smerovanym od redakce k "proruskym" diskuterum. Nejak se nepamatuji na zadny clanek ekolistu, kde by se konkretne resilo na jake objekty - vojenske ci civilni - hlavne padaji bomby obou bojujicich stran na Ukrajine. Sam jsem sice dostatecne prorusky, ale nemam zde na ekolistu pocit, ze by to v naproste vetsine zdejsich clanku melo mit nejaky vyznam.
Jasne, ze politiku od ochrany prirody nelze uplne oddelit (vzdyt pionyrem v moderni velkoplosne ochrane prirody v Evrope bylo zrejme nemecke ministerstvo vedene dr. Goebbelsem od roku 1933 a ucinnou ochranu tatranskych biogeocenoz zavedl jako prvni ze severni strany hor (s centrem v Zakopanem) kolem roku 1940 dr. Hans Frank - sef Generalniho Gouvernementu, co mel pod palcem i tamni koncentracni tabory) ale vetsinou to mozne je. Je mozno diskutovat napr. ekologicke aspekty vypusteni Kachovske prehrady aniz bychom se pritom museli navzajem mlatit lopatami pro odlisne politicke nazory tykajici se tamniho konfliktu. (Uz pred vice, jak 35 lety jsem zaznamenal diskuse nejen ruskych ekologu, zda by nebylo rozumnejsi vypustit ty velike melke prehrady napr. na Volze ktere zatopily nejcennejsi luzni spolecenstva kolem reky.) Nebo takova Amu Darja - Aral je sice jiz defitivne vyschly, nezavisle na stavajicim a budoucim politickem systemu tamnich zemi ale Afganistan ted stavi prehradu, odvadejici do svych suchych regionu dalsi zasadne velkou cast vody teto reky. Nebo treba takovy Jordan. To vse jsou priklady interesantnich ekologickych temat souvisejicich sice - jako koneckoncu vsechno - i s politikou ale zdaleka se na ni neredukujicich se

Cili shrnuji - za mne tez diskuse rozhodne ano. I ja konstatuji, ze u mnoha clanku se v diskusi pod clankem dozvim zajimavejsi informace, nez v clanku samotnem. Znamkovat "kvalitu" diskusnich prispevku je ale osidna vec :)


Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.1.2024 02:09
Diskuse na Ekolistu vnímám jako součást jeho vizitky stejně jako zveřejňované články. Chápu, že za současné finanční situace je uhlídání slušnosti diskuze nad lidské síly redakce, proto jsem pro tvrdší postup proti hulvátům a trollům. Aspoň budu mít větší motivaci na sobě více zapracovat.

Myslím, že mnozí přispěvatelé, kteří umí diskutovat věcně, ale v jiných debatách pravidla debaty dosud porušovali zcela zjevně, si budou dávat mnohem větší pozor, aby se neuchylovali ke zbytečným urážkám a vulgaritám. A když to nezvládnou ani po výstraze, tak i takové bych doporučila natrvalo zablokovat.
Odpovědět
LF

Lenka Filipová

19.1.2024 06:29
Čtete mi myšlenky. Nechápu potřebu některých diskutujících urážet autory či diskutující, zejména když viditelně nemají odborné informace či povědomí o dané problematice. I opačný názor, než ten můj, stojí za úvahu a není potřeba urážet.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

19.1.2024 12:17
Též bych doporučil možnost diskuse zachovat. I já vnímám, že často až na jejím základě, získám doplňující informace k probíranému tématu a opravím si svůj názor.
Horší je, pokud se někdo chce jen hádat, a proto provokuje. Hraje si na Všeználka, a když mu dojdou argumenty, uráží… Takovému narušiteli patří omezení přístupu k diskusím.
Dalším problémem jsou ty tzv. dezinformace. Kdysi jsem se učil, že absolutní pravda neexistuje, protože vždy jde o úhel pohledu pozorovatele, nebo účastníka nějakého děje. Pravda je tedy relativní. Možná proto není nikde stanoveno, co je ještě informace a co je již dezinformace. Zda informace je jen ten názor současné politické reprezentace, který papouškují a propagují média hlavního proudu? A vše ostatní je již dezinformace, která se musí potlačovat a ve slušné společnosti se nepřipouští? Jedná se však zejména o aktuální politické otázky a problémy, které v drtivé většině vyplynou z názorů a postojů diskutujících, a jsou v tu dobu v rozporu s tím „správným názorem“ dočasných autorit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.1.2024 13:10 Reaguje na Tonda Selektoda
Ano, a diskuze jsou pak smazány jako celek. Příkladem je diskuze u článku p.Řihy, která narušovala komunistický kult osobnosti. Důvodem nebylo hulvátství, protože v jiných diskuzích je podobné hulvátství necháno bez povšimnutí. Možná, nevím, spekuluji, to chtěl autor překvapen tím, že lidé stále mají osobní odvahu ke kritice.
Dočasné autority jste napsal hezky. S tím je konec, tyto autority zůstanou na 1 furt. Dokladem je likvidace svobodných voleb navzdory ústave a pravdě, kdy se prokáže naprostá devastace posledních zbytků svědomí u aspoň bych doufala některých členů ODS. A pokud je pravda, co říkal p. Okamura v PS o zákonu o dvojím občanství a tím automatické možnosti hlasovat proboha v českých volbách, pro osoby, které nikdy v ČR nežily, tak dokonáno jest. Pak bude i ekolistová diskuze zbytečná. Dam Vám příklad Dánska co se týče voleb. Volit smějí občané v Dánsku pracující a platící daně, čili i lidé vyslaní v cizině, ovšem Dáni žijící a platící daně jinde, nesmí. Prostě když doma nežijí, tak domov neovlivňují. Myslím, že to je nejférovejší řešení a nijak nesouvisí s občanstvím.
Odpovědět
DA

DAG

19.1.2024 14:38 Reaguje na Jarka O.
Vidíte a o tom to je. Jste naprosto mimo téma a jednostranně zaměřená. Pak se s oponentem stejným jako vy, jen z druhé strany spektra budete hádat do krve. Podle mě téma korespondeční volby na web o přírodě nepatří. Komentujte, samozřejmě ne jen Vy, tyto témata na Seznamu a tady to bude rozhodně klidnější. Zde můžeme nadávat na nekompetentnost myslivců, ekologů, zemědělců, lesníků atd.
Odpovědět
pk

pepa knotek

19.1.2024 15:57 Reaguje na DAG
Tento článek je výjimka - je o tom, zda má nebo nemá být diskuse cenzurovaná, nejde v něm prvoplánově o ekologii. Cenzurovaných webů jsou mraky, každý si ty svoje může najít pokud po nich touží. Nicméně doba se mění a lidé začínají vyhledávat spíše ty necenzurované, proč asi - na to ať si každý odpoví sám.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.1.2024 16:29 Reaguje na DAG
Přesně tak.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.1.2024 18:31 Reaguje na DAG
Souhlasím.

P.S.: Rozepisování se o takovém tématu jako jsou např. korespondenční volby považuji na webu o přírodě za klasický příklad trollování na Ekolistu.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.1.2024 21:32 Reaguje na Majka Kletečková
Me to naprosto neprijde jako trolovani. Ptat se krajanu zijicich v USA a v Kanade, jak si preji ovlivnovat - a pripadne pomoci jejich neinformovanych hlasu se snazit prehlasovat mineni vetsiny obcanu zijicich a platicich dane v CR - pomery uvnitr ceskeho statu je to same, jako ptat se napr. na to, jake pomery, "management" maji panovat na Krivoklatsku (tedy napr. zda tam ma byt narodni park nebo ne) hlavne uredniku na Male Strane a ve Vrsovicich. Hlavni ma byt nazor lidi z Krivoklatska! tihle lide vetsinou lepe vedi, o cem se vlastne hlasuje a jak to hlasovani ovlivni jejich zivoty
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.1.2024 01:38 Reaguje na Majka Kletečková
Odpovídala jsem a dala aktuální hozbu pro zayšlení. Tento ojedinělý nadstandard rychlo rozdávání 2. občanství rodinám bývalych obyvatel se svolením k jejich nerovné a nepřímé volbě dopisem ve světě, kde se pravidla pro udělení občanství zpřísňují právě proto, aby nedocházelo k ovlivňování domácích pravidel, diskriminuje a ovlivní přece i ochranu zdraví, práv a přírody.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

19.1.2024 18:57
Dobrý den
využiji situace přímého kontaktu s redaktory a zeptám se jak se rozhoduje jestli daný příspěvek-komentář zveřejníte, či ne. Případně jestli by jste dali zprávu autorovi jak rozhodování dopadlo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.1.2024 19:33 Reaguje na Petr Blažek
Odpověď kompetentních bude asi ráno, ale za sebe mohu říct, že z cca třiceti článků nevrácen žádný, úpravy minimální, veskrze kosmetické. To se nedá naprosto srovnat se zkušenostmi odjinud (vyjma M.-S.M.), proto také si toho velmi vážím.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

19.1.2024 20:58 Reaguje na Petr Blažek
za sebe musím taky zcela potvrdit co píše p. Zvářal, komunikace s redakcí naprosto korektní - jakoukoli úpravu kterou navrhnou s Vámi konzultují - tohle rozhodně není obvyklé.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

19.1.2024 21:33 Reaguje na Ondřej Dočkal
U mne žádná komunikace neprobíhá. Proto se ptám.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.1.2024 22:13 Reaguje na Petr Blažek
Pokud ten text se příliš nevymyká předešlé formě (tj 3-5? publikovaných), můžete být bez obav. Někdy trvá několik dní (2-3 max.), než se ozvou - to když asi mají více práce s došlou poštou.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

19.1.2024 22:27 Reaguje na Karel Zvářal
U mne se ozvali pouze u prvního příspěvku před cca 3 lety, jinak se mnou nikdo nekomunikuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.1.2024 22:35 Reaguje na Petr Blažek
U mne tedy pokaždé, nemohu si stěžovat.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

20.1.2024 09:30 Reaguje na Petr Blažek
a není možné, že ty jejich maily skončily třeba ve Vašem spam-boxu? nebo že by byl nějaký jiný technický problém?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

20.1.2024 09:47 Reaguje na Ondřej Dočkal
To nevím, ale výroční správa ekolistu ke mně dorazila.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.1.2024 22:34 Reaguje na Karel Zvářal
Jenom pro srovnání: v jedné redakci jsem měl odpověď do dvou hod., nejpozději druhý den, když redaktor byl na služební cestě. Rekord bylo 10 (deset) minut - to ani nemohl přečíst, text byl několikanásobně delší, než dávám sem. Prostě přeletěl očima a poznal osvědčenou klasiku:-)

Zato jinde člověk čekal půl roku, 9 měsíců, nejdéle rok a půl - aby mu nakonec sdělili, že článek je nepublikovatelný (zapomněli dodat, že před 22 hod.-)). Takže tak to u nás chodí, kdo moc vyčnívá, toho sejmem. To by tak scházelo, aby nějaký nýmand převyšoval profíky... Že jo, V.Š., D.H., P.P. aj.?-)
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

22.1.2024 09:24 Reaguje na Petr Blažek
Dobrý den,
drtivá většina autorů nám posílá texty mailem. Vy je vkládáte prostřednictvím formuláře. To je OK. Teď se stalo, že jsem v předvánoční době přehlédl notifikaci na nový text - a pak na to zapomněl. Dejte mi prosím chvilku, tento týden na to kouknu.

Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 13:27 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Dobrý den, nepřipadá vám divné, že je tu naprosto zásadní převaha příspěvků protiekologických (já píšu ropáckých)?? O Green Dealu se tady neobjeví vůbec žádný kladný příspěvek na desítky kritických, s budováním OZE nesouhlasí taky rozhodující většina, elmobilita to samé atd. atd. A já jsem tu za proekologické názory považován za trolla.
Já vím, žádné Ropácké listy nevychází, ale nevím, proč se příznivci ropáků prezentují zrovna tady.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.1.2024 14:53 Reaguje na Pavel Hanzl
chodíme sem diskutovat, protože nás něco všechny spojuje, a to je kladný vztah k přírodě. proto chodíme na ekolist. a chodíme sem za i za diskusí, neboť ekolist nabízí nějak překvapivě kultivovaný prostor s minimem nutnosti mazání (v porovnání se stovnatelnými medii). analogicky tomu, že ne každý, kdo má sociální cítění, musí být hned komunistou a dělat revoluci. a někteří z nás utrpěli trivium a umí použít kupecké počty a nedovedou vidět (nebo předstírat že vidí) císařovy nové šaty. my chceme pěknou planetu, akorát nechceme u její ochrany hrát směšné divadýlko.

neskromně se domnívám, že argumentace trojčlenkou, ohmovým zákonem, zákony zachování obecně pomáhá zasazovat některé vylomeniny a deklarované "velepravdy" do kontextu.

pane Hanzle, přiznávám, že s Vámi mám problém - rozhodně jste asi slušný člověk a nevadilo by mi Vás mít za souseda, hlupák také nebudete (už podle pravopisu a slohu nejste prosťáček), ale Vaše až fanatická obrana světlých zítřků mě dohání k zoufalství.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2024 14:59 Reaguje na Lukas B.
:-))) 1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2024 15:06 Reaguje na Karel Zvářal
Napadlo mě takové přirovnání, že p. Hanzl jakýsi místní roztleskávač. A hned doplním, že je diskriminující, že roztleskávačky jsou jen F pohlaví. Pan Hanzl by mezi ně skvěle zapadl, stejně jako do průvodu mažoretek-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.1.2024 15:10 Reaguje na Karel Zvářal
helejďte, to je špatně. Já jsem přesvědčen, že se pan Hanzl velmi často mýlí a důvěřivě skáče na špek green marketingu. to ovšem neznamená, že bych se mu chtěl vysmívat. chtěl bych umět argumentovat tak, aby jej to přimělo vidět zjevné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2024 15:13 Reaguje na Lukas B.
jak pro koho
hájit main stream je povinností každého poctivého občana, nebo opakem řádu je anarchie
ale jak pravil klasik: demokracie, toť diskuse
a než skákat každému na špek, tak raději ne dvakrát, ale desetkrát měřit (než začnu věřit)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.1.2024 15:40 Reaguje na Karel Zvářal
Stručně řečeno- věř, ale komu věříš, měř.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 21:29 Reaguje na Karel Zvářal
Samozřejmě není žádná něčí povinnost hájit mainstream, na to jste preboga přišel jak? A ta kritika přece není žádná anarchie? Ta je až další level a sorry jako, u nás už jede taky na plný pecky, tady zatím nikoliv.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2024 15:21 Reaguje na Lukas B.
ale to je chyba ne nás, co oponují většině, nýbrž většiny, že má "tiskového mluvčího", kterému jen občas chabě vypomáhá jinde velmi aktivní strážce ohně
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.1.2024 21:26 Reaguje na Lukas B.
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 21:23 Reaguje na Karel Zvářal
Ta pozice roztleskávače na mě skutečně sedí, ať napíšu co napíšu, okamžitě se objeví řada tleskajících, kteří by mě tleskali nejradši po hubě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 21:25 Reaguje na Lukas B.
Pane Lukasi, s vámi tada moc nic nemám, kritiků tu mám jen pár (do dvou desítek odhadem) a vy se mezi nimi nějak neobjevujete.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.1.2024 15:20 Reaguje na Pavel Hanzl
To mate tak. Kdyby Rude Pravo pozdnich 80 let
bylo uz na internetu a tehdejsi ctenari meli svobodny pristup na tamni diskuse a to i vcetne uplne svobody po napsani prispevku - tak by pravoverni komuniste taky byli asi tehda uzsmutni az zdeseni, jak malo souhlasu bylo mezi ctenari toho listu s tehdejsi proklamovanou oficialni ideologii.
No a ekolist - snad redaktori prominou male rypnuti :) je v takoveto pozici Rudeho Prava pozdnich 80 let. Dokonce uz i nekteri jeho redaktori, zda se, potaji treba i souhlasi s disidentnimi nazory ale pri zbeznem pohledu na titulky clanku toho dnesniho ekolistu ehm pardon tehdejsiho Rudeho Prava se zda, ze dogmatismus zeleneho nabozenstvi ehm pardon vedeckeho spolecenskeho nazoru na tomto listu prevlada/l.

To mate stejne, jako tehdy. Pravoverny komunista byl v pozdnich 80 letech v hospode uz vicemene otevrene povazovan za blba/nebo prospechare. No a tohle je takova internetova hospoda kdyz skutecne hospody dnes uz dost skomiraji nejen kvuli tomu, ze Plzen v nich uz je malem za 80 Kc


P.S. Mam blizkeho pribuzneho, co si uz pred 3 lety koupil Teslu. Ja mu od zacatku rikam - Hele, koupit si dnes Teslu (mozna u cinskeho elektromobilu co stoji polovic by muj komentar byl mene prikry) to
je jako v casnych 50 letech ostentativne chodit oblecen v modre svazacke kosili. Proste - vedome a hrde prihlaseni se k urcite moderni, aktualne vladnouci, ideologii. Ja uz nejsem nejmladsi, narodil jsem se jeste pred smrti Stalina ale nepamatuju, ze by nekdo v mem detstvi nosil modrou kosili dobrovolne. Leda z povinnosti - na prvni maj a podobne - ale uz v polovine 60 let byl tento symbol v normalni spolecnosti duvodem k otevrenemu vysmechu jeho nositeli. Uvidime, jak to dopadne treba i s temi elektromobily (ve meste a s pripadnym sdilenim, budiz) Samozrejme, neodvazuji se jakkoliv utocit na Elona Muska, protfolio jeho aktivit je prece mnohem sirsi
Odpovědět
ig

22.1.2024 15:43 Reaguje na Miloš Zahradník
To já si Muska beru ho huby rád (pro jeho chcimírské tanečky se Starlinkem), ale Teslu nebo jiný EV bych si koupil klidně, kdybych nepotřeboval jezdit řekněmem mimo území Prahy a měl pár miliónů nazbyt (EVs jsou příjemné v tom, že je dobiju v garáži a i docela tupoučké elektroautíčko umí velmi ostře akcelerovat, což se v Praze víc než hodí). Ani kecy progresivistů mě nedonutí apriori odmítat něco, co je pro určité účely užitečné.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.1.2024 15:55 Reaguje na
Ale jiste. Vsak ja te osobe blizke rikam - v Praze si to uzivej do sytosti (tam je to nejen prakticke ale verejnosti take lepe prijimane) ale na vennkove, kam jezdis na chalupu ti radim moc to auto mezi sousedy a tamnimi domorodci beukazovat :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 21:45 Reaguje na Miloš Zahradník
Mě případá úžasné, jak je ve vás zažraný ten bolševismus. Naprosto vše z oficiálních míst je harapak na vyhození a je úplně fuk, jestli je to dobré nebo ne, to zásadně neřešíte.
Tuhle vlastnost popsal Hašek ve svém geniálním díle Švejk, který dokázal takto vydupat s každou totalitu. Problém ovšem nastane (to už Hašek neřešil) když se Švejk dostane do demokracie a sám si zvolí své vedení státu. Co teď? Vydupat sám se sebou? Proč?
Ovšem Švejk neváhá ani minutu a prošvejkuje, zpizdí a zkoní zase úplně vše, i kdyby to byla jeho vlastní stodola.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.1.2024 22:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Nerozumim. Svejk neumel rozlisit -dle Vas - co je z oficialnim mist dobre a spatne - nebo co mi chcete sdelit?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 23:22 Reaguje na Miloš Zahradník
Chci sdělit, že Švejk byl zásadně proti režimu a vůbec neřešil, jaký je. Jestli to není třeba vláda, kterou si sám zvolil. Za Rakouska se mu to stát nemohlo, ale za 1. republiky už ano. Ale té se nedožil.
Zato naši dnešní švejkové si toho užívají naplno a to je hlavní důvod, proč nemáme šanci dohnat Západ.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.1.2024 00:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Hasek si nezaslouzi nejake povrchni soudy, bavme se radeji o predmetu ekologie
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2024 08:51 Reaguje na Miloš Zahradník
Vůbec si nemyslím, že je to povrchní soud, přece ho nijak nesoudím. Snažím se vysvětlit princip Švejkova jednání, kterým Hašek tak dobře vystihl naši národní povahu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.1.2024 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Většina příspěvků je od lidí se zájmem nebo znalostmi v oboru ochrany přírody a krajiny na rozdíl od vašeho antibabiše, urázek i zjevných lží, únavného trolení, a vlastně se zájmy o výdělek při zaměřování parcel pro OZE. Pokud se pamatuji, jako ropáky jste v minulosti značkoval "přiznivce Ruska ". Pro mne jste bohužel klasickým trolem. A proč jsou negativní ohlasy na GD, elmobilitu a stavby OZE? Třeba mají lidé za to, že se na ekologii projevují negativně. Někdy jsou to možná české prolobované pokřivené varianty GD, které GD téměř popírají, příkladem by byly vodní cesty za účelem ulehčení silnicím, pomíjím teď jejich ekonomiku. GD proti nim nic nemá, v Česku byly zpolitizovány.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 21:56 Reaguje na Jarka O.
Ropáci jsou ve velké části proruští vohnouti, bo právě Rusko u nás jede tu protigrýndovou propagandu a od ní se odvíjí prakticky vše ostatní. Jsem dávno v důchodu a nějaké parcely cha cha pro OZE mě fakt nezajímají, to jste zcela mimo, jak dycky. A právě ropácké názory jsou až fatálně poznamenané tím, že vůbec nic o klimatu a ekologii neví, nejsou schopni přečíst ani úplné základy od Zamouřila, natož něco jiného.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.1.2024 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Dejte odkaz na učebnici ekologie od Zamouřila. Co říká na hned 1. větu admin? I zbytek jsou dohady a nepravdy bez argumentu. Krom zájmu o zaměřování, za to se omlouvám, pokud byste tedy neměl např.syna geodetem :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2024 14:02 Reaguje na Jarka O.
To není žádná učebnice, je to jen krátký článek a ani to ropáčci nedávají.
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
K tomu máte článek z Postupimi, určitě víte, co je tam za ústav.
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Odpovědět
ji

22.1.2024 18:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobrý den, také mne zaráží převaha protiekologických příspěvků. Mnohé jsou opravdu dezinformacemi, především na téma OZE a elektromobility je tu v diskuzích spousta lživých údajů.
Znám poměrně dost lidí, kteří na Ekolist nakonec zanevřeli právě z důvodu, že tady dostávají v diskuzích prostor dezinformace a cílené protiekologické příspěvky. V některých tématech jen těžko hledám rozumné a dobře zdrojované informace v diskuzích, je to smutné. Přitom příspěvky redaktorů jsou dobře napsané, rozumné a kvalitní. Ale rozumní lidé s přístupem ke studiím a s rozhledem tady prostě těm trollům odpovídat nebudou a věnují svůj čas někde jinde prospěšnějším věcem a nakonec na takový zdroj rezignují.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.1.2024 19:29 Reaguje na
vocaď pocaď. zdrojovat nějaká tvrdá data samozřejmě smysl má. ale zdrojovat ohmův zákon? trojčlenku? je ohmův zákon bez odkazu (třeba) ne wikipedii desinforamací? kam až? budeme zdrojovat a+b=b+a? 2+2=4? od diskutéra bych očekával nějaký bekgraund. a nemá-li, tak pokoru.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2024 19:35 Reaguje na Lukas B.
Přesně tak, ozdrojují to jen tím, co jim vyhovuje. Že je metodika jednostranná, zavádějící, potom se vůbec nepídí a ani je to nezajímá. Prostě "co je psáno, to je dáno".
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.1.2024 19:33 Reaguje na
Pane jj, odpovězte mi na prostou otázku- jak odlišíte "dobře ozdrojovanou" informaci od podle vás"dezinformace"? Podle mě, pokud nejste odborník v dané problematice, tak velice těžko. A dále,nikde není psáno, že i v tzv. "správných" informacích se skrývá účelová lež, tudíž i odborník může léta žít v bludu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2024 19:59 Reaguje na pavel peregrin
Neodpoví, podobně jako autoři ekočlánků (režisér proti jádru, solární lobbyista aj.). Předkládají to jako absolutní pravdu, dannost, o které se nediskutuje. Proto si myslím, že lidé odcházejí spíše z těchto důvodů, neb jsou zklamáni argumentační impotencí tvůrců opajcových/ ozdrojovaných článků.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.1.2024 21:49 Reaguje na
Mně spíš vadí, že nemalá část diskutujících postrádá důležitou dovednost umět odlišit svůj názor od faktů. Sdílejí zde názory a tak nějak předpokládají, že s nimi všichni musejí souhlasit a že to je automaticky pravda. Ale mít názor ještě neznamená věci rozumět, a už vůbec to neznamená mít pravdu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 22:02 Reaguje na Majka Kletečková
Já osobně, po vzoru ropáků,. zásadně fakta nepoužívám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 22:00 Reaguje na
Děkuji za rozumný názor, já ovšem rád diskutuji s těmi, kteří stojí proti mě. A právě Ekolist se svou demokracií a svobodou názorů mi velmi vyhovuje, i když mě tu vždycky zdupou jak psa. Vždy se něco zajímavého dozvím.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.1.2024 22:15 Reaguje na
Co to znamena "protiekologicky"? :) Ekologie je - nebo se aspon nekdy tvari, ze by ji chtela byt - vedou o interakcich jednotlivych prvku - zivych i nezivych - nejakeho pritodniho systemu. Takovy system si dnes nelze predstavit bez ucasti cloveka. Ten se totiz ucastni vzdy - a to podstatne a nekdy i s velmi destruktivnimi dusledky pro system samotny dokonce i v tech pripadech, kdy pro kus takoveho systemu vyhlasi specificky "management" zvany "bezzasahovost". Aniz by se obtezoval specifikaci/porozumenim tomu vlastne nejdulezitejsimu, totiz jak bude probihat interakce zvoleneho "bezzasahoveho" uzemi od zbytku sveta za cedulemi/ plotem a jake to bude mit dusledky. (At jiz jde o kurovce, divoke prase, vlka, medveda atd.) Tohle vsechno jsou systemove otazky. Treba puvodne "kriticky ohrozeny" druh ktery se ale najednou neunosne premnozil. Jak - a v ktery moment chcete proti nemu zasahovat s ideologii "bezzasahovosti"? Priroda neni loutkove divadlo, kde jednotlivi ucastnici maji role pridelene jim nejakym (byt "zelenym") reditelem
toho spektaklu. A nekteri "ekologove by se pritom nejradeji povazovali za reditele cele zemekoule... (Cim blbejsi, tim ambicioznejsi.) Zakazy kaceni stromu, koseni luk, strileni urcitych, byrokratem zvolenych druhu zvere atd. prinaseji pak (vetsinou neumyslne ale tim hur pro ty "reditele") nekdy i vetsi rozvrat "ekologicke stability" daneho uzemi nez kdyby dotycne uzemi bylo prosto jakekoliv "ochrany" v tomto smeru


Ekologie by mela byt v prve rade o (svobodnem, bez ideologickych, religioznich a jinych predsudku) poznavani - a teprve pote o mozne ochrane predmetu toho poznavani.

A v ekolistu by melo byt vic clanku o Vltave v Praze (nejen o koupani v ni pred 100 lety :) o ekologickych promenach krajiny povrchovych dolu na severu atd. nez o tom, jak "chranime" Sumavu
az do uplneho zdevastovani jejich lesu
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.1.2024 10:52 Reaguje na
Nepamatuji si na váš názor nebo zdrojovaný údaj k elmobilitě. Mě zarazil váš téměř výsměch estetice krajiny v souvislosti s protlačením zákona o ničení prostředí a ignoraci ÚP ve prospěch instalace OZE, a následná žádost o zrušení diskuze. To se mi zdá být protiekologické a smutné. Např estetika krajiny je základní ekologický pojem, a pokud tedy vám to hledisko nic neříká nebo se vám zdá přeceněné, nebo jako nutný kompromis v souvislosti s VE, mohl jste místo osočování z dezinformací vysvětlit svůj pohled na převažující výhody VE.
Znám lidi, kteří ekolist odmítají po přečtení několika titulků a článků. Diskuze je nepovinná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 13:19
Já osobně jsem pro maximálně otevřenou diskusi, ta je nejpravdivější a každý si může pak vybrat. Jenom nevím, jak se pozná troll, na to je nějaký šuplík? Samozřejmě sprostoty a urážky sem nepatří (ani nikam jinam).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.1.2024 22:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, zrovna vy máte znaky trollingu zcela jasné.
Kvůli vám by měla být diskuze omezená.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2024 23:15 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já vím, když nejsou argumenty, je potřeba cenzura. Jak je ale možné, že vím předem, jak na tohle odpovíte?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.1.2024 08:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Na vaši demagogii, neustále lži a trolling je potřeba cenzura.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2024 08:45 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zajímavé je, že já jsem každé své tvrzení schopen doložit argumentem, kdežto vy nikoliv. Většinou taky nic netvrdíte, pouze urážíte a plácáte a podstrojujete Novákovi, který argumenty skutečně někdy má.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.1.2024 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
:-))), tak to jsme všichni viděli. Ani odkaz nejste schopen vložit do diskuze.
Vaše argumenty jsou vaše mylná dojmologie.
Odpovědět

Jan Škrdla

23.1.2024 13:28
Souhlasím, že věcná diskuze může být přínosem.
Ovšem v posledních několika letech se rozšířit takový nešvar. Diskutér si často přečte jen nadpis článku nebo první odstavec, a následně píše sáhodlouhé kritické komentáře, nebo své příspěvky sype jako karty z rukávu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist