https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekologicka-stopa-jak-merit-environmentalni-udrzitelnost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Viktor Třebický: Ekologická stopa - jak měřit environmentální udržitelnost

11.11.2009
Před více než rokem začala ve Spojených státech finanční krize nebývalých rozměrů, která se posléze přelila do celého světa. Bankám došel kredit a řada z nich se octla před krachem. Pokud by jim nepřispěchaly vlády na pomoc s obrovskými finančními obnosy, hrozil kolaps finančního sektoru, který by vážně postihl celou světovou ekonomiku. Něco podobného se děje s přírodními zdroji, s tím rozdílem, že příroda nemusí přispěchat na pomoc včas.
 

Lidská civilizace dlouhodobě využívá tzv. ekologické služby rychleji, než se dokáží obnovovat. Jde například o schopnost asimilace oxidu uhličitého, úrodnost půdy, produkci potravin, dřeva či řady dalších zdrojů a surovin nezbytných pro život. Podle výpočtů organizace Global Footprint Network jsme letos dosáhli vyčerpání přírodních zdrojů již 25. září. Od tohoto dne až do konce roku žijeme na dluh - čerpáme obnovitelné zdroje rychleji, než se dokáží obnovovat a ukládáme do atmosféry nadměrné množství CO2.

Podobně jako každá země, firma či domácnost i příroda má rozpočet. Dokáže za každý rok vytvořit pouze takové množství zdrojů a pohltit takové množství odpadů, které odpovídá tomuto rozpočtu. Problém nastane, když dojde k přečerpání rozpočtu. Indikátorem, který postihuje čerpání přírodních zdrojů a produkci odpadů ve vztahu ke schopnosti přírody tyto zdroje poskytovat, je ekologická stopa. Den, kdy dojde k přečerpání zdrojů pro daný rok, se nazývá den přestřelení Země (Earth Overshoot Day). Jde o analogii dne daňové svobody, který značí rozhraní mezi tím, kdy vyděláváme na stát a kdy vyděláváme na sebe.

Díky globálnímu ekonomickému zpomalení nastal den přestřelení Země letos o den později než v předchozích letech. V průběhu předchozích let se ale posunoval stále blíže k 1. lednu. Indikátor ekologické stopy lze vyjádřit i jiným srozumitelným způsobem, a sice množstvím planet, které bychom potřebovali k zajištění naší spotřeby zdrojů. V roce 2005 (novější data nejsou k dispozici) jsme potřebovali 1,3 planet. Ekologická stopa je o 31 % vyšší než tzv. biokapacita, postihující dostupnost zdrojů. Při zachování současných trendů růstu populace a spotřeby budeme podle projekcí OSN v polovině 30. let 21. století potřebovat 2 planety.

Zatím byla řeč o globálním měřítku. Mezi jednotlivými zeměmi však existují veliké rozdíly z hlediska jejich ekologické stopy. Podle údajů Living Planet Report z roku 2008(1) patří mezi největší ekologické hříšníky Spojené státy, které vytváří ekologickou stopu odpovídající 4,56 planetám. Den přestřelení Země v případě Američanů nastává již 23. března. Obrázek ukazuje den přestřelení země a počet planet pro vybrané země.

Jak si stojí Česká republika? Nikterak lichotivě - vytváří 14 největší ekologickou stopu na obyvatele na světě. Pokud by každý na Zemi žil jako průměrný Čech, potřebovali bychom 2,52 planety. Velikost ekologické stopy průměrného obyvatele/-ky České republiky je 5,3 gha. Dostupná biologická kapacita v rámci země činí pouze 2,7 gha/obyvatele. Česká republika tedy patří mezi ekologické dlužníky: ekologická stopa překračuje biokapacitu více než dvojnásobně. Česká spotřeba zboží a služeb je zajišťována na úkor dalších zemí – ekologických věřitelů.

O šíření informací o ekologické stopě se v České republice snaží neziskové organizace Zelený kruh a TIMUR. Zelený kruh zveřejnil na stránkách www.hraozemi.cz/ekostopa již v roce 2003 kalkulátor osobní ekologické stopy. Možnost tímto způsobem odhadnout svůj ekologický dopad využilo téměř dvě stě tisíc lidí. V letošním roce byly stránky rozšířeny o výpočet ekologické stopy vybraných aktivit a výrobků. Zájemce tak může porovnat například ekostopu cesty do práce různými dopravními prostředky, mytí nádobí pod tekoucí vodou či v myčce nebo nákup českého jablka vs. jablka dovezeného z Nového Zélandu.

TIMUR se zabývá popularizací konceptu na školách a ve městech. Na stránkách www.ekostopa.cz zveřejnil kalkulátory ekologické stopy školy a města a připravil publikaci na dané téma (2). Zájem o tuto problematiku postupně roste - ekologická stopa se ukazuje jako velmi vhodný indikátor z hlediska ekologické výchovy a vzdělávání a na městské úrovni ho lze propojit s procesem místní Agendy 21.

(1) WWF a Global Footprint Network: Living planet report 2008, http://www.footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/page/living_planet_report/
(2) „Třebický, V. Lupač, M.: Ekologická stopa města školy, TIMUR, Praha 2008.


reklama

 
Viktor Třebický
Autor se dlouhodobě věnuje výpočtu ekologické stopy, pracuje pro Týmovou iniciativu pro místní udržitelný rozvoj (TIMUR) a spolupracuje se Zeleným kruhem, asociací ekologických organizací.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist