https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eliska-stejskalova-recept-na-vyrobu-novely-zakona-poznamky-k-zakazu-kozesinovych-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eliška Stejskalová: Recept na výrobu novely zákona (poznámky k zákazu kožešinových zvířat)

28.7.2017
Nezachránili jste ho. Posíláte ho dál na východ.
Nezachránili jste ho. Posíláte ho dál na východ.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Holub
Vyberte si zákon, který chcete novelizovat. Pak se obklopte partou lidí, která je patřičně odhodlaná a nebojí se páchat trestnou činnost.
 

Sežeňte si diskreditující informace na vytypovaného člověka z nějakého oboru. Ty pak přifoukněte, přibarvěte, překruťte. Důležité upozornění. Je nezbytné tvrdit, že tyto "zaručené informace a nezpochybnitelné důkazy" se týkají naprosto VŠECH lidí z daného oboru. Získané očerňující materiály vehementně šiřte prostřednictvím internetu. Vytrvejte. Brzy se vám podaří vyvolat veřejné pohoršení až zděšení ostatních občanů. Jste v půli cesty. Právě se rodí veřejné mínění.

Pak si vyhlídněte vlivnou politickou stranu a začněte jejího mediálně známého předsedu, jakož i ostatní členy strany, bombardovat e-maily a SMS. (Doporučujeme přizvat si na pomoc nějakou slavnou osobnost.) Jménem lidu rozhořčeně volejte po nápravě věcí a dožadujete se zákazů, změn a transparentního potrestání oné očerněné skupiny lidí z daného oboru. Opět je důležitá vytrvalost. Když jí máte dostatek a jste patřičně zviditelnění, začnou vás brát zákonodárci vážně.

Stále opakujete, že vám jde o dobrou věc a blaho všech. Zákonodárci dříve či později podlehnou. Lid je přece pobouřen, lid si žádá nápravu. Novela je na světě. Myšlenkami, že tím někomu ublížíte, se vůbec nezatěžujte.

Hlavně, že jste prosadili svou. Nakonec zvolte efektní vítězný pokřik.

To bylo trošku nadsázky. Nicméně návod se dá dobře aplikovat na přijetí novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, která přinesla od roku 2019 i zákaz chovu kožešinových (masožravých) zvířat.

Cesta k novele byla poměrně snadná. Parta lidí se nebála páchat trestnou činnost. Porušovala domovní svobodu (vnikala na soukromé farmy), ničila soukromý majetek (vypouštěla norky), některé materiály (videa) pomlouvačně šířila s tím, že znázorňují strašlivou realitu na VŠECH farmách s kožešinovými (masožravými) zvířaty.

Poznámka. Co je na celé věci nejvíc nepochopitelné? Pokud opravdu někde došlo k týrání kožešinových zvířat, tak je skutečně zarážející, že to nikdo neoznámil Policii ČR a veterinární správě. Ti, co bojují za zvířata, zkrátka vůbec nic nepodnikli. Materiály byly využité pro propagandu. Načasování na dobu schvalování novely bylo evidentní.

Cílem bylo vyvolat všeobecné pohoršení. Podařilo se. Návrh novely byl na stole. Novela, bohužel, nebyla výsledkem široké demokratické diskuse, na jejím vzniku se podílela pouhá skandalizace.

Pak už jenom stačilo, aby se vybrala jedna parlamentní strana. Ta byla vytrvale masírována a stimulována e-maily a SMS především od ochranářských aktivistů. Strana pochopila, že je potřeba něco učinit pro voliče. Následovalo hlasování v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a Senátu Parlamentu ČR. Výsledek je známý.

Bez demokratické celospolečenské diskuse bylo rozhodnuto o zrušení našeho tradičního odvětví zemědělství a o vyvlastnění kožešinových farem, a to způsobem, který je hrubě nepřijatelný.

Zdá se, že se vracíme zpět. Veřejné mínění, tedy vůle lidu, rozhodlo o vyvlastnění. Nezažili jsme to už někdy?! Zažili - v roce 1948.

Česká republika jde proti svým občanům. A přitom má mylný, avšak blažený pocit, že zachraňuje zvířata. Nezachraňuje, jenom je posílá do chovů daleko na východ od nás...


reklama

Eliška Stejskalová
Autorka pracuje pro Český svaz chovatelů.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Adin Vyhlídka

29.7.2017 07:15
Podnikat za účelem zabíjení živých tvorů je děsivé...
Žít po určitou dobu v kleci - to je v podstatě koncentrační tábor...
Oči těch tvorů uvězněných v klecích prozrazují vše...
Odpovědět
lu

31.7.2017 10:56 Reaguje na Adin Vyhlídka
nemusíte to kupovat. když vás bude takových většina, tak pan Vojtíšek zaslouženě zkrachuje.
co mi řeknete na mé kožené boty (pravděpodobně hovězina)? zakážete mi je? a teď mi vysvětlete ten rozdíl.
Odpovědět
uwe filter

uwe filter

31.7.2017 17:58 Reaguje na
je to presne ten rozdiel akým sa človek vyvyšuje nad iného živého tvora...
Odpovědět
lu

1.8.2017 09:06 Reaguje na uwe filter
nějak Vám nerozumím. nešť. snad se nedožiji dne, kdy budou zvířata zcela zrovnoprávněna s lidmi. ano, nakládejme se zvířaty se zřetelem k tomu, že to jsou vnímavé živé bytosti, ale vocaď pocaď. jsem urputným zastáncem "speciesmu". ano, je to omezující, nesmíte si vzít za ženu krávu, ale můžete s ní žít na hromádce, ale zase se k ní nesmíte chovat nepřiměřeně.
Odpovědět
PJ

Petr Jílek

1.8.2017 07:39
Člověk takto podniká už tisíce let. Chová dobytek pro mléko, hnůj, maso, kůži.
Drůbež pro vajíčka,hnůj, maso, peří.
Psa na obranu, kočku aby vraždila myši v domě a v sýpkách.
Snažím se žít co nejekologičtěji. Ale víte kolik tisíc zvířátek zabiji, než připravím pole?
Ale připravím pole tak aby v půdě jich mohlo žít co nejvíce, k vůli slušné úrodě.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist