https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/energeticke-aktuality-u-nas-a-v-nemecku?ids%5Bx33601bb1561a11eb3982e78bd1b5a883%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniela Magersteinová: Energetické aktuality u nás a v Německu

15.2.2010
ČR zaspala v modernizaci přenosových sítí

Již nějakou dobu je u nás v popředí zájmu debata týkající se nárůstu instalovaných výkonů obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných a slunečných elektráren. Olej do ohně přilil minulý týden provozovatel přenosové soustavy ČEPS, který oznámil odhodlání odstavovat výše zmíněné zdroje z provozu. Tuto akci si prý vyžaduje neutěšený stav v rámci naší přenosové soustavy, která není stavěna na velký nápor obnovitelných zdrojů energie. Ta je zjevně stavěna na velké centralizované zdroje a na to, abychom mohli jejím prostřednictvím proud vyvážet.
 
Již nějakou dobu je u nás v popředí zájmu debata týkající se nárůstu instalovaných výkonů obnovitelných zdrojů energie, zejména větrných a slunečných elektráren. Olej do ohně přilil minulý týden provozovatel přenosové soustavy ČEPS, který oznámil odhodlání odstavovat výše zmíněné zdroje z provozu. Tuto akci si prý vyžaduje neutěšený stav v rámci naší přenosové soustavy, která není stavěna na velký nápor obnovitelných zdrojů energie. Ta je zjevně stavěna na velké centralizované zdroje a na to, abychom mohli jejím prostřednictvím proud vyvážet.

Česká republika je ve vývozu elektřiny na předním místě v Evropě. Před námi je už jen Francie a nyní i Německo, které také vykazuje velké přebytky, díky nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. A další výrobní kapacity se chystají. Jenom v nových jaderných zdrojích je uvažováno s výkonem až 3 200 MW, na což samozřejmě naše zastaralé sítě nestačí, takže je třeba za víc než 10 miliard vybudovat nové. Na stole je nyní návrh energetické koncepce České republiky. Bude jej projednávat až příští vláda a je třeba poznamenat, že kromě záměru budovat další jaderné reaktory a prolomit limity těžby uhlí je velmi ambiciozní, pokud se týká budování tzv. chytrých sítí. To jsou technologie s mnoha přednostmi, mimo jiné se jejich zavádění příznivě projevuje na účtech konečných spotřebitelů a také dokážou reagovat na výkyvy v elektrické soustavě. Chytré sítě ale vyžadují také velké investiční prostředky a otázkou je, zda jich bude dostatek. Samozřejmě se nabízí otázka, proč po pěti letech od zavedení zákona na podporu obnovitelných zdrojů energie v České republice, který pochopitelně nastartoval jejich rozmach, kompetentní instituce a lidé v nich nezačali s modernizací nevyhovujících sítí...

Německo se chystá revidovat dohodu o výstupu z jádra z roku 2000

Trochu v jiné rovině se vede debata o obnovitelných zdrojích v Německu. Zákon o jejich podpoře zde platí o několik let déle než u nás. Spolkové ministerstvo pro životního prostředí, ochranu přírody a reaktorovou bezpečnost řízené Norbertem Röttgenm (CDU) v současné době připravuje zpřísnění podmínek pro podporu nových fotovoltaických elektráren. Zároveň se usilovně angažuje ve velmi diskutovaném energetickém tématu, kterým je tzv. výstup z jaderné energetiky.

Ministr Röttgen začal počátkem roku jednat se zástupci energetického koncernu Energieversorgern (EVU) o možnostech prodloužení doby provozu jaderných elektráren a na úřadu kancléřky Angely Merkelové už také mělo proběhnout první kolo rozhovorů se zástupci koncernů Eon, RWE, Vattenfall a EnBW. V Německu je dosud v provozu 17 jaderných elektráren a již na jaře by měl být odstaven reaktor Neckarwestheim I v Badensko-Württembergsku. Jednání se nyní soustředí na to, zda by bylo možné reaktor nechat nadále v provozu. Prověřují se právní aspekty problému.

Současná černo-žlutá spolková vláda v koaliční dohodě deklarovala prozkoumat možnosti prodloužení provozu jaderných elektráren, které mají být postupně odstavovány na základě dohody o výstupu z jaderné energetiky. Tato dohoda byla přijata rudo-zelenou koaliční vládou v roce 2000.

Ministr Norbert Röttgen přišel nedávno s návrhem postupně nahradit jaderný proud elektřinou z obnovitelných zdrojů. Argumentuje při tom také tím, že jaderná energetika si v Německu za 40 let provozu nezískala potřebnou podporu veřejnosti. Do podzimu by mělo ministerstvo zpracovat materiál, ve kterém představí, jaké jsou reálné možnosti tohoto plánu a pokud bude tento politicko-energetický koncept schválen, měl by se zřejmě stát součástí revidované dohody o výstupu z jaderné energetiky. Podle předběžných odhadů by obnovitelné zdroje dokázaly nahradit výkon odstavených jaderných elektráren, pokud by se podílely na výrobě elektrické energie ze 40 procent. Mimochodem, Německo si stanovilo jako cíl dosáhnout do roku 2020 třetinového podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Představitelé tohoto v Německu nejrychleji se rozvíjejícího průmyslového odvětví hovoří o potenciálu až 47 procent. V současné době se podílí obnovitelné zdroje energie na výrobě elektřiny 16 procenty.

Plány ministra Röttgena vyvolaly ostrou reakci spolkového ministra hospodářství Rainera Brüderle (FDP). Jablkem sváru mezi oběma ministerstvy je zejména doba prodloužení životnosti jednotlivých elektráren. Zatímco Brüderle trvá na tom, aby se doba provozu odvíjela od technického stavu toho kterého reaktoru, Röttgen navrhuje elektrárny ponechat v provozu maximálně osm let nad dobu, která je uvedena v dosud platné dohodě o výstupu z jaderné energetiky z roku 2000.

Dalším sporem zřejmě bude ekonomická stránka věci. Energetické společností by měly z výroby proudu po uplynutí doby životnosti dodatečné zisky, jejichž část – až 50 % - by podle návrhu ministra hospodářství šla do státní pokladny formou jakési ekologické dividendy na rozvoj alternativních zdrojů energie. S tímto, zdá se, souhlasí i energetické koncerny. Rizikem tohoto postupu, podle ministra Röttgena je, že stát je takto přímo zainteresovaný na velkých ziscích a mohl by tak být benevolentní k případným bezpečnostním nedostatkům jaderných elektráren.

Přístup spolkového ministra pro životní prostředí se hrubě nelíbí jeho rezortním kolegům a kolegyni ze tří spolkových zemí – Bavorska, Badensko-Württembergska a Hesenska, kteří jsou „hluboce zklamáni“ tím, že spolkový ministr prosazuje pokud možno nejrychlejší výstup z jádra a volají po vrcholné energetické schůzce.

Ministr Röttgen bude mít v nejbližší době hodně práce s obhájením svých postojů hlavně uvnitř své strany, kde proti němu sílí nespokojené hlasy a považují ho za nedůvěryhodného. Možná mu navrhnou, že by měl přestoupit k zeleným!


Odkazy:
http://www.welt.de/politik/deutschland/article6392560/Atom-Ausstieg-FDP-warnt-vor-hohen-Stromkosten.html
http://www.newsdeutschland.com/nachrichten/Politik/20100212/1464060/Debatte-um-Atomaustieg-Drei-Unionsl%C3%A4nder-machen-Front-gegen.htm
http://www.sueddeutsche.de/politik/170/502405/text/
http://www.sueddeutsche.de/politik/943/500213/text/

Poznámka:
Ministr počátkem roku začal jednat se zástupci energetického koncernu Energieversorgern (EVU) o možnostech prodloužení doby provozu jaderných elektráren. Na úřadu kancléřky Angely Merkelové už také proběhlo první kolo rozhovorů se zástupci koncernů Eon, RWE, Vattenfall a EnBW. V Německu je dosud v provozu 17 jaderných elektráren a již na jaře by měl být v souladu s harmonogramem odstaven reaktor Neckarwestheim I v Badensko-Württembergsku. Jednání se nyní soustředí na to, zda by bylo možné reaktor nechat nadále v provozu. Prověřují se právní aspekty problému.
reklama

 
Daniela Magersteinová
Autorka pracuje pro sdružení Jihočeské matky
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jihočeská matka - 16. 2. 2010 - karel 2

by se měla primárně věnovat dětem,jejichž výchova není úplně nejsilnější stránkou dnešní společnosti.Asi proto, že matky řeší problémy, které nepochybně patří odborníkům.Tyhle mateční bláboly jsou samozřejmě názorem angažované veřejnosti, ale ke korektní informaci mají mnoho světelných let.Myslím,že aleš to ve svém příspěvku popsal jasně.Inteligentní sítě jsou reklamním sloganem, nikdo neřeší náklady, nikdo neřeší, jakým problémem v ČR je natažení drátu v krajině ( bude síť v zelené bibli na straně dobrých skutků a tudíž přírodě neškodící,nebo na straně smrtelných hříchů a tudíž přírodě škodící,to nikdo dopředu neví,je to neměřitelné,protože je to ideologický parametr).A mohl bych pokjračovat,ale diskuse s provařenými "matkami z jihu" je doufám už ukončena poté,co matka Kuchtová přiznala rakouské subvence.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist