Jiří Svoboda : Energetický regulační úřad postupoval v rozporu se zákonem
7.12.2009 | PRAHA
Dne 23. 11. 2009 vydal Energetický regulační úřad cenové rozhodnutí č. 5/2009, které upravuje výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren tak, že návratnost investic do slunečních elektráren bude v roce 2010 kolem šesti let. Tvrzení o návratnosti investic vychází přímo z tvrzení pracovníků Energetického regulačního úřadu. Toto cenové rozhodnutí je však v rozporu se Zákonem č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
V tomto zákoně se v § 6 v odstavci (1) uvádí: „Úřad stanoví vždy na kalendářní rok dopředu výkupní ceny za elektřinu z obnovitelných zdrojů samostatně pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů a zelené bonusy tak, aby…bylo při podpoře výkupními cenami dosaženo patnáctileté doby návratnosti investic…“ . Jestliže tedy Energetický regulační úřad stanovil výkupní ceny tak, že je návratnost investic mnohem kratší, než patnáctiletá, je to, podle mého, v rozporu se Zákonem č. 180/2005 Sb. Popravdě řečeno, zákon si sám sobě odporuje, protože v odstavci (1) § 6 vyžaduje patnáctiletou návratnost a v odstavci (4) téhož paragrafu umožňuje Energetickému regulačnímu úřadu snižovat meziročně výkupní cenu pouze o pět procent. V situaci, kdy letos cena fotovoltaické technologie výrazně klesla, podmínky z odstavců (1) a (4) splnit současně nelze a tudíž by jakékoli cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o výkupních cenách elektřiny ze slunečních elektráren bylo v rozporu se zákonem.
reklama
Pokud přijmeme předpoklad, že žijeme ve státě, kdy úřady nemohou vydávat svá rozhodnutí v rozporu se zákony, zbývá, myslím, jediné řešení. Energetický regulační úřad musí zrušit své cenové rozhodnutí, zákonodárci musejí rozpor v zákonu odstranit a Energetický regulační úřad pak přijme nové cenové rozhodnutí. Této článek byl dán na vědomí Poslanecké sněmovně, Energetickému regulačnímu úřadu a Ministerstvu průmyslu a obchodu.
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
tvorba práva - 13. 12. 2009 - Sona P.v ČR je přijímáno tisíce nových zákonů, nařízení a vyhlášek. Některé zákony byly novelizovány již více než 70krát. V tomto stavu je současná situace pro "zákonodárce" nepřehledná.Nelze vyloučit, že projde i formulace, která obsahuje vnitřně rozporná ustanovení. Ačkoliv důvodová zpráva má provázet změny v zákonech vždy a má obsahovat konsekvence na zůstávající znění, často je velmi ledabylá s odkazem na operativnost. Rychlost není všelék, pak se to vymstí jinde... Už Fuller v "Morálce práva" mimojiné říká, že vnitřní morálka práva spočívá v tom, že právo musí být srozumitelné, jinak je není možné následovat a z téhož důvodu nesmí být právo vnitřně rozporné. Zásady tvorby práva kompetentní osoby znají, otázka je zda se jimi vždy bezzezbytku řídí ... |