Martin Bursík: Europoslanci versus Václav Klaus
Na závěru europoslanců koneckonců není nic překvapivého, probíhající globální změny klimatu totiž už před časem jednoznačně doložily stovky vědců mezivládního klimatického panelu OSN. A nade vší pochybnost dokázaly, že se na nich podílí svou činností člověk. Důležité ale je, že pro Evropskou unii je změna klimatu i nadále politickou prioritou. Česká republika bude mít s největší pravděpodobností za svého předsednictví za úkol dotáhnout proces schvalování klimaticko-energetického balíčku, který se soustředí právě na zmírnění dopadů změn klimatu, do finále.
Z ekonomického pohledu je klíčové, že evropská sedmadvacítka nejen bere klimatickou změnu za prokázaný fakt, ale hodlá jí také přizpůsobit své hospodářství. Hledá praktická řešení, jak čelit problémům způsobeným klimatickými změnami a zároveň zvyšovat kvalitu života obyvatel. Cestou jsou jednoznačně investice do nových čistých technologií, které také postupně dobývají světové trhy. Česká vláda evropský energetický balíček podpořila mimo jiné proto, že jde o výbornou příležitost, jak rozhýbat tuzemský energeticky neefektivní průmysl. Navrhované snížení emisí totiž neznamená zastavení hospodářského růstu či ztrátu konkurenceschopnosti. Zvýšení energetické efektivnosti hospodářství naopak bude dlouhodobě představovat konkurenční výhodu. Pro analogii nemusíme chodit daleko. V sedmdesátých letech ropná krize přiměla západní svět k tomu, aby investoval do úsporných opatření. Kdo to neudělal, na globálním trhu pro nekonkurenceschopnost skončil.
včera začala v Bonnu další jednání o nové celosvětové dohodě, která by po roce 2012 nahradila Kjótský protokol. Vzhledem k blížícímu se předsednictví v nich bude Česká republika hrát důležitou úlohu. Prognózy do roku 2050 jasně ukazují, že právě nyní je čas jednat. Příležitost pro zahájení konkrétních kroků na zmírnění změny klimatu a maximálního oteplení o dva stupně Celsia skončí v polovině příštího desetiletí. Pak už bude pozdě. Navzdory tomu, že si jeden český prezident kdysi myslel něco jiného.
reklama
Online diskuse
Bursík : Ta kráva ...... - 26. 6. 2008 - Ivan SommerCyvo. Asi by bylo vhodné vysvětlit si také termín politika, který pochází ještě z dob antického Řecka jako správa věci veřejných. .Z toho obvykle vyplyne i název strany. Je zřejmé, že Strana přátel piva mi nenabídne limonádu. Politika sama o sobě neexistuje bez konkrétního prostředí. To se nalezne v každé příručce politologie.Situace v životním prostředí mě příliš netěší,protože ji považuji za množství ztracených příležitostí. Jsem především praktik a bývalo pro mně důležitější, jaká je kvalita vody na výstupu z čističky, než kolik existuje ministrů. Nedávno jsem se chtě nechtě zúčastnil soudního sporu o výstavbu sídliště v CHKO v Moravském krasu. Oslovení členové SZ obratem vymizeli, zůstal jsem v dosahu jen já, ačkoli členem SZ nejsem. Spor jsme vyhráli, ale investor se asi nevzdá. Občané ovšem dostali praktickou lekci o zájmu členů SZ o životní prostředí. Existuje přes milion důchodců, pro jejichž zlepšení kvality života by významně přispělo pouhé přiblížení se přírodě.. Ve skutečnosti je tato koaliční vláda včetně SZ vytlačuje na okraj společnosti a jestliže bych o tom napsal, nikdo to asi nezveřejní. Co se týče nové environmentální strany, to nebyl vtip, ale důsledek společenského vývoje. Když byl M.Bursík zvolen do čela SZ, tak někteří jeho bývalí spolupracovníci z MŽP vyhlásili, že jedná značně autoritativně a připravovali novou environmentální stranu. Jenže jejich úsilí přerušila tragická nehoda.Obávám se, že podobný nápad může dostat i někdo jiný, situace je příhodnější. |