https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/europoslanci-versus-vaclav-klaus?ids%5Bxea8d1ec11151c2ae224e0ddfc6960a0b%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Bursík: Europoslanci versus Václav Klaus

3.6.2008
Zatímco Václav Klaus ve Spojených státech minulý týden prezentoval svou knihu, ve které zpochybňuje roli člověka při změnách klimatu, průběžná zpráva evropského parlamentního výboru pro změnu klimatu z konce května naopak konstatovala, že je jednoznačně vědecky prokázáno, že základní příčiny globálního oteplování jsou způsobené člověkem. Europoslanci odmítli vědecky nepodložené snahy označovat výsledky studií příčin a následků klimatických změn jako pochybné, a varovali, že stávající opatření ke snižování emisí skleníkových plynů nejsou dostatečná.
 

Na závěru europoslanců koneckonců není nic překvapivého, probíhající globální změny klimatu totiž už před časem jednoznačně doložily stovky vědců mezivládního klimatického panelu OSN. A nade vší pochybnost dokázaly, že se na nich podílí svou činností člověk. Důležité ale je, že pro Evropskou unii je změna klimatu i nadále politickou prioritou. Česká republika bude mít s největší pravděpodobností za svého předsednictví za úkol dotáhnout proces schvalování klimaticko-energetického balíčku, který se soustředí právě na zmírnění dopadů změn klimatu, do finále.

Z ekonomického pohledu je klíčové, že evropská sedmadvacítka nejen bere klimatickou změnu za prokázaný fakt, ale hodlá jí také přizpůsobit své hospodářství. Hledá praktická řešení, jak čelit problémům způsobeným klimatickými změnami a zároveň zvyšovat kvalitu života obyvatel. Cestou jsou jednoznačně investice do nových čistých technologií, které také postupně dobývají světové trhy. Česká vláda evropský energetický balíček podpořila mimo jiné proto, že jde o výbornou příležitost, jak rozhýbat tuzemský energeticky neefektivní průmysl. Navrhované snížení emisí totiž neznamená zastavení hospodářského růstu či ztrátu konkurenceschopnosti. Zvýšení energetické efektivnosti hospodářství naopak bude dlouhodobě představovat konkurenční výhodu. Pro analogii nemusíme chodit daleko. V sedmdesátých letech ropná krize přiměla západní svět k tomu, aby investoval do úsporných opatření. Kdo to neudělal, na globálním trhu pro nekonkurenceschopnost skončil.

včera začala v Bonnu další jednání o nové celosvětové dohodě, která by po roce 2012 nahradila Kjótský protokol. Vzhledem k blížícímu se předsednictví v nich bude Česká republika hrát důležitou úlohu. Prognózy do roku 2050 jasně ukazují, že právě nyní je čas jednat. Příležitost pro zahájení konkrétních kroků na zmírnění změny klimatu a maximálního oteplení o dva stupně Celsia skončí v polovině příštího desetiletí. Pak už bude pozdě. Navzdory tomu, že si jeden český prezident kdysi myslel něco jiného.


reklama

 
Martin Bursík
Autor je místopředsedou vlády a ministrem životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ropná krize v 70. letech - 24. 6. 2008 - Ivan Sommer

Zažil jsem ji jako energetik a pamatuji si, jak se hledaly kdejaké úspory. Dnešní "hledací" úsilí se mi jeví oproti minulosti jako hra pro děti. Jediná metoda, která se nyní masivně uplatňuje, spočívá ve finančním tlaku (zdražit, zdražit a zase zdražit), který usměrňuje "ekologický policajt", postava, uvedená na scénu životního prostředí již zesnulým ekologem Bohuslavem Bláhou. Jakkoli policajt je symbolem jednoznačných příkazů - polcelů, energetická koncepce se po listopadu vyvíjela dosti chaoticky, jakoby téměř každý ministr životního prostředí měl svoji oblíbenou energii a tu prosazoval jako nejvýhodnější.

M.Bursík zapomíná, že v 70.letech započal ve světě raketový rozvoj mikrolektroniky, který nahradil energeticky náročné elektronky v elektrospotřebičích, klasické žárovky byly vyměňovány za výbojky, a také se rozběhla rozsáhlá výstavba jaderných elektráren. Bohužel se v současnosti nějaký výrazný pokrok nových technologií s malou energetickou náročností nerýsuje a existují hnutí brzdíci rozvoj jaderné energetiky.

Přiznám, že se mi tato situace moc nezamlouvá a někdy mě i rmoutí, tratí se totiž potenciál Strany zelených a následně i místních ochránců životního prostředí. Bohužel čas mi vymezil již jen roli pozorovatele.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist