https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-na-nove-zalozene-louce-na-praze-12-vykvetlo-vice-nez-60-bylin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Na nově založené louce na Praze 12 vykvetlo více než 60 bylin

19.6.2021
Úročník bolhoj. Je krásný, ale dá se použít i na obklady na špatně se hojící rány, či k výplachům úst při nemoci dásní.
Úročník bolhoj. Je krásný, ale dá se použít i na obklady na špatně se hojící rány, či k výplachům úst při nemoci dásní.
Foto | Jana Soukupová
Před dvěma lety byly v pražské ulici Levského provedeny zemní práce, investor měl pozemek uvést do původního stavu, tedy do travnatého porostu, ale to se mu úplně nepodařilo. Část pozemku na chudých půdách zarostla přirozenou sukcesí rostlin. Samozřejmě nejčasnějšími rostlinami tu nejdříve byly pionýrské druhy rostlin, takové, které se velmi snadno šíří. Pozemek pak zarostl běžnými druhy, typickými pro pozemky na sídlištích. V té době jsem nastoupila na radnici a společně s tehdejší kolegyní Veronikou Ouškovou jsme začaly měnit systém seče na mozaikovou a také jsme hledaly plochy pro založení květnatých luk. Tento pozemek se ukázal jako zvláště vhodný.
 

Květnaté louky pro radost lidem i motýlům

Zakládání květnatých luk přímo ve městech vede k podpoře biodiverzity a to nejen v rostlinné říši, ale i návazně v počtech a druzích užitečného hmyzu, motýlů a drobných obratlovců. Tyto louky jsou sečeny nanejvýš dvakrát ročně v závislosti na počasí – tak jako klasická luční společenstva.

Idea byla tedy poskytnout občanům zákoutí – mimo hustou zástavbu a dětská hřiště – kde by se potěšili pohledem na rozkvetlé byliny. Zároveň tato místa by přitahovala včely, čmeláky a motýly a další užitečný hmyz a napomohla i jejich rozmnožování. Po nezbytném průzkumu lokality bylo rozhodnuto květnatou louku v ulici Levského založit.

V současnosti je zakládání těchto luk v Praze podpořeno i výzkumem a vytvořením geneticky vhodného osiva z místních zdrojů v gesci oddělení péče o zeleň Magistrátu hl. m. Prahy. To však před dvěma lety ještě nebylo k dispozici, proto byla pro dosetí vybraná suchomilná směs Slunovrat.

Původní druhy byly podpořeny tím, že byly ponechány k vysemenění. Louku jsme zaseli komunitně společně s občany. Odborně nám pomohl Ivan Tatai, vedoucí odboru životního prostředí Městské části Praha 12, kolegové z tohoto odboru zajistili osivo i technické pomůcky.

Hvozdík kropenatý. Můžeme jej najít na mezích, slunných stráních, loukách, pastvinách, okrajích lesů a vřesovištích. A na Praze 12.
Hvozdík kropenatý. Můžeme jej najít na mezích, slunných stráních, loukách, pastvinách, okrajích lesů a vřesovištích. A na Praze 12.
Foto | Jana Soukupová

Kvetou původní druhy

V loňském roce mohli kolemjdoucí obdivovat první výsledky, první květy, louka se i přes sucho, které celý rok poznamenalo, zazelenala a rozkvetla. Z původních druhů v porostu zůstaly: mochna plazivá (Potentilla reptans), vesnovka obecná (Lepidium draba), turan roční (Erigeron annuus), hrachor hlíznatý (Lathyrus tuberosus), starček přímětník (Senecio jacobaea), sléz přehlížený (Malva neglecta), knotovka bílá (Silene latifolia), hadinec obecný (Echium vulgare), jitrocel prostřední (Plantago media), čekanka obecná (Cichorium intybus), řebříček obecný (Achillea millefolium), jetel plazivý (Trifolium repens), jetel rolní (Trifolium arvense), heřmánkovec nevonný (Tripleurospermum inodorum) a další druhy.

Kopretinová louka. V Česku přirozeně rostou tři druhy kopretin, které jsou blízce příbuzné a na první pohled značně podobné.
Kopretinová louka. V Česku přirozeně rostou tři druhy kopretin, které jsou blízce příbuzné a na první pohled značně podobné.
Foto | Jana Soukupová

I ty doseté

Doseté druhy představují především: řepík lékařský (Agrimonia eupatoria), rmen barvířský (Anthemis tinctoria), šedivka šedivá (Berteroa incana), mrkev pravá (Daucus carota), hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), svízel syřišťový (Galium verum), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), kopretina bílá (Leucanthemum vulgare), len vytrvalý (Linum perenne), mák vlčí (Papaver rhoeas), jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), černohlávek obecný (Prunella vulgaris), šalvěj luční (Salvia pratensis), krvavec menší (Sanguisorba minor), silenka nadmutá (Silene vulgaris), úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria), štírovník růžkatý (Lotus corniculatus), vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia) a další druhy.

Dominují trávy, ale byliny tvoří krásný barevný rámec. Celkem lze napočítat v takto malé lokalitě desítky druhů. S určováním druhů pomáhaly Veronika Oušková, Šárka Lipovská, Jana Soukupová a Helena Mitwallyová, která také zajišťuje vhodnou seč. V letošním roce je počasí příznivější a doseté druhy budou mít šanci se ještě více rozmnožit. Osazena byla i tabule s informacemi o nejhezčích druzích kvetoucích rostlin. Louka tak přinesla do šedi městského sídliště kus krásné přírody. Louky na Praze 12 přilákaly 38 druhů motýlů, které vyhledali manželé Veronika a Michal Ouškovi.


reklama

 
foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka je místostarostka MČ Praha 12 za Piráty s podporou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

19.6.2021 12:13
Autorka by se měla vyjadřovat pregnantně. Je fajn, že na louce vykvetlo 60 bylin, ale mělo by se taky uvést, v kolika druzích. :)))
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.6.2021 12:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Myslím, že všichni čtenáři pochopili, že 60 druhů.

Tady jde spíše o to, aby se takové, jistě bohulibé, aktivity nevydávaly za ochranou klimatu a nedošlo k neoddůvodněnému uspokojení či ztrátě motivace globální klima řešit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.6.2021 14:14 Reaguje na Jiří Svoboda
Z článku jsem nevyčetl, jakou má ten pozemek rozlohu. Určitě to nebudou čtvereční kilometry. Pokud to má pár hektarů a porovnáme to plochou zemědělské půdy, kterou každý rok necháme zastavět průmyslovou výstavbou, tak je to doslova prd do hurikánu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.6.2021 20:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Také nevím, o jak velké území se jedná, asi moc velké nebude, když je to v Praze. Ale je to názorný příklad, jak lze pozitivně na lokální úrovni přispět ke zvelebení svého okolí. Zároveň tak byl vytvořen zelený ostrůvek pro drobné živočichy. Třeba to bude inspirovat další samosprávy k budování dalších podobných zelených ostrůvků („Slova dojímají, ale činy táhnou.“).
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

20.6.2021 18:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Stačí se podívat do map, najít Levského ulici a zjistíte, že to hektary určitě nejsou.
Nicméně, každý kousíček který se povede zlepšit je strašně důležitý pro další rozvoj druhově bohatších ploch.
Semínka se postupně dostanou na další pozemky, lze z takových pozemků sebrat osivo na "zelené setí" apod. A při ceně semen do rozkvetlých ploch nečekejte, že návrat bylin do zemědělské krajiny bude otázkou roků. Ale v lepším případě desítky let, ale vsadil bych staletí.
Nicméně přes Modřany čas od času projíždím a je z mého pohledu příjemné vidět, že v bývalém trávníku sečeného na "krátko" najednou jsou obsekané trsy kvetoucích rostlin. Je to kousek před bývalou Chiranou (myslím, že tam bývala).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.6.2021 20:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Myslím, že zakládání květnatých luk sečených maximálně dvakrát do roka je vedeno především snahou o podporu biodiverzity. Větší pestrost rostlin přiláká motýly a další hmyz, drobné obratlovce.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.6.2021 17:48 Reaguje na Majka Kletečková
Vždyť píšu "takové, jistě bohulibé, aktivity". Jen proboha jejich význam nepřeceňovat a nepovažovat to za alfu-omegu ekologie. Jen varuji před eko-populismen.
Odpovědět

Jirka Černý

19.6.2021 21:00
Tyhle louky jsou moc pěkné, i kdyby jen pro potěchu oka to má smysl.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

25.6.2021 13:46
Moc hezké, ale jestli opravdu za každou cenu chtějí, aby jim kvetlo těch 60 druhů každý rok, budou to muset dosévat. Každý založený travní porost si nějakou dobu hledá svou rovnováhu a za pár let se vám druhové složení moc líbit nemusí. Záleží na podmínkách stanoviště. Tady je to hezké, ale je to spíš okrasný záhon.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist