Eva Tylová: Nejen na kafe ze solárů
15.2.2024
V pátek 23. února bude v Pirátském centru v Praze tématem komunitní energetika. Debatovat přijdou experti, lidé z praxe a tímto na konferenci zvu všechny krajské a komunální politiky i občany, které komunitní energetika zajímá.
Jejímu rozvoji již nic nebrání. Zákon o komunitní energetice tzv. LEX OZE II vstoupil v lednu v platnost a od 1. 7. nabude účinnosti. Od července mohou v České republice vznikat energetické komunity, které budou mezi sebou sdílet místně vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů prostřednictvím distribuční sítě. Tyto výhody přinese zákon i jednotlivým vlastníkům fotovoltaické elektrárny tzv. „aktivním zákazníkům“, kteří si mohou poslat přes distribuční síť vyrobenou elektřinu do více odběrných míst.
Komunitní energetika posílí naši energetickou soběstačnost. Usnadní nám odchod od uhelných elektráren, které svými emisemi přispívají ke klimatické krizi, znečišťují ovzduší a ničí krajinu těžbou uhlí. Pomůže také omezit naši závislost na dovozu plynu z bezpečnostně problematických zemí. Povede ke snížení nákladů občanů na energie a jejich závislosti na energetických společnostech.
Zní to krásně, přesto to nebude hned. Je třeba vědět, jak na to, sdílet zkušenosti a poznatky. Komunální energetické fórum 23. 2. 2024 od 13 do 18 h v Pirátském centru Praha společně pořádají pražské a středočeské odborné týmy Pirátů pod vedením Václava Vislouse. A to nejen pro komunální politiky, ale i všechny, kdo se o rozvoj komunitní energetiky zajímají.
Dozví se mimo jiné jak na výstavbu fotovoltaických zdrojů, jak založit energetickou komunitu, jak nakupovat energie, řešit energetický management či energetické úspory a v neposlední řadě, jak řešit povolování větrných elektráren v katastru obce, včetně plánovacích smluv s investory, či participace.
Na semináři vystoupím také já se svými zkušenostmi začínající solárnice. Chtěla bych vyvrátit nesmysly, které o fotovoltaikách šíří někteří zástupci energetických firem. Například že v zimě si kafe elektřinou ze solárů neuvaříš. To samozřejmě není pravda, protože většina sestav fotovoltaických elektráren obsahuje i baterii. A teď si jdu uvařit z elektřiny z baterie nejen to kafe. Je nabitá na 60 % takže zvládne i polévku a hlavní chod.
reklama
Eva TylováAutorka je místostarostka MČ Praha 12 za Piráty s podporou Zelených.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (65)
komunitní energetika trpí stejnými nemocemi jako jakékoliv dočasné energetické OZE. Zatěžují přenosovou soustavu a je jedno, jestli si tu energii pošlete deset km nebo tisíc.
Ostrovní energetika není pro všechny a když chce stát dostavět další jaderné bloky, tak tu elektřinu budou jak posílat, když takový nesmysli jako dočasné OZE a komunitní energetika bude ničit přenosovou kapacitu sítě?
Odpovědět
tedy, ostrovní energetika je pro všechny, ale to by bylo nutné jádro umět prodávat v kufru a ne s chladírenskými věžemi.
Odpovědět
Je lepší posílit přenosovou soustavu než být závislý na plynu z Ruska či jiných pochybných zemí. Co se týče jádra, tak jsme zvědavá, zda jsme schopni jaderné bloky postavit a za jako cenou. Poslední jaderky v Evropě zvýšily cenu výstavby oproti předpokladu násobně. O dalších rizicích nemluvě.
Odpovědět
Můžete mi prosím prozradit kolik to bude stát to předělenání distribuční sítě?
Odpovědět
Distributoři mluví o částce cca 100 miliard Kč:
https://archiv.hn.cz/c1-67212320-site-pro-zelene-energie-budou-v-cesku-stat-sto-miliard-korun-spocitali-distributori
Odpovědět
Potřebujeme hlavně zdroje - FV na každé střeše je k ničemu a naši závislost na (ruském) plynu zvyšuje. A časem k tomu přidá závislost na dodavateli surovin (nejspíš Číně) pro výrobu akumulátorů - pokud se nějaké aku pro energetiku podaří zázrakem vynaleznout.
Odpovědět
Aha, takže sousedi kolem mne s fotovoltaikou nám to tu kazí. Jakákoliv nezávislost je vlastně cesta zpět. Jdu zasypat vlastní studnu, pole za domem proleju herbicidem a ovocné stromy jdu vytrhat protože nadnárodní řetězec to má levnější... Sice to po Evrpě jezdí hore dole, ale to je fajn.
Odpovědět
Myslím,že ta to reagujete zcela vadně. Je třeba nastavit spravedlivý systém podpory FVE a nikoliv systém, kdy jedna skupina zcela nepřiměřeně profituje na úkor druhé a přitom to není ve prospěch správného vývoje energetiky.
Odpovědět
Ano, to máte pravdu. To znamená řádně zdanit těžbu uhlí tak, aby uhradila škody vzniklé povrchovou řežbou viz sever Čech, i vzniklé hlubinnou těžbou Ostravsko, škody na zdraví z uhelných elektráren. Započítat celý cyklus paliva pro jaderné elektrárny atd.
Odpovědět
Tesi mne, ze to chapeme stejne! Zapomnela jste ale na emise CO2 ze spalovani fosilnih paliv s globalnim klimatickym dopadem.
Pirati jsou vladni strana a CR je clenskou zemi EU. Neni to cesta, jak to spravne prosazovat?
Odpovědět
"Celý cyklus paliva pro jaderné elektrárny" už dávno započítaný je, jen jste si toho nevšimla.
Odpovědět
Jen poznámkake zvyšování ceny a doby výstavby. To je prostě (bohužel) již standard. Vysoutěží se nereálná cena a tiše se doufá, že to navýšení projde. Podívejte se jak se zvedla cena letiště Berlín-Braniborsko (prodloužení výstavby o 9 let a cena vzrostla z 800 milionů na 10 miliard Euro), nebo budova Labské filharmonie – Elbphilharmonie (prodloužení výstavby o 7 let a náklady vzrostly na deetinásobek).
Odpovědět
Ekonomové k výstvbě jaderných bloků říkají:
Můžeme je zafinancovat, pokud splníme tyhle podmínky.
A) bude tiu 20 let stabilní politická sirtuace
B) budeme mít 20 let vyrovnaný rozpočet
C) provedeme všechny nutné reformy - důchodovou, školskou, zdravotní, státní správy atd.
A tím je to jasné.
Odpovědět
Hlouposti. Zafinancovat je můžeme i jinak než ze státního rozpočtu. Např. tím že současný příspěvek na POZE po skončení solárního tunelu pro změnu nasměrujeme někam kde to bude mít užitek i pro ty kdo jej platí. Nebo do výstavby můžeme přesměrovat příjmy z prodeje emisních povolenek. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody a Hanzl zase "brzdí patama".
Odpovědět
Vám nedochází ale to nejdůležitější. Jak vezme stát do ruky zase agrofertní mafie (což je pravděpodobnost velmi vysoká), rozjede se zase zadlužování půl biliónu ročně (jak bylo už schválené za šílené) a tím se rozjede inflace a spadne nám rating. A v téhle situaci, která vede většinou k bankrotu, vám nikdo nic stavět za takové kačáky nebude.
Odpovědět
1) Takže jste evidentně vůbec nepochopil co jsem psal. Znovu speciálně pro vás: "Zafinancovat je můžeme i jinak než ze státního rozpočtu."
2) Vaše věštby co se stane jsou směšné, většinou se stane pravý opak toho co vy si myslíte.
Odpovědět
ad 1) Tyhle zdroje jsou silně pofidérní a ekonomičtí talenti typu Schillerové to zbourají celé, jak předvedli minule.
ad 2) Moje předpovědi mi vychází většinou dobře, ale v té mírnější (konzervativní) variantě.
Putinovi jsem věřil už někdy začátkem století, když říkal: "Evropa mi prodá provaz, na kterém ji oběsím".
Odpovědět
To tu tvrdí dezolát Hanzl, který tu Putinovi naletěl a tleskal energetické politice Německa založené na vzrůstající závislosti na ruském plynu.
Odpovědět
Sice nikdy nic nepochopíte, ale nesmysly a obviňování vám jde. NIKDY jsem nefandil žádné závislosti na Rusku a silně jsem ocenil, že EU odmítla spustit NS2. A cením Američany, kteří nás varovali.
Odpovědět
Ale fandil Hanzle, jen přes svou hloupost jste si to neuvědomoval.
To, že jste fandil energetické politice Německa je prostý fakt.
Odpovědět
Ad 1) Tyhle zdroje nejsou pofidérní ani trochu, běžně se používají pro OZE, není důvod proč by je nešlo použít i pro jaderné elektrárny.
Ad 2) Vaše věštby nevycházejí dost dobře, naopak jak se k něčemu upnete, je to prakticky záruka že to špatně dopadne, viz např. vaše nedávná obsese NuScalem nebo zemním plynem, který jste tu vychvaloval.
Odpovědět
Za jakou cenu vyrobíte kWh v té vaší elektrárně spočítáno máte? A kolik stojí taková kWh vyrobená např. v prosinci? Kdybyste si to spočítala a porovnala s tou jaderkou, hodně byste se divila, co je vlastně levnější.
Jste schopna poskytnout zajištěný výkon jako ta jaderka? Samozřejmě že ne. Je to jako kdybyste porovnávala jestli je levnější bydlet v domě nebo ve stanu...
Odpovědět
Máte nějaký faktický argument k tomu co jsem napsal, nebo jste zase přišel jen trollit? Fotovoltaika je na pokrytí spotřeby v ČR nevhodná, protože nejvíc vyrábí v létě a spotřeba je největší naopak v zimě. Na tom žádný vývoj nic nemění a změnit nemůže. Proto je to z hlediska velké energetiky vždy jen doplňkový zdroj k ostatním zdrojům.
Odpovědět
U nás je skoro letní a zimní spotřeba stejná (pokud se elektřinou netopí), ale časem bude šlakovitě přibývat klimatizací. Na jihu je právě v létě spotřeba nejvyšší.
Odpovědět
Další vaše lež, navíc snadno prokazatelná. Spotřeba elektřiny v lednu je cca o 36 % vyšší než v červnu, stačí se podívat např. do ročenek ERÚ. A to jsme ještě pořádně nezačali dekarbonizovat vytápění, čímž se rozdíl zákonitě bude ještě zvyšovat.
My právě nejsme na jihu, takže co je na jihu nás vůbec nemusí zajímat. Spotřeba klimatizací je v celkové bilanci ČR neznatelná a není žádný důvod aby se to do budoucna změnilo.
Odpovědět
Jednak je třeba do energie z jaderných elektráren třeba řádně započítat všechny náklady a škody vzniklé těžbou uranu (ve Stráži sanujeme podloží do současnosti). Stejně tak u uhelných elektráren. Takže pak můžeme srovnávat. Princip solárních panelů je diverzifikace zdrojů energie. Po většinu roku je rodina v běžném provozu (tedy ne bazén atd. a ne vytápění) soběstačná. Přes zimu by mohly dokrýt plynové elektrárny. Do doby než se vyvine vodíková technologie natolik, že v zimě budete doplňovat plyn vodíkem, vyrobený z přebytků v létě atd.
Odpovědět
Life-cycle Assessment zobrazuje kompletní životní cyklus daného typu zdroje včetně palivového cyklu. V rámci jaderné energetiky se započítává: Fuel element supply chain (from extraction to fuel fabrication), Core processes (construction and decommissioning of power plant, as well as operation), Back-end processes: spent fuel management, storage, and final repository, Connection to grid.
Viz. např. zpráva z roku 2022 od UNECE.
https://unece.org/sites/default/files/2022-07/LCA_0708_correction.pdf#page=52&zoom=100,0,0
Tak že srovnání existují a dokladují, že JE patří mezi nejekologičtější zdroje na výrobu el. energie.
Mezi běžný provoz rodiny nepatří vytápění? To nemyslíte vážně!
Právě ohřev vody a vytápění patří mezi základní a nezbytné prvky chodu domácnosti.
Mějte veškerou spotřebu na el. energii a potom se bavme o využitelnosti FVE. To že drtivou spotřebu pokryjete jiným zdrojem (nejpravděpodobněji fosilním zemním plynem) a pak se tu oháníte FVE je vrchol pokrytectví.
Uveďte ekonomiku výroby vodíku pouze z přebytků FVE. To se nedoplatíte.
Paní Tylová, dopouštíte se šíření dezinformací!
Odpovědět
1) Z vaší odpovědi vyplývá, že to zjevně spočítané nemáte.
2) Náklady a škody se samozřejmě do energie z jaderných elektráren počítají úplně stejně jako do jakékoliv jiné energie - viz příspěvek pana Studničky a např. jím zmiňovaná zpráva UNECE, nebo rozsáhlá studie Joint Research Centre EU, která je podkladem pro taxonomii, a jejímž závěrem je, že jaderná energetika nepoškozuje životní prostředí více než ostatní zdroje, považované za čisté, jako např. zmiňovaná fotovoltaika.
3) Těžba uranu v Ralsku má s jadernou energetikou společného pramálo, jejím primárním účelem bylo budování jaderného arzenálu Sovětského svazu a nikoliv mírové využití energie. Navíc se dnes uran těží s daleko menšími dopady do životního prostředí než tehdy a jeho těžba se principiálně neliší od těžby jiných kovů, které jsou potřeba i pro všechny ostatní zdroje energie. S tím rozdílem, že jaderná energetika je nejvíce koncentrovaný zdroj ze všech, z čehož vyplývá i nejmenší spotřeba materiálu v poměru k získané energii. Opět jsou na to k dispozici mnohé studie.
4) Proti diverzifikaci zdrojů samozřejmě nikdo nic nemá, i proto je ale nesmyslné srovnávat cenu občasného zdroje se zdrojem disponibilním, když stejně sama přiznáváte, že si jen s občasným zdrojem nevystačíte a bez disponibilních zdrojů se neobejdete.
5) Plynové elektrárny jsou fosilní zdroj s emisemi skleníkových plynů podobnými jako uhlí, takže jsme zase u toho, že Zelení propagují fosilní paliva na úkor zdrojů čistých a nízkoemisních. Zelený vodík je jako paní Columbová, všichni o něm mluví ale nikdo ho ještě vyrábět elektřinu neviděl, těžko totiž vymyslet dražší způsob jak elektřinu vyrábět. Takže nejpravděpodobnějším výsledkem těchle vašich představ by byla nikdy nekončící závislost na spalování fosilních paliv.
Odpovědět
co je na tomhle vtipné? že jsou instalovaný na oteplování, ale měli bychom se připravit na arktické zimy.
Ono už totiž nemůže přijít to, co už tu je. Může přijít jen to, co tu ještě není a to je celkové ochlazení severní polokoule, zcela určitě místa, kde ČR geograficky nachází.
Odpovědět
No já nevím. Asi ani vy nemáte křišťálovou kouli s výstupem -klima v budoucnosti.
Odpovědět
je to stejné, jako se střídají roční období. Taky v Létě připravujete dřevo na Zimu.
Odpovědět
už i těm vědcům došlo, že když se roztávají ledovce na severním pólu a výrazně prší, tak to ovlivní cirkulaci v oceánech a čím je té sladké vody více, tak tím se zastaví teplý Golfský proud a podmořský přepravník, který ovlivňuje klima v Evropě, čímž čekejme Zimu neb oteplení už svojí práci udělalo.
Odpovědět
No, ono to nebude tak žhavý, golfáč se bude brzdit, ale s tím, jak bude stoupat celkově teplota, tak se u nás ty mrazy zase tak neprojeví.
Odpovědět
Může přijít a bohužel musí to, co tu dnes není. A to je vedro přes +40°C a tím sucho. Tu Arktidu jste si nějak vybájil, nebo vám to nakecal Kalenda?
Odpovědět
No je pravda, že kafe si mohu uvařit i v zimě. Mám solár i baterie, nicméně popravdě opravdu jen velmi občas.
Odpovědět
Záleží kolik máte a kolik kafe denně pijete.... My máme 5.4 kWp a jsme dva, přes den v práci. Běžnou spotřebu domácnosti včetně párkrát týdně myčka a pračka bez problému. Akorát boiler na teplou vodu to v prosinci a lednu neohřálo dostatečně, ale teď ve středu již zase ohřálo celý boiler z baterie a slunce během dne.
Odpovědět
Jestliže vám to v zimě údajně pokryje "běžnou spotřebu domácnosti včetně párkrát týdně myčka a pračka bez problému", jak říkáte, zamyslela jste se nad tím, co s tou výrobou budete dělat v červnu, kdy bude výroba klidně 9× vyšší než třeba v prosinci, a co se stane když to podle vašeho vzoru udělají všichni?
Odpovědět
Bude elektrika zadara a elketrolyzéry budou bublat jak divý.
Odpovědět
Ve vašich naivních představách určitě, reálně pochopitelně nikoliv, jen naprostý ekonomický analfabet si představuje, že někdo bude investovat do zdrojů, z nichž pak bude elektřinu rozdávat zadarmo.
Odpovědět
No, právě. Proto v Evropě jedou aukce na podporu OZE pro případ, že ceny spadnou pod rentabilitu. A právě lyzéry budou ten levný proud kupovat a tím se odbourají státní dotace.
Odpovědět
No právě tím se samozřejmě žádné dotace neodbourají, protože výrobce elektřiny nemá žádný důvod dávat něco zadarmo, když je po tom od někoho poptávka, lhostejno jestli je to elektrolyzér nebo někdo jiný, navíc ani nedává žádný ekonomický smysl investovat do zdroje ze kterého bude rozdávat elektřinu zadarmo a navíc potřebuje elektrolyzér, aby se vůbec ekonomicky vyplatil jeho provoz, využití minimálně 50 % a to opravdu nejde pokrýt nějakými nahodilými přebytky zadarmo. Opět si to představujete jako Hurvínek válku, a to ještě Hurvínkovi křivdím.
Odpovědět
Mám 14.3 kWp pro pětibytový dům a v prosinci (nejhorší měsíc) mi dála fve 16% spotřeby, v lednu už 36%.
Odpovědět
Takže s takovými aktivitami stále více rozvažujete poptávku mezi výrobou a spotřebou. Řešit a platit to bude KDO? Zjevně hlavně ti, co se nepřidali a odmítli červenou průkazku.
Odpovědět
Nic nerozvažuji, automatika preferuje spotřebu ze slunce, dobíjení baterií a až nakonec komunikuje se sítí. A výsledek? Celý barák spotřebuje za rok asi jen 30% elektřiny, co dříve a ještě něco málo do sítě dodá, pokud mi to vykoupí. Zkuse mi sdělit, co je na tom špatně.
Odpovědět
Ceny pro uzivatele nezohlednuji vzacnost elektriny podle doby a jsou stanoveny na jakysi prumer. Tim, ze nespotrebovavate elektrinu tehdy, kdyz je levna a chcete ji, kdyz je draha, ziskavate oproti ostatnim znacnou vyhodu a ti to budou muset nejak doplatit.
Mozna to ani ted nepochopite. Nedelam si totiz iluze o kriticnosti vaseho mysleni.
Odpovědět
Komunitní energetika je cestou zpět. Obdobně jako samozásobitelství v dalších oblastech. Soběstačnost a nezávislost má totiž svou cenu, která je vyšší, než když si daný produkt pořídím od velkododavatele.
Je to dáno nižší produktivitou u samozásobitelství.
Odpovědět
Akorát, že tady nebude moc kde u velkododavatele brát. Plyn z problematických zemí s nejistou dodávkou a nebo stlačený za draho. Jaderku tedy levně opravdu nepostavíte. Uhelné elektrárny emise nejen skleníkové plyny, ale i další kontaminanty ničící zdraví, zničení krajiny pro těžbě uhlí atd...
Odpovědět
přesně tak, většina lidí pořád OZE nechápou. FV panel vyrábí úplně stejně proudu ve velkém poli, nebo na malé střeše, na ní je vyšší investice, ale zase mám možnost dost výkonu uložit do baterií. Takže to funguje velmi dobře a dost dlouho, což pan Vacek zásadně neráčí brát na zřetel.
Odpovědět
Muzeme se samozrejme ptat, kdo zpusobuje obstrukcemi staly tlak na zvysovani ceny jaderne energetiky a jeji brzdeni.
A energeticky bezpecnou soustavu zalozenou primarne na OZE postavite levneji nez zalozenou na JE?
e
Odpovědět
Kafe z baterie, ne ze soláru.. :) Možná těm zlým zástupcům energofirem nejde o kafe. Odborné pirátské týmy nemluví o tom, že samotný solární panel je levnějsí část obnovitelných zdrojů, které bude potřeba po 20 letech obnovovat zatímco JE po 80 letech. Měnice, baterie .. převyšují násobně cenu panelu a musí být obnovovány ještě častěji. Komunitní energetika je sice oslavovaná jako konec centralizované energetiky, ale to není pravda. Jak dlouho bude decentralizace a družstva fungovat, než se začnou spojovat, fúzovat, nechají se výhodně koupit a dojde k centralizaci, tedy k tomu co naštěstí zatím existuje. Kolik energetických odborníků, kteří krom vlastní práce budou obsluhovat velíny OZE, žije nebo bude žít v kazdé vesnici a čtvrti? Nejde o uvaření kafe, ale i o toustovač, domácí práce a vánoce, ale hlavně jde o průmysl, jak jim budou decentralizované minizdroje dodávat objemy elektriky? Kdyby to mělo fungovat, tak si pirát to kafe jentak v libovolnou dobu neuvaří. Kdyby to Pirátské centrum a odborné pirátské týmy vysvětlily ...
V Číně a jinde ve světě OZE nejsou decentralizované, pokud to správně chápu.
Odpovědět
Po rozpadu společnosti - říše, následovala vždy decentralizace na drobná knížectví. Třeba je to příprava.
Odpovědět
K rozboru nadpisu: Samozřejmě nápis jsem vybrala, aby přitáhl pozornost. Ovšem pravdivý je, je v něm to nejen tedy i váš toustovač... Baterie je nabitá ze solárů, takže to je také pravda. Ke spotřebě My máme 5.4 kWp a jsme dva, přes den v práci. Běžnou spotřebu domácnosti včetně párkrát týdně myčka a pračka bez problému. Akorát boiler na teplou vodu to v prosinci a lednu neohřálo dostatečně, ale teď ve středu již zase ohřálo celý boiler z baterie a slunce během dne. Kdyby všechny domy měly soláry, tak ubyde potřeba nejméně jednoho bloku jaderné elektrárny. Pokud bychom postavili větrníky, tak další doplnění v době, kdy slunce méně svítí. Zbytek dokrývat z paroplynových elektráren, které by běžely jen v zimě. Posílit distribuční soustavu, to jasně, ale lepší než stavět jaderku.
Odpovědět
Nesmyslná představa. Soustava musí být složená tak, aby utáhla spotřebu i v nejnepříznivějším případě - tedy několik týdnů takřka bezvětří s nevalným slunečním svitem a silný mráz k tomu.
To bohužel podobný kočkopes nezajistí - ani když do něj vrazíte mnohonásobek toho, co by stály jaderné zdroje.
Odpovědět
Blížíme se vizi Stanislawa Lema. Futurologický kongres: Budoucí svět připomíná Utopii, kde je všeho dostatek. Tichý ale postupně zjišťuje, že tato utopie je pouze zdánlivá - je založena na masivním používání drog, které před obyvateli skrývají neutěšenou skutečnost.
Odpovědět
Ty Piráti navrhli jako rychlé a účinné řešení stáhnout z obchodů, ale neprošlo.
Odpovědět
No snad ano. Ale jsou největší propagátoři legalizace drog.
Odpovědět
Vlastní OZE za dotace je hezká věc :) Jenže ono tu jde o podporu dánských a německých firem, které chtějí stavět OZE a plynové elektrárny v krajině. "..jak řešit povolování VE v katastru obce, vč. smluv s investory, či participace..". Tím víc je možné, že energo družstva budou následně skoupena. Chudák krajina.
Rozvody se jistě dají modernizovat, možná ale o ně jde méně. Stabilní výroba E pro průmysl takto nepůjde. Věřit v dostatek E a ušetření výkonu 1 bloku JE při dnešních plánech elektrifikace a dodávkách Německu.. no nevím. Spíse zákaz domácích UE, těžby uhlí a JE přivede levnou pracovní sílu do vodíkových aj. 3 směn a proměny známé z dějin.
Tak plyn už není fuj, když ho prodávají správní překupníci..
Cena JE nedávno činila 160 mld Kč,i kdyby se zdvojnásobila, nedosáhla by počáteční ceny nyní.
Odpovědět
Komunitní energetika je koncept, jak celou energetiku založenou na OZE zdražit a zneefektivnit. Dnes není problém drtivou většinu elektřiny z FVE v rámci přenosové sítě udat, na fungování komunit jen budou "nekomunisti" nebo stát stále více doplácet.
Základní problém je, že neplatíme spravedlivé spotové ceny a komunitními energetikami fungujícími za nespravedlivé ceny si zaděláváme na další a další problémy. Prostě se dělá vše, aby nezačal nefungovat spravedlivý tržní systém založený na jedné ceně fosilního uhlíku.
Odpovědět
Paní Tylová, vy se na tu komunitní energetiku díváte z pozice jejího účastníka, který získává řadu výhod. Jenže ty výhody bude muset někdo zaplatit. Nejen v ceně zvýšených nákladů na distribuci, ale i na zálohování. A je jasné, že se systém vyvíjí směrem, aby členové komunity na to přispívali mnohem méně než ostatní. Je to podle vás spravedlivé? Neměli bychom na dekarbinizaci a získání energetické nezávislosti přispívat ve spravedlivém systému všichni adekvátně?
Odpovědět
Paní Tylová je stejný sobec jako pan Hanzl. Oni si to pořídili s dotací i ode všech těch, kteří tu možnost nemají a ani nikdy mít nebudou.
Takový panelák s padesáti byty by měl ty soláry tak leda na nouzové
osvětlení společných prostot v době výpadku proudu ze sítě a totéž
vlastníci domů se střechou nevhodnou k montáži panelů. Třeba já
bych musel vyměnit krytinu a pobít trámy bedněním, což může trámy
přetížit a navíc ta investice překoná náklady na soláry násobně.
Bohatci a sobci si mnou ruce, jak zase podojili ostatní občany a
budou dojit dál. Ohánějí se ekologií a přitom jde hlavně o jejich
prospěch. Je mi z nich na blití, když se tím ještě chlubí, jak s
ostatními vydrbali a jak na tom v budoucnu ještě vydělají. Paní
Tylovou bych už kvůli tomu nikdy nevolil a s panem Hanzlem bych
na pivo taky nikdy nešel, protože nemám rád ty, co se přiživují
na jiných a ještě se s tím chlubí!
Odpovědět
Ja bych nebyl az tak kriticky. Spouste lidi proste veci obecnejsiho charakteru nedochazeji a spontanne jednaji zpusobem blizsi kosile nez kabat. Asi vsichni jsme takto vice ci mene postizeni.
Odpovědět
Já kritický jsem. Jsou stejní jako solární baroni
a snad jen povím na jejich omluvu to, že jsou pro
ty solární barony pouhou stafáží, aby se neřeklo,
že dotace plnou pouze jim a že jsou i pro některé občany. Je to role "užitečných" blbů, kterým brzo
stát zkrouhne zisk pomocí regulací odběrů do sítí
a naopak jim znevýhodní ze sítí odběry a zamotají se
do drahých nerentabilních akumulací, které ti velcí
solární baroni neprovozují. Ti mají vyjednány jiné
smlouvy, které jsou bez rizika, které čeká ty malé.
Už dávno tvrdím, že OZE má mít na výstupu stálý
dohodnutý výkon a jak to zajistí je jeho starost.
Ať si provozuje akumulace, či zálohy a nastaví
výstupní cenu podle celkových nákladů. Zatím pouze
slízávají smetanu a zbytek hradí ostatní. Prostě
podvod a hnus!
Odpovědět
Ja jsem ten posledni, kdo by v tomto s vami nesouhlasil. Jenze na tom systemu "ochrany" klimatu je uz toho tolik zvrhleho, ze toto je jen maly stripek a jen opravdu radikalni zmena muze sjednat napravu.
Odpovědět
|
|