https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-bez-petra-kuzvarta-by-rada-zakonu-zustala-v-90.letech-jen-na-papire
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Bez Petra Kužvarta by řada zákonů zůstala v 90. letech jen na papíře

24.5.2022
V lesích kolem Českého krasu. Zprava Petr Kužvart, Ivan Dejmal a Alena Kužvartová. Zcela vlevo Eva Tylová
V lesích kolem Českého krasu. Zprava Petr Kužvart, Ivan Dejmal a Alena Kužvartová. Zcela vlevo Eva Tylová
Foto | Archiv Evy Tylové
Zpráva o smrti Petra Kužvarta mě naplnila obrovským smutkem nad smrtí kamaráda, který byl pro mě nejen přítelem, ale i člověkem, kterého jsem si pro jeho neutuchající úsilí o ochranu zájmů občanů, zájmů veřejných velice vážila a vždy vážit budu. Odešel člověk, který po celý svůj život probojovával demokratické principy a bránil právo lidí na příznivé životní prostředí.
 
Jednou z hybných sil revoluce v roce 1989 byl právě naprosto tristní stav životního prostředí. Právě proto byla v prvním volebním období velká vůle zákonodárců schválit zákony, které tento stav změní. Vznikající legislativa byla na tehdejší dobu velice pokroková v celoevropském kontextu, příkladem byl zákon o EIA požadující hodnocení koncepcí. Na její přípravě se podílel i Petr Kužvart jako právník Federálního ministerstva životního prostředí. Jak říkal Ivan Dejmal, tehdejší ministr životního prostředí České republiky, „musíme dát co nejvíce potřebných zákonů schválit v tomto období, teď je vůle a ta již v příštím volebním období nebude.“ A měl pravdu, nebyla. V dalším volebním období ve vládě pod taktovkou ODS se zákony na ochranu životního prostředí spíše rozmělňovaly a oklešťovaly a vůle přijímat nové byla malá, až žádná. Nastoupila potřeba přijaté zákony důsledně vymáhat.

Vždyť ten okruh povede jen o pár set metrů dále

Zákony byly přijaty, ale vůle je dodržovat na straně některých orgánů nebyla a zde znovu přichází úloha JUDr. Petra Kužvarta, tentokrát jako excelentního právníka při obraně zájmů veřejných. Bez něj by řada ustanovení zákonů v oblasti životního prostředí v 90. letech zůstala jen na papíře.

Některé státní organizace, jako například Ředitelství silnic, předchůdce Ředitelství silnic a dálnic, stále konaly pod heslem socialismu, co stát dělá, dobře dělá a vy mlčte. Po tom, co je v zákoně napsáno, se příliš neohlížely, tedy rozhodně ne do nějakých malicherných podrobností, jako že je třeba posoudit trasu dálnice z hlediska vlivů na životní prostředí v místě, kde má opravdu vést a ne o kus dále. To se projevilo například v kauze obchvatu Plzně, kde Petr Kužvart zastupoval postižené obce a občany, kteří usilovali stejně jako ekologové o vedení trasy obchvatu Plzně v rozumnější trase než je provrtání vrchu Valík.

V řízení byla řada chyb, na které Petr Kužvart poukázal, a tak Vrchní soud v Praze zrušil územní rozhodnutí někdejšího ministerstva hospodářství o umístění dálničního obchvatu Plzně, protože k ní například nebyl vypracován posudek vlivu na životní prostředí. I když nakonec kauza obchvatu dopadla po stránce věcné tristně, tak i v jejím důsledku úřady pochopily, že zákony musí dodržovat každý. I úřady a státní organizace.

Aby to nebylo jako na Klondiku

Pokud by se někdo setkal s dobýváním zlata jen v dětství z četby dobrodružné literatury a myslel si, že v Čechách na zlato nenarazí, tak by se velice zmýlil. Nejsou to sice valouny, ale zlato se v horninách na řadě míst České republiky nachází a to dokonce ne v úplně malém množství. Například v nalezišti ve Veselém kopci vedle Mokrska to je celých 57 tun. Ovšem jeho forma je taková, že pro jeho získání byste museli rozemlít celý kopec a pak ho vyloužit. To však řadě firem nevadilo a zažádaly o průzkum, který je v podstatě první etapou těžby. I zde hájil Petr Kužvart právo lidí na přijatelné životní prostředí. Díky němu mohou obyvatelé Mokrska, Rožmitálu či Kašperských hor být v klidu, nehrozí jim rozemletí okolních kopců, ne-li loužení kyanidy. Nám všem nezůstane rána v krajině.

Do cementu meleme svoji historii

Stejný boj o zájmy lidí, obcí a krajinu i chráněné prvky přírody svedl při omezování těžby vápenců v Českém krasu. Cement se vyrábí z vápence, který vznikl usazováním a postupnou přeměnou vápenitých schránek zemřelých prehistorických vodních živočichů. Když ho využíváme, tak si meleme vlastní historii. Nejcennější ložiska je tedy třeba ochránit před devastací. Petr Kužvart se angažoval nejen v omezování těžby, ale také zastupoval obec Tmaň proti zamýšlené stavbě cementárny.

Proti megalomanským záměrům developerů

Nejen krajinu, ale i města chtějí někteří zastavět naddimenzovanými stavbami. S Petrem Kužvartem jsem spolupracovala jako místostarostka v územních řízeních proti výstavbě megalomanských bytových objektů na sídlišti v Modřanech v letech 2010 až 2013. I díky němu se podařilo tyto stavby usměrnit na míru přijatelnou pro okolní obyvatele.

Petře díky, Tvůj prapor budeme držet dál vztyčený

Za osobní nasazení při vedení soudních sporů v roce 1997 - těžba zlata na Rožmitálsku, spor obce Kašperské Hory versus Bohemia TVX Gold a spor ve věci cementárny u Tmaně - dostal Petr Kužvart cenu Josefa Velka. Ocenění za konkrétní činy v ochraně přírody a životního prostředí mu také udělila Správní rada nadace Nika za rok 1997.

Svoje zkušenosti předával dále a ve spolupráci s ním vyrostla řada ekologických právníků kolem Ekologického právního servisu, který založil, a kteří jeho boj za veřejný zájem vedou dále.

Nebyl to také žádný suchar, pracující jen se spisy, jakými někdy právníci jsou. Konkrétní znalost místa si ověřoval na exkurzích Ekologické společnosti a STUŽ i rozhovory s místními lidmi přímo v terénu.

Pro mě je Petr Kužvart hrdinou, který vedl nelehký boj proti aroganci moci, za lepší společnost, nezištně pomáhal druhým. Byl a vždy zůstane pro mě nadějí, že vše se nedá uplatit penězi. Ten boj si vybral svoji daň, podlomil Petrovi zdraví a Petr předčasně zemřel. My ti Petře slibujeme, že v Tvém úsilí budeme pokračovat.


reklama

 
foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka je místostarostka MČ Praha 12 za Piráty s podporou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist