https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/eva-tylova-budovani-tuni-je-mozne-i-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Je možné tůně budovat i v Praze? Je

26.6.2022
Soustava nově vybudovaných tůní po přívalovém dešti
Soustava nově vybudovaných tůní po přívalovém dešti
Foto | David Ježek
Budováním tůní, rybníčků a jiných zasakovacích prvků chce městská část Praha 12 zabraňovat erozi a degradaci zemědělské půdy. Pronajala proto některé pozemky pachtýřům pro ekologické hospodaření.
 
V důsledku neutěšeného stavu hospodaření ztrácí zemědělská půda schopnost zasakovat vodu a vysychá. Když přijde přívalový déšť, voda se do ztvrdlé krusty nezasákne a proudy vody s bahnem tečou do okolí pole a odnáší půdu z pole.

Pro zlepšení tohoto stavu městská část Praha 12 pronajala některé své zemědělské pozemky pachtýřům pro ekologické hospodaření. Vybudované tůně přívalovou vodu ze zemědělského pozemku zachytávají.

Opatření, která by se měla realizovat, navrhl Výzkumný ústav meliorací a péče o půdu ve Studii odtokových a erozních poměrů v lokalitách Cholupice a Točná. Jedním z těchto opatření je budování zasakovacích prvků, jako jsou tůně, rybníčky či zasakovací průlehy.

Pachtýř David Ježek a místostarostka Eva Tylová prohlíží soustavu nově vybudovaných tůní po přívalovém dešti
Pachtýř David Ježek a místostarostka Eva Tylová prohlíží soustavu nově vybudovaných tůní po přívalovém dešti
Foto | Jana Soukupová

Jeden z nových pachtýřů David Ježek vybudoval na propachtovaném pozemku U dubu soustavu dvou tůní. Ty jsou umístěny na okraji jeho pozemku a voda je do nich svedena kanálkem z jeho pole i cesty, kde dříve vytvářela erozní rýhu. Vybudování tůní podpořil dotací Magistrát hl. m. Prahy.


reklama

 
foto - Tylová Eva
Eva Tylová
Autorka je místostarostka MČ Praha 12 za Piráty s podporou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

26.6.2022 09:21
Možné je všechno, když se chce.
Jen se to ve svatém nadšení, nesmí přehánět - místo, velikost, okolí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.6.2022 15:47
"Když přijde přívalový déšť, voda se do ztvrdlé krusty nezasákne a proudy vody s bahnem tečou do okolí pole a odnáší půdu z pole."

Ale ten průleh vedle pole nezabrání odnosu z pole. Akorát splavená půda, doufejme, zůstane v průlehu a může být na pole zase odvezena. Bude se to tak dělat?

Tím nechci Vaše úsilí nikterak napadat, spíše chci vyprovokovat diskusi, zda by to nešlo dělat nějak ještě šikovněji.
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

28.6.2022 10:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, jde jednak o zásak na poli, které leží vlevo od tůně. Dále pan Ježek bude samozřejmě odbahňovat. Pokud by tůň nebyla, tak by voda zničila i část sousedního pole. Viz jak bylo při přívalovém dešti v pátek. https://www.facebook.com/events/510944430823142
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.6.2022 15:29 Reaguje na Eva Tylová
Ano, každá jáma, kam voda steče, je dobrá. Chce to ale údržbu.

Co mne ale hodně zlobí, je, že úřady nechtějí povolovat domovní čističky se vsakováním vody, tam kde není zbudována splašková kanalizace. To je přece další soustavný zdroj podzemní vody. Jak je toto možné. Na jedné straně dotujeme ne vždy smysluplná opatření jako zelené střechy, které polovinu dešťové vody místo vsaku zbytečně odpaří, na druhé straně tu zakazujeme velmi účinné opatření bez nároků na dotace. Inu reálná politika
Odpovědět
DJ

David Ježek

28.6.2022 12:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Zdravím z pole. Každé místo je jiné a je třeba místní podmmínky dlouhodobě pozorovat a dobře poznat. Z fotek a článku to nelze. Naše jednoduché opatření zachránilo značnou část úrody na sousedním poli. Díky a hezký den.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.6.2022 15:31 Reaguje na David Ježek
Také děkuji!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist