https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frank-bold-ministr-brabec-se-chysta-prodat-ceskou-krajinu-polsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Frank Bold Society: Ministr Brabec se chystá prodat českou krajinu Polsku

30.9.2021
Na ilustračním snímku důl Turów.
Na ilustračním snímku důl Turów.
Z veřejně dostupných prohlášení českých zástupců vyplývá, že se česko-polské vyjednávání zásadně posunulo a bezprostředně se schyluje k uzavření dohody s Polskem. Právníci expertní skupiny Frank Bold však upozorňují, že obsah dohody se podle všeho neposunul, a dohoda tak stále není způsobilá ochránit české území před škodami způsobenými těžbou v dole Turów.
 
Zejména nedošlo k reflexi nejnovějších dat o několikanásobně vyšším odtoku vody z českého území. Dohoda tak nedokáže bezprostředně zabránit dalšímu klesání hladin podzemní vody, čímž dojde k odstřihnutí tisíců českých rodin žijících v pohraničí od dodávek pitné vody a vysušení tisíců hektarů českého území.

Ministr Brabec chystá s Poláky dohodu na půdorysech, které by se daly označit jako inspirace z Mnichovské dohody. Výsledkem bude vydrancování českého území Polskem. Za zavřenými dveřmi připravená dohoda nad to bude s největší pravděpodobností porušovat český právní řád. Skutečně chceme našim dětem a vnukům předávat naši zemi zplundrovanou polskou těžbou?” uvedl Pavel Franc, ředitel expertní skupiny Frank Bold. “Z nejnovějších dat vyplývá, že ochranná zeď budovaná Polskem nebrání vysoušení českého území. Poláci kromě toho nemají žádný reálný plán na rekultivaci krajiny, škody budou nenávratné.

Slyšíme spokojenost nad vyjednanou miliardou a detailním monitoringem. Toto ale nejsou konkrétní opatření, které dalšímu vzniku škod na českém území zamezí. U jediného ochranného opatření - podzemní bariéry - už nyní víme, že fungovat nebude. Další opatření ale podle všeho ČR nepožaduje. Česká republika má již nyní zmapováno, že hladiny za poslední rok a půl nelegální těžby klesly na dvojnásobek toho, co mělo nastat k roku 2044. ČR musí na základě těchto zjištění začít konat a požadovat po Polsku, aby bezodkladně významně rozšířilo a zahloubilo stávající podzemní bariéru, která není způsobilá ČR ochránit před úbytkem vody. Do doby, než začnou hladiny českých vod opět stoupat, musí ČR požadovat omezení rozšiřování těžby k české hranici. Jiná dohoda je v rozporu s českými zájmy.

4 důvody, proč není stávající obsah česko-polské dohody dostačující

1. Miliarda na vodovody české území neochrání
Vodovody před vznikem škod české území neochrání. Řeší situaci, kdy na českém území vznikne environmentální katastrofa a tisícovky českých rodin se ocitnou na suchu. Polsko i ČR ale mají povinnost postupovat tak, aby k takové škodě vůbec nedošlo.

2. Monitorovat škody nestačí, musí se podle toho i konat
Podle letošních dat České geologické služby klesly po roce a půl nelegální těžby hladiny o dvojnásobek toho, co Polsko tvrdilo, že nastane v roce 2044, tedy po skončení těžby. Nejen, že voda odtéká několikanásobně rychleji, ale také více cestami, které ani samo Polsko nepředpokládalo. ČR má dostatek dat o vznikajících škodách, ale nekoná podle nich.

3. Podzemní bariéra v nynější podobě odtoku vody nezabrání
Podle expertů je již nyní jasné, že s ohledem na několikanásobně větší odtok z českého území není stávající podzemní bariéra schopná české území ochránit a je nezbytné, aby se významně rozšířila a zahloubila. Pokud k tomuto zvětšení bariéry dojde, ale i přesto budou hladiny na české straně dál klesat, je nezbytné omezit těžbu. Do doby, než na české straně začnou hladiny vod opět stoupat, musí Polsko důl směrem k české hranici nerozšiřovat.

4. Dohoda je nevynutitelná bez podřízení se Polska Soudnímu dvoru EU
Česká republika může uzavřít pouze takovou dohodu, která je reálně vymahatelná. Dohoda musí zejména upravovat kompletní vynucovací mechanismus, který obsahuje vysoké sankce i deklaraci Polska, že rozhodnutí Soudního dvora EU považuje za závazné. Jak ale vidíme dnes, samotné sankce k vynucení povinností Polska nestačí. Polsko je suverénním státem, pro který žádné sankce nemusí být dost vysoké. Proto je potřeba již nyní ukázat, že Polsko bere rozhodnutí Soudního dvora EU vážně a podřídí se jemu i evropskému právu, které české území ochraňuje. ČR má trvat na uhrazení sankcí a přerušení těžby tak, jak Polsku Soudní dvůr nařídil.


reklama

 
Další informace |
Frank Bold Society (od roku 1995 do roku 2013 Ekologický právní servis) je nevládní nezisková organizace právníků zabývající se ochranou práv občanů a životního prostředí.
Frank Bold Society

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

30.9.2021 18:21
Když se poláci zabejčí,tak s nimi nikdo nehne.Žádná pokuta vodu nenahradí.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

30.9.2021 21:49
Chtelo by to vic skutecnych informaci, vic aritmetiky a zemepisu a mene emoci. Zeptat se nejakeho rozumneho, mistniho terenu dobre znaleho geologa, hydrologa, zeptat se starostu prilehlych ceskych i polskych a nemeckych obci a mest. Zeptat se treba i polske manzelky libereckeho hejtmana Puty :) Zamyslet se nad tim, komu v pozadi muze vyhovovat narustajici spor dvou sousedicich "bratrskych" narodu. Kvalitni komentar na temas "Turow" je zde https://motls.blogspot.com/2021/09/czechia-czechs-dont-have-right-to-stop.html autor je prvotridni teoreticky fyzik ale dle potreby zvladne, jak z clanku patrno, bravurne i zemepis a veskerou potrebnou aritmetiku
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2021 14:06
Frank Bold Society je ekologistická organizace sloužící zeleným a zelené ideologii. Veškeré argumenty této organizace jsou tak nedůvěryhodné, protože se dá právem očekávat, že jsou účelové.
Cílem této organizace tady v tomto případě je jednak urychlit zastavení těžby v dole Turov, což se rovná urychlit ožebračování Green Dealem zejména poláků. A dále je cílem rozeštvávat Polsko a Českou republiku s cílem rozvrátit a zneutralizovat Visegrad, protože jednotný postup zemí Visegradu v mnoha věcech je trnem v oku Bruseli a jeho zeleným či vítačským plánům.
Krásně to je vidět například na vyjádření některých našich Pirátů, podle kterých by Visegrad měl být co nejrychleji zneutralizován a paralyzován. Jednotlivé státy Visegradu by se potomm měly bezvýhradně podřídit Bruseli a bez odpory příjímat všechno včetně bruselských nesmyslů hrozících ekonomickým kolapsem EU.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

1.10.2021 15:28 Reaguje na Radim Polášek
Pane Radime Polášku, dávám vám vážně míněnou nabídku za výměnu pozemku se savbou RD (nový, pěkný) za byt či RD v Ostravě, spolu s pozemkem cca 5ha, u schnoucího lesa, okolní louky s travinami suchomilnými, voda se od roku 1985 dováží vlastním vozidlem (studny vyschly). Předpokládám, že jako příznivec dolů a těžby budete krajinou nadšen, nejbližší příroda je vzdálena 15km (Smědava). Přestěhování hradí současný vlastník. Škola v místě, hledají i učitele 2.stupně. Místo pro vás jako dělané. Souhlasíte ? Blízko do Německa, Polska, blíže i do Prahy a Liberce. Ovzduší je stejné jako v Ostravě. Napište, stěhováci přijedou do týdne.
<rl>
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.10.2021 15:36 Reaguje na rýpal lesní
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2021 19:20 Reaguje na rýpal lesní
Vážený pane. Tímto vším jsme si na Ostravsku mnozí prošli. Tu nám taky mnohdy doly vzaly vodu, jinde došlo k jejímu
zasolení a někde se krajina propadla o třicet metrů a více. Bylo to v době, kdy Ostraváci dělali tkzv. Mamulovy soboty,
aby měl zbytek republiky dostatek černého uhlí a ten zbytek
si užíval těch sobot na chatách a kultury. My dobře víme, jak vypadá krajina poškozená těžbou, ale taky víme jedno,
že jednotlivec musí ustoupit, aby šla společnost dopředu.
Bez dolů a energie by tomu tak nebylo a taky jsme nechtěli
opustit poddolované domy a stěhovat se jinam. Stát nám ale
domy vykoupil, mnozí si postavili nové a nebo šli do bytů.
Tam, kde se voda ztratila a nebo znehodnotila, tak zavedli
vodovod a život šel dál. Proč třicet let od sametu, kdy se
těží nepřetržitě v Turově uhlí, nikdo nestavěl ty vodovody
a nenabídl lidem náhradní bydlení? Nyní to chtějí vyřešit
do voleb a po volbách si zase schrupnou. To si někdo opravdu naivně myslí, že po zastavení těžby se vodní režim vrátí do doby před těžbou? Uvažujte logicky. Důl a prameny studní
jsou spojené nádoby a prameny budou mít vodu až tehdy, když se celý důl naplní vodou. Pouhé zastavení těžby to nespraví a tak už nyní nezbývá nic jiného, než zajistit lidem pitnou i užitkovou vodu a smířit se ze změnou přírody i krajiny.
U nás se z kopců staly roviny a z rovin vodou naplněné
propadliny. Zanikly celé vesnice a celá Stará Karviná.
Poplakali jsme si, ale žijeme dál, jako jinde v okolí dolů.
Po ukončení těžby je třeba moudře území rekultivovat, jako
naše vytěžené hnědouhelné doly a propadliny po hlubinné
těžbě. Nynější stav se nezvrátí pouhým zastavením těžby
a pokud mohou lidé dostat jako odpustek pitnou vodu, tak
je to více, než zastavení těžby bez odpustku ve formě
té pitné vody. U nás někteří trucovali, odmítali prodat dolům nemovitosti a když zůstali osamoceni mezi ruinami
okolních domů, bez obchodů, hromadné dopravy atd., tak
nakonec rádi prodali a šli bydlet jinam. Je to jako s
baráky v trasách liniových staveb. Buď prodám a budu
žít někde daleko od dálnice a nebo budu trucovat, od
dálnice mě bude dělit protihluková stěna a do vesnice
budu jezdit oklikou několika kilometrů. Tak dopadl
strýc kamaráda, pak zemřel a dům je neprodejný. Ty lidi
lituji, protože za vodu byl čas kopat třicet let a možná
i déle a nečekat až na její dovážení v cisternách a to,
že se z toho stalo politikum.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.10.2021 23:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Vážený pane, není pravda, že se to řeší až teď, Půta o tom mele, co je v politice, takže už to je pěknou řádku let. Celou dobu to jsou právě poláci co na to hážou bobek a rozkývali se až po tom evropském rozsudku.
Co se týče vaší "alegorie" s ostravskem, to je poněkud mimo, protože my sami jsme si v rámci vlastních "světlých zítřků" působili škody a sami jsme si je sanovali. Tady však cizí stát, buduje svůj "rozvoj" na úkor našeho státu a až do "dneška" dělá, že se ho to vůbec netýká. Je to jako bych vám naboural buldozerem barák a pak vám s úsměvem na rtech sdělil, ať si ho opravíte sám a za své, protože to přece je váš barák, ne můj.
Mimochodem poláci se kantují, protože odmítají kompenzovat škody po dobu provozu dolu a chtějí to jen na dva roky, což je docela absurdní, nezdá se vám?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2021 10:02 Reaguje na Jakub Graňák
Je fakt, že Polsko o životní prostředí moc nedbalo
a nedbá. Je to dáno tím, že dohání to, co jinde
už bylo standardem a prioritou je překotný rozvoj.
Taky je fakt, že na to mohou politici upozorňovat,
ale zároveň musí i konat. Vodu ztrácejí i lidé
mimo jakoukoliv těžbu a dobří komunální politici
se jim snaží pomoci. Pokud je něco kritické, tak
to řeším a nečekám, až to vyřeší soud. K čemu lidem bude zastavení těžby, když se ta voda už
asi nikdy nevrátí? Bude to odplata, ale ne vyřešení problému. I to nabourání buldozeru do baráku musím řešit ihned, aby se nezbořil celý a na soud trvající roky mám čas. Pokud budou politici čekat
na zastavení těžby a na návrat pramenů, tak budou
lidé vodu dovážet dalších 30 let? Postavit
vodovod ihned a na vymáhání škod je čas. Střechu
si taky opravíte před deštěm a nečekáte na to,
až vám pojišťovna škodu uzná a vyplatí pojistku.
Dobrý hospodář koná a nečeká. U důlních škod
na Ostravsku dodám pouze to, že už za socíku tu fungoval podnik Rekultivace, který zahlazoval škody po těžbě. Po sametu šla prvé roky do útlumu nejenom těžba, ale i ty rekultivace. Příroda si vzala ty rekultivaci do své režie a právě tam jsou dnes ty
cenné nové přírodní lokality. Zatopené důlní
propadliny s utopenými stromy jsou rájem pro vodní živočichy a ptáky. Na důlních výsypkách rostou
suchomilné chráněné rostliny a tam, kde došlo
na velkorysé rekultivace, tak je fádní prostředí
kopírující původní krajinu. Nevím, co je lepší, ale
stále slyším volání po biodiverzitě a tou jsou i ty
změny v původní krajině a v původním životním
prostředí. Jinde se vynakládají obrovské prostředky
na údržbu lesostepí a tam, kde nově dílem průmyslu vznikají, se proti nim bojuje. V mém okolí bývala před sto padesáti roky velká rybniční soustava, kterou nechal vysušit na pole hrabě Larisch. Dnes se tu těží štěrkopísek a vodní hladina se paradoxně vrací. Důsledně to rekultivovat, by znamenalo ty propadliny zasypat a nebo je nechat jako vodní
plochy? Nedělat nic, tak nic nezkazím, ale taky nic nevytvořím a zůstanu přešlapovat na místě. Naivní
čekání na zastavení těžby a návrat pramenů je takovým přešlapování na místě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2021 10:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Ještě dodám, že náš stát má na to, aby v
tak malém region ty vodovody postavil sám
a pak se v klidu s Polskem soudil o náhradu
nákladů i s případným vyčíslením ostatních
škod. Když vám vykoupí pozemek u dálnice,
tak to tím končí a nikdo vám nebude celý
život kompenzovat hluk a smog z dálnice.
Nikdo vám nebude kompenzovat náklady za
objíždění dálnice na pole a do vesnice.
Tak samo vám nikdo nebude kompenzovat, že
se z vašeho krásného bydlení na samotě stane
bydlení ve středu satelitního městečka a to,
že vám za humny postaví továrnu. Taková
odškodnění by byla hezká, ale je to utopií.
Nezbývá, než se odstěhovat a nebo se s tím
smířit.
Odpovědět
sv

2.10.2021 18:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Žvaníš z cesty. Vláda, která se vykašle na ochranu vlastních občanů před plundrováním jejich práv (např. na vodu a čistý vzduch) nějakým sobeckým náckem zpoza hranice a nevyužije veškerých možných prostředků je nekompetentní a diletantská případně zkorumpovaná.
Odpovědět
sv

2.10.2021 18:09 Reaguje na Břetislav Machaček
"zbytek republiky dostatek černého uhlí" ... aby bylo dost uhlí pro hutě a zbrojovky, které vyvážely dotované tanky do russovětska nebo jiným spřátelnými soudružským režimům jako třeba ten kaddáfího či saddámův (za které ostatně dodnes dluží) případně aby se černé uhlí za devizy vyvezlo do SRN, protože na západě byla průmyslová produkce kdysi vyspělého Československa v 80. letech už zcela neprodejná kvůli zastaralosti, takže jsme museli vyvážet suroviny jako rozvojové země, jsi chtěl říct.
Zaplatili jsme za tuto ztrátovou a neustále dotovanou těžbu totálně zdevastovaným životním prostředím, zdevastovanými životy lidí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2021 19:44 Reaguje na
Pamatuji dobu, kdy se v putnách sypalo do pražských
sklepů uhlí z Ostravy a nedělala se pouze ocel na tanky a zbraně, ale i na mosty, Škodovky, koleje
a lokomotivy atd. V energetice tehdejší doby mělo
nezastupitelnou roli každé uhlí a o plynu se v té
době pouze snilo. I ten svítiplyn se dělal z uhlí
a stejně tomu bylo v celém světě. Buď jste mladý
a nebo sklerotik, který si nepamatuje uhelné
prázdniny, kdy se v krutých mrazech šetřilo uhlím.
Dnes bez zásob uhlí ve sklepě stačí na dva dny
zastavit plyn a lidé budou mrznout hůře, než
ve středověku. Slušným lidem to nepřeji, ale
blbům ano. Jinak vlád tu bylo za třicet let
mnoho a žádná se o vodovod nepostarala a ani
nic nevyjednala. Takže nevím proč tuto vládu
vlastně viníte z toho, že alespoň jedná.
Odpovědět
sv

3.10.2021 11:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenže na to uhlí do domácnosti a mosty či pro potřeby ostatní nedotované civilní výroby stačil ZLOMEK těžby z celkového ostatními sektory dotovaného gigantického plundrování, které způsobilo to, že původní Karviná zmizela z povrchu zemského a ovzduší na severní Moravě a ve Slezku bylo tak jedovaté, že i teď po 50 násobném snížením emisí polétavého prachu v MSK oproti 80. letům jsou stále porušovány imisní limity. Jinými slovy, za dotovaný export tanků do russovětka a soudruhům kaddáfímu a saddámovi jsme na víc zaplatili vlastním zdevastovaným životním prostředím a zdevastovaným lidským zdravím a zdevastovanými městy, které jsme zdědili po předcích a které komouši právoplaným majitelům ukradli. A jak pomůže uhlí ve sklepě v panelákovém bytě, nebo jak pomohlo zmrzlé uhlí v zimě 1978/1979? Nepochybuji, že zrovna v té době jsi byl zrovna ty zalezlý na onv, kde dosali uhlí protekčně, zatímco ostatní mrzli. Vlád tu za dobu kdy se těžba na polské straně přiblížila těsně k hranicím a začala působit škody nebylo mnoho nýbrž maximálně 2. Tedy socanská a burešova. Začít se dělo něco až v okamžiku, kdy je Půta k tomu přinutil. A každopádně platí, že škody mají napravovat ti co je způsobili, tedy pisáčtí náckové.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 08:23 Reaguje na rýpal lesní
A kdopak vám nakukal, že já jsem příznivec dolů,příznivec těžby a příznivec těžbou zničené krajiny? zelení? Frank Bold Society?
Jasně, že když je to potřeba, tak se to má a musí vytěžit, ale taky je třeba, v rámci možností, nepříznivé vlivy těžby řešit.
Uvědomte si jednu věc, toto není spor o těžbu v dole Turov, ale o zastavení či zmírnění následků těžby, konkrétně zásobování vodou. Nikdo tady u nás nechce a nemluví o zastavení těžby. Jenže co se stalo, když jsme se nemohli s Poláky domluvit a při jsme poslali výš do Brusele? Najednou je místo pouhé kompenzace a místo technických opatření, které by měly odhadem pár stovkám lidí tu vodu zajistit pře o zastavení či nezastavení samotné těžby v celém dole! Přitom zastavení těžby v dole Turov skutečně poláky velmi poškodí. Ale komu to vyhovuje? Fanatickým zeleným, kterým je úplně jedno, zda a jak moc budou lidi ožebračeni, kolik jich přijde o práci a novou tam kolem dolu nejspíš nenajdou, o kolik zdraží energie v Polsku kvůli tomu, že ta z dolu Turov bud chybět a kolika lidem s nízkými příjmy v Polsku budou ty peníze anvíc, které budou muset za tu dražší energi vydat, chybět na něco jiného. Vyhovuje to Frank Bold Society jakožto organizace sloužící zeleným a plnící jejich cíle a možná i rovnou objednávky.
Zelení na naší straně chytře využívají toho, že nás se zastavení dolu Turov v podstatě nijak nedotkne, neovlivní ceny naší energie a tak tlačí klíny mezi nás a jakoby potížistické poláky a všelijací s prominutím užiteční idioti jim to tady u nás žerou.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.10.2021 08:37 Reaguje na Radim Polášek
jeden dotaz: Když je pro ně ten důl tak životně důležitý, proč celé dekády ignorují dopady jeho provozování na jeho bezprostřední okolí?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 09:05 Reaguje na Jakub Graňák
S takovým dotazem musíte do Polska.
Osobně si myslím, že prostě mají jiné politické priority. A v těchto otázkách zastávají postoj, že dokud to jde, tak to nechávají běžet postaru. My jsme dopady provozování takových dolů taky nechávali, ale před takovými 40 lety. Možná ještě trochu před takovými 20 lety.
Odpovědět
sv

3.10.2021 11:19 Reaguje na Radim Polášek
A prioritami našimi by zas měla být čistá voda a vzduch pro české občany. Pokud to poláci nejen na hranicích Libereckého kraje nehodlají respektovat, tak k tomu musí být donuceni. Fantasmagorické bláboly na téma, že to je spiknutí bruselu za účelem "rozeštvání visegrádu" jsou na úrovni teorií o placatosti země a každopádně pro smích. A je evidentní, že je vypouští jedinci, kteří sedli na lep burešovi, pitomiovi a dalším podobným nýmandům, kteří si doma tahají trika kydáním špíny na brusel ale v bruselu poklonkují von der leyenové.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 08:59 Reaguje na rýpal lesní
A kromě jiného životní prostředí na Ostravsku se už dá považovat za čisté. Excesy kolem znečišťování prostředí, které které tam byly ke konci vlády komunistů, se už podařilo vyřešit, emisní limity znečišťující ch látek a polétavého prachu jsou nyní přísnější o víc než o tři řády. problém ostravska jsou nyní spíš aktivisti a takzvaní vědci, pro které je job právě znečištěné prostředí. Vždycky, když se na ostravsku limity zpřísní a těch limitů se , za velkých ekonomických obětí soukromých osob i firem dosáhne, tak si tito lidi uvědomí, že přicházejí o živobytí a dříve nebo později se začnou ozývat a prosazovat další zpřísnění limitů, aby se zase měli čím živit. Které zase odnesou buďto lidi dalšími zákazy a omezováními nebo podniky vyvolanými dalšími investicemi.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 09:49 Reaguje na Radim Polášek
rýpal lesní: Koukám, že vy se chcete vystěhovat na Ostravsko, ne z Ostravska. Moc rychle jsem četl, moje chyba.
Situaci u vás neznám, tak blíž nemůžu soudit. Studny či respektive voda pro lidi je zajista problém. Co se týká přírody, je tam problém to, že když zmizely podzemní vody, rostlinstvo může být napájeno pouze dešti, to znamená že vodu může mít pouze za deště nebo ze zadržené vlhkosti v povrchové vrstvě půdy krátce potom, odhaduji do dvou tří týdnů, podle typu půdy. Potom, pokud nezačne pršet, to tam uschne. Vzhledem k suchu v minulých letech už asi uschlo. Tady v Beskydech jsou třeba oblasti, kde je les či příroda obecně na takové hospodaření s vodou zvyklé a lidi, co tam přišli, si museli zvyknout, protože bezkydské hory jsou často rozpraskané v masivu a spodní voda z těch hor tak těmi puklinami mizí v jejich hloubce a je pro rostliny nedostupná.
Problém je to, že to nejspíš už žádná opatření v dole nezlepší. Bude tam asi velký výškový rozdíl stovek metrů, takže ta voda bude do dolu prýštit pod velkým tlakem a to bude velmi obtížné a drahé to zastavit. Četl jsem něco o stavbě podzemní stěny, ale... Spíš bych řekl, že se to nepovede , vodu to nevrátí, že to jen pokles spodní vody zpomalí. přirozeným způsobem se to podle mne spraví až tehdy, až bude důl zaplaven, pokud bude. To by bylo 10 - 20 let, kdy se tam má ještě těžit plus údajně nějakých 40 let, kdy se bude důl zaplavovat.
Tyto věci se měly řešit, dokud ještě ta zemina nebyla vytěžená a vody z těch propustných vrstev nevytékala nebo jen málo. Tehdy by stačil na hranicích dolu udělat soustavu vrtů a ty propustné vrstvy těmi vrty utěsnit cementovými nebo bentonitovými injektážemi. Bohužel se tak nestalo.
Dneska by šlo využít toho, že vzhledem k spádu těch vrstev budou ty vodonosné vrstvy těsně před tím, než vytečou do dolu, dost zvodnělé. Mohl by se tam vytvořit jímací vodárenský systém a za přispění energie z dolu by šla ta voda hnát zpět nahoru ve vodovodním systému a aspoń lidem na české straně hranice tak tu vodu přivézt zpět vodovodem. Příroda má pochopitelně smůlu.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.10.2021 15:36 Reaguje na Radim Polášek
Ono je to lignitove souvrstvi proti ostravskemu cernemu uhli nejmene 10 - 20 krat mladsi, mene zpevnene cili i pro prostup vody plati asi jina pravidla nez na Ostravsku. Kazdopadne sebeluxusnejsi vodovod do postizdenych vesnic bude stat asi jen pakatel ve srovnani s hodnotou toho spaleneho uhli
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 23:10 Reaguje na Miloš Zahradník
Asi záleží na tehdejších podmínkách, kdy se to usazovalo. Někde blíž svahům tehdejších Krušných hor se z řek a jezer usadil písek a štěrk a vznikly tak pro vodu propustné vrstvy a jinde ve větší vzdálenosti od svahů spíš až v rovinách se zase usadil jemný jíl a vznikly tak nepropustné vrstvy. A právě nadloží našich hnědouhelných zásob mělo být zdrojem všelijakých jílovitých materiálů. železitých jílů lupků pro výrobu šamotových dílů nebo vrstev bentonitu pro všelijaké jiné účely.
Co se týká Ostravska, co jsem se dostal k proplástkám , tak to byl vesměs jemný jíl. Tam asi to bylo v podstatně větších rozměrech než hnědé uhlí, protože to černé uhlí vznikalo buď v mělkých pobřežních úsecích moře nebo v nějakých brakických lagunách. A tehdy tam myslím ještě žádné hory nebyly, po Beskydech v karbonu rozhodně nebyla ještě ani památka, ani tehdy ještě nebyl podastatně starší podbeskydský vyvřelinový pás, který se táhne od Hranic na Moravě k Českému Těšínu a potom dál do Polska Tuším ale už tam byly v karbonu tehdejší Jeseníky, ale ty jsou od toho černého uhlí poněkud daleko. Jestli se tam z nich něco dostalo, tak to musely být zase jenom jemné jílovité usazeniny.
Odpovědět
sv

2.10.2021 18:01 Reaguje na Radim Polášek
Prozatím poláci ožebračují české obyvatele těsně za hranicí (o otravě vzduchu či vody nemluvě) a na rozeštvávání se sousedy si poláci svými plundrováním vystačí sami. "Jednotný postup Visegrádu", vždy byl a stále je fantasmagorie. Na bezvýhradné pořízení bruselu stačí Bureš sám o sobě.
Odpovědět
PV

Pavel Vihan

1.10.2021 16:43
Autor článku zřejmě četl nějaký horor, anebo je někomu povinen psát jak mu káže. Samé blbosti, pravda je úplně někde jinde. Lobby funguje i v tomto případě. To je ta demokracie každá lež se může prezentovat jako pravda. Nikdo zato není souzen.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 09:15 Reaguje na Pavel Vihan
JJ, včera jsem trochu sledoval diskuzi lídrů politických stran tuším z Prahy a tam diskutovali mimo jiné o dezinformačních médiích. Shodli se, že zpráva je pravdivá, když se člověk podívá na internetu na jiné zdroje a nejméně na dvou dalších zdrojích je ta zpráva +- totožná. Když ne, tak to medium je pravděpodobně dezinformační a lže. Jenže když se "správně" investují peníze, anebo zbbnou dostatečně lidi, tak je na internetu hafo podobně se tvářicích zpráv. Neboli dnes, kdy se v těch zprávách dá snadno dosáhnout kvantity, může kvantita zpráv převážit kvalitu.
Jako třeba za socíku, kdy totéž socialistické totalitní zpravodajství bylo v novinách, třeba v Rudém Právu, Práci, Mladé Frontě, možná i Mladém Světě a potom ještě v československé televizi i na stanicích československého rozhlasu. Zatímco třeba Svobodná Evropa měla ty zprávy jiné a byla jediná...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.10.2021 08:10
Oni ti právníci mají přístup k asi tajným jednáním nebo se domnívají , že znají průběh ? Zatím obsah nijak moc neproběhl ani bulvárním tiskem a ten najde všechno.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.10.2021 09:22
Půl melounu Euro denně. Ježíš to by bylo cyklostezek, čističek, školek, vodovodů, nových baráku, vysazeny les jako bariéra, i na legální čapí hnízda by zbylo. To berme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.10.2021 09:31 Reaguje na Jarka O.
To nám nikdo nedá! To je pokutička do kasy v Bruselu. My se musíme
s Poláky dohodnout a to žádný Brusel soudem nezařídí, ale spíše
postaví neproniknutelnou zeď mezi jednající sousedy.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 09:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Však se o tu zeď podle mne docela snaží... Rozděl a panuj...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist