Vítězslav Kremlík: Greenwash: EU splnila Kjótský protokol účetními triky
Je to takové "zametání evropských GHG emisí pod čínský koberec". Čína v roce 2007 překonala USA a stala se jedničkou v emisích skleníkových plynů. Ale celá třetina výroby je výroba pro vyspělé země.
Pokud se podíváme na růst britské spotřeby výrobků (při jejichž výrobě vznikají emise), ukáže se, že VE SKUTEČNOSTI emise, za které Britové nesou odpovědnost, vzrostly o více jak 20 %.
Interní dokument Evropské komise, který unikl na veřejnost počátkem roku 2010, zase ukazuje, že EK plánovala účetními podvody papírově splnit i ekologické cíle v otázce biopaliv. Palmové plantáže by se překlasifikovaly na „pralesy“ a tím by na papíře už jakoby nedocházelo k likvidaci pralesů, když se vykácí a nahradí pěstováním biopaliv.
Eko-aktivisté takovéto fiktivní předstírané ochraně přírody říkají "greenwash".
Text zveřejněn také na www.klimaskeptik.cz
reklama
Online diskuse
K palmovému oleji - 6. 5. 2010 - Jiří SvobodaJá pořád nechápu, proč jsou pralesy považovány za plíce planety, když množství uloženého uhlíku v nich je konstantní. Samozřejmě, pokud se prales vypálí, veškerý uložený uhlík jde do atmosféry. Ale pokud se prales vykácí a dřevo použije pro konstrukce nahrazující ocel, cihly či beton, tam to dřevo století vydrží.Pokud se prales nahradí palmovou plantáží a olej nahrazuje ropu, pak tu máme úsporu emisí alespoň za část nahrazené ropy. Uznávám, že je to prasárna vůči např. biodiverzitě a jiným ekologickým aspektům, já tu však chci zdůraznit, že prales nejsou plíce ale přirozený akumulátor, který však z hlediska emisí CO2 nijak nepřispívá. Mám obavu, že v tomto ještě mnozí pořád nemají jasno. |