Bc. Kateřina Březová: Hlavním zdrojem OZE bude do budoucna bezesporu biomasa
Proč? Dle mého názoru se nabízí přímo jedna naprosto přijatelná varianta pro všechny, která by "zabila dvě mouchy jednou ranou": ve směsném komunálním odpadu je takové množství biologicky rozložitelných odpadů (záleží na druhu SKO, ale někde tvoří BRO až 60% !), které tam být vůbec nemá !(vzhledem k zákazu skládkování BRO a snižujícímu se podílu v SKO dané ES, které se samozřejmě ale nedaří plnit, navíc stále vzrůstá celkové množství SKO, a vzrůstat bude i nadále).
Stačí pouze tento BRO vhodně vytřídit, BRO s lepší kvalitou by se dal využít na hnojiva, kompost příp. bioplyn a ten zbývající s horší kvalitou by prostě šel na spálení (spolu s dalšími vytříděnými spalitelnými složkami z SKO, příp. prostřednictvím přeměny na vhodné biopalivo pomocí různých aditiv apod.) - věřím, že by naprosto pokryl potřeby OZE!
Stačí se podívat do zahraničí (členské státy EU), jak jim tam fungují tato zařízení na zpracování a využívání odpadů, někdy nazývaná MBÚ - mechanicko-biologická úprava odpadů. Myslím, že v Česku tato zařízení dost citelně chybí a není to jen otázkou nedostatku financí. Nerada poslouchám nářky, jak je všechno špatné a jak to nejde - ono jde všechno, stačí chtít, dobrých nápadů je spousta.
reklama
Online diskuse
po přečtení všech příspěvků je mi smutno - 7. 2. 2008 - tmoravecNezlobte se, ale stale si myslim, ze Vam rozumim od zacatku velmi dobre. Ja jenom rikam, ze vseobecne pravdy, jako ze skromnost je dobra (a treba valka spatna) nejsou vychodiskem ani resenim. Ale zpet z vysin obecne diskuse o idealech k puvodnimu tematu - biopalivum. Udelame si takovy maly test - povazovala byste biopaliva za stale tak prirode prospesna, kdybyste se dozvedela, ze jedinym zpusobem, jak pomoci biomasy ziskavat efektivne energii ve vetsim meritku nez dnes je masivni rozsireni GMO? Napriklad si dokazu predstavit takove modifikace , ktere by umoznovaly energetickym plodinam fixovat vzdusny dusik a tim odstranit nutnost prihnojovat syntetickym hnojivem. To je v soucasnosti nejvetsi energeticky vstup a take zdroj nejvetsiho znecisteni. Jestli maji mit biopaliva nejakou sanci, musi se penize ktere dnes jdou do nesmyslnych dotaci investovat do vyzkumu a vyvoje. A paradoxne nejvetsi prekazkou pokroku v teto oblasti jsou ruzna tzv. ekologicka sdruzeni a NGO.To s tim vyuzitim odpadu je sice pekne, ale dulezite neni jak velke procento odpadu si zapiseme do kolonky vyuzito, recyklovano, premeneno na ekologicky cistou elektrinu atd. Dulezite je, jestli tim tridenim, recyklaci, spalovanim a silazovanim nespotrebujeme vice energie nez jakou tim pak ziskame. A velmi dobrym (i kdyz priznavam pouze pribliznym) meritkem vynalozene energie je cena za kterou lze tu kterou vec poridit. |