Bc. Kateřina Březová: Hlavním zdrojem OZE bude do budoucna bezesporu biomasa
Proč? Dle mého názoru se nabízí přímo jedna naprosto přijatelná varianta pro všechny, která by "zabila dvě mouchy jednou ranou": ve směsném komunálním odpadu je takové množství biologicky rozložitelných odpadů (záleží na druhu SKO, ale někde tvoří BRO až 60% !), které tam být vůbec nemá !(vzhledem k zákazu skládkování BRO a snižujícímu se podílu v SKO dané ES, které se samozřejmě ale nedaří plnit, navíc stále vzrůstá celkové množství SKO, a vzrůstat bude i nadále).
Stačí pouze tento BRO vhodně vytřídit, BRO s lepší kvalitou by se dal využít na hnojiva, kompost příp. bioplyn a ten zbývající s horší kvalitou by prostě šel na spálení (spolu s dalšími vytříděnými spalitelnými složkami z SKO, příp. prostřednictvím přeměny na vhodné biopalivo pomocí různých aditiv apod.) - věřím, že by naprosto pokryl potřeby OZE!
Stačí se podívat do zahraničí (členské státy EU), jak jim tam fungují tato zařízení na zpracování a využívání odpadů, někdy nazývaná MBÚ - mechanicko-biologická úprava odpadů. Myslím, že v Česku tato zařízení dost citelně chybí a není to jen otázkou nedostatku financí. Nerada poslouchám nářky, jak je všechno špatné a jak to nejde - ono jde všechno, stačí chtít, dobrých nápadů je spousta.
reklama
Online diskuse
Realita bez čísel - 3. 2. 2008 - M.Š.Vzhledem k tomu, že někteří diskutující odmítají používat čísel k vyjádření skutečností v naší společnosti např. kolik vydělám nebo prodělám, kolik se vyprodukuje výrobků, kolik se vyprodukuje energie, jestli to uspokojí naše potřeby atd. Na otázku kolik je třeba uvést číslovku určitou. Pakliže někdo bude používání čísel tvrdohlavě odmítat, tak uvedené údaje vyjádřím pomoci číslovek převážně neurčitých.OZE (bio (z toho bioodoady tvoří jen velmi malou část), vítr,foto, voda) je důležitý příspěvek k bilanci energie nikoliv rozhodující, nejvýše jedna pětina celkové primární energie v ČR. Zbytek se musí získat jinými prostředky. Když 10 až 20% ušetříme, tak tři čtvrtiny musíme vyprodukovat. Když nechceme zdevastovat krajinu těžbou uhlí a dovážet plyn z druhého konce světa, nezbývá než budovat jadernou energetiku, která je z uvedených zdrojů nejšetrnější k životnímu prostředí. Jaderný odpad se brzy stane vzácným zdroje energie. Pokud někdo může doložit jiný zdroj energie, rádi se s tím seznámíme. Samozřejmě zpracování odpadu nám pomůže vyčistit prostředí, k tomu se můžeme všichni připojit, ale k celkové energetické bilanci to přispívá jen velmi málo. |