Bc. Kateřina Březová: Hlavním zdrojem OZE bude do budoucna bezesporu biomasa
Proč? Dle mého názoru se nabízí přímo jedna naprosto přijatelná varianta pro všechny, která by "zabila dvě mouchy jednou ranou": ve směsném komunálním odpadu je takové množství biologicky rozložitelných odpadů (záleží na druhu SKO, ale někde tvoří BRO až 60% !), které tam být vůbec nemá !(vzhledem k zákazu skládkování BRO a snižujícímu se podílu v SKO dané ES, které se samozřejmě ale nedaří plnit, navíc stále vzrůstá celkové množství SKO, a vzrůstat bude i nadále).
Stačí pouze tento BRO vhodně vytřídit, BRO s lepší kvalitou by se dal využít na hnojiva, kompost příp. bioplyn a ten zbývající s horší kvalitou by prostě šel na spálení (spolu s dalšími vytříděnými spalitelnými složkami z SKO, příp. prostřednictvím přeměny na vhodné biopalivo pomocí různých aditiv apod.) - věřím, že by naprosto pokryl potřeby OZE!
Stačí se podívat do zahraničí (členské státy EU), jak jim tam fungují tato zařízení na zpracování a využívání odpadů, někdy nazývaná MBÚ - mechanicko-biologická úprava odpadů. Myslím, že v Česku tato zařízení dost citelně chybí a není to jen otázkou nedostatku financí. Nerada poslouchám nářky, jak je všechno špatné a jak to nejde - ono jde všechno, stačí chtít, dobrých nápadů je spousta.
reklama
Online diskuse
Využití biomasy - 30. 1. 2008 - Daniel VondroušMáte pravdu v tom, že bioodpad se v mnoha zemích třídí a využívá v kompostárnách a bioplynových stanicích velmi úspěšně.Je to i jeden z hlavních důvodů, proč se Němcům, Rakušanům či Holanďanům již roky daří recyklovat 55 - 60 % komunálního odpadu a u nás jen 20 %. Proto také novela odpadového zákona připravená MŽP navrhuje povinné třídění bioodpadu a dalších čtyřech složek komunálního odpadu ve všech obcích ČR. Nová vyhláška umožňuje lepší využití kompostů. Především ale na využití bioodpadů, separaci a svoz odpadů, zařízení na jejich úpravu a využívání či na rekultivaci starých skládek vyčlenilo MŽP desítky miliard korun v Operačním programu životní prostředí. První projekty již byly vybrány a podepsány. Životní prostředí se tak stalo prvním programem ze strukturálních fondů pro období 2007 - 2013, ze kterého žadatelé mohou fyzicky čerpat dotace již od února tohoto roku. Ještě upřesňuji, že skládkování bioodpadu zakázali z vlastní vůle pouze v Německu s Rakousku. Ve zbytku EU platí, že se má množství skládkovaného bioodpadu postupně snižovat. To je mnohem rozumnější, protože náhlý zákaz ve zmíněných zemích vedl, jsk jistě víte, k rozsáhlým nelegálním dovozům odpadů na území ČR. Nejprve je totiž vždy třeba vybudovat zpracovatelské kapacity. Přesně to nyní děláme u nás. |