Hnutí DUHA: Ruská agrese zpečetí konec fosilních paliv. EU i ČR musí přestat plýtvat a přejít na OZE
Vrcholní čeští politici - jako třeba vicepremiér Marian Jurečka - vyzývají k ukončení závislosti na fosilních palivech z Ruska. To Hnutí DUHA považuje za správné čtení situace. Naopak názory, které věští "smrt Evropské zelené dohodě" nedávají smysl. Omezení dodávek fosilních paliv (ze strany Ruska) nebo omezení odběru (ze strany států EU v rámci sankcí), ale i samotný růst cen fosilních paliv naopak vyžadují (a motivují k) jejich nahrazování obnovitelnými zdroji energie. Jedině v nich může být Evropa soběstačná.
Jak by měl takový “Program energetické nezávislosti” v Česku vypadat?
Odstranit bariéry pro rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů. Současná vláda zdědila po té předchozí strategii s nízkým cílem pro rozvoj obnovitelných zdrojů. To je potřeba změnit a cíl zvýšit a usilovat o pokrytí přibližně třetiny spotřeby energie z obnovitelných zdrojů už do roku 2030. Je také nutné do nařízení vlády o podporovaných zdrojích energie zařadit energii ze slunce mezi zdroje, s jejichž provozní podporou se počítá již v následujících třech letech a přidat také více větrných elektráren. Návrh Ministerstva průmyslu a obchodu, který počítá zejména s masivní podporu provozu zdrojů na dovážený plyn a nulovou pomocí pro nové domácí solární elektrárny, je očividně nutné přepracovat. Je potřeba odblokovat rozvoj větrných elektráren, které čelí ze všech obnovitelných zdrojů energie největším překážkám, přestože jde společně se solárními elektrárnami o klíčový bezemisní zdroj energie. Je nutné zahájit seriózní debatu ohledně vhodných území k výstavbě.
Posílit energetickou soběstačnost našich domovů. Výroba elektřiny pro vlastní spotřebu (včetně akumulace do baterií) a prodej přebytků do sítě pro ostatní, stejně jako tepelná čerpadla, kotle na peletky a zateplené či energeticky pasivní domy snižují nejen závislost na fosilních palivech, ale také účty za drahé dodávky od velkých firem. Solární panely by měly být na každé vhodně střeše či fasádě, všechny vhodné budovy je nutné tepelně zaizolovat a vyměňovat staré kotle na moderní. Proto je potřeba poslat na programy jako je Nová zelená úsporám více peněz z emisních povolenek (které se nyní z větší části bez užitku utápí ve státním rozpočtu).
… a nezapomínat na chudší rodiny. Je nutné nastavit varianty programů na podporu zateplování a solárních střech tak, aby byly přístupné i nízkopříjmovým rodinám. Tedy zvýšit podíl dotace a snížit potřebnou spoluúčast, poskytovat výhodné půjčky na přípravu předfinancování projektů a poskytovat odborné poradenství domácnostem. Je také nutné účinně motivovat majitele domů, kteří pronajímají byty, aby domy zateplovali a osazovali fotovoltaickými panely.
Umožnit rozvoj komunitní a obecní energetiky. Ne každý má vlastní střechu nebo peníze na solární panely. Ale pokud se lidé spojí, dokáží mnohem více. Ať už jako energetické společenství nebo na úrovni celé obce. Česko má skluz se zavedením pravidel pro komunitní energetiku (tedy možnost společně a bez administrativních překážek rozvíjet projekty obnovitelných zdrojů a sdílet elektřinu přes veřejnou síť). Proto je potřeba přijmout nový energetický zákon, který má mimo jiné komunitní energetiku zavést, ale také nastavit příhodné cenové tarify ze strany Energetického regulačního úřadu a vhodnou podporu pro energetická společenství občanů. Stát také musí podporovat obce v jejich projektech fotovoltaických či větrných elektráren, obecních výtopen nebo bioplynových stanic.
Třídit bioodpad a postavit u každého města bioplynovou stanici. Většinu směsného komunálního odpadu tvoří zbytky potravin či další bioodpad. Také jídelny a restaurace produkují podobný odpad. Jeho třídění a zpracování pokulhává. Přitom se jedná o vhodné palivo pro bioplynové stanice, které by mohlo mít každé okresní město a vyrábět si tak lokální čistou elektřinu a teplo. Proto je potřeba zavést povinnost obcí poskytovat lidem možnost snadného třídění biodpadů a podporovat vznik a provoz bioplynových stanic na odpady či kaly z čističek odpadních vod.
Investovat do tramvají, vlaků a ultraefektivních aut. Experti pro české ministerstvo životního prostředí spočetli, že do roku 2050 by mohlo na veřejnou dopravu přesednout z aut až 50 % dnešních řidičů [5]. Druhá polovina bude zasedat za volantem aut s čím dál nižší spotřebou a postupně především elektromobilů. Abychom toho dosáhli, je potřeba začít zavádět legislativu, která přiměje výrobce dodávat na trh auta s mnohem efektivnějšími motory, nezbytná je silná podpora pro rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu a sítě cyklostezek ve městech. Již dnes vznikají v úspěšných městech, jako Londýn, Stockholm nebo Amsterodam nízkoemisní zóny. Platí se mýto za vjezd do středu města a zvyšují se poplatky za parkování v centrech. Opatření zlepšilo ovzduší v těchto městech a generuje peníze na cyklostezky či moderní vozidla městské dopravy. A řidičům jsou k dispozici odstavná parkoviště na okraji napojená na rychlé spoje veřejné dopravy do středu města.
Limitovat výstavbu plynových zdrojů. Česká vláda chce podporovat přechod tepláren na plyn. Energetické firmy také plánují výstavbu plynových elektráren. Úplně bez nich se neobejdeme, ale jejich využití je nutné přísně limitovat. Lepší než rychlý přechod tepláren z uhlí na plyn je vysokoúčinné využívání uhlí až například do roku 2033 (kdy má být dle programového prohlášení vlády ČR připravena na konec využívání uhlí) a získaný čas byl využit pro snižování spotřeby tepla v budovách a rozvoj obnovitelných zdrojů tepla (jako například využívání tepla z odpadních vod, bioplynové stanice na odpady atp.). Naopak velmi plýtvavé a zastaralé uhelné elektrárny nedodávající žádné teplo - jako jsou například Počerady - je potřeba rychle odstavit. Na principu útlumu elektráren a ušetření uhlí pro teplárny je postavena už Stávající energetická koncepce ČR. Pokud budou vznikat plynové elektrárny, tak je nutné, aby sloužily jen k zálohování sítě a vyráběly v době nedostatku elektřiny z obnovitelných zdrojů. Je také nutné začít rozvíjet akumulaci energie, například výrobu vodíku či syntetického metanu, která se uplatní v době, kdy bude přebytek výroby z obnovitelných zdrojů (například v létě).
Posílit evropskou spolupráci v energetice. Stejně jako v otázce obrany, i v energetice bude Česko potřebovat více spolupracovat s ostatními státy EU, protože nedokáže tak rychle zvýšit domácí výrobu elektřiny z obnovitelných zdroj nebo dosáhnout stoprocentního pokrytí své spotřeby domácí výrobou. Rizikový a nejistý dovoz zemního plynu a ropy z Ruska je bezpečnější nahradit dovozem čisté elektřiny či syntetických plynů vyrobených pomocí OZE ze států EU.
Válka vyvolaná agresí ruského režimu proti Ukrajině je zásadní zlom pro fosilní energetiku a dopravu v Evropě. Nyní je závislost přímá hrozba, které je potřeba se zbavit. Je nejvyšší čas začít opravdu jednat a urychleně přestavět energetiku na domácí a evropské obnovitelné zdroje spolu s posilováním propojenosti sítí. Rodinám musíme zajistit bezpečnost tím, že umožníme domácí, komunitní a obecní výrobu čisté energie všude a podpoříme zateplení všech domů, kde to jen trochu jde. A při tom všem musíme myslet na to, aby šanci dostaly i nízkopříjmové rodiny, kterých se energetická krize týká nejvíce.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (96)
Miroslav Vinkler
25.2.2022 14:24==========================================================
Pochybuje potom vůbec někdo, že Leyenová s Timmermansem by měli požívat ochrany svalnatých dozorců v ústavu pro duševně choré ?
Pavel Hanzl
25.2.2022 14:35 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
25.2.2022 15:33 Reaguje na Pavel Hanzl"Udávat tě nebudu, ale hlásit to musím."
Pavel Hanzl
25.2.2022 16:20 Reaguje na Miroslav VinklerFaktem ale je, že jsou daleko horší....
Miloš Zahradník
25.2.2022 17:54 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
25.2.2022 14:32Trendem je mít nezávislé bydlení, nezávislé energie, nejlépe vlastní studnu, nezávislou obživu (home office) a s tím jde i nezávislá doprava.
Což v principu nevadí, elektroskůtr nebo elauto nabíjené z vlastné fve je snad nejlepším řešením.
Nejen ekologicky, ale i ekonomicky, prostě win win.
Petr Pekařík
26.2.2022 06:59 Reaguje na Pavel HanzlAsi si půjčím ještě střechy od sousedů
Karel Ploranský
26.2.2022 12:35 Reaguje na Petr PekaříkAž si mé zařízení (18 panelů po 450 Wp, čili v podstatě maximum) prohlédne, bude ho chvíli pozorovat a podívá se na záznamy o dosavadní bilanci výroby elektřiny, jistě mi bude umět poradit, jak z něho mám nabíjet elektroauto.
On je totiž génius. Pojem "nemožné" nezná.
Pak mi jistě taky předvede, jak on osobně zvládne vozit z města nákupy na elektroskůtru.
Pavel Hanzl
27.2.2022 14:42 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
27.2.2022 14:41 Reaguje na Petr PekaříkZan K.
26.2.2022 17:50 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
25.2.2022 14:54Nekoncepční tlak na dekarbonizaci nás právě přivádí na závislost na dovozu plynu.
Stejně tak tomu bylo a je v případě jaderných elektráren.
Pavel Hanzl
25.2.2022 16:21 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
25.2.2022 16:27 Reaguje na Pavel HanzlOrganizace jako Hnutí duha tlačí na co nejrychlejší dekarbonizaci. Rok 2038 je pro ně neprůchozí, rok 2033 je špatně, uznávají se zavřenýma očima rok 2030.
V Německu to samé. Odsouhlasený konec roku 2038 nová vláda o 8 let zkrátila.
Německo a jaderná energetika je kapitola sama pro sebe.
U nás jsou organizace jako je Hnutí ducha dlouhodobými odpůrci jaderné energetiky.
Pavel Hanzl
25.2.2022 16:30 Reaguje na Jaroslav StudničkaAle ten ústup uhlí je koncipován tak, jak se budou rozvíjet OZE, což jaksi u nás nenastalo.
Jaroslav Studnička
25.2.2022 17:52 Reaguje na Pavel HanzlMichal Ukropec
27.2.2022 10:46 Reaguje naPavel Hanzl
27.2.2022 21:26 Reaguje naRoáček si rochní, že my čadíme uhláky a vůbec netušíme, kde budeme za chvíli brát uhlí (z Austrálie??) a kdyby to nešlo, tak s pláčem, jak je špatné OZE a grýndýl zmrzne.
Michal Ukropec
25.2.2022 17:05 Reaguje na Jaroslav StudničkaZan K.
26.2.2022 18:57 Reaguje na Michal UkropecPavel Hanzl
27.2.2022 21:29 Reaguje na Zan K.Zan K.
6.3.2022 11:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.2.2022 21:28 Reaguje na Michal UkropecZkuste se napřed podívat, co to socialismus a komunismus ve skutečně je.
Michal Ukropec
28.2.2022 14:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.2.2022 16:13 Reaguje na Michal UkropecStačí si přečíst velmi útlou brožurku od Karla Marxe "Komunistický manifest", tam máte vše podstatné. Jeho stěžní dílo "Kapitál" nezkousne nikdo, navíc není proč.
Zan K.
26.2.2022 17:59 Reaguje na Jaroslav Studničkasmějící se bestie
26.2.2022 17:05 Reaguje na Jaroslav StudničkaKonec fosilních paliv bude, až bude OZE levnější a bude dostatečně jištěno JE !
Zan K.
26.2.2022 18:04 Reaguje na smějící se bestieMichal Ukropec
25.2.2022 15:00Pavel Hanzl
25.2.2022 16:23 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
25.2.2022 17:08 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Hrouzek
25.2.2022 22:51 Reaguje na Pavel HanzlKdyž v Rakousku svítí sluníčko a fouká, tak je soběstačné. Když je v Rakousku zima, slunce pod mraky a nefouká, tak vyrábí s bídou třetinu své spotřeby a parazituje na ostatních zemích, co ještě nezrušili uhlí a mají jádro...
Pavel Hanzl
27.2.2022 21:33 Reaguje na Stanislav HrouzekUhlí skončí tak jako tak (protože dojde), ale doba kamenná taky neskončila, protože došlo kamení.
Nové technologie jsou daleko efektivní a hlavně čistší. Mix jádra a OZE může fungovat celkem velmi dobře a trvale.
Filip Kondapaneni
2.3.2022 14:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.3.2022 10:45 Reaguje na Filip KondapaneniA pokud by nefučelo, museli bychom fedrovat, jak dycky. Ovšem v globálu to vždycky vyjde daleko lépe, než když fedrujeme pořád.
Filip Kondapaneni
2.3.2022 14:07 Reaguje na Pavel HanzlMichal Ukropec
26.2.2022 07:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.2.2022 21:36 Reaguje na Michal UkropecJmenuje se to "systémová korupce" a ta za bureše dosáhla u nás gigantického rozsahu.
Michal Ukropec
28.2.2022 14:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.2.2022 16:18 Reaguje na Michal UkropecKarel Ploranský
26.2.2022 12:52 Reaguje na Pavel HanzlKaždý politik si totiž dobře rozmyslí, než udělá něco, co by mohlo ohrozit jeho úspěch či úspěch jeho strany v dalších volbách. A přílišná aktivita v podpoře jádra takové riziko pro politika představovala.
Což doufám alespoň teď přestane platit. Bohužel o mnoho let později, než bychom potřebovali.
Hnutí DUHA ať se jde se svými moudry vycpat. Jen se teď snaží udělat cizí chyby ze svých vlastních chyb.
Mimochodem, tahle historie se vleče už 20 let! Takže zmínka o Babišistánu je mimo mísu. Naopak - Babiš byl jediný, kdo měl koule v Bruselu dupat. Vzepřít se a vymoci pro ČR ve věci jádra alespoň nějaké ústupky. Alespoň tolik ústupků, kolik šlo.
Zan K.
26.2.2022 18:55 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
27.2.2022 21:39 Reaguje na Karel PloranskýNečasa ten tendr skutečně vypsala a jen totální neschopností burešových nepolitiků se to pořád nepohnulo.
Pavel Hanzl
27.2.2022 21:41 Reaguje na Karel PloranskýNení přece politik, tak co by se pružil? Celou ČR má totálně na háku a dokáže ji jen dojit.
Václav Kain
25.2.2022 15:52Richard Vacek
25.2.2022 16:00Pavel Hanzl
25.2.2022 16:27 Reaguje na Richard VacekA tu mu musíme teď postavit. K tomu musíme být maximálně jednotní, musíme nasadit nejtvrděí sankce a počítat s tím, že nás to silně poškodí taky.
"Slibuji vám jen krev, pot a slzy".
Není jiné cesty, jak nebyla ani tehdy v Británii. Ale zvládneme to? Ví naše polovzdělané občansko, jak to tenkrát dopadlo?
Michal Ukropec
25.2.2022 17:16 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
26.2.2022 13:03 Reaguje na Pavel HanzlBohužel, Churchill měl při tom jeho slibu krve, potu a slz k dispozici trochu jinačí materiál. Ukázněné a otužilé Brity s velkým respektem k tradici a k autoritám, kteří považovali obranu impéria i za cenu osobních obětí za něco naprosto samozřejmého. Ty bych se bál srovnávat s našimi dnešními rozhýčkanými mladými, kteří si vymýšlí šílenosti jako nevímkolik pohlaví (a bůhvíco ještě)...
Zan K.
26.2.2022 18:11 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
27.2.2022 14:48 Reaguje na Karel PloranskýA taky blbého Putlera, který si tím napadením Ukrajiny semknul proti sobě prakticky celý svět.
Zan K.
6.3.2022 11:15 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
26.2.2022 09:25 Reaguje na Richard Vacekne. Ono stačí požár zažehnout, pak se vymluvit na nedostatek vody
k hašení a koukat jak hoří až dohoří. Časem se na oheň zapomene,
protože přece nehořelo doma, ale jinde. Cizí požár je tak pouze
čumendou pro ty, kteří dali někomu plané naděje. Nyní je hodili
přes palubu a vydělají na odbytu plynu, zboží a hlavně zbraní.
Scénář stále stejný, pouze v jiné režiji.
Břetislav Machaček
26.2.2022 09:26 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
27.2.2022 14:50 Reaguje na Břetislav MachačekVáclav Kain
25.2.2022 16:00Pavel Hanzl
25.2.2022 16:28 Reaguje na Václav KainKarel Ploranský
26.2.2022 13:07 Reaguje na Pavel HanzlAle zelené nepromyšlené třeštění vytvořilo tu situaci, která mu nahrává a on ji teď s radostí využívá.
Zan K.
26.2.2022 18:18 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
27.2.2022 14:56 Reaguje na Zan K.Zajistil jim maximální podporu pro obsazení východní hranice Evropy.
Zajistil amer. zbrojovkám obrovské kšefty nejen na Ukrajině, ale i v celé Evropě.
Dotlačil Finsko a Švédsko ke vstupu do NATO.
Donutil celý svět k maximální izolace Ruska nehen ekonomické, takže posílil všechny Ruské konkurenty, především USA.
Zkuste mi někdo vysvětlit, že Putin není špičkový americký agent.
Břetislav Machaček
25.2.2022 17:10 Reaguje na Jirka ČernýOno co není nažhavené, může být tak trochu teplé.
Léto možná přežijeme a už na podzim se budeme asi
popadat za břicha, jak jsme s Putinem zatočili.
Já zatopím v krbu, nastartuju elektrocentrálu na
zprávy a budu se bavit "gryndýlem" v panelácích.
Jirka Černý
25.2.2022 21:33 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
26.2.2022 10:01 Reaguje na Jirka Černýto ve vlastní hlavě potlačit. Bohužel musím ale konstatovat, že dojde asi na výměnu vedení na
Ukrajině a pro uklidnění světa bude samostatná,
ale demilitarizována a "neutrální" s příklonem
k Rusku. To je podle mne cíl Ruska a zbytek světa bude pouze přihlížet. Pragmaticky se s tím smíří
i EU, aby nepřišla o plyn a ropu a Ukrajincům
zbude zklamání, že byli zneužiti k těmto kšeftům.
Svět se zpolarizuje a doplatí na to hlavně malé
a zásadové země, které se přikloní k velkým, které
je budou doslova v zájmu "bezpečnosti" kolonizovat.
Jak, to moudří lidé pochopí sami a hlupáci se toho
dočkají už brzy.
Karel Ploranský
26.2.2022 13:08 Reaguje na Břetislav MachačekJá si ji představuji spíš jako obdobu Běloruska.
Břetislav Machaček
26.2.2022 14:17 Reaguje na Karel Ploranskýještě vždy může být hůře. Jinak raději už tu
politickou diskusi končím, protože před chvílí
NSZ prohlásilo schvalování války za trestný
čin a ač válku neschvaluji, tak si to může
leckdo takto vysvětlovat. No a ve stáří může
být po uzavření kohoutů s plynem v base zima.
Radím to i jiným, protože se svobodou slova
to asi už tak slavné do budoucna nebude.
Zan K.
26.2.2022 18:26 Reaguje na Břetislav MachačekRichard Vacek
25.2.2022 19:22Zan K.
26.2.2022 18:46 Reaguje na Richard VacekJarka O.
28.2.2022 11:53 Reaguje naRoman Kramný
25.2.2022 19:46Zan K.
26.2.2022 18:33 Reaguje na Roman KramnýVladimir Mertan
25.2.2022 20:04Petr Pekařík
26.2.2022 07:03Co kdyby se k těm ruským tankům přivázali , vojákům slepili tkaničky do bot apod. ? Jako že by konečně začali s něčím užitečným , i život by mohli položit. Viset na chladící věži elektrárny není to pravé hrdinství.
Karel Ploranský
26.2.2022 13:12 Reaguje na Petr PekaříkA co teprve kdyby ruská vojenská auta potajmu předělali na elektrický pohon! To by pak na Rusy stačilo zadupat (a odešli by z Ukrajiny pěšky, protože by jim nic nejezdilo).
Zan K.
26.2.2022 18:42 Reaguje na Karel PloranskýJiří Svoboda
26.2.2022 21:47Stanislav Mikeska
27.2.2022 07:12vaber
27.2.2022 09:47tak to taky Arabové, Norové ,Angličané a jiní, přestanou těžit? bude tomu naopak, budou těžit víc
včera jsem viděl rozhovor a Grahamem Hancockem o Amazonii,Hancock je skvělý vědec i člověk,
dnes se v místech kde se zlikvidoval prales, nacházejí stavby,
když do Amazonie přišli první průzkumníci někdy po roce 1500, napsali ,že tam jsou velká města a plno lidí,
když tam přišli další průzkumníci po 100letech, nenašli nic a první zpráva se považovala za výmysl,
dnes se z nalezených staveb usuzuje ,že tam žilo 20milionů lidí, kteří opravdu za sto let vymřeli díky neštovicím, které jim tam přinesli Evropané ,za sto let města zarostla pralesem a zmizela,
tito lidé žili v souladu s přírodou a nelikvidovali prales, živila je černá zem a kultivování pralesa ,
dnes umíme jen ždímat přirodu a v souladu s přírodou neumíme žít a proto budou přicházet další krize,
Evropa zavedla do světa sebedestrukční způsob života, nedokáže se z něj vyhrabat a myslí si ,že je pupek světa
Robin Hudeček
28.2.2022 20:03Robin Hudeček
28.2.2022 20:13 Reaguje na Pavel HanzlZan K.
3.3.2022 15:40 Reaguje na Robin HudečekZan K.
4.4.2022 13:58 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
2.3.2022 20:58Tohle je totální úlet - když se jednoznačně a nezpochybnitelně potvrdí, že měli pravdu ti, co tvrdili, že Energiewende je nesmysl vedoucí ke zhoubné závislosti na zločinném režimu,
vy navrhnete (virbl)
VÍCE ENERGIEWENDE !