Karolína Josková: Informace o plánované výstavbě v obci Karhule na úpatí Blaníku
![]() |
|
Plánek vyznačuje, kde má probíhat plánovaná výstavba v obci Karhule - výstavba naruší vzhled CHKO Blaník.
|
|
Zdroj: Karolína Josková |
Vesnička Karhule, která spadá do II. ochranného pásma Chráněné krajinné oblasti Blaník a patří mezi jednu z nejzachovalejších. Osada má středověký původ a půdorys nezměněný několik století - do dnešního dne je zde pouze 17 obytných domů, většinou využívaných k trvalému bydlení. Podle dokumentů správy CHKO Blaník jsou přírodní a urbanistické prvky osady Karhule převážně v pásmu zvýšené ochrany a sídla jsou v přísné ochraně.
Podle zásad výstavby v CHKO Blaník mohou nově vzniklé stavby na okrajích současně zastavěného území obce významně ovlivnit krajinný ráz. Proto zásahy do krajinného rázu, zejména umísťování a povolování staveb, mohou být prováděny pouze s ohledem na zachování významných přírodních lokalit, zvláště chráněných území a kulturních dominant krajiny, aby bylo zachováno harmonické měřítko a vztahy v krajině.
Územní plán obce Pravonín, který je v platnosti od roku 1999 umožňuje novou, poměrně masivní výstavbu v okolních vesničkách a to na malých stavebních parcelách, které jsou typově vhodné spíš pro nové příměstské čtvrti, než do chráněné krajinné oblasti. V Karhuli je podle UP možná výstavba min. 11 nových domů na minimální výměře parcely 800 m2.
V posledních měsících se objevila na všech kompetentních úřadech „studie Bydlení v Karhuli“ , která počítá s novou výstavbou až 9 nových domů na konci vesnice a to na pozemcích, které jsou dosud vedené jako orná půda – pole a sad: celková výměra těchto pozemků je cca 11000 m2. Přestože podle vyhlášky UP obce Pravonín musí být před jakýmkoliv zahájením dělení či scelování pozemků obcí vypracovaná urbanistická studie – schválená CHKO.Byla již první část pozemků / pole / rozdělena / vykolíkovaná na 4 parcely o šířkách 22 – 25 m a o výměrách cca 1450m a to aniž by se k dělení pozemků mohla vyjádřit správa CHKO Blaník.
Podle zásad výstavby v CHKO musí nové stavby v urbanisticky zachovalých částech historické obce a do této kategorie spadá převážná část menších obcí a osad, ale i stavby soustředěné okolo původních návsí ve větších obcích, respektovat historické půdorysy staveb. Objemem a tvarem se přizpůsobit okolním stávajícím objektům a ve stavebním i architektonickém detailu musí vycházet z typických staveb v nejbližším okolí.
Nově vzniklé / vytyčené 4 parcely se rozkládají v šířce cca 95 m, přitom na stejné straně vísky o délce cca 250 m je dosud jen 5 domů. Pokud se plánovaná výstavba uskuteční, rozšíří se víska o více jak 40% , což velmi podstatně změní harmonické měřítko celé vesničky a naruší a pozmění ráz blízkého okolí a tím i vzhled CHKO Blaník, které se snaží zachovat podmanivou mozaikovitou krajinu, v niž jsou zasazena nevelká sídla s málo pozměněným rázem. V celé historii CHKO Blaník je tvrdě uplatňována koncepce zachování krajinného rázu a jako jedno z míst s nejzachovalejším krajinným rázem je také CHKO Blaník prezentováno. Proč tomu není i v tomto případě?
Nedovolme zničit RÁZ KRAJINY a ÚŽASNOU PŘÍRODU pod horou Blaník. Zachovejme krásu okolí hory Blaník v podobě jaké je, nejen pro naše děti, ale i pro další generace. Vždyť Blaník máme jeden, a volných stavebních parcel hned za hranicí CHKO je dostatek.
Pozn. red. 25. 8. 2010: Na článek paní Joskové reagoval publicista Tomáš Feřtek článkem Případ Karhule aneb o krajinném rázu, který najdete zde.
reklama
Online diskuse
Bydlení - 18. 8. 2010 - h.smola@seznam.czTo danielaMilá Danielo, obávám se, že základní teze knihy "Modrá nikoliv zelená planeta" začínají ovlivňovat celou naši společnost, její smýšlení a směřovaní. Jediné, co s tím můžeme udělat je, že se s tím vyrovnáme. Je otázkou času, kdy nová vláda a parlament začne oklešťovat pravomoce správ jednotlivých CHKO a NP. Ale možná ani to nebude nutné, prostě se rozvojové programy do těchto velkoplošných chráněných území jednoduše prosadí. Osobně sázím na ženy a matky. Věřím, že život a zdraví jejich dětí jsou jim nade vše. Věřím, že až bude opravdu nejhůř, nedopustí směřování světa podle mužů, kteří by svět nejradějí přizpůsobili technických normám a pravidlům. Bohužel opravdových žen ubývá. Kolem sebe vnímám úpadek ženskosti a zejména mezi nastupující mladou generací žen pozoruji nárůst vulgarity, obhroublosti, sprostoty a agresivity. Danielo, moc Vám držím palec! Držte se! |