Jiří Svoboda: Instalace fotovoltaických elektráren se vymkly kontrole
13.3.2009
Během roku 2007 se instalovaný výkon slunečních fotovoltaických elektráren v ČR zdesetinásobil a během roku 2008 zšestnáctinásobil (viz www.eru.cz/user_data/files/licence/info_o_drzitelich/OZE/sle_01_03_2009.pdf). K dnešnímu dni je nainstalováno v ČR kolem 64 MW ve fotovoltaice a ročně tyto elektrárny vyrobí přibližně 70 GWh, tedy asi jednu dvousetinu výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Kvůli uzákoněnému povinnému výkupu z fotovoltaických elektráren za cenu asi o 10 Kč/kWh vyšší než je tržní cena silové elektřiny, zaplatíme ročně za elektřinu o 700 milionů Kč více.
A jelikož je tato výkupní cena zákonem garantována po dobu dvaceti let, je již dnes jisté, že všichni zaplatíme dohromady navíc celkem asi 14 miliard Kč (máme tedy dnes jakoby 14 miliard Kč dluhů, které musíme během 20 let splatit). Pokud se však letos počet fotovoltaických elektráren ještě zdesetinásobí, pak nás tato činnost „ekopodnikatelů“ přijde již na 140 miliard Kč. Těžko lze vinit několik tisíc našich spoluobčanů za to, že se rozhodli zákonně si vydělat na úkor mnohanásobných ztrát nás všech. Zde jsou jednoznačně vinni ti, kterým se podařilo prosadit nedomyšlenou formulaci do zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Ten totiž neumožňuje Energetickému regulačnímu úřadu dostatečně demotivovat stavitele fotovoltaických elektráren, neboť nelze meziročně snížit výkupní ceny z obnovitelných zdrojů o více než 5%, byť ceny fotovoltaických elektráren klesají mnohem rychleji. Máme tedy regulační úřad, kterému zákon brání regulovat.
reklama
Fotovoltaika je bezesporu perspektivní zdroj elektřiny a určitě bych souhlasil s masivní podporou jejího výzkumu. Rozhodně se však stavím proti tomu, aby byly naše peníze utráceny takto neefektivně a v tak velkém množství. Věřím, že uvedená čísla jsou již dostatečně alarmující, aby se naši politici co nejdříve zamysleli a znění zákona změnili. Jde totiž o desítky a zřejmě brzy i stovky neúčelně vynaložených miliard z kapes nás všech a to už přestává být sranda.
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
několik mírných korekcí - 27. 4. 2009 - Falkon Nightsdale1) Vážně věříte tomu, že v reaktorech je jen uran z hlavic..?Uran těžitelný i třeba v ČR by nebyl nijak zvlášť drahý, ale když ho Rusové těží levněji, jen hlupák by toho nevyužil a nešetřil domácí rezervy.. Dále je tu možnost přepracovávat použité palivo - je to sice dražší, ale stále relativně levné.. Krom toho - stoupla-li by cena natolik, aby se to vyplatilo, lze uran filtrovat i na výstupu uhelných elektráren (v uhlí, potažmo kouři nad tepelnými elektrárnami je uranu dost) nebo z mořské vody.. Žádná taková metoda by ovšem nijak zásadně nezvýšila cenu - i současný rozdíl je dán především nutností rozpustit v ceně běžné energie výdaje na OZE.. Ceny fotovoltaických panelů možná klesají, nicméně výkupní cena je fixní, takže jde jen o to, že na tom budovatelé FV farem víc vydělají.. ..stejně tak pochybný je předpoklad o trvalém růstu cen energie - tyto ceny jsou ovlivněny vícero faktory, přičemž tím základním je cena na energetické burze - cena, která mimo jiné v souvislosti s ekonomickou krizí padá, což se zhruba za rok projeví i na Vaší faktuře.. ..pokud si cenu zafixujete, tak i dřív.. (myslím, že aktuální nejvyšší nabídka při fixaci je -20% což víceméně odpovídá tomu, kam až se může cena energie propadnout) |