Jiří Svoboda: Instalace fotovoltaických elektráren se vymkly kontrole
13.3.2009
Během roku 2007 se instalovaný výkon slunečních fotovoltaických elektráren v ČR zdesetinásobil a během roku 2008 zšestnáctinásobil (viz www.eru.cz/user_data/files/licence/info_o_drzitelich/OZE/sle_01_03_2009.pdf). K dnešnímu dni je nainstalováno v ČR kolem 64 MW ve fotovoltaice a ročně tyto elektrárny vyrobí přibližně 70 GWh, tedy asi jednu dvousetinu výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Kvůli uzákoněnému povinnému výkupu z fotovoltaických elektráren za cenu asi o 10 Kč/kWh vyšší než je tržní cena silové elektřiny, zaplatíme ročně za elektřinu o 700 milionů Kč více.
A jelikož je tato výkupní cena zákonem garantována po dobu dvaceti let, je již dnes jisté, že všichni zaplatíme dohromady navíc celkem asi 14 miliard Kč (máme tedy dnes jakoby 14 miliard Kč dluhů, které musíme během 20 let splatit). Pokud se však letos počet fotovoltaických elektráren ještě zdesetinásobí, pak nás tato činnost „ekopodnikatelů“ přijde již na 140 miliard Kč. Těžko lze vinit několik tisíc našich spoluobčanů za to, že se rozhodli zákonně si vydělat na úkor mnohanásobných ztrát nás všech. Zde jsou jednoznačně vinni ti, kterým se podařilo prosadit nedomyšlenou formulaci do zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Ten totiž neumožňuje Energetickému regulačnímu úřadu dostatečně demotivovat stavitele fotovoltaických elektráren, neboť nelze meziročně snížit výkupní ceny z obnovitelných zdrojů o více než 5%, byť ceny fotovoltaických elektráren klesají mnohem rychleji. Máme tedy regulační úřad, kterému zákon brání regulovat.
reklama
Fotovoltaika je bezesporu perspektivní zdroj elektřiny a určitě bych souhlasil s masivní podporou jejího výzkumu. Rozhodně se však stavím proti tomu, aby byly naše peníze utráceny takto neefektivně a v tak velkém množství. Věřím, že uvedená čísla jsou již dostatečně alarmující, aby se naši politici co nejdříve zamysleli a znění zákona změnili. Jde totiž o desítky a zřejmě brzy i stovky neúčelně vynaložených miliard z kapes nás všech a to už přestává být sranda.
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
několik mírných korekcí - 20. 3. 2009 - Bronislav Bechníkvýrobci fotovoltaiky by byli rádi, kdyby produkce elektřiny odpovídala odhadům RNDr. Svobody, roční výroba 1 MWp v lepších lokalitách v ČR je však přibližně 1000 MWh, často i méněpřírůstek výkonu v lednu byl 6 MWp, v únoru 2 MWp, z toho by někdo mohl vyvodit, že v březnu bude přírůstek záporný, to je samozřejmě nesmysl tipuji, že letošní přírůstek bude v rozmezí 40 až 80 MWp, rozhodně to však nebude 500 MWp, kterými straší RNDr. Svoboda kdyby RNDr. Svovboda věděl, co je diskontování, mohl by si spočítat současnou hodnotu našeho budoucího závazku, vyšlo by mu zřejmě mnohem méně než polovina z jím vypočtených 14 mld. kdyby navíc vzal v úvahu prognózy budoucích cen elektřiny, například podle Zprávy NEK (Pačesova komise), možná by zjistil, že předpokládaný rozdíl budoucí výkupní ceny elektřiny ze současných fotovoltaických elektráren a ceny konvenčnní energie bude za 20 let polovina z jím uvažovaných 10 Kč, ale je možné, že rozdíl bude ještě menší ve výsledku ještě více klesne hodnota našeho budoucího závazku, bez počítání odhaduji něco kolem 5 mld. což je asi 500 Kč na osobu, tuto hodnotu nelze jednoduše dělit 20 pokud bude roční přírůstek 50 MWp bude to v následujících letech postupně 450, 400, 350... Kč celkem nic ve srovnání se současným deficitem státního rozpočtu pokud bude roční přírůstek vždy 150 % loňského pak bude přírůstek našeho dluhu v jednotlivých letech 670, 900, 1200..., tj. ani za tři roky nedosáhne 10 % státního deficitu, i kdyby se takový scénář ukázal jako reálný, bude dost času na případnou korekci zákona upozorňuji, že uvedená čísla jsou velmi hrubé odhady, které jsou založeny na ještě hrubších odhadech autora, myslím, že v diskusi si to, na rozdíl od článku, mohu dovolit na závěr bych uvedl, že dělat prognózy na základě časové řady sestávající ze dvou nebo tří hodnot je opravdu velmi odvážné |