https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/iva-werbynska-eudr-nutna-ochrana-prirody-nebo-skryta-obchodni-bariera
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Iva Werbynská: EUDR – nutná ochrana přírody, nebo skrytá obchodní bariéra?

10.9.2024
Ilustrační snímek vygenerován umělou inteligencí.
Ilustrační snímek vygenerován umělou inteligencí.
Zdroj | Bing AI
Evropská unie představila novou regulaci EUDR (European Union Deforestation Regulation), která má zabránit vstupu produktů spojených s odlesňováním na evropský trh. EUDR by měla být v platnosti od 1. ledna 2025 a již teď kolem ní vyvstává spousta otázek. Dokonce se zdá, že nemusí přinášet jen samé výhody. Princip regulace je však prostý – odlesněná země, žádné obchody s EU. Problémem je, že zatím není jasné, jakým kontrolním mechanismem budou dovážející firmy procházet. Zavedení kontrolních systémů totiž vyžaduje čas a ten se již krátí.
 
Cílem EUDR je ochránit světové lesy a zabránit obchodu s produkty, jako jsou skot, palmový olej, sója, káva, kakao, dřevo a výrobky z nich, které přispívají k odlesňování. Regulace má zajistit, aby žádné produkty z odlesněných oblastí nemohly vstupovat na trh Evropské unie. Firmy budou muset sledovat celý dodavatelský řetězec, včetně původu surovin, což ale znamená velkou byrokratickou i finanční zátěž.

Regulace tohoto rozsahu povede k velkému zdražení komodit i výrobků, které z nich pocházejí.

Je nová regulace zatím spíše kontroverzní?

Velký tlak pocítí především země jako Brazílie, Indonésie a Argentina, které jsou závislé na vývozu komodit spojených s odlesňováním. Zavedení složitých systémů sledovatelnosti a kontrol bude pro mnoho malých a středních podniků v těchto zemích téměř neřešitelným úkolem. Hrozí tak, že budou vyloučeny z evropského trhu, což by pro ně mohlo mít katastrofální ekonomické následky. Například hovězí maso dovezené z Argentiny bude muset procházet důkladnou kontrolou, která prozkoumá, odkud maso pochází a čím byl skot krmený. A pokud se u kontroly zjistí, že byla zvířata krmena sójou z odlesněných oblastí, tak nebude moci vstoupit na evropský trh.

Stejný problém se týká i dřeva, které se používá třeba na výrobu papíru. Každá dodávka bude muset být přesně označená tím, kde stromy vyrostly, aby bylo jasné, že nebyly káceny v nelegálně odlesněných oblastech. Dovozci dřeva se zaregistrují do nového systému, který EU zavede. Ale je tu háček – do začátku platnosti regulace, stále není jasné, jak přesně budou kontroly probíhat ani jaká pravidla bude potřeba dodržet. Podoba registru dosud není stejně jako mnoho dalšího zatím známá.

Kritika z řad evropských firem

EUDR přináší výzvy nejen pro zahraniční dodavatele, ale i pro evropské společnosti. Pro mnoho firem, zejména pak pro malé a střední podniky, představuje regulace další složitou administrativu a velké finanční náklady, které bude obtížné zvládnout.

Navíc stále chybí jasná pravidla a vodítka, jak přesně budou probíhat kontroly a audity, což vyvolává nejistotu. Zavedení systémů kontroly a sledování dodavatelského řetězce (due diligence) bude stát hodně peněz i času.

Jen regulace nebude stačit

Odborníci navrhují, aby EU kromě regulace investovala i do udržitelných projektů v oblastech ohrožených odlesňováním.

Tím by se mohly vytvořit udržitelné alternativy pro místní ekonomiky, aniž by docházelo k negativním dopadům na jejich hospodářský růst. V opačném případě se totiž nemůžeme divit, že EUDR zatím podle některých skeptiků vypadá jako skrytá obchodní bariéra, která bude mít vážné ekonomické dopady.

EUDR má bezpochyby ušlechtilé cíle, otázkou však zůstává, zda ve své současné podobě nevyvolává více problémů, než kolik jich řeší.


reklama

 
foto - Werbynská Iva
Iva Werbynská
Autorka je ředitelka Obalového institutu SYBA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 07:15
by se dalo říci, že je to spíš větší problém pro výrobce, ale nikdo nikomu nenařizuje, že " výrobce" musí vyrábět zrovna v EU, takže to dopadne jako vždycky....všechno dovezeme.
Tyhle Evropské regulace vyhání pracovní místa mimo EU, dělají z "Evropy" zelený pupek světa ale v globálu poškozuje hlavně sám sebe.
Nedělejme si iluze, že tyhle " polovičaté " věci něco významně zachrání. Z10 miliard lidí na planetě je Evropa jen malinká část a ještě ani ne významná.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.9.2024 07:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 07:29
Souhlas s tou poslední větou. Uvažovaná opatření řeší důsledky, nikoliv příčinu ničení lesů. Jsme o několik kroků zpět, ale v tu dobu klimazměnu (téměř) nikdo ještě ani netušil. Co je ale podstatné, že v hodině (po) dvanácté se snažíme něco dělat. Jestli se přidají další a jak zareagují dotčení vývozci, o tom si nedělám žádné iluze.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 07:43 Reaguje na Karel Zvářal
dejme tomu, že globálně klesne odlesňování ale co budou chudáci v Holandsku a Dánsku strkat do bioplynkly?
Měli bychom si uvědomit, že v Evropě jsou země, které mají zalesnění velmi malé až žádné.
V ČR máme 1/3 v průměru zalesněnou, jsou země, kdyby měli mít 1/3 území zalesněnou, tak jí můžou zavřít...
Když bude chybět dřevo na papír, nahradí se plastem.
Tyhle opatření se vaří jak pejsek s kočičkou dort, ale v podstatě je to jedno na úkor druhého a pak jsou překvapeni, jak to dopadá, aby zase omezili to co omezili jinde a jedou dokola.
Odpovědět
Pe

Petr

10.9.2024 09:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Přitom je tak jednoduché EUDR využít a prostě začít zalesňovat. Kdo bude chtít něco pěstovat a prodávat, případně odlesnit pro získání půdy, tomu stačí jinde určitou plochu zalesnit, dejme tomu krát dvě, a je to. Tak snadné řešení to má. Zalesňování je velmi jednoduchá, nenáročná, a vzhledem k ziskům výrobců i velice levná cesta z problému. A to nejen pro výrobce, ale pro nás všechny.
Odpovědět
Pe

Petr

10.9.2024 09:57 Reaguje na Petr
Zalesňování zároveň elegantně vyřeší i vámi nastíněné další problémy - nedostatek energetického paliva i nedostatek surovin na další výrobu.
Osobně moc nechápu že už taková zalesňovací strategie neexistuje a není prosazována, tlačena a mohutně financována. Výsledky by byly nejen ekonomické, ale i klimatické.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 10:24 Reaguje na Petr
ano, nějak tak by to mohlo být, až na to, že v té krajině je něco jako zemědělská nadvýroba a intenzivní hospodářství.
V Dánsku na každého obyvatele připadají dvě krávy, Holandsko v zásadě lesy neznají, navíc je dost přelidněné ale tak by se dalo postupovat dále... stát od státu.
Pak tu jsou liniové stavby, které lesy rozhodně nepotřebují a staví takzvané bezpečnostní ploty, sice je to funkční ale asi každý chápe, že obkroužit lesy plotem aby si "joudi" mohli jezdit 150 km/h udržitelným řešením není.
Odpovědět
Pe

Petr

10.9.2024 10:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak ono toto nařízení je cílené hlavně na země na jiných kontinentech, kde odlesňování vesele frčí. Ale samozřejmě i v Evropě je opravdu hodně co dohánět a zalesňovat. Místa je tu na to dost a dost by se ho našlo i v zemích, které uvádíte. Stačí jen chtít a začít.
My ale evidentně nechceme a ekonomiku jsme postavili vysoko nad ekologii a udržitelné žití, a kdo by na tom chtěl něco změnit, tomu budeme tvrdit, že to skutečně jinak nejde.
Odpovědět
Pe

Petr

10.9.2024 10:44 Reaguje na Petr
Osobně se domnívám, že raálně uskutečnitelná, a hlavně smysluplná a nutná pro udržení stabilního klimatu je lesnatost nějakých 40 %, a že je jí možné dosáhnout i v zemích v současnosti v podstatě odlesněných, jako je Dánsko, Holandsko, Irsko, Řecko.
Pokud chceme jít cestou udržitelnosti a mít možnost normálně žít, tak taková krajina je nutnost a budoucnost.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.9.2024 08:22
Střelba do vlastních nohou se stává v našich krajích velmi oblíbenou zábavou.

Nebude odbyt v Evropě? No tak to budou muset prodat do Číny. Levněji. Takže jestli doteď dávali trochu peněz na udržení životního prostředí, nyní už na to mít nebudou.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.9.2024 10:06
EU je fakt vymydlená. Nápady a překopávání celé evropské struktury. Nestačí že po několika letech transformací průmyslu vyplývá ze zprávy toho Itala požadavek na investování nejméně 800 mld. eur ročně ke znovu obnovení konkurence schopnosti evropského průmyslu z Čínou a USA....Kde se asi vezmou penízky na všechny ty vrtochy a nápady??? EU jde směrem ke Korporátnímu kapitalismu a okrádání občanů a nejen o peníze.....
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

10.9.2024 10:10
Naprosto zpackaná regulace a neuvěřitelná drahá administrativa naložená na záda soukromým firmám. Povede to v důsledku až k zániku malých firem vyrábějících třeba čokoládu pro jedno městečko. Pokud chce EU zabránit dovozu produktů způsobujících odlesňovaní ať prostě sama komise určí darebácké země a dá na ně pro konkrétní komodity "ban". Jenže to by musely úřady samy něco dělat a navíc by musely prokázat i odvahu rozhodnout. Je to hanba politiků, které si Evropané zvolili i nás všech, že to dopustíme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist