https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ivan-obrusnik-konference-predpovezene-katastrofy-soucasne-katastrofy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Obrusník: Konference „Předpovězené katastrofy, současné katastrofy“

30.1.2012
Nárůst následků přírodních katastrof v posledních letech v celém světě je často dáván do souvislosti s dopady klimatické změny. Mezivládní panel pro klimatickou změnu (IPCC) vydal nedávno zprávu „Řízení rizik extrémních jevů a katastrof za účelem adaptace na klimatickou změnu (SREX)“. Pro hledání možností snížení dopadů narůstajících přírodních a jiných katastrof a zejména strategií adaptací na klimatickou změnu uspořádal Francouzský národní výbor pro omezování následků katastrof AFPCN společně s UNESCO dne 12.12. 2011 v Paříži konferenci „Předpovězené katastrofy, současné katastrofy“.
 

Konference se za účasti 80 odborníků z Francie i dalších zemí zabývala obecnými otázkami snižování katastrof od problémů včasného varování až po matematické nástroje. Následovaly tři „kulaté stoly“, z nichž první se podrobně zabýval výše uvedenou zprávou IPCC o adaptacích SREX. I. Obrusník na něm prezentoval současnou situaci ve výzkumu možných dopadů klimatické změny na ČR a uvedl výsledky regionálních modelů (zejména modelu ALADIN-Klima) v oblasti vývoje teplot, srážek i možných povodní pro poslední dvacetiletí i pro budoucí období 2010-2039, 2040-2069 a 2070-2099. Výsledky zatím pro ČR ukazují, že může dojít k narůstání počtu zimních povodní a spíše poklesu povodní jarních i podzimních. Naproti tomu počet letních povodní patrně zůstane stejný. Model ovšem ukazuje stále častější vznik nebezpečných přívalových povodní, což lze již pozorovat v posledních třech letech. I. Obrusník upozornil na to, že i přes velkou míru nejistoty těchto předpovědí není příprava na budoucí povodně v současné době zbytečná, ale naopak stále aktuálnější. Je třeba věnovat větší pozornost zejména přívalovým povodním, nebezpečným pro svou velkou rychlost, což značně stěžuje adekvátní reakci krizových systémů a populace. Kromě neustálého vylepšování výstražné služby a krizového řízení je třeba především zlepšovat připravenost občanů na přírodní a jiné katastrofy. Druhý „kulatý stůl“ byl věnován adaptačním politikám dvou zemí – Francie a Německa. Zástupce ČR byl přizván k tomu, aby prezentoval hlavní zásady navrhované adaptační strategie v ČR. Jak Francie, tak i Německo přikládají adaptacím velkou důležitost a již nyní mají hotové nejen strategie, ale i akční plány pro jejich plnění. Třetí „kulatý stůl“ se zabýval rozvojem výzkumu adaptací na dopady klimatické změny, spoluprací ve vědě v Evropě a zejména zvýšením podpory těchto prací ze strany orgánů EU.

Závěry z konference zdůraznily nutnost věnovat souvislosti dopadů klimatické změny a možného nárůstu katastrof ze strany států větší pozornost a rovněž podporu výzkumu jak na národní úrovni, tak v rámci EU. Závěrečný projev pronesl předseda AFPCN a člen francouzského parlamentu Ch. Kert.
Následující den se konalo zasedání zástupců Evropské sítě národních platforem pro omezování katastrof (ENNP), které vyhodnotilo dvouleté francouzské předsednictví a prodiskutovalo plány činnosti této sítě, jejímiž členy jsou národní výbory (platformy) z Francie, Německa, Polska a ČR.
reklama

 
Ivan Obrusník
Autor je předsedou Českého národního výboru pro omezování následků katastrof
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist