Ivo Kropáček: Zákon o odpadech v Poslanecké sněmovně: podporuje třídění, ale neřeší recyklaci
Kladem vládního návrhu je zvýšení nízkých skládkovacích poplatků a jejich doplnění o motivační slevu pro obce, které budou zvyšovat třídění. Třídící sleva, kterou navrhovalo a prosazuje také Hnutí DUHA, zajistí, že se zvýšení skládkových poplatků nedotkne obcí, které zajistí vysokou míru třídění odpadů. I díky Hnutí DUHA se do návrhu zákona o odpadech navíc dostala povinnost třídit bioodpady i pro firmy. Ekologická organizace však upozorňuje, že Poslanecká sněmovna musí požadovat, aby legislativa mezi vytříděné odpady zahrnula i odpady končící v domácích kompostérech. Především menší obce by na třídící slevu nedosáhly a domácí kompostéry by byly nuceny nahrazovat zbytečným a v podmínkách malých obcí neekologickým tříděným sběrem bioodpadů.
Výrazným nedostatkem navržené legislativy je prodloužení skládkování recyklovatelných a kompostovatelných odpadů až do roku 2030. Již nyní končí na skládkách každoročně až 2,5 milionů tun odpadů, z čehož je až milion tun snadno kompostovatelných. Vládní návrh umožňuje vysypat na skládky navíc až 10 milionů tun odpadů, ze kterých do ovzduší nekontrolovaně unikne asi 10 milionů tun CO2 ekvivalentu, tedy víc než veškerá letecká doprava z celé ČR za dané období.
Také evropské předpisy požadují, aby nejpozději od roku 2024 byl biologický odpad tříděný a nebyl směšován s ostatními druhy odpadů. Naplnění tohoto ustanovení - tedy zavedení zákazu skládkování těchto odpadů už k roku 2024 a motivace k domácímu kompostování a třídění - by výrazně snížilo skládkování kompostovatelných odpadů.
Návrh zákona zatím bohužel neobsahuje poplatek za spalování směsných komunálních odpadů, jehož zavedení nám doporučuje jak Evropská komise, tak OECD.
Vláda také také nenavrhuje v zákoně o odpadech ani v jiných návrzích zákonů žádná opatření na podporu skutečné recyklace. Například zlepšení odbytu výrobků z recyklátů nebo zdražení použití primárních surovin, aby se materiál ve finále opravdu recykloval a nejen třídil.
Zákon správně zdražuje skládkování a motivuje obce k výraznému zlepšení separace odpadů třídící slevou, kterou jsme léta navrhovali. Tam, kde se bude poctivě třídit, mohou mít domácnosti nižší poplatky za nakládání s odpady.
Poslanci by však měli odmítnout návrh prodloužit o dalších deset let skládkování kompostovatelných odpadů. Tato praxe je totiž v EU již dvacet let nelegální. Naopak je potřeba, aby podpořili domácí kompostování a třídění bioodpadů. Pokud zákon neopraví, na skládkách se budou rozkládat odpady dál a vypustí do ovzduší během příštích deseti let stejné množství skleníkových plynů, jako veškerá letecká doprava u nás.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jiří Makoň
1.2.2020 08:12Aleš Svoboda
2.2.2020 22:04 Reaguje na Jiří MakoňPan Kropáček jen komentuje návrh zákona - nemůže za něj. Odpovědnost leží pouze a výhradně na předkladateli zákona - a tím je ministr životního prostředí - tedy pan Richard Brabec.
Pan Brabec je nekompetentní amatér, který na tomto postu nemá co dělat. A to je, bohužel, odpovědnost premiéra.
Není problém tohoto národa třídit odpad. . .
Problémem tohoto národa je neschopná vláda v čele s premiérem Babišem. Diletanti prostě nemohou řídit odpadové hospodářství - protože mu jednoduše NE-RO-ZU-MÍ
Základní, jedinou a naprosto rozhodující podmínkou je podpora výrobků z recyklátu.
A tato podmínka v zákoně chybí.
Jestliže bych byl ministrem životního prostředí - naprosto přesně bych věděl, jak legislativu změnit, aby třídění mělo skutečný smysl.
Nebo si myslíte, že třídění má smysl - kdyýž se nakonec vytříděný odpad naveze do spalovny?? K honosnému procesu "termické zhodnocení" ???
Jiří Svoboda
3.2.2020 15:07 Reaguje na Aleš SvobodaJiří Daneš
1.2.2020 11:55Co se týká CO2 je dobře mít na mysli, že i tlení organických odpadů při kompostování je také nezbytně zdrojem skleníkových plynů - CO2,metanu a dalších (i vodní pára je skleníkovým plynem a to násobně účinějším, než omílaný CO2).
Jan Šimůnek
2.2.2020 09:08 Reaguje na Jiří DanešJiří Svoboda
1.2.2020 17:25Vytřídit je jistě dobré papír, sklo, kovy. Co ale s plasty, jichž je ve směsi desítky druhů a jsou různě znečištěny? Tam je zjevně energetické využití dnes jedinou vhodnou technologií. Pokud je ale v blízkosti spalovna, pak je opravdu nejjednodušší vytřídit jen papír, sklo a kovy a zbytek zavézt do spalovny.
Podle mne je tedy jediné vhodné řešení - budovat spalovny komunálního odpadu a vyrábět tam teplo a elektřinu. Brno v tomto může být výborným vzorem.
"Návrh zákona zatím bohužel neobsahuje poplatek za spalování směsných komunálních odpadů, jehož zavedení nám doporučuje jak Evropská komise, tak OECD." Proč tam píšete bohužel?
Jan Šimůnek
2.2.2020 09:09 Reaguje na Jiří SvobodaAleš Svoboda
2.2.2020 22:12- odvolejte neschopného a nekompetentního ministra životního prostředí pana Brabce. Kamarádíčkování zde není na místě.
- najděte si někoho, kdo problematice třídění a recyklace odpadů skutečně rozumí - a udělejte z něj MINISTRA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
- pak se z České republiky stane vzor recyklace pro celou EU