Oldřich Janeba: Jaderné dilema částečného ekologa
• Jaderky rozhodně nejsou řešením energetické bezpečnosti. Laciného paliva je dostatek právě proto, že jsou jaderné elektrárny v útlumu. Jaké jsou skutečné zásoby a jak bude dlouho trvat, než se o ně začneme přetahovat stejně jako o plyn, či ropu se vedou spory (nezapomeňme, že dnes nedostatkový plyn, byl za bezpečné palivo považován ještě před třemi lety.
• Masové rozšíření jaderných elektráren nelze oddělit od rizika šíření jaderných zbraní.
• Fakt, který nejvíce přispívá k návratu jadrných elektráren – změny klimatu. Samo jádro nás před globálním oteplováním nezachrání, pouze nám ho pomůže přibrzdit. Výroba elektřiny má totiž na svědomí pouze asi jednu třetinu všech skleníkových plynů a jaderné elektrárny budou vždy vyrábět jen část, řekněme třetinu veškeré elektřiny. Díky za každou ušetřenou tunu CO2 vypuštěnou do atmosféry, ale žádný zázračný lék na průmyslovou nemoc lidstva to není.
• Provoz elektráren je nebezpečný, žijeme v době teroristických útoků.
• Kam s vyhořelým palivem nikdo neví.
• Skryté náklady. Snad si nemyslíme, že provozovatelé zaplatí i vojenskou ostrahu včetně leteckého krytí nebo že je v nákladech započtena správa skladišť na desetitisíce let dopředu.
• Ztráta investic do obnovitelných zdrojů, nalejí-li se všechny do nových Temelínů, na rozvoj alternativ se nebudou dostávat.
• Jaderné elektrárny mají také, u nás tu nepříliš zmiňovanou nevýhodu, že koncentrují moc a peníze do rukou jejich provozovatelů a státu. Zatímco plynovou elektrárnu může provozovat kdejaké menší město nebo soukromá firma a sluneční kolektor si může našroubovat každý, místní jaderná elektrárnička pro pár starousedlíků prostě nepadá v úvahu. Jaderné elektrárny nevyhnutelně vedou někam směrem k těžké ruce investičních molochů a silného státu.
reklama
Online diskuse
Jeste k tomu Cohenovi, vy myslivce! - 4. 12. 2006 - t7Bernard Cohen (1924), emeritni profesor fyziky na University v Pittsburghu, se zabyva cely zivot jadernou energetikou, radiacni bezpecnosti a podobne, jak si muzete precist na jeho webove strance zde: http://www.phyast.pitt.edu/~blc/ . Projdete si seznam jeho publikaci, sam byste je mel povinne nastudovat!Hazet ho do jednoho pytle s nejakymy "sarlatany z Webu" muze jenom zeleny myslivec nebo zaslepeny ignorant. Profesor Cohen presvedcive ukazal, ze pokud vyuzijeme mnozivych reaktoru a budeme tezit uran z more, mame dost paliva na sanovani 25ti nasobku energeticke spotreby civilizace po dobu milirad let. Od roku 1983, kdy tento argument prof. Cohen predlozil, doslo 1) k overeni technicke realizovatelnosti tezby uranu z morske vody, za ceny radive stovky USD za unci, coz vzhledem l nekolikasetkrat lepsimu vyuziti uranu v mnozivych reaktorech nepredstavuje zadny problem ani v cene ani v EROEI; a 2) doslo k overeni realizovatelnosti mnozivych reaktoru s vykonem v radu GW elektrickych. Oboji za pouziti technologii 90tych let! Ovsem ZATIM je - a v nasledujicich dekadach bude - porad levnejsi palit U235 v PWR typu Temelin. Dulezite je si uvedomit, ze mame dost casu na dalsi vyvoj, jak rychlych reaktoru tak fuze nebo OZE! Zelene plaseni je zcela bez meritu, pokud si nezavreme jadernou cestu, pokud nevyhodime penize oknem do vselijakych dotaci na prumyslove nasazeni neefektivnich technologii jako jsou napriklad vetrniky. |