https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaderne-dilema-castecneho-ekologa?ids%5Bxce265d8c8dbdf8a2109439d9690d9ecb%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oldřich Janeba: Jaderné dilema částečného ekologa

28.11.2006
V létě se objevil v časopise Instinkt rozhovor s písničkářem a hercem Jiřím Schmitzerem. Hájí ochranu životního prostředí, ale zároveň odmítá označení ekolog, protože jen hlupák by pohrdal nejčistší energií, vyrobenou z jádra.
 
Příliš papírů se popsalo nad problematikou jaderné energetiky a stejně to k některým uším zřejmě nedorazilo. Znovu jsem zapátral v paměti a poskládal nejpodstatnější argumenty proti stavbě dalších jaderných elektráren.

• Jaderky rozhodně nejsou řešením energetické bezpečnosti. Laciného paliva je dostatek právě proto, že jsou jaderné elektrárny v útlumu. Jaké jsou skutečné zásoby a jak bude dlouho trvat, než se o ně začneme přetahovat stejně jako o plyn, či ropu se vedou spory (nezapomeňme, že dnes nedostatkový plyn, byl za bezpečné palivo považován ještě před třemi lety.

• Masové rozšíření jaderných elektráren nelze oddělit od rizika šíření jaderných zbraní.

• Fakt, který nejvíce přispívá k návratu jadrných elektráren – změny klimatu. Samo jádro nás před globálním oteplováním nezachrání, pouze nám ho pomůže přibrzdit. Výroba elektřiny má totiž na svědomí pouze asi jednu třetinu všech skleníkových plynů a jaderné elektrárny budou vždy vyrábět jen část, řekněme třetinu veškeré elektřiny. Díky za každou ušetřenou tunu CO2 vypuštěnou do atmosféry, ale žádný zázračný lék na průmyslovou nemoc lidstva to není.

• Provoz elektráren je nebezpečný, žijeme v době teroristických útoků.

• Kam s vyhořelým palivem nikdo neví.

• Skryté náklady. Snad si nemyslíme, že provozovatelé zaplatí i vojenskou ostrahu včetně leteckého krytí nebo že je v nákladech započtena správa skladišť na desetitisíce let dopředu.

• Ztráta investic do obnovitelných zdrojů, nalejí-li se všechny do nových Temelínů, na rozvoj alternativ se nebudou dostávat.

• Jaderné elektrárny mají také, u nás tu nepříliš zmiňovanou nevýhodu, že koncentrují moc a peníze do rukou jejich provozovatelů a státu. Zatímco plynovou elektrárnu může provozovat kdejaké menší město nebo soukromá firma a sluneční kolektor si může našroubovat každý, místní jaderná elektrárnička pro pár starousedlíků prostě nepadá v úvahu. Jaderné elektrárny nevyhnutelně vedou někam směrem k těžké ruce investičních molochů a silného státu.


reklama

 
Oldřich Janeba
Autor je nezávislý publicista
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

nezavisly publicista pise hlouposti - 3. 12. 2006 - janeba

Reakce pana t7 je úsměvná. Hemží se samými rádoby zasvěcenými pojmy, až by si jeden pomyslel, jaký že odborník to před ním stojí.
Když však strhnete tu slupku, najdete ve spod shnilý pomeranč.
Nemá cenu vyvracet jednotlivé body elaborátu, jak to dělá pan t7 , to by bylo na diplomovou práci - ostatně čtenář Ekolistu si udělá obrázek stejně sám – zmíním pouze ty nejkřiklavější omyly.

„Máme zásoby jaderného paliva na miliardy let…“.
Nedávno zveřejněná zpráva ekonoma Sterna, kterou respektují zahraniční i tuzemští odborníci, potvrzuje, že zásoby tohoto paliva jsou pouze omezené. Všelijakých linků, které nás utvrzují o opaku najdeme na internetu přehršle, jako o všem. Virtuální svět unese hodně.

„S vyhořelým palivem je to jednoduché, nechá se odstát a recykluje…“
To je veliká chiméra. Žádná technologie, která by tohle uměla neexistuje a ani se v dohledné době zavádět nebude.

„Investice do energie z obnovitelných zdrojů jsou plýtvání státními penězi…“
Jistě, co dodat? Urban a Říman by radostí nad touto argumentací skákali do stropu.

„Jaderky jsou nejbezpečnější technologie ze všech…“
I laik si umí představit tu spoušť, kdyby teroristé shodili letadlo na JETE. V Černobylu ani žádní teroristé být nemuseli a rozhodně se neponičil pouze plot, jak prorokuje pan neznámý.

„JETE se rozhodně nestavěla z peněz daňových poplatníků…“
Ale jistě, že stavěla!

Vybral jsem namátkou pár příkladů, ale znovu opakuji, bylo by to na dlouhý a podrobný text. A mimochodem nová debata nad jadernými elektrárnami je velmi nutná. Sám se nechám přesvědčit o jejich prospěšnosti, nicméně v přístupu pana t7 je něco nemocného už někde v podstatě věci. Machistické nálepkování jaderné opozice demagogií a čímsi goeblesovským navozuje to staré známé: zloděj chytí, křičte zloděje!

Před deseti lety nás nevládky varovaly, před vyškolenými a finančně motivovanými lidmi, kteří mají v médiích lobovat za jadernou energetiku.
Jsem rád, že mohu ze svých daní na tyto lidi ČEZu připlatit.


 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist