Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
jaderná energie - 7. 4. 2007 - karelKoukám,že se tady cenzuruje,včera jsem reagoval na pana Vondrouše a je to pryč.Jen tak dál,vážená redakce,až tady budou klábosit jen ti nejzelenější,tak ta diskuse bude dost nudná,nemyslíte ? Komouši si taky pouštěli do éteru jen ty svoje bláboly a jak skončili. |