Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
Kolikrát jste už zemřel pane Vondrouši ? - 27. 3. 2007 - Ivan SommerMohu vám namítnout, jako R.Svítilovi, že jste měl příležitost alespoň v několika větách definovat, co se míní „bezpečnostní kulturou“ a mé argumenty zcela rozmést. Bohužel se tak nestalo. Jsem původní kvalifikací technik, pro kterého je základním principem maximální přesnost bez ohledu na postavení a posvěcení osob. Technikům se obvykle tento styl vytýká, že nemají „cit“, ale kupodivu, jestliže uplatním požadavek přesnosti v případě Temelína, tak je to také nevítané přinejmenším ve vaší reakci.Sám jste v úvodu této diskuse napsal „Předsedkyně SÚJB Drábová, ministr Říman i ministr Bursík se každý zvlášť a poté i všichni společně (na tiskovce po společné schůzc) vyjádřili kriticky o špatné bezpečnostní kultuře na JETE“ Přisoudil jste vyjádření o „bezpečnostní kultuře“ celkem třem osobám bez bližšího rozboru. Vám je možná jasné, co mínili, ale mě ne, o vystoupení mám jen povědomí z medií, jejichž informace mi připadaly také jako rozpačité. Jestliže snad existuje nezvratný řetězec souvislostí mezi provozem JETE a úmrtím rakouských dětí (viz můj příspěvek výše), tak bych očekával, že Vás bude jejich osud zajímat. A ono nic, svoji šanci se odreagovat vidíte v mé připomínce o čínské kulturní revoluci. Asi o ní nemáte bližší znalosti, protože používáte podobnou historickou rétoriku. To Vám nemíním vyčítat, z Vaší vyhýbavosti mám ale značné pochybnosti, že Vám na srdci leží nějaká bezpečnostní kultura JETE, ať se pod tím termínem skrývá cokoli. |