Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
Re: Kolikrát jste už zemřel pane Vondrouši ? - 20. 3. 2007 - Ivan SommerR.Svitilovi. Myslím, že si uvědomuji, co jste mi chtěl říci, i když se tak stalo poněkud nepřímo. Ani já se necítím být pro- nebo protitemelínským aktivistou. Protože jsem však prošel technickou praxí, vycházejí moje připomínky ze zcela "přízemních" zkušeností, jak se třeba točí ventilem. Možná se shodneme na tom, že přístup k činnosti v JETE tak i informacím musí být maximálně kritický. Cílem je maximální bezpečnost a podezírat techniky, že o to nemají zájem by asi také nebylo na místě. Tím samozřejmě netvrdím, že Vy sám to činíte. Nelze však přitom překročit meze fabulací, výhledy se zpracovávají analýzami rizik, spolehlivosti atd.Termín safety culture - bezpečnostní kultura se opravdu ve světě u JE užívá. Snad proto se ho naleznete právě u SUBJ, i když není vžitý v ČR. Konec konců máme jen 2 JE. To však nevidím jako podstatné, lze si vysvětlit, co znamená. Na rozdíl od Vás ho však nevidím jako nevinný zvláště v ústech předsedy politické strany a tisku. Ta neurčitost a zdánlivě intuitivní srozumitelnost (kdo by nevěděl, co je kultura) je lahodným pokrmem pro ideologické dogmatiky, kteří se neobtěžují své tvrzení dokazovat. A kdo s nimi nesouhlasí, je "nekulturní". To není z mé hlavy, jen jsem si dovolil parafrázovat názor sociologa prof. J.Kellera o ideologiích. V odpovědi p.Vondroušovi jsem připomněl čínskou kulturní revoluci. Poznamenávám, že termín "bezpečnostní kultura" se užívá i pro charakteristiku firem s počítačovými informačními systémů při rozboru bezpečnostních rizik (napadení systému, zaměstnanci aj.). Zmatení termínu patří ostatně mezi provozní rizika někdy s fatálním následkem. |