Daniela Magersteinová: Jaderný dozor pod dozorem
Nyní je zaostřena pozornost na tento úřad z pozice vlády. Což je velmi logické, protože zdejší jaderný dozor je vládě přímo odpovědný a ministři jsou jediní, kteří mohou práci tohoto úřadu kontrolovat. Kontrolní činnost předchozích vlád nelze však charakterizovat jinak, než že se jí prakticky nezaobírala, pokud nebereme v úvahu formální projednávání pravidelných zpráv Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a jejich braní na vědomí.
Bursíkovo "bouchnutí do stolu" připomíná situaci před devíti lety, kdy jako ministr v Tošovského vládě inicioval vznik nezávislé komise pro posouzení ekonomických a smluvních aspektů dostavby jaderné elektrárny Temelín. Do té doby ministři předchozích vlád jen pravidelně a více či méně rezignovaně brali na vědomí zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, které, ovlivňováno ČEZem, předkládalo vládě neustálé navyšování rozpočtu a prodlužování termínu dostavby elektrárny.
Jaký byl výsledek tehdejší Bursíkovy iniciativy? Ustanovení již zmíněné komise a vypracování studie, jejíž závěry posoudila vláda premiéra Miloše Zemana a stanovila závazný termín dostavby jaderné elektrárny Temelín a také rozpočtový strop této investice.
Dnes ministr Martin Bursík upozorňuje na možnost existence " čehosi shnilého" ve státním jaderném dozoru a volá po prověření jeho činnosti. Analogicky: výsledkem by mohla být elektrárna, jejíž provoz nebude připomínat "škytající" automobil.
reklama
Online diskuse
Kolikrát jste už zemřel pane Vondrouši ? - 20. 3. 2007 - Ivan SommerJestliže p. Drábová užívá nějaké odborné termíny v ne zcela zažitém významu (safety culture), můžete to znamenat, že poněkud podléhá svému profesnímu zaměření. Je to jen "benigní", jak by asi pravil lékař s přesvědčením ,že pacientovi je vše jasné. Popřípadě má p. Drábová obavu o své místo, a tak začíná naříkat nad Temelínem, protože se tím může zavděčit Zeleným. Nebylo by to nic nepřirozeného.Odkud berete jistotu, že nějaká kritika "bezpečnostní kultury" má význam. Jde o dosti neurčitý pojem, kterým by se mohli častovat příznivci i odpůrci Temelína. Mně to připomíná kampaň o "nápravě stylu" z dob čínské Maovy kulturní revoluce. Také se jednalo o kulturu, výsledkem byla likvidace odpůrců. Jako technik jsem byl u množství tlakových zkoušek nebo zkoušek těsnosti a zajimají mě zprávy o průběhu a výsledcích, kdo je v čele SUBJ, mi je lhostejné. V tisku jsem však nenašel žádné známky o pochybení a originální revizní zprávy snad vůbec nebyly zveřejněny. Proč, jestliže jde o tak zásadní problémy ? Vaše poznámka o poškozování jaderné energetiky se mi jeví asi tak upřímná jako pokrytecké "krokodýlí slzy", krokodýla požírajícícho lapenou kačenu. |