https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-fousek-duvody-rustu-cen-energii-aneb-zjednodusovanim-k-dezinformacim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Fousek: Důvody růstu cen energií aneb Zjednodušováním k dezinformacím

23.7.2022
Elektrické vedení
Elektrické vedení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ještě nikdy nebylo v českých mainstreamových médiích věnováno tolik prostoru energetice, jako v posledních měsících. Hlavním tématem je zdražování energií a globální bezprecedentní růst cen komodit, sekundárně potom energeticko-klimatická politika EU, zjednodušeně tzv. Green Deal. Část novinářů, komentátorů a hlavně bohužel většina politiků podlehla mrzkému kouzlu zjednodušování, které mnohdy hraničí až se šířením dezinformací. Bez znalosti problematiky a všech souvislostí tak někdy můžeme slýchat, že „za extrémní zdražování může Greendeal“. Není to ale pravda.
 

Proč zdražují energie? Co všechno se promítá do finální ceny elektřiny?

Naprosto klíčovým důvodem růstu cen energií po celém světě je globální restart ekonomiky a průmyslu po COVIDovém útlumu a s tím související masivní zvyšování cen snad úplně všeho – stavebních materiálů, zboží, mezinárodní přepravy a hlavně komodit, zejména zemního plynu, uhlí a ropy. Asi největší vliv na nárůst cen i v Evropě má právě plyn, jehož cena jen od počátku letošního roku stoupla o neuvěřitelných přibližně 500 procent (!!!). Uhlí podražilo zhruba dvojnásobně, ropa o 60 %. Situaci kolem plynu významně zhoršuje Rusko, které trochu přivřelo stávající kohoutky a jež stále otálí se spuštěním nového plynovodu do Evropy Nord Stream 2.

Jak tedy vidno, tento zásadní problém je celosvětový a jeho jádro neleží v Evropě. A jen nám ukazuje, jak strašně silná je naše závislost na fosilních palivech, ještě navíc z geopoliticky ne úplně bezproblémových zemí.

Kde již Evropa do ceny elektřiny „promlouvá“, je evropský systém emisních povolenek, které si výrobci energií z fosilních paliv musejí započítat do nákladů. Jejich cena od počátku roku vzrostla přibližně o 90 %. Tržní/burzovní cena elektřiny, která tvoří zhruba polovinu celkového účtu za elektřinu, se tak zjednodušeně skládá z ceny paliva (uhlí, plyn), emisní povolenky a marže výrobce či obchodníka. A pokud vám oba tyto základní vstupy zdražily o 100 a více procent, ke zdražení prostě bohužel docházet musí. Zde je nutné podotknout, že elektrárny a teplárny měly v uplynulých více než 10 letech využít výnosy z prodejů emisních povolenek k výrazné dekarbonizaci (snížení emisí) své výroby. Zkrátka „proinvestovat se“ ze závislosti zejména na uhlí. To se podařilo někde více, někde však méně efektivně, což dnes problém ještě prohlubuje. Ale to je téma na samostatný článek.

Situace ohledně účtů za elektřinu je to tedy nepříjemná, ale naprosto zásadním důvodem pro nárůst cen energií jsou výdaje související s fosilními palivy, včetně plateb za emisní povolenky. A až sekundárně má na cenu vliv ambiciózní klimaticko-energetická politika EU.

Má vliv na cenu elektřiny vyšší podíl obnovitelných zdrojů? Zanedbatelný

Jak už bylo zmíněno, za stávajícím dramatickým nárůstem cen energií nestojí obnovitelné zdroje, v Čechách bohužel nepříliš pozitivně vnímané, ale rostoucí ceny energetických komodit a fosilních paliv na světových burzách. Poplatky za OZE dnes tvoří pouhých cca. 13 % z tzv. regulované složky cen elektřiny. A jak jsme si řekli, regulovaná složka je jen zhruba polovinou celkové ceny elektřiny nám domácnostem, druhou půlkou je právě tržní cena. A to je ta, která momentálně dramatickým způsobem roste a nikdo s tím nemůže nic dělat, ani třeba Energetický regulační úřad, jak občas slýcháme od některých populistů. Jedinou potenciální šancí jsou kompenzace sociálně nejslabším či snížení daní za elektřinu, o čemž v těchto týdnech jednají zástupci Evropské komise i Evropské rady.

Zpět k roli obnovitelných zdrojů. Jejich rozvoj by již neměl probíhat skrze provozní dotace, ale např. způsobem tzv. aukcí, které se velmi osvědčily v mnoha zemích Evropy vč. jinak uhelného Polska. Na peněženky domácností by to nemělo mít prakticky žádný vliv, při stávajících cenách energií na burze dokonce pozitivní. Už dnes může být produkce elektřiny z OZE levnější. Ale abychom byli fér, změny energetického mixu si vyžádají úpravu elektrizační či plynové infrastruktury. Do cen produkce energie z obnovitelných zdrojů musíme také započítat i náklady na akumulaci, ale i tak by neměly být náklady výrazně vyšší, když vše budeme plánovat s rozvahou a neukvapeně.

A co když zrovna nebude svítit slunce nebo foukat vítr? Jak řešit výkyvy?

Toto je samozřejmě velké téma všude na světě, kde dochází k rozvoji OZE. Velmi slušně je již dnes zvládnuté ukládání energie v různých formách. Na krátkodobou akumulaci a pro výkyvy v síti nám velmi dobře slouží bateriové systémy či přečerpávací vodní elektrárny. Tzv. sezónní akumulace by měla být v budoucnu více zajišťována pomocí výroby a následného využití tzv. zeleného vodíku, což je dnes v energetice jedno z klíčových témat. Dalšími formami je např. ukládání energie do tepla, různé formy mechanické akumulace aj.

Zároveň bychom měli podle mě tlačit na EK, aby označila plyn na alespoň přechodnou dobu třeba 20 let za možné palivo k náhradě za uhlí, a minimálně si zachovat stávající jaderné elektrárny.

Budoucnost je, ale je to jen můj osobní názor, v kombinaci obnovitelných zdrojů (s různými formami akumulace), jádra, po přechodnou dobu zemního plynu a do budoucna vodíku.


reklama

 
foto - Fousek Jan
Jan Fousek
Autor je výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (274)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.7.2022 07:32
Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ je možná odborník na ukládání energie , ale jinak veskrze tápe.

Nepravda č.1

"Situaci kolem plynu významně zhoršuje Rusko, které trochu přivřelo stávající kohoutky a jež stále otálí se spuštěním nového plynovodu do Evropy Nord Stream 2. "

Nord Stream 2 odpískalo Německo a nikoli Rusko. Právě před dvěma dny vyzval Putin, aby se NS 2 zprovoznil- visí pouze na administrativním úkonu certifikace ze strany Německa, jinak je technicky 100% nachystán - aby se tak do Evropy mohl dostat chybějící plyn.

Nepravda č.2
"Velmi slušně je již dnes zvládnuté ukládání energie v různých formách."

Zde autor opět účelově klame, pokud by měly najet v ČR všechna úložiště elektrické energie , aby nahradila hypotetický výpadek sítě, potom se jedná o dobu max. několika mikrosekund , což jak uzná i pan Hanzl je doslova katastrofa.

V dnešní krizové době, kdy nikdo neví co bude v zimě, měl stát dávno vyhlásit stav energetické nouze (po příkladu Maďarska) a postarat se o to, aby základní fungování státu bylo zajištěno.
Místo toho jsme svědky jahodových proklamací o evropské solidaritě, tzv. energetického tarifu zoufale nedostatečného a příslibů jak v budoucnu bude mít ČR energie dost a dalších trapných blábolů.

Rusko plyn EU nabízí, ale ta ho z politických důvodů odmítá a chystá nám chladné probuzení.
Přitom i slepý musí vidět za současné problémy může pouze a jedině Německo, lídr EU, které v minulosti vsadilo na špatné koně - silnou hospodářskou spolupráci s nevypočitatelnou RF - , jednoznačně přecenilo význam OZE a absolutně nezvládlo strategické plánování při dekarbonizaci ekonomik. Zde opět falešná velkoněmecká vize o spáse světa před emisemi CO2.

A co je nejhorší - ve svém bludu setrvává dodnes, přičemž stihlo prosadit doktrínu Green Dealu jako základního strategického dokumentu pro rozvoj EU.
Pro unijní domácnosti a její občany vstupenka do světa energetické žebroty.

Odpovědět
va

vaber

23.7.2022 08:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Fousek musí opakovat jen to co je schválený názor ,ani všeobecně známé skutečnosti nezná nebo úmyslně překrucuje ,tak kdo je ten dezinformátor?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 08:49 Reaguje na vaber
Vy s Vinklerem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 08:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak dycky.
Nepravda č. 1 je skutečně nepravda, protože za nespuštění NS2 nemá vinu Rusko, ale EU. Ovšem vliv to má nula.
Větší nepravda je, "Rusko, které trochu přivřelo stávající kohoutky", protože Rusko už loni škrcením a vydíráním vyhnalo ceny na desetinásobky a už v lednu dodávalo do Evropy jen 40%, co normálně. A před 14 dny to zavřelo totálně, dnes něco alibisticky pouští, aby mohlo vydírat a šponovat ceny. Tohe je pro ceny energií podstatné, protože s ruským plynem všichni počítali a byli na něm závislí.

Nepravda je pravda, protože ty akumulátory jsou dost zvládnuté, a autor tam nepíše, že ale u nás. Váš bizardní názor, že by měly řešit blackout je totální nesmysl, jak dycky.

Co nebude v zimě skutečně neví pouze ruští doblblíci, modlící se k plynovému Císaři v Kremlu.
Naše vláda skutečně mákla a dnes, kdy z Ruska nejde prakticky nic (to málo posílají Němci Jamalem do Polska), náš průmysl normálně funguje. Jak je to možné?

NIKDO ŽÁDNÝ PLYN Z RUSKA NEODMÍTÁ.
A pokud někdo fakt jo (nevím to), tak proto, že ho nepotřebuje a má jiné zdroje. Čekám, že to bude v zimě celá Evropa.

A vliv Německa je přesně opačný - velmi rychle poshánělo plyn po celém světě. Kdo nám dodává plyn dnes, když Rusko stojí??
Ve svém "bludu" setrvá pořád z jediného důvodu: ŽÁDNÝ BLUD TO NENÍ.
Jedině zelená energie, kterou máme v rukávh, nás ochrání před šílenými diktátory typu Putin.

"Česko však omezení zatím nepocítilo, do země nadále proudí v jednotlivých dnech 60 až 90 procent obvyklých dodávek, v průměru 34 milionů kubíků denně. Jde o plyn z Norska, Nizozemska a Belgie, který částečně kryje nižší letní spotřebu, částečně jde do zásobníků jako rezerva na zimu."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cesi-maji-sanci-plynovou-krizi-prezit-bez-katastrofy-kdyz-zacnou-setrit-209408#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.7.2022 07:04 Reaguje na Pavel Hanzl
A mohl byste , prosím , blíže rozvést a doložit tu zvládnutou akumulaci ? A prosím konkrétní čísla , ne dojmy nebo technologie zatím na papíře.
:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 07:45 Reaguje na Petr Pekařík
Autor tohoto článku je přímo ředitel té akumulační asociace, toho se ptejte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Autor píše buď o sezónní akumulaci a zmiňuje zelený vodík ... což bude ještě nějakých pár let, minimálně, hudba budoucnosti.

U krátkodobé zmiňuje bateriová úložiště, která jsou drahá jak prase a vybudovat nějakou kapacitu, která bude v celostátním měřítku stát za řeč, bude i čistě hypoteticky na léta. Pak uvádí přečerpávačky, což je v našich podmínkách spíš pokus o vtip, než řešení.

Takže pokud se budeme bavit o nějakém střednědobém realistickém výhledu, tak kde nic, tu nic.

Autorovi to nemusí vadit, kšefty budou, což je pro něj prvořadé, ale o tom řeč není.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.7.2022 08:36 Reaguje na Pavel Hanzl
...Rusko už loni škrcením a vydíráním vyhnalo ceny na desetinásobky a už v lednu dodávalo do Evropy jen 40%, co normálně. A před 14 dny to zavřelo totálně, dnes něco alibisticky pouští, aby mohlo vydírat a šponovat ceny.....
Inu ono Rusko se dnes chová tržně a ekonomicky jako každá velmoc, protože prostě může. Zda na tom vydělá či doplatí, je prostě věc jiná a věc trhu. Viz jako např. onen náš nákup letounů. Vše prostě podle staré selské poučky, že silnejší samec .....
"Česko však omezení zatím nepocítilo, do země nadále proudí v jednotlivých dnech 60 až 90 procent obvyklých dodávek,..
Ono ještě není všem dnům konec. A navíc, nikde už se nemluví a nepíš o tom, o kolik se nám to vše prodražuje oproti minulosti. A i to může bejt záměr Ruska, což nakonec všichní svorně potvrzují. (Ony ceny jsou jeich vinou)....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:19 Reaguje na Zan K.
Ono bude dodávat furt, bo jinak by muselo zavřít řadu těžebních kapacit, a ty se zpátky "nahazují" kua blbě a vobčas taky vůbec.

Takže oni dělají vlny s tím, že nakonec okolo těch 40% furt půjde ... to je nějaké technologické minimum, či co, jak aspoň tvrdi náměstek MPO, na co se to dá stáhnout bez uzavírání kapacit natvrdo.

A protože se u nich ale neví, jestli jim náhodou nerupne v kouli a fakt to nezavřou, i když by na to fest doplatili ... jenže oni jsou fakt cvoci ... tak trhy lítají a cena je tam, kde je.
Odpovědět
ZK

Zan K.

16.8.2022 17:06 Reaguje na Svatá Prostoto
bo jinak by muselo zavřít řadu těžebních kapacit, a ty se zpátky "nahazují"..
Ovšem je třeba si uvědomit, že plyn je palivo a jistě z něj lze vyrobit jak palivo pro letouny, tak pro bojové rakety. Neříkám, že rus to umí, ale realita to je. A pokud by tohle využil, posuzďte sami co by to znamenalo....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
"A vliv Německa je přesně opačný - velmi rychle poshánělo plyn po celém světě. Kdo nám dodává plyn dnes, když Rusko stojí??" ... fakt jo? Proto se na zimu připravují jak na podzim v 44?

Německo pro tuto zimu, minimálně, nemá jak ten plyn domů dostat ... jsou schopni ho poshánět a zacálovat, bo chudý fakt nejsou a v případě potřeby si prostě připlatí, ale nemají infrastrukturu.

A těch hovadin tam máte víc.

Na druhou stranu plný souhlas s tím, že Rusko si s dodávkami plynu hraje a snaží se nás vycukat a držet cenu vysoko. I ta sranda s NS2 je přesně o tomhle.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.7.2022 08:15
Ceny energií zvýšil svou politikou snad právě západ. Jeho snaha omezit export z Ruska vedla k poptávce jinde a proto ceny tak narostly.
A jak EU dopadá ve srovnání se světem v cenách různých energií se může podívat každý sám. A třeba se zamyslet, proč právě Česko má ceny plynu, elektřiny, benzínu a nafty tak vysoké:
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 08:58 Reaguje na Richard Vacek
Úplná pitomost. Cenu obecně zvýšilo pocovidové oživení (je to v článku) a hlavně škrcení plynovodů z Ruska. (viz první graf).
Nikdo nic z Ruska neomezoval a dodnes neomezuje.

Taky je tam vidět, že spotřeba plynu kvůli green dealu v Německu nijak nestoupla.

U nás jsou ceny benzínu a nafty průměrné, ovšem u plynu to bude asi horší. Naše stoprocentní závislost na 10x předraženém plynu z Ruska se musí projevit i když dnes kupujeme jinde. Ale narychlo a tím dráž. Za blbost se platí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cesi-maji-sanci-plynovou-krizi-prezit-bez-katastrofy-kdyz-zacnou-setrit-209408

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2022 18:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Objektivně zato, není důvod aby ropné produkty stali u Benziny a MOL 48kč deset Kč si tam přidává distributor za cenu 100 za barel je reálná vyzkoušená cena 38
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 21:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jmenuje se to lavinový efekt.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.7.2022 08:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikoli. Prostě jen ono "tržní a podnikateklské prostředí." Dnes každej ví že prostě neexistuje a ceny určují nadnárodní kartely. A ty narušuje onen vznikající východní asijský protipol. A co z toho vyleze inu jen Bůhsuď.....
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádný lavinový efekt, ale kurzový posun CZK vůči USD. Hloupé telátko ŘEzáč tvrdí, že dlouhodobý kurz CZK/USD je v čase konstatní.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vaši hloupou lež, kdy tvrdíte, že Kurz CZK vůči USD je v čase konstantní, ani nemá cenu komentovat. Napadlo Vás, že když byla v minulosti cena za Barel 100 USD, že také USD byl za 18 i méně Kč, a dnes je za 24 a více? Asi ne, že. Pak nemáte být za rohaté zvíře. Přesto obdivuji, jak Vám to jde s klávesnicí. Kterýkoli jiný kopytník by si s klávesnicí neporadil.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.7.2022 07:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud NS 1 jede na 40% kapacity , tak asi něco omezeného bude. Navíc nikdo nenutil Rusy napadat vojensky suverénní státy kolem s příslibem rozšiřování této činnosti směrem západním , byť si bylo vědomo alespoň minimální reakce na toto počínání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 07:47 Reaguje na Petr Pekařík
To omezují ale Rusi, ne my.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.7.2022 08:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu je to jen a jen jejich politika. Usak by tak pomalej a nerozhodnej jako ruskej durak nebyl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 09:09
Tohle je realita letošního roku, Síkela by měl dostat státní vyznamenání!
Pokud se tohle uskuteční (a není důvod tomu nevěřit), můžeme celého liliputina se svým krvavým plynem poslad to dupy.
Závislost ze 100% srazit na nulu za JEDEN ROK!! Naprostý majstrštych!!!

Nedovedu si představit že tohle by měla řešit hrabišova mafie neschopných Faltošů, Švachulů, šílerových, brabčáků a Drmolů...........
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 10:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to možná v očích analfabeta Hanzla...
Realita je ovšem zcela tristní.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-prodelavam-miliony-a-vlada-nedela-nic-mela-zastropovat-ceny-rika-sklar-209371
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 10:50 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ten jedinec je stejný komik, jak vy a ostatní nešťastníci.
Co by se stalo, kdyby zastropovala plyn na 30 a on be se dal koupit jen za 50? Nic. Prostě by nebyl. Šlus. Stěžovat se můžete v Kremlu.
Taková remazura s plynem NIKDY v historii nebyla, protože proti nám nikdy nejela energetická válka. Tak čemu se čemu?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 12:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten jedinec např. zaměstnává 90 lidí.
Doposud od státu jakákoliv pomoc.

Hlavně, že v době covidu tehdy opoziční politici láteřili, jak se má podnikům pomáhat a jaké chtěli vytahovat .
Karta se obrátila a ti stejní politici nedělají pro český průmysl nic.

Hanzle, jste pouze internetový hrdina zcela bez reálného pohledu na aktuální dění.
Co nemáte ve vědomostech, doháníte ideologií...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 12:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vláda tu pomoc výrazně řeší, jenže to není ajnfach. Prostě nás dostal Putin do kolen, což mohlo být daleko horší.
Tu firmu odstaví, lidé dostnou podporu a jak se ceny spraví (odhaduji na jaře), může dělat dál.
Drovnávat všem cenu plynu je zcela mimo finanční možnosti.
Prostě doplácíme na to, že naši politici všech barev věřili Putinovi, to je celý. Ovšem nejsme sami.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
"Tu firmu odstaví, lidé dostnou podporu a jak se ceny spraví (odhaduji na jaře), může dělat dál."

Ufff, ještě, že jste pouze bezvýznamný internetový hrdina :-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 13:26 Reaguje na Jaroslav Studnička
Stejně to tak dopadne.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.7.2022 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu kdo dnes vidí do Putina a rusa. Ono totiž nejde jen o ty energie ale o suroviny vůbec. A těch drží Rus nemalej podíl. A nakonec to dosvědčuje i ona válka na Ukrajině, kde kopa surovin ještě je a tím omezuje onen ruský podíl. (Viz např. onen neon). Pokud Rus ovládne i ukrajinskou těžbu, tak bude jistě surovinovým hráčem č.1. Proto to také usaci na Ukrajině tak šponují....
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
........asi ten jedinec bude muset sednout k prknu, chopit se tuštizny, a vytvořit výrobek, za který při stejné energetické náročnosti bude zákazník ochoten dát 5x tolik. Foukat okurkový sklenice na technologii, kterou v 90. ukradl v privatizaci, a kterou 45 let před tím ukradli bolševici původním majitelům jaksi k přežití stačit nebude.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, ten problém je jinde......a to tam, že ten zoufalec generuje obrat na jednoho zaměstnace 900 000 ročně. To je problém, a ne to, kolik stojí energie.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.7.2022 17:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
K cenam plynu v tom sklarskem kraji. Je to jiz podruhe, co si osud nepekne zahral s obcany - volici - v teto oblasti. Na Jablonecku volilo uz roku 1936 asi 90% tamniho obyvatelstva Henleina - a jak dopadli o necelych 10 let pozdeji. V 90 letech zas v tehle oblasti ve volbach suverenne vitezila ODS s 50 a vice procenty. Dokonce i loni
na podzim byly volebni preference v tomhle horskem kraji - i v tom Harrachove (v Peci a Spindlu to bylo jeste vyraznejsi, jasne - vetsina tamnich volicu byli Prazaci) podobne tem z Prahy 2 ci 6. ODS, TOP09 apod. Takze takhle se jim "opravdovym pravicakum" ta soucasna vlada odmenuje za tu jejich volebni podporu
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.7.2022 08:56 Reaguje na Miloš Zahradník
Už za staréo Rakouska lidé říkali, že ta slavná Praha nás vyžírá víc než Vídeň.... A nejvíc přisluhovačů monarchie bylo také z Prahy. Tak proč se divit.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tohle má být proboha co??? 90 lidí, a obrat 80 milionů ročně při takhle šíleně energeticky náročné energetické aktivitě? Asi bude muset přejít z těchnologií XIX. století na technologie XXI. století, a ne donekonečna provozovat to, co ukradl v privatizaci, a co 45 let před tím ukradli bolševici původnímu majiteli. Máte představu, kolik vyprodukuje zaměstnanec trochu lepší montovny, což je stále nízká přidaná hodnota ročního obratu při mnohem nižší energetické náročnosti?
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ta firma už neměla dávno existovat, a ten privatizační zloděj měl dávno sedět.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.7.2022 07:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jo. Jenže to by někdo musel předem tu současnou vládu pozavírat a Fialku nechat čerpat granty na barmské ženy a jejich trable. Tam moc neuškodil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 10:57 Reaguje na Petr Pekařík
Co by udělala hrabišova mafie jiného, nez Fialova?
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.7.2022 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Jé, tady jste napsal moc pěknou otázku: Co by Babiš udělal jinak než fialova mafie? Ak jste to myslel, babisova mafie fialova mafie, ne? Rozhodně by remcal proti ukončení česko ruských dohod o dodávkách plynu a sankcím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:43 Reaguje na Jarka O.
Remcal vždycky do všeho, ale co by UDĚLAL?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:44 Reaguje na Jarka O.
Navíc žádné smlouvy rusko - české o dodávkách plynu neexistují.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 10:22
S panem Fouskem lze v úvodu částečně souhlasit, nicméně on sám se následně dopouští mnohých nepřesností až lží, které napomáhají přesně tomu, na co upozorňuje...

Ad NS II: již komentoval Miroslav Vinkler. To je samozřejmě naprostá lež. Tímto se p. Fousek naprosto "odkopal". Takové lži skutečný a nezaujatý odborník na energetiku prostě nikdy nepronese, natož do veřejného prostoru.

Ad vliv ceny: cena paliv a výše emisní povolenky je samozřejmě zcela jasná, ale proč jsme tak závislý na dovozu plynu? To už neoddiskutovatelně souvisí s Energiewende a Green deal.

Ad dotace a aukce: Souhlas, že provozní dotace ne, ale již nám p. Fousek neřekl, že některé druhy aukcí jsou v podstatě také forma provozní dotace. Náklady spotřebitelů a státního rozpočtu na podporu OZE v Německu, které využívá aukce, jsou extrémní.

Ad akumulace elektřiny: Bylo by vhodné říci, že sezónní akumulace prostě reálně neexistují. V budoucnu ano. To je pro Hanzla, který má problém s časovým pojmem minulost - přítomnost - budoucnost.

Ad plyn: náhrada domácího paliva v podobě uhlí za dovážené palivo plyn způsobilo přesně ty problémy, s kterými se potýkáme. Zemní plyn nikdy neměl sloužit pro samotnou výrobu elektřiny. Měl být výhradně použit pro dekarbonizaci teplárenství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 10:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy zasde šermujete NS2 jak tureckou šavlí, ale je úplně jedno, jestli je spuštěný a nic jím nejde, nebo je zavřený. (a stejně jím nic nejde).

PROČ RUSKO NEPOUŽÍVÁ JAMAL?

Až to pochopíte, řekněte UŽ.

z grafu spotřeby plynu v Německu od začátku století je jasně vidět, že nějaký nárůst spotřeby plynu v souvislosti s OZE nebo GD prostě NEEXISTUJE.

Dávám občas zcela jednoduché a logické otázky, ale NIKDY NIKDO neodpoví. Já odpovím na vše a často uvedu i zdroj informací.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.7.2022 11:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Jamal snad stojí, protože Polsko nechce platit v rublech. A Polsko si tento přístup zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou. Stejně tak si Polsko zakázalo kvalitní ruské uhlí. Tak má vypadat zásadový postoj. A když se to voličům v Polsku nedude líbit, tak třeba vymění politiky.
Aktuální obliba středoevropských vlád je v odkaze:
https://hungarytoday.hu/central-european-governments-satisfaction-poll-survey-nezopont-institute-orban-hungarian-government/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 11:58 Reaguje na Richard Vacek
Polsko v rublech platit ani nemůže, protože z Ruska plyn nekupuje. S Jamlem to nemá nic společného. Naopak by mělo fasovat tranzitní poplatky.
Neplatný pokus, zkuste to znovu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 12:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, sám jste uznal, že informace v článku týkající se NS II je nepravda, tak se uklidněte. O ničem jiném ohledně NS II nebyla řeč, tak tu nevytahujte teorie.

Odkazy, jako třeba tento, kde jste se sám trefil do vlastního kolene :-)?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cesi-maji-sanci-plynovou-krizi-prezit-bez-katastrofy-kdyz-zacnou-setrit-209408

Jinak trollování není diskuze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 12:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jak je to do detailu s NS2 nevím. Ale vím, že to na nic nepotřebuji, jen vy se vždycky otáčíte na cypovinách nulového významu.
Tenhle odkaz jsem sem dával já. Já vím, vy nepochopíte nikdy text.....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, tak že už popíráte svůj vlastní příspěvek?

Však ano, tím příspěvkem vám připomínám jak to je s tím vaším zdrojováním, kdy si vyberete část článku, která se vám hodí a vzápětí se zbytkem článku odkopete, protože nepochopíte psaný text a souvislosti.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 14:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy musíte být Emil Novák. To je taky takový truba hnidopich.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 19:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Emil Novák opravdu nejsem.
Troubu ze sebe děláte sám třeba tím, co jsem výše uvedl.
Toto vám možná baští doma, ale zde jste za toto za hlupáka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 11:13
Připadá mi dost děsivé, že tu musím uvést dvě naprosto jasné skutečnosti na úrovni 1+1=2, které ovšem nechápete. Jak je to možný?

Plynovod NS2 nebyl NIKDY v provozu a přitom šlo až do loňska do Evropy plynu z Ruska dost.

Z grafou spotřeby plynu v Německu je jasně vidět, že s nějakým grýndýlem nebo OZE jeho spotřeba nestoupla.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase plácáte...

Spotřeba zemního plynu v Německu roste:

https://www.eia.gov/international/data/country/DEU/infographic/natural-gas-infographic?pd=44&p=00000000000000000000000000000000000000000000000000000000048&u=0&f=A&v=mapbubble&a=-&i=none&vo=value&&t=C&g=none&l=249--55&s=315532800000&e=1546300800000

https://www.statista.com/statistics/703657/natural-gas-consumption-germany/
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.7.2022 14:15 Reaguje na Jaroslav Studnička
Díky za odkaz! To jsem zvědav, co na to hrdina poví. Jinak dobrá zábava, to by mohlo vycházet jako komix:-))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 14:23 Reaguje na Jaroslav Studnička
Je to pro mě nesrozumitelné, ale je tam zase to samé jak jinde. Spotřeba sice roste, ale asi stejně, jako roste HDP plus mínus. Takže vliv grýndýlu nula.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.7.2022 14:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Dnes je tam 37, a je to znát!-)
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
To že nedokážete pochopit uvedené grafy a patřičné souvislosti není ovšem můj problém.

Zde si můžete porovnat mix jednotlivých zdrojů za poslední roky v Německu.

https://strom-report.de/strom/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 23:02 Reaguje na Jaroslav Studnička
Přestaňte kdákat a dejte odkaz na nějaké masivní zvýšení spotřeby plynu.
I kdybyste to někde vyšmelil, tak to nedokazuje, že gauneři jsou Němci a ne Rusi.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.7.2022 07:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Vyčkejte do topné sezóny
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 07:53 Reaguje na Petr Pekařík
A tam se pozná co? Tomu nerozumím.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 09:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Uvedl jsem 3 odkazy, které vyvracejí váš blábol.

Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
A všechny nefunkčí, - data Statistical review of world energy Vás usvědčují ze lži. Nárůst do roku cca 2006 byl v důsledku přechodu domácností z LTO na plyn - viz korelující pokles spotřeby ropy v té době.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 20:27 Reaguje na Darth Bane
A všechny funkční, že nefungují vám, není můj problém.

Evidentně jste nepochopil pointu vlákna. Pro ní je nějaký rok 2006 zcela irelevantní.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:44 Reaguje na Jaroslav Studnička
V roce 2006 byla v Německu vyšší spotřeba plynu, než v roce 2021 tamtéž. S tím toho moc nenaděláte. A ty zdroje, které jste uvedl, jsou nedůvěryhodné a nerelevatní. Kolik měla v lonském roce EIA zisk z produkce primárních energetických surovin? Jo, já zapomněl jsou to socky, co jsou přilepené na státní cecík. Ta další stránky provozuje nějaký niemand, kterého nikdo nezná. Srovnejte to s mým zdrojem - BP.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 21:50 Reaguje na Darth Bane
Spotřebu v roce 2006 vám nikdo nerozporuje, ale opakuji, rok 2006 není pro diskuzi v tomto vláknu relevantní.

EIA jako nedůvěryhodná organizace? Máte bujnou fantazii :-)))

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 22:43 Reaguje na Darth Bane
Srovnání s vaším zdrojem BP...

Spotřeba 2015: 77,0
Spotřeba 2019: 89,3

Nárůst o 16%.
Dle mého uvedeného zdroje o 17,6%
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě, jistě, to koreluje s tím, že na každé německé zahradě byl sníh až do pozdního jara. Nikdy před tím, ani nikdy po tom, to neb bylo vidět. A z udělání, ten sníh byl na každé zahradě, kde bylo instalováno čerpadlo země - voda. Tedy jasné vysvětlení je to, že Němci si nakoupili jednosezoní teplelná čerpadla země- voda, a po roce se vrátili zpět k plynu. A zkuste tohle vyvrátit :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 11:10 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co pořád prudíte? Ve vašich odkazem je jasně napsáno, že OZE dělalo v německu v roce 21 přes 45% vyrobené elektřiny a plyn něco přes 10%. Za letošní půlrok nešel plyn snad přes 6% a OZE přes 50%.

Proč pořád debilně argumentujete údaji, které já tu uvádím pořád dokola? To už je dost silná schíza....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
V rámci vašeho trollingu už ani nevíte pointu tohoto vlákna a předvádíte úhybné manévry demagoga hanzla.

Dle zprávy EIA spotřeba plynu v Německu:
Rok 2015: 2,961 (quad Btu)
Rok 2016: 3,201 (quad Btu)
Rok 2017: 3,398 (quad Btu)
Rok 2018: 3,387 (quad Btu)
Rok 2019: 3,484 (quad Btu)

Dle dalšího odkazu výroba el. energie z plynu:
Rok 2016: 46,4 (TWh)
Rok 2017: 45,6 (TWh)
Rok 2018: 40 (TWh)
Rok 2019: 53,7 (TWh)
Rok 2020: 59 (TWh)
Rok 2021: 51 (TWh)

Když jednou nacvrnkáte 5 kuliček a následně 7 kuliček, jste alespoň v tomto schopný rozeznat rozdíl?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 16:18 Reaguje na Jaroslav Studnička
Dobře. Usilovně jste vygůglil něco úžasného, snaha se cení, věřím vám to.
Další krok by byl nějak vysvětlit, že ten gauner je ten, který plyn kupoval a ne ten, který ho podrazil a spopl mu to.
Hledej šmudlo hledej, jste na gůglování kadet, já vám věřím.

(Já si teda stále myslím, že nárůst z 2,96 na 3.48 nejí nic tragického, ale nechci vám kazit radost. Ale větší terno by bylo zjistit, jak stoupal import přímo z Ruska). Naštěstí nespustili NS2!!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
To je realita, která vyvrací vaše blábolení. Nic víc nic míň...

Ať si udělá každý sám obrázek, jestli navýšení spotřeby 17,6% je tragické nebo není.
Stejně tak navýšení výroby elektřiny z plynu za období 2016 - 2019 o 15,7%.
Pro ilustraci za stejné období navýšení výroby elektřiny z FVE o 23,7%.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
Dobře. Budu kupovat něčeho víc, každý rok o pár procent.
Jsem teda viník toho, že mě dodavatel podrazí a nedodá i když platím?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 18:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vlákno je o tom, co jsem vám již vyvrátil....game over.

Takže mi tu nepodsouvejte něco jiného.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:00 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jaké navýšení o 17,6 procenta, vy neumíte počítat, od roku 2006 je mírný pokles.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 20:28 Reaguje na Darth Bane
Viz výše, pro pointu této diskuze je rok 2006 zcela irelevantní.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zkuste tu irelevanci nějak doložit, nejlépe nějakou matematickou formulí. To, že se Vám něco nehodí do Vašeho demagogického krámu, je irelevantní.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 21:52 Reaguje na Darth Bane
Nemusím nic dokládat, stačí pochopit o čem je diskuze.
Tam rok 2006 nepatří.
Nic s tím nenaděláte a klidně se na hlavu stavte...
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vás neučili ve škole, že se mají přednostně používat jednotky SI, a ně nějaké Neplatné tuny vykopnutého Borise Johnsona, či co? Zkuste tam dát třeba údaj z roku 2006, ať se nařehtáme :)
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 20:29 Reaguje na Darth Bane
Tak jste si tu několikrát natrollit rok 2006, který s tématem diskuze vůbec nesouvisí.
Zkuste trollit někde jinde...
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Trolení je definováno tak, že je to cokoli, co nazvrátí do diskuse nula s nickem Jaroslav Studnička.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 21:53 Reaguje na Darth Bane
Tak to jste přesně vystihnul váš uváděný rok 2006 v kontextu diskuze.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:55 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vaše hloupé lži, že Německo v roce 2006 neexistovalo, nemá snad ani cenu komentovat.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.7.2022 09:00 Reaguje na Darth Bane
Nic takového jsem nikdy netvrdil, tak mi nic takového nepodsouvejte.

Pokud nejste schopný pochopit téma diskuze, tak do ní raději nevstupujte, ať nejste za troubu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:12 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tvrdil jste, že rok 2006 je irelevantní, a zdůvodňoval jste to tím, že Německo v roce 2006 neexistovalo. Což je prokazatelně lež. To, že vztekle dupete nožičkou, jako malé děcko, a kvičíte Ajeajeajeaje fakt není podstatné. Prostě tvrzení, že v nějakém střednědobém horizontu v Německu významně vzrostla spotřeba plynu je prostě lež.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.7.2022 17:53 Reaguje na Darth Bane
Tak že jste se uchýlil ke stylu kolovrátku...¨
Nic takového, že Německo v roce 2006 neexistovalo, jsem nikdy nenapsal.

Aby jste tedy konečně pochopil pointu diskuze, kterou evidentně z psaného textu nejste schopný...

Diskuze byla o spotřebě plynu a výrobě el. energie z plynu v Německu v souvislosti s Energiewende a Green deal.
Rok 2006 je tedy zcela irelevantní !!!
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 18:15 Reaguje na Jaroslav Studnička
Samozřejmě, že napsal. Napsal jste to ČERNÉ NA BÍLÉM MEZI ŘÁDKY. Já to tam vidím, pokud vy ne, dojděte si k očnímu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.7.2022 18:37 Reaguje na Darth Bane
:-))), tak to bez komentáře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 14:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nikde jsem ale nezaznamenal vysvětlení jak souvisí grýndýlem s touhle krizí. Dobře, Němci kupovali plyn, i kdyby kupovali víc, je to trestné? I kdyby kupovali víc přímo od Rusa, Je to trestné?
Tak proč se to celé podělalo? Co je tam trestného? Jen to, že vrahovi věřili, že je nepodrazí.

Takže říkáte, že podvedený je viník a gauner je v pohodě.
Pak se nesmíte divit, že máte všechno naopak.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 19:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
Německo....spořeba plynu v roce 2006 - 92 miliard kubíků, 2017 - spotřeba 87,7 miliard kubíků, 2020 - 87,1 miliard kubíků. Já tedy žádný drastický růst nevidím.....zdroj.....Statictical review of world energy.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 20:33 Reaguje na Darth Bane
No, udělal jste ze sebe pěkného hlupáka, viz výše, ale klidně si to zopakujte ještě několikrát.

Jinak covidové roky 2020 a 2021 jsou zcela jistě etalonem pro porovnání s předchozími roky:-)
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
Dobře, rok 2021 - 90,5 miliardy kubíků. Vás soudružka učitelka neučila, že 92 je víc, než 90,5?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:31 Reaguje na Darth Bane
Takže když vezmu na milost ten váš oblíbený 2006, tak 2006-2017-2021 je 92-87,7-90,5.

Takže závěr by byl, že od 06 do 17 spotřeba plynu klesala, ale od té doby jde opět nahoru, samozřejmě při zohlednění specifika covidového 2020. A k tomu dodejme, že i ten 2021 byl covidem ještě silně ovlivněn a lze tedy předpokládat, že bez vlivu covidu by ta hodnota byla ještě vyšší.

Cywe, a to tu prezentujete jako nějakou výhru a odklon Říše od plynu?
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Můžu se Vás na něco zeptat? Mne tedy Innogy posílá vždy s výpisem takovou přílohu, kde je sloupcový graf spotřeby v posledních letech. A ve fakturačním období 2020-2021 jsem měl vyšší spotřebu, než předchozí roky. Takže bych poprosil nějakou matematickou formuli, která bude například dokládat vliv spotřeba na promořenosti populace Covid-19. Že nic takového nemůžete džit? Pochopitelně nemůžete, protože jste lhář. Zkuste vysvětlit, proč si myslíte, že v covidových letech by měla být nižší spotřeba plynu, když většina průmyslu, který je závislý na plynu pracovala bez omezení. Že by se Váš svět soustředoval na školy a hospody? To by odpovídalo, máme Vaší charakteristiku, kterou jste sem sám napsal. Líný spratek, co se povaluje po hospodách a věčný student. Nic moc jiného, než školy a hospody zavřeného nebylo.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
A ještě, vy trolátko......Jaká je u těch Vašich zdrojů metodika té spotřeby? Je to to, co se nakoupilo, nebo spálilo, protože to prostě není totíéž.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 21:56 Reaguje na Darth Bane
Výrobu el. energie z plynu jsem taktéž dokladoval. Což bylo taktéž součástí diskuze.
To jste si asi v záplavě vašich příspěvků nevšiml, že?
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
No, a jak to souvisí s RUSKÝM plynem? To jako že spešl z toho ruského se dělá elektřina?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.7.2022 09:01 Reaguje na Darth Bane
Evidentně stále nechápete téma diskuze a jen střílíte hloupě od boku.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:08 Reaguje na Jaroslav Studnička
TOHLE je skutečný problém.....310,1 284,8 287,5 280,0 266,1 260,8 259,9 262,7 251,3 234,8 218,7 210,4

Ta čísla vyjadřují produkci plynu v zemích EU, popřípadě EU + GB, když ještě patřila do EU - od roku 2010, Takže problém není rostoucí spotřeba v EU, ale klesající produkce v EU.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.7.2022 12:22
"Tzv. sezónní akumulace by měla být v budoucnu více zajišťována pomocí výroby a následného využití tzv. zeleného vodíku, což je dnes v energetice jedno z klíčových témat. Dalšími formami je např. ukládání energie do tepla, různé formy mechanické akumulace aj."

To je alfou-omegou celého problému s OZE. Všechny tyto systémy jsou zoufale neúčinné, finančně i prostorově náročné... Doufat, že SE to nějak vyřeší, je strašně nezodpovědné! To, že autor toto jen klidně konstatuje, způsobuje jeho nedůvěryhodnost jako experta, do jehož role se sám pasuje.

Ale jinak lze v článku najít i řadu rozumných "všeobecně přijímaných" tvrzení, které ukazují, že autor není žádný vyhraněný "ekoaktivista"

V tomto kontextu je sázka na jádro mnohem jistější a zjevně i schůdnější cesta.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 13:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Ty systémy jsou tak zoufale neúčinné, že Němci z nich mají už půlku roční spotřeby. Já chci něco účinnějšího.

Evropa sází na vodík a v něm jede nejvíc výzkumu a inovací, staví se už gigantické elktrolyzéry. Vodík má dvoj až trojnásobnou výhřevnost než velmi účinný benzín (nafta).

Sázka na holuba na střešce je vždy jistota, taková alibistická. jen abychom se dožili........ta schůdnost je cha cha zrovna nejhorší...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.7.2022 19:58 Reaguje na Pavel Hanzl
A jéje, Hanzl vytáhl svůj těžký kalibr "gigantické"...:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 22:01 Reaguje na Jaroslav Studnička

Pokud nějaký bublák vyrobí za rok 100 tisíc tun vodíku, připadá mi gigantický.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.7.2022 07:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte ten bublák , co je ve fázi projektu od Siemense ? Prosím o odkaz na další gigantické bubláky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 07:57 Reaguje na Petr Pekařík
Tento. Spuštění v roce 25. Staví se jich takových více a nějaké menší jsou už hotové. Do roku 30 se s nimi asi pytel roztrhne.
https://oenergetice.cz/vodik/dansku-se-chysta-instalace-dosud-nejvetsiho-svetoveho-elektrolyzeru?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Měl by být ... chystá se ...

A v Sovětském svazu chleba zadarmo:-)))

Hanzl, jak jej známe:-).

Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:59 Reaguje na Pavel Hanzl
100 tisíc tun je KAPACITA. Tedy za předpokladu, že jej napojím na uhlák, který pojede 24/365 na plné pecky pak vyrobí 100 tisíc tun - když jej napojíte na OZE, a budete jak píšete napájet přebytky, tak vyrobí s bídou 3 procenta toho, co uvádíte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.7.2022 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Už zase blbečkujete!

Němci dnes mají 50 % z OZE pouze elektřiny. Úplně jiné kafe bude, až se budou snažit mít z OZE 100 % energie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 22:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Něco po něčem. My odsabotujeme i těch 10% e, co splácáme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.7.2022 12:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmíte zapomínat na našich 40% spotřebované elektřiny z jádra.

Němci zatím ušli tak 5 % cesty k bezemisní ekonomice, my díky jádru možná 6 %. Cíl v EU pořád v nedohlednu a globálně za sedmero horami.
Odpovědět
ms

24.7.2022 02:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Mýlíte se, nemají. Dle poslední zprávy Eurostatu činil loni podíl fosilních zdrojů na výrobě elektřiny v Německu 78 %, což je za 10 let zlepšení o poujá 3 %. Prostě nádhera, co? A bude hůře, protože na Silvesstra zavřou tři JE s výkonem 4,2 GW, assi 5-6 % výroby elektřiny v Německu. V ČR loni z fosilů na elektřinu 71 %. Takže kdo co dělá dobře a kdo špatně pro planetu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 08:00 Reaguje na
https://oenergetice.cz/nemecko/nemecko-obnovitelne-zdroje-pokryly-prvnim-ctvrtleti-50-spotreby-elektriny
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
"Bouřlivé počasí v únoru vedlo k tomu, že podíl výroby OZE na spotřebované elektřině činil 62 %. V lednu to bylo 47 %. V březnu bylo méně větru, ale více hodin slunečního svitu, což vedlo k podílu 41 %."

Super, teď ještě poroučet větru dešti a je to.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:04 Reaguje na Jiří Svoboda
To je ten správný výraz. Sněmovna by měla schválit zákon, který potrestá 50 ranami býkovcem každého, kdo demagogicky nahradí termín elektrická energie výrazem energie.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Půlku roční spotřeby ČEHO???? Hlupáku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, hoďte do placu aspoň jeden fakt GIGANTICKÝ elektrolyzér:-))).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.7.2022 12:43
Rusko plyn nabízí formou dvoustranných kontraktů , ale EU ,resp. národní vlády mimo Maďarska to nechtějí.
Jde o princip, sankce vůči agresorovi, kterým RF v případě Ukrajiny bezesporu je.
Odhadnu-li jaké ekonomické škody má RF a jaké EU , potom docházím k výsledku, že EU je na tom podstatně hůře.
To proto, že plyn slouží jako prostředek k vytváření nadhodnoty při výrobě zboží a služeb v Unii, kdežto RF prodává pouze surovinu.
Ostatně to už věděl Žid Mageri (Balada pro banditu, Bolek Polívka) , který tvrdil, že lásku na chleba nenamažeš.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 12:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
A fakt nechtějí? A víte proč?
Kolik set miliard eur už Evropa propálila za jakékoliv velmi výhodné smlouvy s Putinem? Kolik miliard Němci zapatí za bankrot Uniperu a dalších obchodníků, kupujících v Rusku?
Kdo udělá jakou smlouvu s Putinem a hlavně PROČ???

Myslíte, že má cenu žalovat Gazprom za nedodržování smluv?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.7.2022 13:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Vezmu to odzadu:
a) Gazprom smlouvy dodržuje - pokud je vám znám případ, kdy jakýkoli soud rozhodl v neprospěch této ruské firmy-sem s ním.

b) Uniper nekrvácí na obchodu s Gazpromem, ale na obchodě na burze kdy musí skládat dopředu ručení za kontrakty.
Stejně je na tom ČEZ kterému vláda ČR schválila 6 mld.Kč na totéž. Neplést hrušky a jablka dohromady

c) ztráty Unie v poměru ke ztrátám RF odhaduji 3 nebo 4 : 1
Zvolena naprosto chybná strategie sankcí vůči agresorovi.
Ostatně co byste chtěl po triu Leyenová, Timmermans a Jourová.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 13:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
a) Kdyby Gazprom smlouvy dodržoval, plynu je v Evropě dost a tahle krize by vůbec nenastala.
Žádný soud s Gazpromem není a nebude, Rusko má jakékoliv soudy v paži.
b) Úplná pitomost, jak dycky. Uniper řachl, protože měl nasmlouvané odběry i ceny a Gazprom ho podrazil. Kdyby měl plyn ze smluv, na burzu vůbec neleze.
c) ztráty Unie jsou gigantické, protože Putin si ji učil na levné suroviny a pak je zarazil. To dostane každého, ale karta se už obrací, Evropa má bambilióny plnu z jiných zdrojů a Rusko bankrotuje. Putin hraje vabank...ví se proč....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.7.2022 16:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Lidé jako vy jsou doslova posedlí dokázat svoji pravdu bez ohledu na důsledky.
Např. tady :
Italští klimatičtí aktivisté se v pátek v galerii Uffizi ve Florencii přilepili na sklo, které chrání obraz Primavera malíře Sandra Botticelliho. Muzeum uvedlo, že díky sklu, které bylo před několika lety preventivně instalováno, dílo zůstalo nepoškozené.

Lidé ze skupiny klimatických aktivistů Ultima Generazione (Poslední generace) uvedli, že tento protest je prvním z „nové sezony akcí“ a rozvinuli transparent s nápisem „Ultima Generazione No Gas No Carbone (Poslední generace, žádný plyn, žádné uhlí)“.
Nejste s nimi do přízně ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 23:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy máte v koblize řádský čurbes.............
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 16:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pro Putina totiž dodávky plynu nejsou jen obchodem, ale především způsobem, jak Evropu a Evropany poškodit a zlomit naši podporu Ukrajiny. A podle toho bude postupovat,“ dodal Síkela.

Zajímavé je, že já mám prakticky stejné názory jako ministr hospodářství ČR, takže je celkem jasné, že naopak jste vy a ostatní proruští nešťastníci.
Odpovědět

23.7.2022 17:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Gratuluji ke skvělému věcnému argumentu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 08:43 Reaguje na
Jistě, je to argument velmi silný:
V evropě je ostrý kontrast (ve skutečnosti přímo válka) mezi názorem Evropským a Ruským.
Agresor je jasný, napadený se brání.
Takže neexistuje pozice uprostřed, nějaká neutrální. Kdo se nebrání, pomáhá agresorovi.
A já zastávám názory napadeného, který se brání velmi dobře a pokud nedostne kudlu do zad, jednoznačně vyhraje.

A ta kudla je ta pátá kolona proruských vohnoutů, což na téhle diskusi jsou prakticky všichni pod velením Vinklera.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

23.7.2022 18:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl,mají tam chybku...ministr hospodářství ČSSR a né ČR,to byli stejní umělci jako vy. Ministr Sikela je v čele ministerstva průmyslu a obchodu ČR a není o nic lepší umělec než zbytek vlády. Rokujou,rokujou,doporučujou si stáhnout teplotu při vytápění v zimě na 18 stupňů a skutek utek,firmy padáj na hubu za chvíli tu bude hromada nezaměstnáných a to jsem zvědav jak budou hradit ty zvýšené náklady,protože znají Hanzl,kde nic není ani čert nebere.Kecy jako zateplete si dům,nechte si postavit fotovoltaiku,tepelné čerpadlo abyste byli nezavisli na energiich,to jsou takové knížecí rady v okamžiku,kdy je zima za humny. Vy jste mistr dezinformací a účelových interpretací a veletočů,že by s Vás svazák Jasánek měl radost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2022 22:11 Reaguje na Roman Kramný
Plácalismus o tom, co vbrzku bude, si nacpěte do špic. Já to poslouchal za komára pořád a výsledek dopadl zcela nopak.
Ještě v zimě jsme brali z Ruska 100% plynu, dnes prakticky nic. Vláda, která nežvaní a maká, těch 9 MILIARD!!! kubíků, co ročně spotřebujeme, dokázala sehnat z jiných zdrojů. V době, kdy plyn shání zoufale celá Evropa.
Tohle píše.............
Odpovědět
ms

24.7.2022 02:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste hlupák šířící lži a bludy: zásobníky soukromí majitelé (většinou RWE) samozřejmě dosud plnili přes Německo (s pěknými maržemi pro Němce) ruským plynem. Zásobníky ani plynovody Česku nepatří, ve Správě státních hmotných rezerv je zásoba plynu na 5 dní spotřeby Česka. A onen LNG terminál v Nizozemsku - možná - bude v provozu prý na konci září.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 08:05 Reaguje na
Na co jedou naše fabriky, když z Ruska prakticky žádný plyn 14 dní neproudil a celkově od začátku roku jsou dodávky asi na 30%.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Je léto, Hunžlingu, zaregistoval jste to? Kolik jste měl na plynoměru před týdnem, a kolik máte dnes?
Odpovědět
RK

Roman Kramný

24.7.2022 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Jediný kdo tady plácá jste vy! Vydáváte vaše zbožná přání za realitu,to jsou snad výplody chorého mozku nebo co. Co se týče plynu,stale odebírame ten rusky!!! Jedinné co vlada k dnešnímu dni sehnala je,že zajistila nějakou kapacitu LNG terminalu v holandsku,která bude funkční zhruba v září,nevedou od něj trubky k nám. Co se týče plynu zatím ho nemáme zajištěn s jiných zdrojů,stále se vyjednává.Tohle je realita dnešních dnů a co bude na podzim se uvidí a to se obávám,že pravdu budu mít já než vy. Vůbec mně to netěší....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 09:24 Reaguje na Roman Kramný
přečtěte si tohle:
https://www.forum24.cz/zbavovani-se-surovinove-zavislosti-na-rusku-je-zasadni-zprava/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Forum24 je novinářská žumpa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 11:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Argument studničkový, tj. ďa cyp.
To je ovšem potvrzeno z jiných, jak na sviňu neruských zdrojů.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

24.7.2022 18:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste komik na to se snad nedá seriozně reagovat.Odkaz na článek středočeského krájské zastupitele s ODS kde jedinná relevantí informace je,že budeme mít zajištěnou kapacitu 3 miliard metru krychlových plynu,stále nevíme od kdy přesně a hlavně od koho ten plyn dostaneme,že by se států.které jsou na štíru s lidskými právy jako Katar či Ázerbájdžán? Trochu pokrytecké,nemyslíte?
Odpovědět
RK

Roman Kramný

25.7.2022 15:07 Reaguje na Pavel Hanzl
A vy si zase přečtěte tohle:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ekonomika-lukas-kovanda-energie-ropa-inflace.A220714_102532_ekonomika_javu?zdroj=banner
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 09:26 Reaguje na Roman Kramný
Na co jedou dnešní fabriky dnes?
"Česko však omezení zatím nepocítilo, do země nadále proudí v jednotlivých dnech 60 až 90 procent obvyklých dodávek, v průměru 34 milionů kubíků denně. Jde o plyn z Norska, Nizozemska a Belgie, který částečně kryje nižší letní spotřebu, částečně jde do zásobníků jako rezerva na zimu."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cesi-maji-sanci-plynovou-krizi-prezit-bez-katastrofy-kdyz-zacnou-setrit-209408 spotřeba plynu v Německu i u nás
Odpovědět
RK

Roman Kramný

25.7.2022 14:28 Reaguje na Pavel Hanzl
To tu píšete asi o 14 denním období co byl odstaven NS1,v kontextu celého roku to bude jinak,od ledna do výpadku k nám proudil rusky plyn,Váš výkřik jak naše vládá sehnala 9 miliárd plynu odjinud je neskutečný blábol. Pravda je taková,že EU teď v této chvíli připravena na plné odstřihnutí od ruského plynu,my jsme přece požadovali vyjímku v sankcích abychom mohli odebírát plyna ropu s ruska,tuším,že šlo o rok půl.Nelze se přes noc přeorientovat na jiné zdroje. A co se týče těch úspor,uvidíme jak se to povede,ale jsem v tom mírně skeptický a stejný názor mám i na solidaritu mezi státy EU,reakce v covidu je toho důkazem.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

25.7.2022 14:29 Reaguje na Roman Kramný
není připravena na plné odstřižení.....mělo být.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Většina fabrik má právě odstávku a dovolené. To ale pro bývalého komoušského lempla, přisátého na municpipality a fakturujícího nesmyslné ceny moc složité.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:08 Reaguje na Roman Kramný
A kdo může zato, když si česká firmoid nepřečetl ve vlastivědě páte třídy triviální fakt, žep lyn je fosilní zdroj, a jeho zásoby jsou konečné, a v reálném čase se neobnovují? To jako myslíte, že Sikela měl novelizovat Zákon o zachování energie?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2022 18:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Aspoň vidíme zlodějinu burzy v reálu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 12:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Žádná zlodějina se na burze nekoná, ani to nejde.
Burza jen zprostředkovává kontakt mnezi kupujícím a prodávajícím a tím se automaticky vyrovnávají ceny.

Je možné s ní řádsky zamávat tím, že přivřu kohouty, tím vytvořím nedostatek a kupující se začnou přeplácet.
Má to jen jednu vadu: kupující si najdou jiného dodatatele a vy ostrouháte úplně.
Spolehlivost je cennější deviza, než cena.
Plyn zalevno, který vám ale nikdo nedodá, se brutálně prodraží, což vidíme dnes.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vaše tvrzení, že zemědělec jdoucí prodat zeleninu na trh - přeloženo z češtiny do češtiny burzu se zeleninou ani nemá cenu komentovat. Jakou zlodějnopu se živíte vy? ŽE jste napsal, že jste zloděj, vidíme, ale nevíme, v čem ta Vaše zavrženíhodná ekonomická aktivita spočívá.
Odpovědět
sv

s v

24.7.2022 12:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
ad a) a to sis vycucal z kterýho prstu? Agentura fsb jménem Gazprom smlouvy samozřejmě NEDODRŽUJE. Čistě z hlavy bez dalšího hledání si vzpomínám na dva případy: Nedávné (předválečné) nenaplnění gazpromem NASMLOUVANÝCH kapacit plynových zásobníků, čímž gazprom vyvolal výrazný růst ceny plynu ještě vlastní bestiální agresí na Ukrajinu. Bezesporu šlo o přípravu na agresi vůči Ukrajině. A pak ještě plynová krize z roku 2009, kdy gazprom ze dne den Ukrajině opětě v ROZPORU s dlouhodobým kontraktem navýšil cenu plynu na dvojnásobek, čímž vyvolal celou krizi. Blábolivá klička se soudy akorát ukazuje na to, jak se snažíš realitu popírat.
ad c) To co ty "odhaduješ" nebo "co bylo zvoleno" je leda pro smích. Lógr staré cikánky je v tomto ohledu daleko lepším zdrojem informací než ty se svými lidově rusáckými dojmy.
ad
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 12:48 Reaguje na s v
Všimněte se jednoho. Vinkler má veškerou realitu váznamově naopak.
Budete dlouhodobě odebírat plyn, platit, budovat infrastrukturu atd. a pak vám dodavatel plyn stopne. Tím vám způsobí krizi a obrovské ekonomické škody.
Zkuste odhadnout, kdo je dle Vinklera viník.

Vypadá to velmi jednoduše (samozřejmě vy), ale ruští vohnouti jsou fikanější.

Je to grýndýl, zelené šílenství a podobné iracionality, které se toho obchodu vůbec neúčastní.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:15 Reaguje na Pavel Hanzl
A co když dodavatel nic nestopne, akorát nemá co do těch trubek natlačit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2022 18:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
To co se děje v Rusku z makroekonomickeho hlediska a hlediska společnosti se úplně dohlédnout nedá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 00:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale i kusé zprávy jsou děsivé.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.7.2022 18:47
Náhodně se mi právě teď dostala do rukou informace o novém připravovaném zákoně na ochranu před dezinformacemi pocházejícím z dílny ministerstva vnitra.

Redaktoři portálu iRozhlas totiž zjistili, že při jeho přípravě nebyla dodržena legislativní pravidla vlády . Zákon chybí v plánu legislativních prací vlády. Cílem je tedy držet vše pod pokličkou a na návrhu nechat pracovat pouze úzký tým těch správných lidí.

Zákon má upravovat pravidla, na jejichž základě bude možno určité portály označit jako „šiřitele dezinformací“ a následně je i blokovat.

Špinavou práci na blokaci tzv. proruských webů na počátku ruské agrese na Ukrajině odvedla společnost CZ.NIC.
Už tehdy jsem upozorňoval, že sebe správnější názor nemůže privátní ani státní firmu opravňovat k omezování ústavou zaručeného práva na vyjádření názoru nebo sdílení informací.
Od toho máme soudy a nikoli "správné" názory zakryté přání premiéra nebo ministra vnitra.

Už teď jsou totiž označována některá nesouhlasná stanoviska veřejnosti nebo projevy její nespokojenosti za důsledek „ruské propagandy“. Ta podle agentury AP například „rozdmýchává strach z krize a rostoucích cen pohonných hmot a potravin“ .

No já tedy nevím, ale když člověk přijde do obchodu a vidí, jak ceny zase o něco povyskočily, tak k tomu, aby mu došlo, že bude mít do kapsy čím dál hlouběji, žádného „nepřátelského dezinformátora“ nepotřebuje. Nebo, že by zboží ve skutečnosti nezdražovalo, cenovky na regálech byly falešné a dávali je tam ruští agenti?

A na závěr to nejdůležitější.
Zpráva „Zvláštního výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, uvádí , že za popíráním genderové teorie stojí „genderově zaměřené dezinformační útoky“ a „šíření dezinformací o osobách LGBTIQ+ podněcujících nenávist“.

!!! Ještě víc však Zpráva „tvrdí muziku“ v otázce klimatických změn:

„...je naléhavě nutné řešit problém zavádějících informací a dezinformací v oblasti klimatu; vítá úsilí konference COP26 o přijetí univerzální definice zavádějících informací a dezinformací v oblasti klimatu a o navržení opatření k řešení této otázky...“

V této oblasti se tak má stát princip „hlásání jediné pravdy“ naprostou realitou a kdo si ji dovolí zpochybňovat, tomu bude vypálen cejch „dezinformátora“.
=======================================================================

Pan Hanzl bude nadšený, dostane legální příležitost nahlásit podezřelé příspěvky i jejich autory .
Jinak jestli tento zákon na evropské i národní úrovni projde , potom nějaké plky o demokratické a spravedlivé společnosti nikdo nemůže brát vážně.
A budeme žít zase v totalitě, tentokráte ekomagorů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.7.2022 19:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ekomagoři jsou pouze prodloužená ruka jiných kabrňáků, kteří je umí
nasměrovat tak, aby jim s toho plynuly zisky. Už pouze takový kšeft
s výstavbou OZE různých typů a kompletní přestavbou rozvodných sítí
včetně záloh. Vše funkční se ruší a staví vše nové podle ideologie
OZE. Kdo je proti je nepřítel státu, EU a dokonce planety. Je to
jako náboženství, kde se o víře nepochybuje a nesmí se kritizovat.
Myslet je zatím dovoleno, ale odporovat je už těsně před zakazem.
Buď budeš vyznávat a praktikovat OZE a nebo jiné zdroje zakážeme
a nebo alespoň znechutíme povolenkami, burzovními cenami atd.
Však vy se jich ještě rádi vzdáte a budete škemrat o OZE za přemrštěné ceny vyhnané nahoru energetickou krizí. Dáme vám
na dluh inflační dotace, protože z cizího krev přece neteče.
Dotování OZE v dnešní době, kdy se údajně vyplácí, je asi co?
Dotovat se má něco potřebného, ale prodělečného. Na výdělečné
se má poskytovat půjčka, protože co vydělává, není nutno dotovat.
Takže opět další tunel na veřejné finance, jako už jiné před tím.
Instalujte si přímotopy, protože při propadu průmyslu nevěděl
ČEZ co s elektřinou, pak už věděl a tak ji zdražil. Přejděte na
levný plyn ze špinavého uhlí! Už ho máte, tak vám ho zdražíme,
ale kotel na uhlí už byl po dotaci ve šrotu. Dnes už ani plyn,
ale tepelné čerpadlo na elektřinu a bude jí dost pro všechny
a za kolik? Za třicet let poslušné ovce vystřídaly 3 i více
způsobů vytápění, plus jednou zateplení 10 cm a nyní už 25 cm
izolací. Vyměňujte topení, izolace a kola spotřeby se točí dál.
Stát něco málo pustí na dotacích a něco více vybere na DPH a
daních ze mzdy a zisku. "Osel" co zůstal u kamen na dřevo tak
ušetřil statisíce a je na tom opět nejlépe, pokud mu ty kamna
a palivo EU nezakáže, jak už avizují ekologisté. No a nejlépe
je na tom zatím nemajetný člověk, protože mu stačí vystát
frontu na příspěvek a může topit jako před zdražením. Divná
energetická politika, která se mění co deset let a vydělá na
ní pouze stát a firmy v energetice a topenářství. Jsem pouze
zvědav, co bude v kurzu za dalších deset let, abych zachytil
předem ten správný směr. Že bych se začal podle vlády otužovat
tak, že žádnou energii nebudu mimo rumu pod mostem potřebovat?
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Macháčku, tak nám popište, jak se to má všechno dělat správně. Vaše totální blbosti, kdy píšete, že se mají stavět tepelné elektrárny, když do nich nebudete mít uhlí, jsou zcela mimo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 08:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy to máte zase splácané, ach jo.....
V dnešní době se běžně obrací úplně vše naopak (na což vy jste kadet), věci bílé se označují za černé a lže se zcela dříve nepochopitelným způsobem, a ta lež se pojmenuje "jiný názor".

Putin."Na Ukrajině chráníme občany před fašisty a nacionalisty".
Lavrov."Nechceme napadnout žádnou zemi, Ukrajinu jsme taky nenapadli".

Tohle jsou oficiální prohlášení vládních představitelů největšího státu světa. Co to znamená??
Že už neexistuje vůbec žádná limita ani naprosto absurdních lží.
Neexistuje vůbec nic, co by se nemohlo do veřejného prostoru nalhat s tím, že je všude obrovské množství jedinců, kteří tomu uvěří.

V dnešní superpřeinformované době ale normální člověk, lehce ducha mdlého, se nemá šanci v tom zorientovat.
Tak co s tím? Jak oddělit pravdu od lži? Jak sdělit lidem pravdu tak, aby to pochopili, když lži se tlačí neskutečně chytrýnm způsobem?
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.8.2022 09:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co se všichni divíte? Ono stále platí ono staré známé že silnější samec... a vládne ten, kdo je u vesla. Takže když jim zpitomělej národ to veslo do ruky dal, tak ať drží huby a krok. Je to dílo nás všech a ne vlády či parlamentu. Prostě tak jak mohou komouši za zánik jejich komunizmu, tak mohou i opoziční strany za tuto vládu a parlament. Klidně mohli do koalic stejně jako pětiklolka. Ale byli si jistí a namyšlení, tak dnes jen žvaní.
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.8.2022 09:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co se všichni divíte? Ono stále platí ono staré známé že silnější samec... a vládne ten, kdo je u vesla. Takže když jim zpitomělej národ to veslo do ruky dal, tak ať drží huby a krok. Je to dílo nás všech a ne vlády či parlamentu. Prostě tak jak mohou komouši za zánik jejich komunizmu, tak mohou i opoziční strany za tuto vládu a parlament. Klidně mohli do koalic stejně jako pětiklolka. Ale byli si jistí a namyšlení, tak dnes jen žvaní.
Odpovědět
ms

24.7.2022 02:31
Takže jeden z klíčových lobbistů vydělávajících na nesmyslné zelené tranzici tady vypráví něco o dezinformacích? Jistě pan Fousek dobře ví, jaká je funkčnost baaterií - slouží v řádech pouhých minut na stabilizaci sítě, než naběhnou stabilní zdroje. Green Deal a jedině zelené šílenosti a ideologická politika EU v čele s Německem je viníkem naprostého kolapsu energetických cen a s nimi celé ekonomiky. Jednou její stoupenci budou stát před soudy za své zločiny.
Ještě k trollovi jménem Hanzl: podívejte se na eurostat a najděte si tam statistiku produkce elektřiny za rok 2021: na prvním místě je výroba z jádra a poté z plynu, jehož 40 % dovážela EU (ČR 98 %) z Ruska. Je zde také jasně uvedeno, že podíl fosilních zdrojů na energetice země klesl v Německu za posledních 10 let z 81 na 78 %. Kde máte tu vaši polovinu z OZE? Pletete si jako všichni ideologičtí opakovatelé těchto lží instalovaný výkon se skutečně odvedenou prací v kWh. ČR loni měla podíl fosilních zdrojů s 71 % menší než Němci po 22 letech šílené tranzice jménem Energiewende. A ještě by bylo třeba dodat, jak a kolik dodají jakékoli zdroje elektřiny od října do března, kdy v ČR spotřebujeme 70 % energie. Protože nějaké celoroční číslo produkce je v prosinci a lednu naprosto k ničemu!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 06:38 Reaguje na
+1 !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 08:14 Reaguje na
Výroba elektřiny v Německu 2019: obnovitelné zdroje 107.62Twh (44.2%) neobnovitelné 136.13 (55.8%).
Odpovědět
RK

Roman Kramný

24.7.2022 08:36 Reaguje na Pavel Hanzl
A teď ještě rok 2020 a 2021 a to byl Covid.Šup sem s čísly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 09:23 Reaguje na Roman Kramný
Tam ten podíl OZE stoupal, odkaz na dnešní stva jsemuž dával.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

24.7.2022 19:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Odkaz na to kolik bylo s OZE v německu za první pololetí jste již dával,pravda.Ale já se ptal na rok 2020 a 2021. To byly roky,kdy se v Německu rozjeli fosily (rok 2021),aby vyrovnali výpadek s OZE a odstavovaných jaderek.Byť se OZE podílí na e.mixu v rozmezí 46-50 %,(vč.spalování biomasy což není CO neutrální jak se nám snaží namluvit),výpadek OZE a jaderek krýjí špinavé zdroje (uhlí a plyn). Já nejsem proti dekarbonizaci jako taková,ale tady si strašně lžeme do kapsy a vy ty názory s vesela troubite do světa a ke všemu tomu i věříte.
Tady máte odkazy na výše uvedené roky.
http://www.spvez.cz/pages/aktuality/akt557.htm a rok 2021 https://fdrive.cz/clanky/nemecky-energeticky-mix-se-za-rok-2021-zhorsil-priroda-nespolupracovala-8322 . Tady jsou odkazy jak je máte rád a žádna dojmologie,kterou nás obšťastnujete vy. Povšimněte si jak s odstavováním jaderek a výpadkem soláru a větru rostou špinavé zdroje. To se pak můžeme snažit do aleluja se snížováním uhlíkové stopy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 21:38 Reaguje na Roman Kramný
Nám se to kritizuje, u nás OZE dělá sotva 12% a z toho vítr žádný.
Dobře, v roce 21 míň foukalo, zato letos šly ty výkony výrazně nahoru. Vítr prostě takový je a já pořád nevím, čemu se čemu.
Jak vypadne Rusko a stabilizují se ceny, jak se zapojí zelený vodík, zase se to posune. Tahle krize je pro OZE přímo balzám, dnes už se staví i v Německu daleko rychleji, u nás běží přímo fve boom.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

25.7.2022 14:15 Reaguje na Pavel Hanzl
No v tom to právě je. I při stavbě nových OZE zdrojů(růst nových zdrojů trvá stále) tam byl pokles bo jak říkate míň foukalo,ale i míň svítilo. To mohu potvrdit,sám mám soláry. A v tom je ten zakopaný pes. Tyto zdroje by se měli spíše nazývat občasné a né obnovitelné.Aby nepadla síť tak se to zálohuje....jak jinak než uhelkami či případně plynem,bo jádro je fůj a tak to zrušíme...Evropa tady pácha sebevraždu v přímém přenosu a hlavně globálně to nemá význam. O co my snížíme produkce CO tak to doženou v Číně.Nula od nuly pojde a my též.
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:03 Reaguje na Roman Kramný
Co je FV panelech obnovitelného, když jsou vyrobeny za pomocí energie čínského uhlí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 08:35 Reaguje na
Green Deal a jedině zelené šílenosti a ideologická politika EU v čele s Německem je viníkem naprostého kolapsu energetických cen a s nimi celé ekonomiky.

Tohle je ropácká mantra a nikdy nikdo nedokázal vysvětlit, jak toho dosáhl. Že by grýndýl seděl v Rusku a škrtil kohouty?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte blábolit , všichni tady na Ekolistu jsme pro dekarbonizaci společnosti, ale máme zcela zásadní výhrady k provedení této politiky ve společnosti.
Zvolená strategie Green Dealu a předcházejících opatření Energiewende je skutečně snůškou omylů od střechy po sklep.

Současnost je skutečně výsledkem zelené ideologie a na tom vaše skučení nic nezmění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 09:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tohle je pořád jakési plácání něčeho o něčem, nic kontréktního. Vy máte výhrady proti EU ve všem a vždycky.
GD je snůška omylů (uveďte nějaké konkrétně), tak napište, jak to dělat lépe. Jádro za 20 let vynechte, když bude, pomůže to. Ale mě zajímá řešení dnešní.

Zkuste konkrétně napsat, jak cenu energií vyšponovala zelená ideologie.
Já vím, zase nic. NIKDY jste nic použitelného na tohle neodpověděl, i když se ptám pořád....
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Například přivazováním se k bagrům, a donucení útlumu těžby uhlí v zemích EU - totéž plyn.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 09:37
Tady si přečtěte jednoduchý a krátký článeček, který celou problematiku solidně objaňuje:
https://www.forum24.cz/zbavovani-se-surovinove-zavislosti-na-rusku-je-zasadni-zprava/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box


Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 09:38
V říjnu 1939 americký prezident Franklin D. Roosevelt prohlásil, že demokracie čelí velké hrozbě:
„Je tu ohrožení od těch, kteří usilují o naplnění krásných ideálů příliš rychlým tempem, než aby ho mohl zvládnout mechanismus moderního politického systému – od lidí, kteří svou naléhavostí na přílišnou rychlost podporují oligarchickou formu vlády, jakou je komunismus, nacismus nebo fašismus.“

Výstižné , pouze bych doplnil do výčtu takových hnutí slovo
"klimaalarmismismus ".

Dekarbonizace je zcela nereálná v plánovaném časovém horizontu do roku 2050, zatímco podstatně méně by si vyžádalo přijmout systémově adaptační opatření.
Zatímco Evropská unie hlásala přechod na obnovitelné zdroje energie „bez bolesti, se ziskem“, mnoho jejích průmyslových odvětví– zejména v Německu – si vypěstovalo vysilující závislost na levném ruském plynu. Toto
odhalení by mělo být prvním krokem k realističtějšímu a méně dogmatickému přístupu Evropy nejen k vlastnímu energetickému přechodu.

P.S.

Jednou z mála věcí na gryndýlu, která se mi líbila je (byl) plán na vysazení 3 mld stromů v EU do r. 2030.
Současnost ? Méně než jedno procento, 0,86% přesně, a do konce termínu pouhých 8 let.
Opět důkaz o tom, že se jednalo o jahodovou proklamaci, která nikdy Bruselem nebyla myšlena vážně. Nedají se na tom vysekat ty správný prachy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 10:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten tlak na dekarbonizaci je dán vývojem klimatické změny, která dává jasně za pravdu klimaalarmistům.
To rozhodnutí je přece extrémně jednoduché: buď to zvládneme a máme šanci na další život v nějaké redukované podobě, nebo nezvládneme a končíme. Tady fakt není nad čím mudrovat, žádná "adaptační opatření" vám neumožní přežít v zemi, kde letní teploty přesahují běžně 45, v horizontu pouze desetiletí i 50°C.

Stromů se sází stále něurékom v rámci obnovy lesa zničeného kůrovcem, ovšem co vyroste je ve hvězdách. To nás fakt nevytrhne.
Řešit 50 miliard tun CO2 každoročně emitovaných do atmosféry výsadbou stromů je skutečně komická představa.

Plynová infrastruktura se bude používat na vodík, plyn z Ruska končí už letos, píšu to pořád dokola.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém daleko pravděpodobnější je, že bez topení v zimě člověk zmrzne, než že v létě zemře na přehřátí. Vy tvrdíte, že v zimě netřeba topit, protože smrt v důsledku podchlazení lze eliminovat vyřknutím zaklínací formule "Greendeal to vyřeší"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 10:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mě by fakt zajímalo (a možná i další čtenáře), jak to "zelené šílensví", "grýndýl" atd. způsobily tu dnešní brutální energetickou krizi. Jakým mechanismem to dokázaly a proč?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste zoufale nevzdělaný.
Banky dostaly za úkol půjčovat na gryndýl a stopku na úvěry pro ropáky.
To samé přání ekomagorů následovaly pojišťovny.

Jestli nevíte ani tohle, potom sem ani nepište.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 12:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
No a co? Co to má společného s plynovou krizí?
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč je plynová krize? No, protože jste vřeštěli, že čadit uhlákama je out. Tak se přešlo na plyn, který v prakticky celé EU není.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlingu, vysvětlete tahle čísla....310,1 284,8 287,5 280,0 266,1 260,8 259,9 262,7 251,3 234,8 218,7 210,4
......jsou to roční produkce plynu v miliardách kubíků v EU + GB + Norsko. Tak mi vysvětlete, proč ta EU při své energetické transformaci vsadila na zdroj, kterého produkuje stále méně? Chce uhlí nahradit plynem, a místo toho, aby produkci plynu navyšovala, tak tuto utlumuje. Nepřipadá Vám to debilní?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 13:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Navíc je to pitomost, jak dycky. Tohle částečně řeší taxonomie a ta zařadila jádro i plyn do podporovaných zdrojů. Zkuste to znovu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 14:38 Reaguje na Pavel Hanzl
No naštěstí to tak dopadlo, nicméně co tomu předcházelo za povyk. Výsledek zcela jasný až do výsledku hlasování nebyl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 15:51 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co? Co to s něčím souvislí? Váš pes šežral i kosti sousedova psa.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdy to bylo?
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Zelené šílenství především ideologicky lidem nabulíkovalo, že OZE jsou nejlevnější, a plně dokáží nahradit stávající zdroje. A indiferentní, technicky nevzdělaná masa tomu uvěřila.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 22:26 Reaguje na Darth Bane
Zkuste si jen velmi hrubý odhad.
FV panel vyvrobí za svoji životnost 100x tolik energie, než je potřeba na jeho výrobu včetně recyklace.
To vás samozřejmě nezajímá, vám jse o cenu.
Fv elktrárna na střeše (což je dražší než na poli) má návratnost asi 6 let v loňských cenách, dnes to bude třeba 5 let. To je úplně fuk, protože garantovaná životnost je 25 let, reálná přes 30let. Samozřejmě s baterií.
To je prostě celý, cena kWh vám už vyjde sama.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Václav Cílek ve své knize Nejistý plamen, která dostala prestižní cenu Petrol Award uvádí, že ERoEI pro FV panel je něco mezi 1,5 až 3. Pokud se do toho zapojí baterie, je to brutálně pod 1. Víte, pane Hanzle, on Vám ai nikdo ještě neřekl, že se panel vyrábí z energie čínského uhlí, tedy Vaše tvrzení, že rostou na stropmě zvaném panelovník jsou zcela mimo. Ano, pokud jste uvěřil tvrzení, že FV panely rostou na stromech, a jediná energie k produkci je to, co se spotřebuje na dopravu do sousední čínské provincie, pak je to těch 100 :) Recyklace samozřejmě spotřebovává další energii. ENERGETICKÁ návratnost FVe v ostrovním režimu je záporná, a tudíž i ekonomická. Pokud na ty panely + baterie spotřebujete více energie, než tyto vyrobí, pak ta návratnost není ani ekonomická. Že se to zatím vyplácí je v důsledku environmentálního a energetického dumpingu, páč to vše dělá po Putinovi Váš druhý největší kámoš Si-Tin-Pching.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Václav Cílek ve své knize Nejistý plamen, která dostala prestižní cenu Petrol Award uvádí, že ERoEI pro FV panel je něco mezi 1,5 až 3. Pokud se do toho zapojí baterie, je to brutálně pod 1. Víte, pane Hanzle, on Vám ai nikdo ještě neřekl, že se panel vyrábí z energie čínského uhlí, tedy Vaše tvrzení, že rostou na stropmě zvaném panelovník jsou zcela mimo. Ano, pokud jste uvěřil tvrzení, že FV panely rostou na stromech, a jediná energie k produkci je to, co se spotřebuje na dopravu do sousední čínské provincie, pak je to těch 100 :) Recyklace samozřejmě spotřebovává další energii. ENERGETICKÁ návratnost FVe v ostrovním režimu je záporná, a tudíž i ekonomická. Pokud na ty panely + baterie spotřebujete více energie, než tyto vyrobí, pak ta návratnost není ani ekonomická. Že se to zatím vyplácí je v důsledku environmentálního a energetického dumpingu, páč to vše dělá po Putinovi Váš druhý největší kámoš Si-Tin-Pching.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:14 Reaguje na Pavel Hanzl
A tu životnost garantuje kdo? VY??? To asi těžko, že? Nebo čínský komouši, který to vyrábějí z rusáckého uhlí? Nebo nějakej překupníček, kterej má sro s vkladem 100 000, a adresu někde na městském úřadě?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2022 11:07
Důvodem zdražování energií v Evropě jsou zelení, kteří naběhli na vidle Putinovi stran závislosti Evropy na rusském plynu.
Zelení to byli, kteří prosadili umrtvování a odstavování klasických zdrojů energie založených na domácí těžbě uhlí, zelení to byli, kteří v některých zemích prosadili odstavování a demontáž jaderných elektráren dávno před jejich skutečným ukončením jejich technické životnosti. Elektráren, které už byly většinou splaceny a tudíž svou výrobou elektřiny produkovaly svým majitelům a celé společnosti už jenom čistý zisk. Zelení to byli, kteří v Německu prosadili "Nord Streamy" jako nástroj vyřazení jiných dodavatelů zemního plynu,plynovody přes Ukrajinu, plánované plynovody z Azejbajdžánu přes Černé moře a Balkán atd.
Neboli nebýt v posledních 5 - 10 letech aktivní činnosti evropských zelených na sabotáži naší evropské energetické soběstačnosti, zdražila by energie v Evropě působení covidu a války na Ukrajině ne desetkrát až 50x, ale pouze 2x 4x nebo 8x...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 11:29 Reaguje na Radim Polášek
Jen pro ujasnění pojmů: ten kdo si naběhl je viník, ten s vidlemi asi oběť, ne?
Přeložím do lidštiky: zelení uvěřili gaunerovi, že je nepodrazí a on je podrazil, takže jsou viníky této krize.

Odstavování uhlí atd,. atd. atd. je nahrazováno OZE, protože spotřeby plynu v Německu dlouhodobě nestoupá.

Pokud by zelení nedělali ty sabotáže a podobné cypoviny, stalo by se asi tak co? Plynu kupuje Německo pořád stejné množství.

Putin by to zaškrtil úplně stejně a ta krize by byla úplně stejné. Jak je to možný??

Protože příčinou té krize nejsou žádní zelení, ale Putinova válka vedená proti Evropě.

Jak je možné, že něco tak jednoduchého není možné pochopit?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Neplácejte nesmysly. Od Ruska si Německo může koupit plynu co hrdlo ráčí. Ale nechce.
To samé ČR , do týdne by se mohl uzavřít kontrakt, ale není politická vůle.
Ještě jednou napíšete , že Putin škrtí ventily ,tak budu vás muset vlastnoručně přiškrtit sám.
Odpovědět
sv

s v

24.7.2022 12:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
ANo, neplácej nesmysly. Skočit na rusácký plyn, který přes podepsané smlouvy má nepěkný zvyk ze dne na den přestat proudit znamená leda stát diletantem a hlupákem, které zemi či firmu vystavil rusáckému plynovému vydírání. Což mimo jiné a jasně dokazují poslední "výpadky" s trapnými výmluvami na opravovanou turbínu, přičemž ty turbíny jsou 4 (slovy čtyři) a i pro zajištění zimního provozu by stačily pouze 2 (slovy dvě).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 12:58 Reaguje na s v
Dnes Německo i my (i celá ostatní Evropa) plyn potřebuje jak sůl. Ale náhradní zdroje makají naplno a začíná se to obracet. Do zimy těžko, ale na jaře skutečně celá Evropa kopne Rusa dodža, i kdyby se vsomrovával zadarmo.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Které to jsou, ty náhradní zdroje???? Vy si třete ocas ebonitovou tyčí, a prdíte do igeliťáku?
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč???? VY jste tvrdil, že ten plyn hravě nahradí produkce zeleného vodíku z elektrolyzérů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 14:34 Reaguje na Darth Bane
To nahradí, ale možná za 15 - 20 let. Dnes to nahrazují všeichni těžaři mimo Rusko. Za peníze v praze dům.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste tvrdil, že se to mohutně děje, a oponenty jste nazýval ropáky. Takže jak to tedy je?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 12:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co to proboha mektáte za blbosti? Německo nechce ruský plyn? Jenom se klepe a počítá každý kubík!!
A my? To samé!! Muselo vysomrovat tu turbínu v Kanadě a udělat ze sebe blbce!!
Zkuste dát nějaký odkaz, tak brutální cypovinu si fakt rád přečtu!!
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
A kdo by ten kontrakt asi uzavíral co?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Spotřeba plynu stoupá, to jen analfabet Hanzl nerozezná z poskytnutých zdrojů
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:36 Reaguje na Jaroslav Studnička
Cha cha, zvláště letos. Možná na Jamalu, kde to asi pouští do luftu, ale ne v Evropě.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 18:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Blábolení...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 20:48 Reaguje na Jaroslav Studnička
V Evropě 24 miliard metrů krychlových je pokles.
Píše to ten mašlonka z Gazpromu dole ten nelže!!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 21:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vy už jste asi zapomněl o čem je celou dobu řeč, že?

I přesto všechno, co se od konce února děje, tak Německo za první polovinu roku vyrobilo z plynu 25,6 TWh el. energie (netto).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 22:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já za to nemožu. Ale zkuste si vygůglit, kde ten plyn vzalo.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Co je gaunerského na tom, nedodat to, co není nasmlouvané, a nota bene když to ten dotyčný ani nemá?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 22:17 Reaguje na Darth Bane
Stačí dodávat jen to, co nasmlouvané je. KAŽDÝ kubík do Evropy byl nasmlouvaný stejně v roce 2018,2019,2020, 2021......a chápu, že letos už ani ťok.
Ty smlouvy byly dlouhé, krátké a co já vím jaké, ale vždy platné. Rusi je podrazili všechny a pyn zeškrtili už na podzim a v lednu (před válkou) na 40% normálních dodávek.
Až to pochopíte, řekněte UŽ!!!!
Samozřejmě diskuse na téma, proč to udělali, je zcela mimo chápání...
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 23:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Co bylo nasmlouvané, bylo dodáno. Zbytek Evropští distributoři nakupovali na spotovém trhu. Dokud byl přebytek produkce, tak se to vyplácelo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 12:47 Reaguje na Darth Bane
Nebylo. Rus samozřejmě lže, jak dycky. Kdyby bylo, žádná krize nenastane a nemáme se o čem bavit.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokoušíte se o důkaz kruhem. Realita je taková, že EU distributoři začali přecházet od dlouhodobých smluv k nákupům za spotové ceny, PROTOŽE se to vyplácelo - plynu byl přebytek. Spousta distributorů nakupovala POUZE za spotové ceny, q doplatila na to - viz ta Bohemia Energy. No, a protože se to producentům v Evropě nevyplácelo, tak zařali omezovat produkci, a na nahrazoval je Gazprom. No, a ve finále přišel i ten Gazporom na to, že se to za ty peníze nevyplácí, a omezil investice rovněž, když ten plyn chce pouze někdo a někdy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.7.2022 13:40 Reaguje na Radim Polášek
S Vámi souhlasím, ale ona to nebyla SZ, nýbrž zkrátka Němci. Byznys s Ruskem viděli (stále vidí) jako obrovskou příležitost, nevyčerpatelný zdroj blahobytu a rozvoje, a podle toho jednají, dělali a dělají to dobrovolně, nejsou oblbli Ruskem, nýbrž svým ziskem, zájmy ostatních nebo bezpečnost neřešili. Kdoví např. jakou roli západní poradci hráli při plynových smlouvách už od 2004 a plynových sporech s Ukrajinou a ne bez důvodu je schroder celou dobu na seznamu nepřátel Ukrajiny. Za nestavením jižního plynovodu přes Bulharsko místo toho přes Turecko stojí USA, proč se nestavěla 1 větev plynovodu přes Polsko k nám.... že by zájem Němců na tranzitních poplatcích? Sankce a gryndýl má na tom, co se dnes děje, hlavní podíl, za zdražení nemůže Rusko, nýbrž nenávist k němu, a proto nutnost hledat nové zdroje - dražší. Také úpadek JE.... odkud byl tlak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 15:59 Reaguje na Jarka O.
Plyn ruský stával 6 eur a Americký 11. To je přímo ch cha "nevyčerpatelný zdroj blahobytu a rozvoje," přímo za 5 eur!!!
Němci s Ruskem spolupracovali, protože získali jakýsi názor, že agresivní dobytek je možno civilizovat blahobytem. Dnes se v Německu úplně překlápí vztah k celému Rusku na pozici realismu, kterou třeba Poláci nebo Baltici neopustili nikdy.
Šponováním cen začalo už loni a vrcholilo v zimě, dávno před válkou a tou "nenávistí", takže to příčina není.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.7.2022 16:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Co? 2x dražší plyn než od konkurence? Řádný hospodář by věděl, co dělat. Nejsou na to nějaké zákony?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:34 Reaguje na Jarka O.
Cena není všechno. Koupíte něco od šmejda jen proto, že je to levný?
Na úrovni státu se tomu říká "energetická bezpečnost" a je vždy výš, než cena.
Některé státy to dodržovaly (Baltici, Poláci, Bulhaři, Fini, částečně Turci atd.), někdo chtěl dobytek převychovávat (Němci), někdo se na to vymastil úplně (Maďaři, Slováci,my).
A proto se nám to tak brutálně vymstilo.
Naštěstí jsme nezadali Rosatomu dostavbu JE Dukovany, to bychom byli v dupě jak Maďaři.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 17:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Proto si Turecko nechá stavět od Rosatomu jadernou elektrárnu 4 x 1200 MWe a to ještě podle modelu build-own-operate :-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 18:40 Reaguje na Jaroslav Studnička
Turky jsem nikdy nepovažoval za nějakou myšlenkovou elitu. Při jejich tureckém hospodářství a očekávaný bankrot Ruska to vyřeší celý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 16:11
Zkuste dvě varianty:
A) V Německu nebudou vůbec žádní zelení, žádný grýndýl, žádné OZE, pojedou tam jaderky, uhelky a plyňáky jak dřív.
Putin ten plyn teda nezaškrtí? Zaškrtí úplně stejně, jako dnes.

B) Budou tam zelení, OZE grýndýl atd. atd. jako dnes a Němci (celá Evropa) bude kupovat plyn od Američana a ne od Rusa.
Bude Putin škrtit plyn? Ani ťok.

Tady jasně vidíte, že problém nejsou zelení, ale Putin.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.7.2022 16:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste úplně mimo mísu, ale to se nedá nic dělat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:26 Reaguje na pavel peregrin
Zkuste vysvětlit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.7.2022 17:06 Reaguje na Pavel Hanzl
:-)))), obě varianty jsou pěkný nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 17:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zkuste vysvětlit. A nepište, že jste ani tohle nepochopil!
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Dřív žádný plyňáky v Německu nebyly, a spotřeba plynu v Německu byla vůči ostatním zdrojů, marginální. I RD se vytápěly pomocí LTO.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 22:08 Reaguje na Darth Bane
Podívejte se do jakéhokoliv grafu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše hloupé lži, že v PV diagramu pro adiabatický děj najdu, co deklarujete, snad ani nemá cenu komentovat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 18:02
Přestože je blokován přístup na oficiální web Gazpromu , zřejmě proto abychom se neinfikovali ruským bacilem nebo agenty , cenzurovat vše ještě nejde.

Zde uvádím některé části projevu Alexeje Millera šéfa Gazpromu
na Petrohradské konferenci „Globální trh s ropou a plynem dnes a zítra“,
která se konala 16. června.
Pochopitelně, že u nás ani sebemenší zmínka, protože by vyvstala řada otázek, na které by se establishmentu špatně hledala odpověď.
------------------------------------------

Ve stručnosti Miller řekl, když plyn nechce Evropa, tak o 62% navýšili dodávky Číně a zaměřili se na 100% plynofikaci RF plus využití zemního plynu pro automobily.
Jednoznačně uvedl, že za problémy s plynovými turbínami pro NS I je odpovědný Siemens a nikoli Gazprom.
Pak strhal EU ,která nemá zájem o dlouhodobé kontrakty za pevnou cenu a prosadila si jednostranně spotový trh s plynem na burze.
Výsledek ?
Gazprom tak dodává plynu méně, ale díky volatilitě trhu vydělává trojnásobek toho co dříve.
Rozkolísání trhu a cenové šoky pro odběratele jsou pak přímým důsledkem toho co si EK prosadila .


" Aktivně bojujeme proti amerikanismům, ale myslím, že dnes můžeme použít frázi: "Game is over". Proč hra skončila? Protože poptávka po surovinách nahrazuje poptávku po devizových rezervách. A to je velmi vážný, doslova tektonický posun. Kolosalni!
Nabízí se otázka: co nám to potom dává? Zaprvé nám to dává příležitost k restrukturalizaci globálního systému výroby a distribuce paliv a energetických zdrojů s cílem efektivnější a spravedlivější dodávky energie.

Rusko, jak víme, je velmi bohaté na přírodní zdroje. Co to znamená?
To znamená, že obrys nového typu socioekonomické struktury bude samozřejmě do značné míry určovat Ruská federace. A o tom není pochyb.

A co je nejdůležitější, ceny na našem domácím trhu, v Rusku, jsou naprosto stabilní, předvídatelné a sociálně orientované. A samozřejmě je třeba poznamenat, že náš plyn bude a bude ještě více přispívat k tomu, že náklady na naše průmyslové výrobky jsou a budou ještě konkurenceschopnější než doposud.

Dále. Takový velmi dobře ilustrující příklad z hlediska toho, jaká řešení se v EU nabízejí. Říkají: „Ach! Víte, v krátkodobém horizontu - poslouchejte, v krátkodobém horizontu - zvýšíme produkci biometanu o 17 miliard metrů krychlových plynu.
Dnes je v Evropě - 1023 - závodů na výrobu biometanu. A produkují o něco méně než 3 miliardy metrů krychlových plynu. Vytvářeli takovou výrobní kapacitu 10 let.
Představa, že během krátké doby navýší produkci 6x je doslova o ničem.
To prostě nejde.

Bylo nám řečeno, že dlouhodobé smlouvy nejsou potřeba - my to budeme akceptovat ,a všechny své závazky splníme.

A pojďme možná na závěr - doslova o nejnovějších provozních údajích za pět měsíců. Za pět měsíců roku 2022 se celosvětová spotřeba plynu ve srovnání s pěti měsíci roku 2021 snižuje o 25 miliard metrů krychlových.
Otázka: Jak moc se za stejné období snižuje a spotřeba plynu ve 27 zemích Evropské unie? Odpověď: 24 miliard metrů krychlových.
Na druhou stranu během pěti měsíců roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku Gazprom zvýšil plynovodního plynu do Číny o 67,5 %.

Pesimistická prognóza růstu světové spotřeby plynu je – plus 320 miliard metrů krychlových. Průměrná předpověď je plus 370 miliard metrů rychlých plynu.
Plynárenský průmysl proto bude muset v příštích pěti letech vykonat spoustu práce velkého rozsahu , aby zásobování plynem zajistil a také zajistí.
Rusko je energetická stabilita. "
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 19:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Muhehhehehtee to je zase kouzelný mašlonka, Rus musí lhát naprosto vždycky, když otevře hubu!
"Rusko je energetická stabilita. " Cha cha to vidíme dnes!! Ta stabila lítá o DVACETINÁSOBEK za půl roku, dnes máme ale jistotu nespornou. Že nepůjde vůbec nic.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 20:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Hystericky smát se budete do doby než vám přijde vyúčtování za energie - pak vysázíte dukáty na stůl a bude vám těžko na těle i na duši.
Nejhorší je, že na tyto problémy zadělali právě lidé vašeho typu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 20:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já, na rozdíl od vás budu vědět, kdo za to může.
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si dáte pár panelů na střechu, tím budete topit, a zbytek noční produkce v zimě budete dodávat do sítě, ne?
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, před 15 lety jsem narazil na článek, který vypovídal o tom, že po roce 2025 bude Rusko čistým dovozcem ropy - víte, co to znamená?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 22:02 Reaguje na Darth Bane
Omyl. V roce 2025 žádné Rusko existovat nebude, možná jen jako nějaká gubernie třeba Dagestánu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobře, a ta Gubernie bude čistým dovozcem ropy. Těšíte se? Až buzdete chtít žrát, tak farmář řekne, že traktor je pětisektnegrová mašina, a naftu do ní nemá. Tak zapřáhne 500 ekoteroristů, a bude vásk důkladně třískat bičem, abyste pořádně táhnuli. A večer Vás zavře do chlívka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 20:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Popořádku: dobře navýšili dodávky do Číny, dělá to celou desetinu co chodilo do Evropy a jsou na maximu. Ovšem za ceny nižší, než předloňské u nás.
Preferují dlouhodobé kontrakty, jenže dnes neudělá s nimi nikdo žádný. Podrazili všechny. Ty ceny nejsou délkou kontraktů ale tím, že je neplnili.

Ruská arogance nemá mezí: "To znamená, že obrys nového typu socioekonomické struktury bude samozřejmě do značné míry určovat Ruská federace. A o tom není pochyb".
Cha cha cha, on si fakt nevšiml, že ropu pyn a uhlí má na světě skoro každý stát a oni se chovají jak debilové, takže nic určovat nebudou? S výkonem 1,8% světového HDP budou něco určovat??

Jaké jejich "výrobky" budou konkurenceschopné? Nevyváží nic kromě zbraní a ty si udělaly na Ukrajině reklamu přímo kolosální!

"- my to budeme akceptovat ,a všechny své závazky splníme".
To je komik přímo světový, ta smlouva z Oděsy (uzavřená s Tureckem i OSN) vydržela přímo DEVATENÁCT HODIN, než ji podrazili!!
Mohutně se prsí, jak se balíkovali na předraženém plynu, jenže my víme, že do Německa to dodávjí zalevno a Němec to předražuje nám, že Vinlere.

Jedinou pravdu napsal v tomhle. "Plynárenský průmysl proto bude muset v příštích pěti letech vykonat spoustu práce velkého rozsahu , aby zásobování plynem zajistil a také zajistí".

Jenže to se už týkat Ruska nebude.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 20:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Ropu, plyn a uhlí má na světě skoro každý stát? Zkuste to rozvést, a začněte EU - a porovnejte to s EU spotřebou ropy, plynu a uhlí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 22:06 Reaguje na Darth Bane
Člověče nešťastná, já nejsem vaše sekretářka. Fakt nejste Novák, Studničha a tyhle nicky úžasných opruzérů? Ti mě taky úkolují jako jejich manželky!!
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Já tady mám na stole objednávku. Stojí v ní, že jakýsi Pavel Hanzl Narozený 20.6.1955 chce u objektu Údolní 151/70, 602 00, Brno - Veveří provést odpojení domovní přípojky plynem, a zároveň vylít komín betonem. Je to správně?
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Já pro Vás chci to nejlepší. Chci, abyste se se očistil od Vašeho neustálého bedákání, že jste ten nejsmradlavější a nejšpinavější lhář na území EU.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.7.2022 21:40
Evropská komise zastává názor, že se EU během letošní zimy dokáže obejít bez ruského plynu.
Opatření z dílny Komise, která si dávají za cíl snížit spotřebu plynu v EU o 45 miliard m³ do 8 měsíců, přibližně tedy o 15 % spotřeby.

Plán umožnuje Komisi, v případě přijetí jejího návrhu, si dobrovolné snížení spotřeby vynutit, pokud by vyhodnotila, že národní vlády nedělají dostatek, aby bylo úspory dosaženo nebo v případě bezprostředního stavu ohrožení dodávek.

Konečně se bruselští ekomagoři odkopali - chtějí mít právo rozhodovat o tom, zda si vůbec smíme doma svítit a topit . A to bez ohledu na národní vládu.
Gratuluji pane Hanzle -- už to máme jak za bolševika.
Co bychom neudělali pro záchranu klimatu !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2022 22:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to blbost od začátku a nemůže to projít.
Jalko všechny blbosti, které vy sem cpete a v Eu spadnou pod stůl.

Ale vypadá to dobře, dodavatelů LNG je něurékom, jenom nestíhají terminály. Ale do podzimu se mají nějaké zprovoznit (v jednom máme i my kapacitu), takže Rusáček ostrouhá.

Připadá mi až děsivé, že ten arogantní mašlonka z Gazpromu tohle vůbec netuší, nebo je tak prolhaný, že těm svým kecům fakt věří??
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Počkejte, vy jste tvrdil, že EU to má vše pod kontrolou, a ví, co dělá. Tak jak je to ropáčku? Máte od Putina noty na to, abyste zpochybnil výroky EU v očích občanů?

Jo, a víte, co to znamená "mít kapacitu" To je asi tak obdoba, že "máte roury" Ano, kapacitu v plynovodech má ČR asi 10x větší, než v LNG terminálech, a je to jaksi k lejnu, když do toho není plyn, že.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 08:58 Reaguje na Darth Bane
Ví co dělá, ale vše pod kontrolou nemá a objevují se tam pitomosti úplně stejně, jako v každé lidské společnosti.
Píšu to nahoře, plynu je něurékom a roury z Německa nás zásobují už léta na celý objem.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Děkuji, to jsme tu potřebovali vědět. Přesvědčil jste se sám, že Green deal je pitomost, a celá EU energetická politika rovněž.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2022 13:40 Reaguje na Darth Bane
Co to má společného s rourami v ČR?
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pořád to jsou jenom roury, ne plyn truhlíku.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, ale ono je to v podstatě snadné. Stačí se porozhlédnout, a zjistíte, že MINIMÁLNĚ 15 procent populace jsou ekomagoři jako Hanzl. Takže když se nám podaří spotřebu těchto snížit na nulu, pak je to OK, ne?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 06:24
"Cena plynu se tvoří na burze v Lipsku, není tam problém?

To je skutečně otázka. Takový nedostatek plynu totiž není a podle mého názoru tam jsou subjekty, které uměle zvedají ceny, a dělají to za peníze Rusů. Šel bych až tak daleko, že bych tu burzu zrušil a založil jinou. Myslím si, že by pak cena plynu velmi významně klesla."

Takže to, že ceny plynu jsou teď sedmkrát vyšší než loni v lednu, skutečnosti neodpovídá?

To situaci vůbec neodpovídá. Cena je umělá a ztrácí ekonomickou podstatu.

/konzultant pro energetiku Vratislav Ludvík, Právo , 25.7./


Kde má pan Hanzl to škrcení plynu Putinem ?

Spekulanti se prostě pakují na burze ,která byla EU založena s cílem "zajistit nejlepší ceny pro koncové odběratele" .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 08:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, ten článek jsem vám chtěl sem dát.
Je tam přece jasně napsané, že Putin na podzim škrtil plyn, aby vyhnal cenu, aby měl na válku na Ukrajině!!
To, že má na burze své zkorumpované lidi je, u něho taky normální.
Taky je tam, že podrazil dolouhodobé smlouby s výmluvou na "vyšší moc", je tam, že turbína neomezuje NS1, je tam, že škrcením vydíral. Je tam vše, co vám tu tvrdím.
PŘEČTĚTE SI TO CELÉ!!!
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/expert-uspora-15-procent-osvobodi-eu-od-ruskeho-plynu-40403665#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo především škrtí kapacitu, jsou státy EU, produkce plynu kterýchžto klesla za 10 let na necelých 35 procent. Proč tedy EU plyn neprodukuje, když jej chce? Tedy máte produkci plynu EU za posledních 10 let 117,5 113,9 113,9 99,9 84,3 82,3 76,8 68,8 61,1 47,8 44,0
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 08:53 Reaguje na Darth Bane
V Holandsku těžba způsobovala mikrozemětřesení při kterém praskaly domy, tak to postupně tlumí.
Ostatní producenti (Skotsko, Norsko) jsou prostě drazí. Putin jak správný drogový dealer zvykal Evropu na levný plyn, který ostatní zdroje vytlačoval a tím vytváří závislost.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Skotsko ani Norsko nejsou v EU, vy mysliteli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 18:46 Reaguje na Darth Bane
Píšu o Evropě, naučte se číst...
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikde ve Vašich příspěvcích není slovo Evropa, pouze v mých figuruje EU - negramotná ekoteroristická špíno.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, na burze jsou prodávající - tedy producenti, a nakupující, tedy distributorské firmy. Kdo z toho jsou hen ti oní jacísi špekulanti, nebo slaninulanti, o kterých tu píšete? Nespeltl jste se? Špek a slanina jsou produktem zabíjačky, nikoli energetické burzy.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 09:21
Kdyby politici opravdu chtěli národu sdělovat pravdu, museli by mu churchillovsky slíbit „krev, pot a slzy.“ Politici se ale stále špidlovsky tváří, že „zdroje jsou“. No, nejsou.
Krize, která Česko čeká, nebude pandemické „leháro“ žité na dluh. Rozdíl nyní je v inflačních tlacích, které pohánějí ony drahé energie. Kvůli inflaci nemohou centrální banky srazit vládám úrok jako při pandemii.
Z krize, která Česko čeká, se zkrátka pouhým tištěním peněz a dalším zadlužováním vymanit nelze. Proto, že Česko je ekonomicky sedmnáctou zemí Německa a německy ekonomický model byl dlouhá léta založený na levném ruském plynu. Byl to tedy levný ruský plyn, který pořádně přifoukl i zmíněnou čtyřicetiprocentní bublinu českých realit.

To je z dnešního článku ekonoma Kovandy, který se zabývá cenami nemovitosti, ale jak je vidět i zde se promítá pomýlený přístup Německa k energiím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 09:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi sledujete pouze ruské politiky, Fiala přece straší nedostatkem plynu pořád. O krizi, která nás čeká, se píše všude až moc. Připadá to spíš strašení, což není dobře.
Žádný rozvoj Německa nebyl založen na žádném levné ruském pynu, to jste si vymyslel celý, nebo to máte ze Sputniku?
Ten plyn býval kdysi dávno o pár eur levnější, než americký LNG, který dodávali za 11 eur/mWh. Podívejte se, kolik stál plyn ruský od jara loňského roku! A kolik stojí dnes?

Jak se odstřihneme, cena prudce spadne, ale na 11 to asi nebude, odhadoval bych dvacku maximálně. Dnes stojí ruský na burza 140 eur. Něma problema.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 10:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Zima bude horká, ale nezahřeje. Pokud se unie kvůli plynu položí, nemá tu co dělat, říká zvláštní velvyslanec Česka pro energetickou bezpečnost Bartuška.

Ale tohle vy nečtete, to jsou pro ekomagory slátaniny. Vy už vidíte ty skvělé zítřky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 11:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jsem realista a vaše skeptické názory, že EU se bez Ruska neobejde, znám. Jsou z Kremlu a jsou všude.
Proto hledám ty opačné, které jsou z Evropy a kde se jasně píše, jak kšeftaři s plynem žhaví dráty a jak je možno ruský plyn nahradit. Nevidím jediný důvod, proč by to nešlo, když dřív brala Evropa z Ruska jen 40% spotřeby.
Dodavatelé nejsou problém, jen terminály nestíhají. Na podzim se spouští další, to je dobrá zpráva, pro vás ale špatná, protože si přejete pro ČR to nejhorší.
To je typický projev člena ruské páté kolony.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 11:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
EU se v současnosti chová jak smečka, drží velmi dobře pospolu, což nikdy dřív nebylo.
Kecy o tom, že se rozpadne jsou jen Lavrovovské fantasmagorie zcela mimo realitu.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je co za příživníka zvláštní velvyslanec Česka pro energetickou bezpečnost ???? Jak ke své kvalifikaci přišel? Byl třeba alespoň hlavní inženýr projektu alepson tří JE na území ČR?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 08:48 Reaguje na Darth Bane
Netuším. Těch ouředníků máme všude něurékom.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.7.2022 11:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, cena na burze není cena ruského plynu. Je to cena veškerého plynu obchodovatelného na burze.
Pokud se nebude obchodovat ruský plyn, vůbec neznamená, že cena spadne někam k vaší dojmologické dvacce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 12:30 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě. Cena na burze je dána nabídkou - poptávkou.
Pokud jsou dodavatelé normální, cena na burze je nejnižší, za kterou to výrobcům vůbec vychází.
Pokud ale někdo začne škrtit a chovat se jako Rus, cena vyletí (odběratelé nemají jistotu), pak někdo dodá větší množství (jak Američané LNG na podzim) a cena jde dolů.
Tohle se opakuje dokola, Gazprom nemůže dodávat kvůli "vyšší vůli", načež dodávat začne, atd. atd.

Řešení je jen jedno možné a velmi jdnoduché: Tohoto dodavatele vyhodit.
Celé je to hezky popsáno v odkazu v sedmém článku výš.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 12:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Do Evropy jde LNG dost, nestíhají ale terminály. Pokud na podzim zprovozní ty další, co slibují, bude plynu dost a bez ruských šachmatů se trh stabilizuje a cena fakt spadne. Až kam, to neví nikdo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 13:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vy eko-optimisto v bruselském těstíčku.

Zatímco loni v březnu stála na burze megawatthodina plynu zhruba 20 eur, momentálně přijde na osminásobek.
„Musíme jednat tak, jako by dodávky plynu již nebyly,“ prohlásil ve středu premiér Petr Fiala (ODS). „Kdo je připraven, není překvapen,“ dodal s tím, že ale není důvod k panice.

Postavit LNG terminál s gazifikační jednotkou a jeho napojení na plynovou distribuční síť není jako hrát si s Lego stavebnicí, což vám asi ještě jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.7.2022 13:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Fiala to vidí správně. S rusákama nepočítat vůbec. Plynové terminály jsou plovoucí a evropští inženýři je umí přetáhnout kamkoliv. Samozřejmě to trvá půl roku, ale to stíhají, ve Španělsku jsou nějaké nevyužité. Vím jen o dvou (Německý a Holandský) které se mají rozjet na podzim.

Evropa skutečně není zdechlina, jak ji vidí kremelští demagogové a jejich vohnouti.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Filala především deklaroval, že přidá na vejplatách vojákům a fízlům. A tyky slíbil uvolnit prašule na nový pendreky. To víte, připravuje se na výpadky dodávek ruskjého plynu realisticky. Už se těším, jak si budete místo puštěného plynového kotle pochvalovat gumovou sekanou :)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.7.2022 17:02
Je zapotřebí odhodit tlachy EU politiků a střízlivě se podívat na čísla, která se týkají energetiky v EU.
Tady vám budou oči přecházet.

Ceny elektřiny pro průmysl v EU byly v letech 2008–2018 asi o 30 % vyšší než ceny v zemích G20, která m.j. zahrnuje Čínu, Indii a Rusko.
Cena plynu byla o 20-30% vyšší.
Ceny elektřiny byly pro průmysl a domácnosti o 80 % a 30 % vyšší, což tvrdě zasáhlo konkurenceschopnost a způsobilo vysoké náklady na energii.

Ceny benzínu byly přibližně o 30–50 % vyšší a nafty o 10–40 %, což jsou opět čísla, která zaručeně zničí konkurenceschopnost mimo ochranný vnitřní trh EU.

Spotřeba energie v EU mezitím klesá a nyní se uvádí, že je na úrovni naposledy zaznamenané na začátku 90. let. Tak hluboký a trvalý pokles je v moderní době bezprecedentní.
Ve Spojeném království se uvádí, že spotřeba elektřiny klesla zpět na úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 1970.

Jinými slovy, zelené šílenství podkopalo samotné ekonomické základy Unie.
Ztráta konkurenceschopnosti , snížení podílu HDP v porovnání s ostatními globálními hráči , obrovské zadlužení států u ECB a současná schizofrenie ohledně ruských fosilních surovin povede v další fázi k sociálním otřesům ve společnosti od Pyrenejí po Balkán.

Evropský „zelený experiment“ je doslova „nákladný neúspěch“ a a náklady na snižování emisí oxidu uhličitého v EU jsou v průměru několikrát vyšší než dokonce i nejvyšší odhady společenských nákladů na odstranění fosilních paliv, které politiku ekomagorů měly odůvodnit.

Výsledek ?
Ekonomické škody dekarbonizačních politik EU jsou větší než dopady změny klimatu, které se EU snaží zabránit .

Přechod k „zásadně levnější zelené energii“ bude vyžadovat podstatné snížení evropské životní úrovně.
Vysvětlit to evropským lidem bude největší politickou výzvou příštích 50 let pro unijní politické elity, a podle mě to nezvládnou.
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vinklere, a víte proč byly ty ceny vyšší? Protože jsou ty evropský elektrárny odsířený a odpopílkovaný. Na rozdíl od těcdh čínských. Nechcete se tam vodstěhovat? A nebo ještě líp..... Co takhle postavit pár nevodsířenejch a nevodpopílkovanech elektráren v zádelích, kde plnohodnotní lidé nežijí, třeba mezi Hanušovice a Králíky?
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 00:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
To ovšem nemusí být nutně pravda. Když každého třetího obyvatele EU označíme za společnosti škodícího Heilvinkléra, a přivedeme jej k energetické neutralitě, tak pro ty zbylé dvě třetiny bude té energie dost, ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 09:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vyšší ceny energií jsou dány tím, že Evropa je nejbohatší. Takže každý pracovník má násobně vyšší plat, subdodávky servisy atd. jsou dražší, dbá se na pracovní prostředí a hlavně na ekologii. Odsíření, prachové filtry atd. atd. taky něco stojí. To ale nevadí, Evropa nemá hospodářství založené na levných, plastových krámech jak Čína a má pořád solidní ekonomický růst.
Spotřeba energií jde dolů hlavně kvůli modernějších, úspornějších technologiích. Kolik sežrala 100W žárovka a kolik LEDka stejné svítivosti???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 09:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zkuste nějak doložit to "podstatné snížení evropské životní úrovně".
Prošli jsme těžkou koronáčovou krizí a zchudli jsme? Nevšilm jsem si.
Dnešní energetická krize pomine v řádu měsíců a zchudneme? Proč?
OZE se budují možná 20 let, boj proti klimatu možná 10 a zchudli jsme? Jednoznačně naopak.
Kdo má v rukách hi-technologie, vždy bohatne.
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, a EU má v rukou hi-technologie? Které, že jsem tak smělý? Větrnej mlejn?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2022 21:06 Reaguje na Darth Bane
Přesně tak:
"Je velkým štěstím, že evropští producenti větrných turbín a elektráren nejsou už dávno závislí na jednom trhu. V Německu má trh problém, mezitím evropští producenti trhají rekordy v objemu objednávek pro globální trh. Jen 3 největší (Vestas, Siemens-Gamesa, Nordex) evropští producenti získali v druhém kvartálu objednávky na cca 12 GW instalovaného výkonu." oenergetice. cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2022 21:08 Reaguje na Darth Bane
Nevím kolik, ale dost síla evropských firem vyrábí fve panely (ty většinou v Číně), ale všechno kolem včetně baterií, střídačů atd. je hlavně z Německa.
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 16:25 Reaguje na Pavel Hanzl
To podstatné snížení životní úrovně je odložené - zkuste se popídit po tom, jak se celá EU v poslední dekádě zadlužila.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.7.2022 21:07 Reaguje na Darth Bane
Zadlužují se všechny státy světa, zkuste pochopit, komu dluží a proč.
Odpovědět
ZK

Zan K.

17.8.2022 12:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Souhlas. A také je vždy třeba se ptát ono okřídleneé QUI BONUM - ergo komu to prospívá....
Odpovědět
ZK

Zan K.

15.8.2022 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo má v rukách hi-technologie, vždy bohatne....
Pěkná blbost. I poslední bezdomovec ví, že bohatne ten, co má v rukou banky a kapitál. Protože na zblbnutejch národech si koupí a získá co chce.Nakonec i tu demokratickou moc.
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.9.2022 09:17
Důvody růstu cen energií aneb Zjednodušováním k dezinformacím???
Postačí si přečíst článek p.Čunka https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Jiri-Cunek-26/clanek/Zadna-vodarna-zadny-produktovod-by-nemel-byt-privatizovan-122444. A můžem septát ono tradiční Kdo za to může.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist