Jan Frouz: Jsou velké požáry důsledek toho, že jsme oheň vypudili z krajiny?
Bezprostřední příčinou bylo dlouhotrvající sucho, jev, se kterým se budeme v budoucnu setkávat často, jak se bude prohlubovat probíhající klimatická změna.
Na druhou stranu se lze domnívat, že dosavadní praxe pěstování lesa a nedostatečné respektování přírodních procesů v našem managementu krajiny zvyšuje riziko výskytu podobných rozsáhlých požárů. To nás může vést k tomu, abychom přehodnotili způsob, jakým k podobným přírodním katastrofám při managementu naší krajiny přistupujeme.
Je třeba si uvědomit, že přírodní katastrofy zde byly v určité formě vždy a měly v přirozeném fungování ekosystémů své místo. Lze dokonce ukázat, že přírodní ekosystémy, které jsou dlouhou dobu (tisíce let) ušetřeny působení těchto přírodních katastrof, chřadnou a přestávají dobře fungovat (jev známý v ekologické literatuře jako retrogrese).
V případě požárů existuje poměrně dobře prozkoumaný vztah mezi kvalitou opadu, který rostliny produkují, četností výskytu požárů a intensitou požáru.
Obecně se dá říci, že společenstva rostlin produkující snadno hořlavý opad, hoří častěji, ale intensita tahových požárů je malá. Naproti tomu rostliny, které produkují hůře hořlavý opad, hoří méně často, což pak vede k tomu, že se mezi jednotlivými požáry nahromadí větší množství paliva (opadu) a následný požár je pak intensivnější.
Člověk ovlivňoval dynamiku požárů odedávna. Je zajímavé, že původní obyvatelé Severní Ameriky nebo Austrálie zvyšovali frekvenci výskytu požárů s cílem podpořit výskyt travinných a křovinných biotopů, které dobře hoří, ale zároveň podporují velké býložravce, které mohli naopak původní obyvatelé lovit.
Naopak bílí osadníci se snažili požáry potlačovat a to vedlo k posunu směrem k méně častým, ale o to intensivnějším požárům.
Velmi poučný je v tomto směru vývoj ve Spojených státech, kde byl ve 30. letech minulého století schválen zákon nařizující uhasit každý lesní požár do druhého dne od chvíle, kdy byl nahlášen. Ukázalo se, že čím déle toto nařízení platilo, tím obtížnější bylo ho dodržovat. Důsledným hašením se totiž podpořilo hromadění velké vrstvy opadu (paliva) na povrchu půdy, a to se navíc dělo na velkých souvislých plochách. Hromadění opadu na povrchu půdy pak podporovalo vznik rozsáhlých a velmi intensivních požárů, které bylo obtížné uhasit.
Od třicátých let minulého století se ve Spojených státech poučili a dnes je snahou se buď navrátit k přirozenému požárovému režimu tam, kde je to možné (například ve velkých národních parcích, kde jsou zachovány velké plochy přírodních ekosystémů) anebo je snaha přirozený výskyt požárů imitovat řízeným vypalováním, které nahrazuje ekologické funkce požárů a navíc omezuje riziko výskytu požárů.
Velká diskuse se vede o roli kůrovcové kalamity pro vznik a šíření požáru. Předložená studie jasně ukázala, že ponechání mrtvého dřeva v žádném případě nemohlo být příčinou rychlého šíření požáru, ba právě naopak, požár se šířil rychleji tam, kde byly stromy odklizeny. Je to dáno tím, že to, co šíření požáru podporuje, je opad na povrchu půdy, nikoli klády mrtvého dřeva.
Jakkoli to může vypadat kontraintuitivně, každý, kdo někdy rozdělával táborák, si mohl všimnout, že drobné větévky a suchá tráva chytnou snáze než velká polena. Kůrovcová kalamita mohla přispět k šíření požáru nikoli tím, že po ní zůstaly suché kmeny, ale tím, že na povrch půdy opadalo velké množství suchého jehličí.
Přečtěte si také |
Jak snížit riziko lesních požárů v Národním parku České Švýcarsko? Pomoci by mohl nečekaný spojenec: oheňPodobně jako velké povodně i požár v Českém Švýcarsku nám ukazuje, že ignorováním přírodních procesů nemůžeme docílit toho, že by samy od sebe vymizely.
Jedním z ponaučení, které bychom si mohli vzít, je, že oheň vždy byl součástí fungování některých ekosystémů a snaha oheň v krajině zcela potlačit povede u řady ekosystémů k hromadění opadu na povrchu půdy, což ve svém důsledku může vést k vzniku rozsáhlých požárů, které bude obtížné hasit. Je jistě důležité nerozdělávat v lese neřízeně oheň (neodhazovat nedopalky atp.) a bránit tak vzniku požáru, zejména v suchých měsících. Ale z pohledu požární prevence se jedná až o poslední krok, který je sice velmi důležitý ale není samospásný. Je třeba se více soustředit na to, aby se na povrchu půdy nenahromadilo velké množství paliva navíc ve velkých souvislých plochách. K tomu může přispět lesnická praxe podporující přírodě blízké, druhově, věkově a prostorově rozrůzněné porosty. Nicméně v řadě případů se neobejdeme bez imitace přirozeného požárového režimu řízeným vypalováním, které odstraní nadbytečné palivo a jehož techniky jsou v řadě zemí dobře zpracovány. Tím se velké souvislé plochy s velkou zásobou paliva (opadu), které máme nyní, rozdrobí do mozaiky malých plošek s různou zásobou, která bude bránit rychlému šíření požárů.reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Karel Zvářal
25.1.2023 08:11Jinak preventivní vypalování v zimě je stonásobně lepší, než požár od vajglu v letní/návštěvnickou sezónu s hnízdy a mláďaty v trávě. Tam to má význam, ale nejde to aplikovat všude. Když dva dělají totéž,...
vaber
25.1.2023 10:01jak fungují lesy na Aljašce, v Kanadě nebo na Sibiři, kdo tam uklízí nahromaděnou biomasu,
příčinou požárů je dnes obvykle člověk ,který způsobí požár když je naprosté sucho, bez člověka vznikne požár když je bouře a to obvykle prší a požár se nešíří,
ale je pravda ,že když se vše vypálí ,požáry nebudou, protože nebude co hořet, geniální řešení ,to bych od odborníků nečekal,
závěr odborníků o prospěšnosti požárů, mi připomíná starý vtip o hluku a skákání blechy,
když odborníci co blechu zkoumali utrhli bleše všechny nohy a blecha přestala skákat,
závěr byl ,že blecha neslyší
Jaroslav Řezáč
25.1.2023 10:42 Reaguje na vaberSlavomil Vinkler
25.1.2023 11:36 Reaguje na vaberMartin Černý
25.1.2023 12:28 Reaguje na Slavomil VinklerA jinak malá drobnost - ona byla předtím v posledním glaciálu v podstatě třeba celá Kanada pod ledovcem (Laurentide Ice Shield), takže tam opravdu asi moc nehořelo - ale ne kvůli přítomnosti spásačů, si troufám říci.
Jarka O.
25.1.2023 10:09Slavomil Vinkler
25.1.2023 11:30Naopak v lesích je daleko rozumnější jiný způsob péče. Jde o omezení pyrofytů jako borovice, smrk, modřín, vejmutovky atd. s hořlavým opadem a vynášením požáru do korun. To lze výměnou lesa jehličnatého (v místech kde nepatří), za listnatý tam kde patří. A to cíleně člověkem. A taky omezení hořlaviny na zemi na příklad pomocí vypásání, nebo zavedením pařezení na vhodných místech. Vše je o řádné péči. Že to požáry nevymýtí je jasné ale omezí na menší plochu. Řízený požár může pomoci, ale jen výjimečně. A návrh řídit požár ve skalách je dost odvážné.
Karel Zvářal
25.1.2023 11:54 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
25.1.2023 12:49 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
25.1.2023 13:40 Reaguje na Slavomil VinklerVladimir Mertan
25.1.2023 12:11Břetislav Machaček
25.1.2023 16:46 Reaguje na Vladimir Mertankdy to neohrozí hmyz a mláďata ptáku a zvířat. U nás kdysi takto
uhořely srnčata i zajíčci a o žárem popraskaných ptačích vejcích
ani nemluvě.
Vladimir Mertan
25.1.2023 17:51 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
25.1.2023 17:15poukazování na rychlost šíření ohně travou a hrabankou. Po sté první
tvrdím, že tu nešlo o rychlost požáru, ale o intenzitu, která nešla
ani účinně hasit. Požár trávy "umlátím" tlumnicí, olistěnou větví
a nebo lopatou, ale zkuste hasit třicet metrů vysokou hořící souš!
A to tam nebyla jedna, ale tisíce, které vydávaly takový žár, že před
ním a padajícími stromy utekli i hasiči a že se z něho rozpadají i ty
skály. Pokud vzniká tak extrémní žár, tak vytváří vzestupné termické
proudy, které vynášejí do výšky hořící kousky kůry a dřeva, které
padají o stovky metrů dál. Navíc na pohled uhašená souš hoří uvnitř
a znovu se rozhoří, kdežto když shoří tráva, tak už nemá co hořet.
Při požárech trávy často nestačí zahořet ani zdravé stromy, protože
potřebují, aby na ně působil oheň déle, aby se vůbec vzňaly.
Nechápu proč se "vědci" zesměšňují obhajobou neobhajitelného a mlží
o té intenzitě, kterou zaměňují s rychlosti šíření požárů travních
porostů. Kdysi jsem pár takových požárů trávy pomáhal hasit a po
několika minutách tráva sama dohořela bez toho, že by se od ní vzňal
třeba stoletý dub. Od hořící stoleté smrkové souše se ale vznítí i on,
protože ho žár usuší za hodinu tak, jako bych ho dva roky sušil doma
jako palivové dříví. Už je to trapné obhajovat chybu a nepřiznat podíl
viny na INTENZITĚ požáru, který by bez souší nebyl tak výhřevný a taky
nebezpečný pro hasiče a skály. Proboha poučte se a nelpěte na chybné
koncepci ani jinde, protože vám už to příště nikdo hasit nebude. Ti
hasiči vám poví čeho se tam báli a co je trápilo. Padaly na ně hořící
souše stojící i kolem cest a baráků a z nich odlétávaly kusy hořícího
dřeva. To nebyl snadno zvládnutelný požár trávy, ale ohnivé peklo !
Karel Zvářal
25.1.2023 17:30 Reaguje na Břetislav MachačekNapsal jste to tak, jak to vidím i já, a to jsem denně koukal na živé vysílání, kdy se hasiči schovávali za všechno možné, krčili se k zemi, aby tomu žáru unikli a mohli aspoň dýchat. Teď tu "vědeckou zprávu" budeme mít na talíři v různých obměnách ještě několikrát, protože stokrát je málo. Příště budou hasiči vědět, že zasahovat je kontraproduktivní, majetky zaplatí pojišťovna a příroda dostane větší šanci. Už se těším na tu dětinskou radost, jak v černém popelu objeví kamera zelený lísteček. Nic není ztraceno - život jde dál! Věda a technika, mládeži!
Vladimir Mertan
25.1.2023 17:47 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
25.1.2023 17:51 Reaguje na Vladimir MertanSlavomil Vinkler
26.1.2023 08:49 Reaguje na Karel ZvářalJarka O.
26.1.2023 11:27 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
26.1.2023 18:25 Reaguje na Karel Zvářalhasiči a obyvatelé postižených obcí. U nás platila opakovaně
pojišťovna škody na majetcích vzniklé povodní a pak přispěla
městu velkou částkou na výstavbu velkého suchého poldru.
Od té doby nejsou už škody a nemusí vyplácet odškodnění. Tam, kde tato opatření nejsou, tak ten majetek nepojistí,
ale to je odpůrcům těchto staveb ukradené, protože se jich
to osobně netýká. Doporučuji pojišťovnám žalovat vedení
NP za liknavost při zajištění požární prevence včetně
toho, že stav porostů neumožnil účinný boj s požárem.
Jedině tak se situace nebude i jinde opakovat a je pouze
štěstí, že nikdo nezahynul.