Jana Jebavá: Praha má plán, jak na klima
Je třeba přivítat snahu o dlouhodobý koncepční přístup a aktivní roli, kterou v něm hlavní město hraje: z pouhého hřiště, kde si různé zájmové skupiny porcují vliv a zakázky, se městská správa dostává do role klíčového hráče – na poli energetiky, mobility, odpadového hospodářství a v omezené míře i územního rozvoje. Skrze firmy a společnosti vlastněné městem, jejichž cílem není jen generovat zisk, lze mnohem lépe reagovat na měnící se potřeby velkoměsta ve 21. století a na zájmy jeho obyvatel.
Přestože ke Klimatickému plánu máme řadu dílčích připomínek, hlavní obavou je v tuto chvíli to, aby nezůstal jen na papíře – a to nikoli kvůli nerealizovatelnosti navržených projektů či mezerám ve financování, ale z nedostatku politické vůle. Je strategickou chybou, že Klimatický plán nebyl v předstihu projednán ani s opozicí, ani s městskými částmi. Bude to právě každodenní rozhodování na úrovni samospráv a také budoucích magistrátních koalic, na čem úspěch pražské klimatické politiky závisí.
Zemní plyn není řešení
Výstupem Klimatického plánu je 69 konkrétních opatření, rozdělených do tří hlavních oblastí – energetika a budovy, udržitelná mobilita a cirkulární ekonomika. Nejpodstatnější z nich je ta první, týkající se elektřiny a tepla. Pražská energetika je v současné době závislá na fosilních zdrojích. Právě zde je možné dosáhnout největšího poklesu v produkci CO2 (asi 65 % celkových úspor emisí), s cílem obejít se v roce 2030 zcela bez uhlí.
Praha se proto chce stát do jisté míry energeticky soběstačná. Elektřinu mají obstarávat v první řadě fotovoltaické panely na střechách (počítá se asi s 20 tisíci budov do roku 2030), doplněné dalšími nízkoemisními zdroji a nákupem certifikované zelené elektřiny. Velkým přínosem je záměr vzniku pražského energetického společenství, které by zásadně usnadnilo decentralizovanou výrobu elektřiny vlastníkům budov.
Majetek ve správě města, městských částí i organizací má být kompletně zahrnut v systému energetického managementu, který pomůže vyhodnocovat účinnost různých úsporných opatření. Se snížením celkové spotřeby elektřiny na území Prahy však plán nepočítá – vzhledem k růstu počtu obyvatel, očekávanému rozvoji elektromobility a zvyšujícím se nárokům na vytápění/chlazení bude naopak spotřeba narůstat. Tento trend však není dlouhodobě udržitelný a aktualizace plánu v příštích letech by se měla více soustředit právě na úspory.
Co se vytápění týče, podle Klimatického plánu může Praha pokrýt až 40 % spotřeby využitím tepla z vody, která projde Ústřední čistírnou odpadních vod. Zbytek mají obstarat nízkoemisní zdroje v budovách, které vedle biometanu a tepelných čerpadel počítají také se zemním plynem (v množství asi jen o 20 % menším, než je současná spotřeba). Plyn se má sice využívat efektivněji (pro produkci tepla i elektřiny zároveň) a technologiemi, které produkují mnohem méně emisí CO2 i NO2, jeho použití jakožto neobnovitelného fosilního zdroje je však problematické a musí být nutně dočasné. Je proto zásadní, aby investice do modernizace teplárenské soustavy nezafixovaly krátkodobé řešení a nebránily v přechodu na obnovitelné zdroje i v tomto sektoru.
V současné době dodává teplo Pražanům na základě dlouhodobých smluv Veolia (tento nadnárodní koncern v loňském roce koupil od Daniela Křetínského Pražskou teplárenskou), a to převážně z uhelné elektrárny v Mělníku, vlastněné ČEZ. Je otázka, jestli se hlavnímu městu podaří z těchto vztahů vyvázat a stát se samostatným producentem tepelné energie. Zkušenosti z měst jako je Hamburg či Vídeň však potvrzují, že teprve vlastní výroba umožní samosprávě uhlíkovou stopu dostatečně snížit.
Stavět z recyklovatelných materiálů
Klimatický plán předpokládá nárůst počtu obyvatel Prahy až na 1,4 milionu osob v roce 2030, a zohledňuje tedy i stavební rozvoj. Správně stanoví obecné zásady, které by měla nová zástavba splňovat: zahušťování města namísto rozprostírání do šířky, přímé napojení na MHD, smíšenou funkci budov – tedy bydlení, práce a služby dohromady, aby vzniklo tzv. město krátkých vzdáleností.
Plán doporučuje stavět od roku 2025 už jen stavby s bezemisním provozem (míněno pro stavby od určité velikosti) a zároveň do jejich uhlíkové stopy začít započítávat také emise vzniklé během celého životního cyklu použitých stavebních materiálů – od výroby až po likvidaci. Emise CO2 produkované stavebním průmyslem se totiž do celkové pražské bilance započítávají jen z hlediska energie spotřebované při stavbě, nikoli už při výrobě materiálů. To je přitom velmi podstatná položka – pro představu stačí uvést, že kdyby se do průměrné uhlíkové stopy Pražana počítaly i emise vázané v nakoupených výrobcích (například automobilech) a v postavených budovách, zvýšily by ji ze 7,2 na 10 tun CO2 ročně.
Snižování této celkové uhlíkové stopy budov by pak řešilo i druhý problém stavebního průmyslu, kterým je udržitelnost: ve stavebnictví se dnes používají z 90 % přírodní zdroje, které se dále téměř nerecyklují, a stavební odpad po demolicích tvoří 78 % celkové produkce odpadu na území Prahy. Klimaticky odpovědná výstavba tak znamená najít nová řešení materiálů i postupů, které budou odpovídat principům cirkulární ekonomiky. Tyto skutečnosti jsou však známy a minimálně od roku 2019 i vyčísleny v cirkulárním skenu, který si Praha nechala zpracovat. Je škoda, že Klimatický plán nepřichází již s konkrétním návrhem řešení, namísto obecného konstatování.
Vzhledem k tomu, že obecní byty se v současnosti prakticky nestaví, musí Praha najít cesty, jak dodržování zmíněných urbanistických zásad a klimatických standardů prosazovat při jednáních s developery. Do 30. září 2021 má Rada hl. m. Prahy předložit návrh pravidel klimaticky odpovědné výstavby. Pokud návrh nebude dostatečně odvážný nebo se jej nepodaří realizovat v praxi, zůstane klimaplán v oblasti územního rozvoje na úrovni nesmělých doporučení.
Okruh a nová dráha zhorší emise
V řešení dopravy navazuje klimaplán na již existující Strategický plán a Plán udržitelné mobility, ke kterým přidává další opatření s cílem snížit do roku 2030 spotřebu fosilních paliv alespoň o čtvrtinu. Cestou k tomu je především nahrazení tradičních paliv alternativními, zejména biometanem. Nejkonkrétnější závazek je tak nahrazení 75 % autobusového vozového parku Dopravního podniku, dnes většinou s dieslovými motory, vozy na elektřinu nebo bioplyn.
Plán konstatuje, že pro snížení emisí je klíčové snížit intenzitu osobní automobilové dopravy, která místo toho setrvale roste. Přímá opatření v této oblasti se však omezují na regulaci zón placeného stání a opatrný návrh na zavedení mýta, který byl zpracován v několika neveřejných variantách. Od zpoplatnění vjezdu do centra se očekává 15% pokles dopravního výkonu, což například AutoMat hodnotí jako zcela nerealistické. Parkování je řešeno pouze v souvislosti se zónami, nikoli v kontextu územního rozvoje. Bez omezení parkování na povrchu a změny stavební normy na minimální počet parkovacích míst při výstavbě bytových domů však nelze očekávat, že lidé budou motivováni k využívání carsharingu, spolujízdy a dalších služeb nahrazujících vlastnictví automobilu.
Klimatický plán navíc zcela pomíjí otázku velkých dopravních staveb, zejména dokončení vnitřního městského okruhu, které zcela určitě objem dopravy a tedy i emisí navýší. Nehledě na nemalé množství emisí vzniklých samotnou stavbou, které plán nezohledňuje vůbec.
Podpora veřejné dopravy se soustředí zejména na metro a kolejovou dopravu a má nepříliš ambiciózní cíl udržet podíl MHD na celkové denní přepravě na 42 %, což stanoví už Plán udržitelné mobility. Podíl nemotorové dopravy, tedy pěšky či na kole, by se měl zvýšit: cyklodoprava se v současnosti na celkovém dopravním výkonu podílí pouze 1–2 %, v plánu je zvýšit ji na 7 % (v sezóně). Ve srovnání s metropolemi jako Kodaň (28 %) je to stále smutně málo, ovšem v pražských podmínkách i tento cíl předpokládá stavbu nové bezpečné infrastruktury – tedy oddělených cyklopásů či cyklostezek. Data totiž naznačují, že méně komfortní opatření integrovaná do provozu (cyklopruhy) nestačí k tomu, aby pro cestu do práce nebo do školy sáhlo po bicyklu více lidí.
Prioritou č. 5 v oblasti mobility je pak transformace letecké dopravy. Očekávaný pokles emisí CO2 o 15 % v tomto sektoru má nastat víceméně samovolně, v návaznosti na vyšší efektivitu paliv a nové technologie pohonu. Praha má ambice pouze “zahájit dialog” a “nepřímo působit” na Letiště Praha tak, aby např. snížením letištních poplatků zvýhodnilo lety s nižší spotřebou paliva. Hlavní město má přitom v ruce mnohem pádnější nástroje pro vyjednávání: hraje zásadní roli ve schválení změny územního plánu, která umožní stavbu nové ranveje a tedy znásobení kapacity letiště. O nové dráze však Klimatický plán mlčí.
Spalování není recyklace
V oblasti nakládání s odpady a opětovném využívání zdrojů již Praha urazila kus cesty – v první řadě spoluprací s Institutem pro cirkulární ekonomiku a tvorbou již zmíněného cirkulárního skenu v letech 2018–2019. Cíl klimaplánu, který působí ambiciózně – recyklovat v roce 2030 už 60 % komunálního odpadu namísto dnešních 27 % – vyplývá z evropské legislativy a není tedy žádným překvapením. Můžeme se ptát, proč již nejsme ve fázi realizace jednotlivých opatření a v Plánu se teprve mluví o zadání tvorby strategie cirkulární ekonomiky v Praze.
Třídění odpadů má zásadně zlepšit nová linka na dotřídění plastů, kovů a tetrapaku, která odstraní starost s hledáním příslušných kontejnerů, dále umisťování barevných popelnic přímo v domech a podpora sběru bioodpadu. Právě bioodpad, který dnes tvoří celých 40 % směsného odpadu, je klíčový pro projekt bioplynové stanice, která má produkovat biometan využívaný jako palivo. Z klimaplánu však není příliš zřejmé, jak chce město lepšího vytřídění bioodpadu dosáhnout. Pro bioplynku slouží jako potrava všechen organický odpad – zbytky jídel, prošlé potraviny atp. Čistě rostlinný odpad je však lepší kompostovat, aby vznikla organická hmota, kterou je možné dodávat zpět do půdy. Pokud se tedy chce Praha zaměřit na svoz gastroodpadu, měla by zároveň více podporovat domácí a komunitní kompostování. Sběr gastroodpadu probíhá od minulého roku pilotně na Praze 5, 6, a 7 a má svá úskalí – nádoby jsou těžší, Pražské služby je moc nechtějí zavážet do domu, i přes těsnící víko mohou zapáchat, ne každý je má kam umístit. Klimaplán však s výstupy projektu nepracuje a nenavrhuje v tomto směru žádná konkrétní opatření. Je přitom celkem jisté, že pouhá informační kampaň k lepšímu třídění bioodpadu stačit nebude.
Jedno z 69 opatření klimaplánu, uvedené v oblasti energetiky, je navýšit kapacitu spalovny ZEVO Malešice. Rekonstrukce, která zahrnuje i výměnu kotlů za nové s nižšími emisemi, již probíhá a spalovna tak brzy bude mít kapacitu skoro 400 tis. tun odpadu ročně. Pokud chce Praha dostát svému cíli recyklovat v roce 2030 celých 60 % komunálního odpadu, tak velké kapacity rozhodně nepotřebuje – může samozřejmě sloužit i Středočeskému kraji, ten má však vlastní závazky v oblasti recyklace odpadů. Jako opatření pro snižování emisí CO2 tento projekt nedává smysl: spalováním samozřejmě emise vznikají, stejně jako další odpadní produkty, jejichž využití je velmi problematické. Škvára, která tvoří až čtvrtinu původního objemu odpadu, v současnosti končí na skládkách a vysoce toxický popílek je nutné bezpečně likvidovat.
Ve městě nežijí jen lidé
Samostatnou kapitolu tvoří adaptační opatření, která sama o sobě nesnižují emise CO2, ale pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu (zejména letního vedra a sucha) na město a jeho obyvatele. Klimaplán zde navazuje na Adaptační strategii a Implementační plán pro roky 2020–2024, který obsahuje 207 konkrétních opatření.
Nedá se tedy říct, že by městu chyběly strategie, jak se na změnu klimatu připravit: plány na výsadbu stromů, recyklaci odpadní vody pro splachování, čištění nebo závlahu, výměnu povrchů za propustnější, dešťové zahrádky a další úpravy zadržující vodu, zelené střechy a stěny, instalování vodních prvků, podporu komunitních zahrad nebo ozelenění vnitrobloků – to vše se musí posunout z roviny pilotních projektů do standardního řešení úprav veřejného (i soukromého) prostoru. Pozitivní je, že tato opatření zlepšují kvalitu života ve městě tak očividně, že se na nich obvykle shodnou zastupitelé napříč politickým spektrem.
Kapitola o adaptaci bohužel zcela pomíjí problém mizející biodiverzity, která je ve městech stejně palčivá jako ve volné přírodě. Je chybou pohlížet na město výlučně perspektivou člověka a jeho potřeb. Klimatický plán neříká nic o ochraně městské divočiny, míst přitažlivých pro hmyz, ptáky a drobná zvířata. Přitom taková místa bývají obvykle velmi atraktivní i pro lidi.
Zatímco v oblasti energetiky přináší Klimatický plán konkrétní a inovativní řešení, jejichž realizace bude mít reálný dopad na množství vyprodukovaných emisí, v dalších kapitolách je často příliš nesmělý a vágní. Hrozí tak reálné nebezpečí, že ambice skončí v politických půtkách o dílčí detaily, zatímco za zády toho všeho budou pokračovat trendy z minulého století – stavba okruhu a nové dráhy letiště, rozšiřování spalovny nebo developerské projekty v polích závislé na automobilové dopravě, které celkový výsledek znehodnotí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (127)
Jiří Svoboda
29.6.2021 08:57A Gréta z údivu nezavře pusu.
Pavel Hanzl
29.6.2021 10:05 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
29.6.2021 17:44 Reaguje na Jiří SvobodaUž velký V.I.Lenin stále tvrdil, že USA i Evropa stojí na hraně propasti, za chvíli zbankrotují a rozpadnou se. Tohle jsem poslouchal celý komunismus. Mezitím zkrachoval ten jejich nablblej komunismus.
Ruské demagogie jsou stále chytřejší, ale základ je stále stejný:
Hovoří do budoucnosti o které nikdo neví nic.
Považují všechny lidi mimo Rusko za pitomce, korupčníky a prostě idioty.
Zásadně nepoužívají žádné, natož reálné argumenty, realitou (tj. pravdou) se vůbec nezdržují a naprosto normálně lžou.
Bod A) ruské demagogie zní: "z vlastních špinavostí obviníš nepřítele".
"Chtěli jsme to udělat co nejlépe a dopadlo to jak vždycky". Leonid Brežněv
Jiří Svoboda
30.6.2021 09:48 Reaguje na Pavel HanzlNestálo by u vás za to trochu zapracovat na intelektu?
Pavel Hanzl
30.6.2021 12:39 Reaguje na Jiří SvobodaA všeobecně uznávaný názor, že Západ je neschopný a na okrajo bankrotu, hlásil už V.I.Lenin.
Jiří Svoboda
30.6.2021 19:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 07:09 Reaguje na Jiří SvobodaRuské demagogie jsou velmi chytré, cílené a přesvědčující a mají obrovskou výhodu: můžou neomezeně lhát, což západní demokracie nemohou.
Proti demagogiím není možno postavit ještě větší demagogie, ale pravdu. A ta nemá ten sexeppeal.
Ale Západ je tou demagogií sice ovlivněný, ale celkově málo, pouze skupiny šáhlých jedinců vytvářející konspirační teorie (na které se zase zpětně odvolávají ruští demagogogové), normální společnost je v pohodě.
Horší je to v zemích býv. Východního bloku, ovšem nejhůře je na tom Srbsko, Maďarsko, Česko, méně Slovensko a asi i část Německa (bývalá NDR). Baltici, Poláci, Rumuni, Bulhaři atd. ví, která bije.
Jiří Svoboda
1.7.2021 09:23 Reaguje na Pavel HanzlJak třeba Kreml způsobil fotovoltaický tunel v ČR či přimíchávaní biopaliv v celé EU?
Pavel Hanzl
1.7.2021 09:47 Reaguje na Jiří Svoboda"BIS – jak vyplývá ze zprávy – jasně říká, že hlavní hrozbou je Rusko a jeho tajné služby. A nezakrývá, že Rusové umí všechna ostatní rizika, která tu jsou, využít ve svůj prospěch. Nedůvěru v Evropskou unii, NATO, antiislamismus, fake news, korupci i organizovaný zločin."
https://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29
Pavel Hanzl
1.7.2021 09:55 Reaguje na Jiří SvobodaFotovaltaický tunel je zase mediální konstrukt. Celé to bylo nastaveno špatně už od začátku, ale bylo možno to ukočírovat, Kalousek nasadil solární daň atd. atd. ale za Babiše se to jen rozmazalo a neudělalo se nic.
Programově jsme si tak zařezali výrazně rozjetý solární systém, který třeba v Německu dává ročně asi 40 TWh elektřiny a za daleko nižších dotací.
V čecháčkistánu se každá dobrá myšlenka zešvejkuje a zkorumpuje.
karel krasensky
29.6.2021 20:10 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
29.6.2021 09:24To tedy znamená, že Praha nechá přednostně dostavět okruhy - vnitřní + vnější se všemi plánovanými propojeními, k tomu pár mostů přes Vltavu, vystěhuje politiky z Malé Strany k pražskému okruhu, tramvaje budou jezdit až do okrajových míst při hlavních příjezdových silnic, kde budou velká parkoviště, zarazí výstavbu všelijakých kanceláří v centru města a nejen tam budou parky/zeleň.
Jarka O.
30.6.2021 08:30 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
29.6.2021 09:31a tato skončí tím, že brzo těm zeleným Pirátům ukážete dveře, aby
nadělali co nejméně těchto "moudrých" rozhodnutí.
Viktor Šedivý
29.6.2021 10:02Ale houby.
Aktivistické party na magistrátu si vymyslely, jak místo budování města tohle město otřesným způsobem zadluží a peníze vyhází za podporu oteplistického náboženství a jeho rituálů.
Pavel Hanzl
29.6.2021 10:07 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
30.6.2021 10:14 Reaguje naSamozřejmě se dostaly do poklesu HDP, dostaly se do dluhů.
Ale v normě.
Především velmi silně podpořily vlastní firmy a občany, kteří byli postiženi koronáčem, takže cesta nahoru je daleko lehčí.
Rakousko z koronadluhů 70% investovalo do svých lidí a firem, u nás to nedosáhlo ani 30%.
My jsme země naopak, takže místo podpory našich výrobců zdrav. pomůcek jsme je zařezali a koupili jsme za gigantické peníze šunty z Číny.
Neskutečně se rozjel byznys oligarchie s předraženými testy a celým koronabyznysem, který ovládají.
Nesmyslně se rozhazují peníze na totální nesmysly (DOL), podřezávají se státní příjmy (superhrubá mzda), giganticky se rozkrádají EU dotace (audity na Babiše, 60 trestních oznámení jde k novému EU soudu).
To se projevilo v neskutečným, půlbiliónovým dluhem za rok 20, největším v historii ČR.
Samozřejmě to má následné efekty:
"Každý Jouda si dnes v EU půjčuje peníze za 0.5%, pouze pani Schillerová za 2%".
Obsluha státního dluhu se šplhá na 80 mld., státní finance jsou velmi blízko rozvalu. Pokud babišovy audity dáme k soudu, přijdem snad o VŠECHNY EU dotace, což znamená asi totální bankrot.
Možná je to jediná cesta, jak vysvětlit koblihám, že volit nepolitiky do vedení státu není úplně dobrej nápad.
Svatá Prostoto
30.6.2021 16:06 Reaguje na Pavel HanzlAle možná byste si mohl udělat chvilku a kouknout se na stav veřejných financí třeba v takové Itálii nebo Francii. Zrovna v téhle oblasti, jak to zní neuvěřitelně, na tom ve srovnání s mnohými soudružskými zeměmi EU zas tak tragicky nejsme.
Pavel Hanzl
30.6.2021 16:36 Reaguje na Svatá ProstotoKaždopádně gigantické krádeže a defraudace z dotací EU se řešily pouze u našeho parapremiéra, půlbiliónové propady a obrovská korupce v nejvyšších místech nemají snad ani v Taralingapatam...
Svatá Prostoto
1.7.2021 09:52 Reaguje na Pavel HanzlNa faktu, že celkově vzato jsme momentálně za idioty (nejen) Evropy ... i když tedy bratři Slováci se nás drží zuby nehty:-))) ... výše uvedené samozřejmě nic nemění.
Pavel Hanzl
1.7.2021 09:58 Reaguje na Svatá ProstotoMy jsme za idioty zcela jednoznačně úplně všude, stačí se podívat na parapresidenta nebo parapremiéra, takové panoptikum nemají ani v Taralingapatam.
Svatá Prostoto
2.7.2021 11:03 Reaguje na Pavel HanzlNe jo? Jako že byste raději Matoviče místo Báby:-)))? A vámi milovaná EU z nás&Báby moc happy není, ale za průsery s Poláky a Maďary by to myslím měnila hned:-)))
Pavel Hanzl
2.7.2021 11:47 Reaguje na Svatá ProstotoRozhodně bych bral Čaputovou místo Zemana a to všema dvaceti.
Nám se předhazuje Polsko a Maďarsko jako hlavní problém EU, faktem je, že naše demokracie a všechny její systémy byly velmi dobře založeny za těch nemožných "starých stran" a hodně lidí za naši demokracii stále bojuje. Ať v médiích (které jsou poškozeny, ale nejsou ještě cenzurovány jak v Maďarsku), tak v politice i na úřadech.
Pavel Hanzl
1.7.2021 07:13 Reaguje naPetr Eliáš
29.6.2021 10:08Lukáš Kašpárek
29.6.2021 14:17 Reaguje na Petr EliášJiří Svoboda
29.6.2021 15:28 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
30.6.2021 12:00 Reaguje na Jiří SvobodaLukáš Kašpárek
30.6.2021 12:12 Reaguje na Lukáš KašpárekJe neuvěřitelné, jaké absurdity a iracionality tu valná část komentujících píše. A to sem někteří chodí pravidelně, a tak bych čekal, že už začnou aspoň nějak tématům rozumět. Ale bohužel... má očekávání zřejmě nebudou naplněna.
Jak jsem psal výše... já už ten bordel raději moc nečtu. Nemá to žádný význam...
Jiří Svoboda
30.6.2021 20:08 Reaguje na Lukáš KašpárekPokud děláte nemožné úsudky v tak jednoduchých případech, těžko můžete dělat rozumné úsudky ve složité věci jako je ochrana klimatu a jenom se bezduše přidáváte k zelené ideologii.
Jiří Svoboda
29.6.2021 15:26 Reaguje na Petr EliášSvatá Prostoto
30.6.2021 12:15 Reaguje na Petr EliášKarel Tejkal
29.6.2021 16:56Pavel Hanzl
29.6.2021 17:47 Reaguje na Karel Tejkal"Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.
To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. ...."
To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Sovětského Svazu, o které píše,mluví a přemýšlí celýsvět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě.
Z časopisu ABC rok 1960.
Jarka O.
29.6.2021 22:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2021 10:20 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
30.6.2021 20:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 07:19 Reaguje na Jarka O.Jistě, v Libyi bylo ledacos zadarmo, ovšem pouze pro členy Kaddáfího klanu, pro ostatní Libyjce byl dost krutý teror.
Taky proto se celá země zdvihla, taky proto je Kaddáfí tak mohutně zmasakroval.
Samozřejmě to nemělo nic společného se Sarkozym, akci "čisté nebe" si v OSN vynutila LAS (liga arabských států).
Svatá Prostoto
1.7.2021 09:56 Reaguje na Pavel HanzlA to neplatí rozhodně jen pro tu Lybii.
Pavel Hanzl
1.7.2021 10:08 Reaguje na Svatá ProstotoAle všimněte si jedné důležité věci:
Arabské státy, které byly pod vládou sovětských diktátorů (Sýrie, Libye, víceméně Egypt) jsou propadlé a ve válce.
Země orientované na USA (SA, Kuvajt, Bahrajn, Omán, Emiráty atd.) jsou velmi bohaté a v míru. Země pod vlivem Západní Evropy (Maroko, Alžír, Tunis) jsou taky víceméně v pohodě.
To prostě není náhoda.
Svatá Prostoto
1.7.2021 12:08 Reaguje na Pavel HanzlNehledě na to, že třeba taková SA je fakticky diktatura jak řemen, tak je o něčem jako základní lidská práva a svobody zakázáno snad i šeptat. Ty ostatní země na tom nejsou o tolik lépe.
Ažír už to má za sebou, to byla v šedesátkách taky moc fajn taškařice. A Maroko ... já vám nevím, vám to přijde jako demokracie západního stylu? Mně teda ne. Irán pro-sovětský nebyl a není, a jak to tam vypadá. A jak to vypadá v Afganistánu. Rusové vypadli před 30 lety a od té doby ...
Pavel Hanzl
1.7.2021 12:54 Reaguje na Svatá Prostotostáty v Americké sféře vlivu mají svoje vlastní státní systémy, nikdo jim nevnucoval žádný "vývoz demokracie", natož kounismus, pokud mají totalitu, tak je to jejich staletím osvědčený systém.
Proto jsou daleko stabilnější.
Země, kde se budoval komunismus jsou rozvrácené a propadlé snad všechny.
Jiný případ je třeba Irán nebo Turecko, které jsou zcela samostatné státy ktré koketovaly se Západní demokracií a nepovedlo se jim to, tam vliv Ruska nebo Ameriky není dominantní.
Svatá Prostoto
2.7.2021 11:10 Reaguje na Pavel HanzlA s těmi Amíky ... ti se vždy primárně realizovali ve střední a Jižní Americe, a tam to zase na takový úspěch taky moc nevypadá.
Plus taková Afrika, která patřila primárně do sféry vlivu evropských států, Amíci se tam nikdy moc nehrnuli, a dnes je tam většinou bordel jak v tanku.
To vaše rozdělení na USA=všude dobře vs. SSSR=všude peklo moc nefunguje.
Pavel Hanzl
2.7.2021 11:55 Reaguje na Svatá ProstotoBrutálně zjednodušený ale plně funkční model funguje: Severní Korea - Rusko, Jižní - USA, Východní Evropa - Rusko, Západní - USA, propadlé arabské státy (Sýrie, Libye) - Rusko, bohaté - USA.
Stanislav Mikeska
30.6.2021 07:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2021 10:21 Reaguje na Stanislav MikeskaDejte link!!
Petra Kolínská
29.6.2021 21:30bude to drahé, náročné a bude to bolet, ale jak říká klasik "musíme změnit úplně všechno, abychom mohli žít jako dosud"
Karel Tejkal
29.6.2021 21:52 Reaguje na Petra KolínskáViktor Šedivý
30.6.2021 09:56 Reaguje na Karel Tejkalsmějící se bestie
29.6.2021 23:45 Reaguje naViktor Šedivý
30.6.2021 09:58 Reaguje na Petra KolínskáJiří Svoboda
30.6.2021 09:59 Reaguje na Petra KolínskáMá se postavit palác a na kontě je milion Kč. Vykope se jáma a peníze dojdou. Začne se shánět další milion na zavezení jámy. To je zhruba model nedomyšlené a nezodpovědné zelené politiky velkých očí založené na "studiích" ekologických organizací.
Pavel Hanzl
30.6.2021 12:09 Reaguje na Jiří SvobodaAle kritizovat všechny umíte, aniž tušíte co.
Karel Tejkal
30.6.2021 18:14 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
30.6.2021 20:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 07:26 Reaguje na Jiří SvobodaZelená politika EU prostě není to, co je nám médii předkládáno.
Realita není to, jaký výklad nám předloží Kreml.
Důkaz: stále je nám předkládáno, jak je Západ nemožný, zkorumpovaný a hloupý, jak tam nic nefunguje atd. atd.
Ovšem jen EU dělá řádově 30% světového HDP a Rusko, nejbohatší země na přírodní zdroje, asi jen 3,5%.
EU je oblast s nejvyšší životní úrovní i pro obyčejného člověka, což já považuji za základní parametr úspěšnosti každého státu.
Jiří Svoboda
1.7.2021 09:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 17:41 Reaguje na Jiří SvobodaKdyž to chcete mít černobílé, máte to mít.
Jiří Svoboda
2.7.2021 09:54 Reaguje na Pavel HanzlProč jste se hned nepřipojil ke kritice plánu pro Prahu tak jako ostatní reálně vidící diskutující?
Pavel Hanzl
2.7.2021 11:59 Reaguje na Jiří SvobodaTen plán předkládají Piráti a realizoval by se jen tehdy, kdyby se podíleli na vládě.
V babišistáně je to samozřejmě zcela nesmyslné, stejně jako DOL, mastodont v Dukovanech nebo další stovky nesmyslů tohoto typu.
Svatá Prostoto
1.7.2021 10:04 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.europarl.europa.eu/factsheets/cs/sheet/160/evropska-unie-a-jeji-obchodni-partneri
A když se podíváte sem .... http://www.edotace.cz/clanky/evropska-unie-hrac-na-svetovem-poli ... tak je jasně vidět, že to s námi pomalu, ale jistě, jde do kopru. A to jsou čísla z 2015, od té doby je zase o něco hůř.
Pavel Hanzl
1.7.2021 10:16 Reaguje na Svatá Prostoto"Ze sledovaných ekonomik se nejvíce „bohatství“ vytváří v EU – necelých 24 %. Za námi těsně následují Spojené státy (22 %), které s náskokem vedou i v HDP per capita. Celkem 13 % světové produkce bylo v roce 2014 vytvořeno v Číně."
Samozřejmě jsem to celé nečetl a jen vybral dva špeky, ale tohle přece neznamená, že je EU nějaká propadlá ekonomika!!
Evropa udávala trend několik století, už před 2.sv. válkou ji předhonily USA, dnes to bude asi Čína a celá JV Asie.
No a co??
Když nejsme první ve všem, tak se oběsíme?? Jsme nejbohatší kontinent a tak mychom měli výrazně brzdit, místo nekončícího rozvoje.
Svatá Prostoto
1.7.2021 12:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 12:58 Reaguje na Svatá ProstotoNestačí, že jsme na špici skutečného boje za záchranu klimatu??
Svatá Prostoto
2.7.2021 11:15 Reaguje na Pavel HanzlBTW ... navíc současná situace je jasným důkazem, že naše eko politika stylu, všechen špinavý hnus, tj. výrobu, vyvezeme za hory a doly a pak to sem budeme v klidu lifrovat, moc nefunguje a vede k narůstající závislosti Evropy na okolním světě, což je jednoznačně strategická nevýhoda.
Pavel Hanzl
2.7.2021 12:15 Reaguje na Svatá ProstotoEvropa nemusí pořád růst a někam expandovat, ten vývoj by měl jít dovnitř. Zvyšovat kvalitu výrobků a omezovat tak odpady, důsledně je recyklovat, budovat OZE a stavět celní bariéry pro dovoz šuntů.
Pavel Hanzl
2.7.2021 12:17 Reaguje na Pavel HanzlStát místo toho, aby podpořil naše výrobce kvalitních ochranných pomůcek, tak jim zakázal prodávat a nakoupil předražené šunty z Číny.
Jan Hladil
30.6.2021 10:32 Reaguje na Petra KolínskáPavel Hanzl
30.6.2021 12:17 Reaguje na Jan HladilSvatá Prostoto
30.6.2021 16:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.6.2021 16:39 Reaguje na Svatá ProstotoPokud by nám nikdo do ničeho nekecal, řachli bysme naprsto neodvolatelně.
Svatá Prostoto
1.7.2021 10:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 10:18 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
1.7.2021 11:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 13:02 Reaguje na Svatá ProstotoRusko se prostě stále nevymanilo z feudalismu, ani za období "budování komunismu", což byl jen faudalismus natřený na rudo.
Pavel Hanzl
1.7.2021 10:28 Reaguje na Svatá ProstotoV Koreji musíte být na Severu nebo na Jihu, v Evropě na Západě nebo na Východě.
My se snažíme balancovat nějak uprostřed, což je silně labilní pozice, země se propadá a je nutno to co nejdříve rozseknout, včera bylo pozdě.
Svatá Prostoto
1.7.2021 11:53 Reaguje na Pavel HanzlNe že bych si hodlal zopakovat se Světským svazem na věčné časy, ale protektorát byl ještě horší.
Pavel Hanzl
1.7.2021 13:08 Reaguje na Svatá ProstotoNechovat se jako debilové a podívat se, jak žijí země typu Rakouska, Švédska, Finska, Nizozemí, Dánska, Irska, Belgie atd., které jsou naší velikosti, ale jasně ví, kam patří.
Proto mají v EU své slovo a svoji suverenitu, na rozdíl od nás nebo Maďarónů.
Svatá Prostoto
2.7.2021 11:17 Reaguje na Pavel HanzlMně by Karel na Hradě rozhodně nevadil.
Pavel Hanzl
2.7.2021 12:19 Reaguje na Svatá ProstotoJarka O.
1.7.2021 11:00 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
2.7.2021 08:53 Reaguje na Jarka O.A dál už jela hybridní válka, ale přesto Nečasova vláda vypsala tendr už v roce 2010, babišovci jej v roce 13 zrušili a doteď nevypsali nový.
Pavel Hanzl
2.7.2021 08:54 Reaguje na Jarka O.Pavel Hanzl
30.6.2021 12:14 Reaguje na Petra KolínskáJediná skutečně závažná otázka zní, jestli je vůbec možné tragédii zabránit, nebo jsme už překročili bod zvratu.
Nebo přesněji - jestli jsme schopni zabrzdit ještě před tímto okamžikem.
Svatá Prostoto
30.6.2021 15:58 Reaguje na Pavel HanzlBo dokud se nám bude třetí svět množit jak kobylky, tak se nic nezmění ani kdybychom v Evropě všichni začali žít jak žebraví františkáni.
Pavel Hanzl
30.6.2021 16:42 Reaguje na Svatá ProstotoTo je předpoklad nutný, nikoliv dostačující.
A i tohle vidím silně černě.
Pokud nepřiletí černá labuť, asi to jde do dupy celý velmi svižně, čort znajet.
Svatá Prostoto
1.7.2021 10:12 Reaguje na Pavel HanzlSmiřte se s tím, že tzv. vyspělý svět to nějakým Green dealem nezachrání. I ta psychopatka Greta taky rajzuje po Evropě a USA a jezdí hlásat tu svoji víru pravou někam do střední Afriky ... bo ví, že tam by s sebou musela mít min mechanizovanou divizi, aby se vrátila v jednom kuse.
Líp už bylo ... smiřte se s tím. Nemá cenu řešit co dělat, abychom to zachránili. Má jen smysl být připraveni, až začne být "veselo".
Pavel Hanzl
1.7.2021 10:24 Reaguje na Svatá ProstotoRozvoj celého třetího světa je možný na OZE a je možné silně omezit externality (především plastový odpad), jenže realita je jiná a proto si myslím, že to jde do dupy.
Ale je nutno se snažit to zvládnout, protože připravit se nelze.
Svatá Prostoto
1.7.2021 11:48 Reaguje na Pavel HanzlTeoreticky je možné ledacos, prakticky ani smykem.
Ale lze.
Pavel Hanzl
1.7.2021 13:10 Reaguje na Svatá ProstotoKarel Tejkal
1.7.2021 14:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.7.2021 14:49 Reaguje na Karel TejkalStejně by to byla jen náhrada za půlku Dukovan, nemáme větrné pobřeží a na drahou elektřinu jsme zvyklí.
Pavel Hanzl
2.7.2021 08:47 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
2.7.2021 09:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.7.2021 12:23 Reaguje na Karel TejkalTo, že jsme absolutně neschopní se domluvit na ničem, že máme 20 let starou energetickou koncepci, kterou taky neplníme, to skutečně nikoho nezajímá.
Pokud bychom čekali na JE, tak nám to uhlí asi tak 10x dojde.
Svatá Prostoto
2.7.2021 11:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.7.2021 12:25 Reaguje na Svatá ProstotoVybudovat klimatizované prostory pro všechny lidi včetně výroby potravin a všeho ostatního?
Stanislav Mikeska
30.6.2021 07:51Pavel Hanzl
30.6.2021 10:24 Reaguje na Stanislav MikeskaKdyž byly fve panely i baterie 10x dražší investovalo se a dotovalo, když je vše za velmi příznivé ceny, zařezali jsme to totálně.
Kocourkov byl proti nám ještě rozumně řízený stát.
Pavel Hanzl
30.6.2021 10:28 Reaguje na Stanislav MikeskaJe nám ale nakecáno, že je to díky OZE, které se prakticky nestaví.
Navíc všichni víme, že země, které jedou v OZE naplno, za chvíli zbankrotují kvůli gigantické ceně elektřiny a ztráty konkurenceschopnosti. Existuje v Evropě blbší národ??
Stanislav Mikeska
30.6.2021 07:53Svatá Prostoto
1.7.2021 10:15 Reaguje na Stanislav MikeskaJan Hladil
30.6.2021 10:25Miloš Zahradník
30.6.2021 11:12Čmuchálek, Baňasová, Jebavá, Šílená, Štastná, Udatná, Trdlová, Veselá, Zabloudilová, Halama, Jahoda, Malina, Louma, Šourek, Vošvrda (jehož tatínek se pry - informace, kterou mi sdeloval muj otec kdyz mi bylo 12 let - jeste jmenoval Vošmrda ale nechal si úředně změnit příjmení) atd.
Pavel Hanzl
1.7.2021 21:50 Reaguje naJiří Svoboda
2.7.2021 08:37 Reaguje naPavel Hanzl
2.7.2021 08:43 Reaguje na Jiří SvobodaSvatá Prostoto
2.7.2021 11:22 Reaguje na Pavel HanzlTak s chutí do toho, třeba z vás bude zářný příklad:-))).
Pavel Hanzl
2.7.2021 12:29 Reaguje na Svatá ProstotoMorava je ještě zaprděnější než cajzlovsko a Praha je enkláva ještě normálního myšlení. Taky tam vždy vyhrávaly demokratické strany.