https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-krcmar-cely-sektor-obnovitelnych-zdroju-energie-dal-zustava-v-nejistote
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Krčmář: Celý sektor obnovitelných zdrojů energie dál zůstává v nejistotě

11.6.2021
Přijde třetí solární daň?
Přijde třetí solární daň?
Solární asociace spolu s dalšími oborovými svazy dlouhodobě prosazuje rovné podmínky, tedy jednotnou sazbu vnitřního výnosového procenta (IRR) pro všechny obnovitelné zdroje energie. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes však podpořil zavedení intervalu IRR 8,4-10,6 %, přičemž konkrétní výši pro jednotlivé zdroje by pak určovala vláda. Tento návrh, který podpořil i ministr Karel Havlíček, však důsledně neodstraňuje diskriminaci některých zdrojů a řešení spíše odkládá do budoucna.
 

A to i přesto, že sám Karel Havlíček opakovaně prohlašuje, že téma překompenzace je potřeba vyřešit a nastavit jasné podmínky jednou provždy. Za vyřešené přitom téma překompenzace u fotovoltaik prohlašovala již úřednická vláda Jiřího Rusnoka v roce 2013 při zavedení druhého solárního odvodu.

Současný návrh intervalu tak dále ponechává celý sektor obnovitelných zdrojů energie v nejistotě a brání jeho budoucímu rozvoji, který je přitom velice potřebný ke splnění národních klimatických cílů.

Solární asociace také zásadně nesouhlasí s návrhem na zavedení v pořadí už třetí solární daně, tentokrát ve výši dodatečných 10 % pro instalace z let 2009 a 2010. Vláda tím vlastně říká, že se jí nechce čekat na řádné sektorové šetření v intencích navrhované novely a že k rozhodnutí o tom, zda je fotovoltaika překompenzovaná, nepotřebuje žádné seriózní podklady.


reklama

 
foto - Krčmář Jan
Jan Krčmář
Autor je předsedou představenstva Solární asociace.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

11.6.2021 12:20
Pane Krčmáři

A souhlasil byste, kdyby byla podpora OZE uvedenýchg do provozu v letech 2006-2012 uvedena do souladu se zákony podle pravidel daných čl. 2 odst. 3 Ústavy ČR, který říká:

"Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon."

Vám nevadí, že ERÚ nastavil v roce 2005 podporu OZE o 30-40% výše, než mělo podle zákona být, a že vlasně kasírujete ve výši, která je v rozporu s ústavou a zákony, byť novely podporu zcela nesystémově trochu snížily, ale ne dost a na správnou výši? Vám nevadí, že takto obíráte 10 milionů bezbranných lidí o stovky miliard?
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.6.2021 15:08
Poněkud chucpe.
Parazit dodávající nechtěný produkt si stěžuje, že neví, zda bude mít zaručený výdělek.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.6.2021 20:55
obnovitelné zdroje by se primárně měli zaměřit na privátní sféru fyzických osob této republiky. Tedy především tím, že právě obyvatelé by měli mít zásadní vliv a motivaci využívat přirozenou energii ne monopoly pro byznys ale obyčejní lidé. Podpořit zelená města a energetickou soběstačnost maximalizovat...centralizace energetických zdrojů je mimo či jen doplněk. Snaha by měla jít cestou, že el. energie se má vyrábět v místě, kde je spotřebovávaná, ne jí tahat přes půl republiky, aby vznikali odporové ztráty v energetické síti, které mohou dosahovat až 30% a platí je občané a firmy a ještě si účtovat nehorázné poplatky za "hodiny"
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.6.2021 23:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Brání Vám někdo hodit FV panely na střechu, aku do špajzu, uříznout kabel z ulice do hlavního rozvaděče a žít šťastně a levně v ostrovním režimu?

Tak proč jste to dávno neudělal, když je to ideál energetiky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.6.2021 08:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To je hezké, ale jak to chcete zařídit??
Dnes si může každý postavit vlastní fve na střechu a ještě dostane dotaci. Ale moc lidí to nedělá.
PROČ?
Máme blbé zákony o fakturování po fázích, neexistují chytré elektroměry atd. ale to není podstatné.

Centrální problém je v tom, že elektřina je prostě příliš levná (především pro podniky) a prostě to ekonomicky nevychází.
Tady by měl stát mohl nastavit nějaký itinerář zvyšování cen, aby se mohl každý připravit.
Kolik fabrik by mohlo pokrýt svoje haly panely a brát ze Slunce většinu (asi ne všechnu) elektřinu, kterou potřebují???
Odpovědět

vladimír šmídl

12.6.2021 11:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Chytré elektroměry máme. Pracovník , vyměňující elekronický elektroměr za novější mne upozornil (viděl na zahradě panel 50 W) , že pokud bych z panelu dodal energii do sítě , elektroměr to zaznamená a bude následovat sankce.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist