https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-krcmar-hospodarsky-vybor-neodmitl-navrhy-na-skrty-v-podpore-obnovitelnych-zdroju.zahranicni-investori-uz-pripravuji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Krčmář: Hospodářský výbor neodmítl návrhy na škrty v podpoře obnovitelných zdrojů. Zahraniční investoři už připravují žaloby na ochranu investic

10.11.2024
Středeční bouřlivé jednání Hospodářského výboru k zásadním pozměňovacím návrhům retroaktivně upravujících podporu tisícům zdrojům obnovitelné energie skončilo bez stanoviska a rozhodovat se tak bude až během třetího čtení. Zejména opoziční poslanci, ale i zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Solární asociace upozornili na řadu faktických nedostatků i na fakt, že pozměňovací návrhy jsou v rozporu s tuzemským i evropským právem. Ministerstvo financí ani Ministerstvo průmyslu a obchodu zjevně nedokázalo poslance a poslankyně z Hospodářského výboru přesvědčit, že navržené škrty jsou v souladu s principy právního státu a bez budoucího rizika pro stát v podobě žalob. Na možné ohrožení investic již reagovali investoři z Německa, Rakouska a Švýcarska oznámením o přípravě žaloby na ochranu investic.
 
Návrhy na předmětné změny v energetickém zákoně představil v uplynulých týdnech ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Tyto bezprecedentní retroaktivní zásahy do státem garantované podpory navrhuje Ministerstvo financí současně s představením státního rozpočtu na příští rok, v němž plánuje částku vyčleněnou na podporu obnovitelných zdrojů energie oproti předešlému roku snížit o téměř 23 miliard Kč. Přesto, že ministr Stanjura do médií opakovaně hovoří o krocích mířených na solárníky, změny dopadnou na všechny podporované zdroje energie.

Poslankyně a poslance Hospodářského výboru jsme dnes upozornili na zásadní dopady návrhů ministerstva financí a ministerstva průmyslu nejen na provozovatele solárních elektráren, ale všech typů obnovitelných zdrojů energie. Fakt, že hospodářský výbor nepřijal ke stanoviskům kladné nebo negativní stanovisko ukazuje nedůvěru v návrhy, které neprošly připomínkovým řízením, nejsou podloženy potřebnými analýzami a budou mít možná vládou nechtěné dopady na domácnosti, obce zemědělce a tisíce dalších výrobců energie. Věříme, že poslanci ve třetím čtení budou reflektovat věcné argumenty, které dnes na výboru zazněly a neuvalí na subjekty jako jsou základní školy, zemědělská družstva a další výrobce energie nesplnitelné povinnosti s likvidačními důsledky.

Retroaktivní snížení dříve slíbené podpory, za posledních 15 let navíc už podesáté, může jednak zlikvidovat již existující elektrárny a jednak je to signál, že se garantovaná podpora může změnit jedním lusknutím prstu. Kdo by se pak do takového hazardu, tedy investic v Česku, pouštěl, když dnes může investovat do stabilnějších zemí jako Polsko nebo Rumunsko? V podílu obnovitelných zdrojů energie stále výrazně zaostáváme za zbytkem Evropy a abychom byli schopni dodržet energetické cíle, musíme nutně stavět nové, velké zdroje obnovitelné energie. Dnes se staví především menší a středně velké střešní elektrárny, které ale nebudou stačit pokud se chceme připravit na dekarbonizaci energetiky. Tomu ale nyní pravděpodobně odzvonilo.

Na návrhy vlády už reagovali investoři ze sousedního Německa a Rakouska a také za Švýcarska. Vrchní představitelé vlády, předseda vlády Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura, již obdrželi oznámení o zahájení sporu, který vyplývá z porušení závazků České republiky podle Smlouvy o energetické chartě (ECT) a Dohody mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Švýcarskou konfederací o podpoře a vzájemné ochraně investic (BIT). Skupiny Enery, Voltaic Network a Photon Energy Group stejné oznámení zaslaly také prezidentu republiky Petru Pavlovi. Jedná se o první krok, který předchází zahájení mezinárodních arbitráží.

Opatření jdou proti české i evropské legislativě

V tomto roce by se nejednalo o první soudní spor takového rozsahu. Jak vysvětluje Pavel Doucha, partner kanceláře Doucha Šikola advokáti, Česká republika na začátku tohoto roku již v jednom arbitrážním řízení týkající se solárního sektoru prohrála. Řízení ohledně solární daně skončilo rozhodnutím, že je Česká republika povinna žalobcům nahradit škodu, kterou toto opatření způsobilo. Toto rozhodnutí bude v budoucích sporech sloužit jako návod, podle kterého budou postupovat další zahraniční investoři.

Návrhy s sebou nesou riziko dalších soudních sporů a řízení pro porušení evropského práva.

Ministři o návrzích neříkají pravdu

Vláda chce snížení podpory dosáhnout řadou kroků. Mimo jiné plánuje zastavit vyplácení podpory v hodinách, kdy je na trhu s elektřinou dosaženo záporných cen. A to i v případě, že by elektrárny danou energii uložily do baterií. Výrobci tak nemají možnost na návrh jakkoliv reagovat, a to i přesto, že ministr Vlček opakovaně tvrdí opak. Kromě toho se návrh týká nejen velkých solárních zdrojů, ale všech podporovaných zdrojů energie postavené do roku 2012

Ministr průmyslu a obchodu tvrdí, že se na toto opatření, které má platit od 1. července 2025, mohou provozovatelé připravit. To se ale neslučuje s realitou. To jen opět dokazuje, že návrhy jsou připraveny bez dostatečné znalosti dané problematiky a obsahují celou řadu faktických nedostatků i logických chyb. Kromě toho ministr lidem tají, že toto zásadní snížení tržeb dopadne na tisíce drobných výrobců energie, mezi které patří i domácnosti, města, školy či zemědělci.

Individuální kontroly a stopka na zdánlivé výnosy

Ministerstvo chce zavést individuální kontroly. Měnit se má také hranice výnosnosti investic, která je aktuálně zákonem stanovena na úrovni 8,4 %. Sektorové šetření však prokázalo, že skutečná výnosnost se pohybuje mezi 6 % a 6,89 %, tedy výrazně pod stanovenou maximální hranicí.

Ministerstvo financí rovněž navrhuje zohlednit v budoucích výnosech příjmy z prodeje elektřiny po ukončení podpory v roce 2030. Nicméně odhadovat cenu elektřiny v této době je nemožné, vývoj cen energií nelze předvídat ani na rok dopředu. Tento přístup ukazuje nepochopení problematiky ze strany ministerstva financí.

Návrhy výrazně znevýhodňují pouze vybranou část provozovatelů

Připravované změny se mají diskriminačně týkat pouze fotovoltaických elektráren vystavených mezi lety 2009-2010. Zástupci vlády toto rozhodnutí zaměřit snížení podpory pouze na konkrétní FVE prozatím dostatečně neodůvodnili.


reklama

 
Další informace |
Solární asociace

Solární asociace sdružuje více než 700 institucí, firem a jednotlivců angažovaných ve fotovoltaice a jsme tak v této oblasti největší profesní organizací. Hájí zájmy výrobců elektřiny, dodavatelů, zástupců infrastruktury, instalačních a servisních firem a dalších subjektů usilujících o lepší pozici fotovoltaiky v české energetice.

Své cíle prosazuje v kooperaci s dalšími zájmovými organizacemi z oblasti obnovitelných zdrojů, zaměstnavatelskými svazy a podnikatelským komorami. Na mezinárodním poli je aktivní mj. v evropské fotovoltaické asociaci SolarPower Europe.

foto - Krčmář Jan
Jan Krčmář
Autor je předsedou představenstva Solární asociace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

10.11.2024 07:07
každý za sví, neb nejsme tak bohatý, abychom podporovali dočasné OZE nesmysli.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

10.11.2024 08:42
Je ekologické podporovat penězi z našich daní bohaté zahraniční společnosti, které potom mohou bohatě sponzorovat naše ekologické ziskovky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.11.2024 10:22 Reaguje na Michal Ukropec
že se ti politici s tím tak mažou, ať tu podporu škrtnou všem a nemají si na co stěžovat...

Ostatně, když si za 15 let nevydělají na chleba, tak ať skončí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.11.2024 10:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ostatně Bursíkovina byla opravdová černá díra.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.11.2024 05:56 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Oni ti eko skákají jak jim kdo platí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

11.11.2024 17:49 Reaguje na Michal Ukropec
Oze vyrábí elektřinu zadarmo jak nás informují ekologisti. Takže žádné dotace, ale daně jako každý normální člověk.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.11.2024 09:26
Vysledkem arbitráží budou další tunely, kterými se z ČR už ztratily stovky miliard (Diag Human...).
Soudruh předseda solárník jaksi zapomněl uvést, výsledkem přímé i nepřímé podpory FVE či WVE (větrníky) uz je a bude mnohonásobně dražší elektřina pro občany. FVE parky navíc vlastní i kvazistátni ČEZ a ten si už pohlídá, aby legislativa vyhovovala americkým i českým akcionářům (na doručitelel) mafiánských firem sídlících na Kypru...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.11.2024 09:38 Reaguje na Pavel Karel
podpora není neměnná konstanta, od toho je to podpora a né nárok.

tento fakt, se však ztrácí ze zřetele a myslí si, že když to dostali letos, musí to dostat i příště...to jsou na omylu.

Ono těch pofidérních firem poradců na dočasné OZE jsou stovky, možná tisíce, kteří se přiživují na systému a je jasné, že když Češi nebudou mít zájem, tak oni tu budou brečet každou chvíli.

Lidi občas příjdou na to, že nejsou věci tak jak je jim tvrzeno a dokážou změnit své preference a to se samozřejmě solární "mafii" poradců na cokoliv nelíbí.
Měli by si zkrátka uvědomit, že tyhle rychlokvašné firmy, který se jen přiživují na dotacích budou zase bankrotovat, protože žádnou smysluplnou náplň nemají, než systémové pijavice.

Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

10.11.2024 14:14
Škoda, že autor také neuvedl, že:

V nejbližší době končí vládní regulace cen energií, aby se mohla naplno roztočit spirála růstu cen.

Příští rok se k tomu ještě přidají další dopady probíhajících technologických změn v energetice - především růst podílu obnovitelných zdrojů, který opět začne zvedat platby za distribuci.

Já dodávám:

Je třeba vyčíslit skutečnou cenu OZE! Bez dotací a státní podpory.

Současně by měla být zveřejněna životnost OZE s uvedením poklesu její účinnosti v čase. Pak se ukáže pravda ve své nahotě. Konečně mnozí pochopí, jak nesmyslná investice to je.

Uvědomte si, že za posledních více než 10 let na podporu zelené energie od občanů (spotřebitelů) vybralo okolo 27 miliard Kč za každý rok (poplatek na faktuře za energie).

Takže by tato nesmyslná podpora OZE už konečně měla skončit!

Podnikat by měli v tržním prostředí a ne budovat svoje podnikání jen na dotacích z kapes nás všech! Bez nich nejsou schopni tyhle pijavice přežít.

Do roka bude od těchto rádoby obchodníků (se sliby a lidskou naivitou) pokoj a stát může ušetřené peníze investovat mnohem smysluplněji.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist