https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-krcmar-poslanci-misto-rozumneho-reseni-schvalili-likvidacni-zmeny-pro-solarni-energetiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Krčmář: Poslanci místo rozumného řešení schválili likvidační změny pro solární energetiku

14.7.2021
Ve třetím čtení dnes poslanci schválili klíčovou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. V otázce povolené výnosnosti, kolem které se vedly největší rozepře, Sněmovna odhlasovala zachování původního vládního návrhu, který pro fotovoltaiku navrhuje maximální povolenou výnosnost na úrovni 6,3 %, a současně schválila dodatečný solární odvod pro instalace z let 2009 a 2010 ve výši 10 %. Dnes přijaté změny Sněmovnou mohou být pro tisíce firem likvidační. Ohroženy jsou projekty výroben čisté energie za stovky miliard korun, do kterých investovaly domácnosti, čeští podnikatelé nebo města a obce. Novelu nyní projedná Senát.
 
Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) má vytvořit příhodné a stabilní prostředí pro rozvoj zelené energetiky u nás. Na její podobě ale dlouhodobě nepanuje shoda. Problémem je především nastavení vnitřního výnosového procenta (tzv. IRR), tedy povolené výnosnosti podporovaných zdrojů. Návrhy opozice, které měly podporu Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR, Svazu měst a obcí i dalších oborových svazů, prosazovaly rovné podmínky, tedy jednotnou sazbu IRR v rozumné výši pro všechny obnovitelné zdroje energie. Ve třetím čtení ale prošel původní vládní návrh, který nastavuje tak nízkou výnosnost navíc v kombinaci s dodatečnou solární daní, že jeho účinek může být likvidační. Solární asociace připomíná, že výnosnost na úrovni 6,3 % je pod hranicí úrokových sazeb z doby vzniku těchto projektů, tedy let 2009 a 2010. Hrozí nesplácení úvěrů ve výši desítek miliard korun.

Vládní tažení proti solárním elektrárnám pokračuje

S výsledkem nesouhlasí zástupci většiny energetických svazů, kteří podporovali návrh na nastavení jednotného IRR pro všechny zdroje energie. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie měla potenciál navždy vyřešit problematické diskuse spojené se zelenou energií a nastartovat rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku. Místo toho však poslanci dnes vyslali signál, že s obnovitelnými zdroji v Česku do budoucna nepočítají. Likvidační kombinace povolené výnosnosti ve výši 6,3 % a zvýšení solárního odvodu ohrožuje tisíce projektů solárních elektráren v Česku. Poslanci si musí uvědomit, že za každým solárním panelem jsou investice domácností, českých podnikatelů nebo měst a obcí. Právě ti vložili své prostředky a významně se zadlužili, aby pomohli Česku zvýšit podíl zelené energie. Nyní je vláda trestá za rozhodnutí, ke kterému je sám stát přizval.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chce skrze novelu a maximální hranici tzv. IRR řešit údajnou překompenzaci solárního sektoru. Vnitřní výnosové procento zjednodušeně znamená, že stát řekne, kolik smí investoři za celou dobu státní podpory dvaceti let vydělat. Ukáže-li se při kontrole, že vydělávají víc, sníží stát podle toho provozní podporu. Pokud se ukáže, že výnosnost elektráren je nižší, než maximální IRR povolený státem, podpora zůstane stejná. Vždy je to ale za celou dobu životnosti, při kontrole jsou tedy zohledněny jak roky minulé, tak ty budoucí. Ministr Havlíček a část poslanců ale novelu vnímají jako způsob, jak zalepit díry ve veřejném rozpočtu a na spravedlivém přístupu jim příliš nezáleží. Podle nich má novela zajistit, aby kontroly přiměřenosti v každém případě dopadly tak, že elektrárny pobírají nepřiměřeně vysokou podporu a mohly se tak snížit státní výdaje na podporu zelené energetiky.

Solární asociace také zásadně nesouhlasí s návrhem na zavedení v pořadí už třetí solární daně, což představuje každoroční snížení garantované podpory o 20 % v případě instalací z roku 2010 a 10 % pro instalace z roku 2009. Za posledních jedenáct let zažili investoři již osmkrát snížení podpory či jiné retroaktivní zásahy do jejich podnikání. A stát vždy tvrdil, že je to naposledy. Dnes investoři především očekávají, že stát a politici k nim budou přistupovat férově.

Legislativní proces nekončí

Senát PČR má nyní 30 dní na projednání návrhu novely zákona o POZE. Věříme, že Senát vrátí Sněmovně novelu a poslanci budou mít prostor si uvědomit, že návrh sněmovny je likvidační pro tisíce firem a pokusí se vyřešit situaci jednou provždy.


reklama

 
foto - Krčmář Jan
Jan Krčmář
Autor je předsedou představenstva Solární asociace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (152)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.7.2021 17:35
Co zase ti naši mašlonci vymudrovali, to není možný!!? Proč to neokopírují ze zemí, kdy to dlouhý léta funguje??
Proč se nepřihlásíme k celoevropskému systému energetických aukcí?
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.7.2021 19:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli jste si nevšiml, tak řeč je o výnosnosti a úpravě podpory elektráren, postavených přibližně před deseti lety. Aukce se používají jedině na výstavbu nových zdrojů, takže v tomto případě není co kopírovat.
Pokud jde o nové zdroje, tak solární lobbisté sami tvrdí, že fotovoltaika je nejlevnější zdroj energie, plně konkurenceschopný i bez dotací, tak na co by ty další dotace byly?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 07:44 Reaguje na Emil Novák
Do roku asi 2010 byly komponenty na fve asi 10x dražší, než dnes. Takže bez dotací to nemělo šanci. Faktem ale je, že u nás to bylo uděláno blbě a dotace byly přehnané a proto se rozjel přímo fve boom.
Význam to mělo jan proto, aby se celý byznys rozběhl.
Což se podařilo a dnes je fve nejlevnější elektřinou a může si ji pořídit na domek prakticky každý.

Jenže co s těmi, kteří si pořídili fve za krvavé peníze a ještě stále platí úvěry? Pokud je stát zařeže, bude to podraz a nedůvěra ve stát. Systém odzdikezdi nikdy nic dobrého nepřinesl.

Jenže fve má jinou strukturu než fosil a nemůžete přiferdovat pro větší výkon.
Takže když svítí, prodávají všichni a na trhu je elektřina za nulovou cenu a když nesvítí a je drahá, vy neprodáte taky ani ťok a jdete do bankrotu.

Co s tím?

Na Západě vymysleli systém aukcí, kde si každý producent vysoutěží svou cenu a když je na trhu nižší, stát mu doplácí a když prodává dráž, státu vtrací.

Tím má každý svý jistý a nikdo nebankrotuje ani nebohatne.

Zajímavé je, že tyhle garantované ceny bývají prakticky stejné nebo nižší, než naše normální cena z uhláku.

Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 08:12 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Jinými slovy říkáte, že to bez dotací nemá šanci ani dnes, a není naděje na změnu.
2) Každý má "svý jistý", hlavně spotřebitel, který to celé platí, protože jak sám píšete, když tyto zdroje vyrábí, "na trhu je elektřina za nulovou cenu", tedy je tato elektřina bezcenná. Vtip je v tom, že opačná situace téměř nenastavá, tedy státu se žádné peníze nevrací, protože když je elektřina na trhu dražší než mají garantovanou tyto zdroje, ony zrovna nevyrábí. Kdyby vyráběly, nebyla by elektřina dražší. Proto je to tvrzení, "že tyhle garantované ceny bývají prakticky stejné nebo nižší, než naše normální cena z uhláku.", značně demagogické. V noci je totiž cena elektřiny z fotovoltaiky nekonečná, protože prostě není.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.7.2021 09:59 Reaguje na Emil Novák
Ono to s tou cenou není hitparáda ani přes den :-).
Máme krásný letní slunečný den a aktuální cena silové elektřiny je 103 Eur / MWe.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 10:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Když nefouká, tak zatím ano. Za pár let, až se zrealizují ty celoevropské fotovoltaické plány, bude to v létě jak popisuje pan Hanzl: "když svítí, prodávají všichni a na trhu je elektřina za nulovou cenu." A až do toho ještě foukne, začnou se dít věci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:35 Reaguje na Emil Novák
Nezačnou. Proč by měly? Když je elektřiny přebytek a je proto levná, tak je to důvod k bankrotu nebo výpadkům atd.?? Proč?

Proto jsou ty aukce, fakt je to tak složitý??
Kdo kupuje tu elektřinu za nula a komu ji za kolik prodává? To jsem se nedozvěděl nikde.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 12:19 Reaguje na Pavel Hanzl
O bankrotu ani výpadcích jsem nic nepsal, opět si vymýšlíte. Ovšem základní pravidlo energetiky je, že výroba se v každý okamžik musí rovnat spotřebě. Jak to budou zajišťovat ve chvíli, kdy bude převis výroby třeba dvojnásobný, na to jsem opravdu zvědavý. Aukce na nové zdroje se zajištěním výkonové rovnováhy nemají vůbec nic společného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 09:26 Reaguje na Emil Novák
Převis výroby se bude akumulovat, nejspíš do vodíku.
Nebude příliš velký, odstavují se uhláky a jiné špinavé zdroje.
Aukce nejsou určeny na vytváření energetické rovnováhy, ty jsou na stabilitu cen.
Ale v EU se "budou dít věci". Co to znamená?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
To určitě. Vážně si myslíte, že někdo postaví elektrolyzéry o podobném výkonu, jako má celá německá zdrojová základna, z nichž většinu spustí párkrát do roka? Naprostý nesmysl.
Aukce nejsou určeny na žádnou stabilitu cen, jsou určeny na urychlení rozvoje preferovaných zdrojů energie, bez kterého by Německo vůbec nebylo schopné naplňovat svoji zvrácenou energetickou politiku. S nimi její plnění zatím ještě relativně úspěšně předstírá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 21:41 Reaguje na Emil Novák
Nespolehlivost OZE není žádný odzdikezdi systém, vy musíte zálohovat výpadky třeba masivní, ale v hodinách a máte na to dost nástrojů. Cenová regulace spotřeby, dlouhý drát, akumulace vodní, vodíkové, bateriové, diverzifikační, pak máte špičkové elektrárny a záložní zdroje, prostě systémy jsou dávno vymyšlené a hlavně realizované.
Ropáčci zase straší, jak Německo zbankrotuje na elektřině a dopadne to jak dycky. Zbankrotujeme my na uhlácích.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 22:48 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Výpadky v hodinách - vy nikdy nezklamete. Němci na to mají termín Dunkelflaute a není to v hodinách ale klidně týden nebo i více.
2) Co je podle vás "diverzifikační" akumulace?
3) O žádném zbankrotování jsem nic nepsal, takže zase jen stavíte slaměné panáky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 14:54 Reaguje na Emil Novák
Větrné pobřeží Evropy má asi 10 tisíc kilomerů délky a nemůže se stát ani teoreticky, že nebude foukat všude. To je ten dlouhý drát.
Pokud máte výrazně diverzifikovanou energetiku, hodně subjektů si zálohy řeší samo a nezatěžuje síť.
Pořád strašíte, jak se v Německu budou "dít věci", což si můžu vyložit jakkoliv.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.7.2021 15:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Ad 1) To se naopak úplně běžně stává, že když nefouká v Německu, nefouká ani v Dánsku ani v Nizozemí ani ve Francii ani v Británii. Což celý problém jenom prohlubuje, protože nedostatek pak mají i všechny ostatní státy.
Ad 2) Aha, takže ta vaše "diverzifikační akumulace" žádná akumulace není, když z toho jsou najednou zálohy.
Ad 3) Takže když nevíte jak si něco vyložit, tak prostě plácáte nesmysly. To už známe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 19:09 Reaguje na Emil Novák
Když nefouká, tak vám kape na maják.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2021 09:08 Reaguje na Emil Novák
ad 1) Nefouká nikde a Dánsko má už z větru a slunce 61% energie, kterou za rok 2020 spotřebovalo.
Voni sou hlava.
d 2) Diverzifikační akumulace je v tom, že diverzifikované zdroje mají většinou svoje vlastní akumulátory a tak i v normálních výpadcích nepotřebují síť.
Ad 3) Vaše hranatá hlava má jen jedno nastavení a chápe jen to, co je přednastavené. A to jsou jen detaily amarginality. Vše ostaní, tj. obecné a systémové věci jsou jen "plácání".

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nemecku-se-loni-poprve-vyrobilo-vice-energie-z-vetru-nez-z-uhli
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.7.2021 16:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Ad 1) Vy jste hlava, roční statistika výroby elektřiny neříká vůbec nic o tom, jak často nefouká v ostatních státech. Dánsko klidně může mít třeba 300 % elektřiny z větru, ale stabilní dodávky elektřiny jim to stejně zaručit nemůže.
Ad 2), 3) Bezobsažné blábolení - bez komentáře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2021 07:42 Reaguje na Emil Novák
Nikdo nikdy netvrdil, že VE bude provádět stabilní dodávku elektřiny.
Může živit celý stát (výhledově možná celou Evropu), ale na zajištění stability musí být doplněna jinými systémy. Nechápu, že to nechápete.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.7.2021 08:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak proč to sem taháte, a reagujete tím na tvrzení, že "se naopak úplně běžně stává, že když nefouká v Německu, nefouká ani v Dánsku ani v Nizozemí ani ve Francii ani v Británii"? Vy už ani nevíte o čem diskutujete, jste jen generátor náhodných zelených hesel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
Výborně. Němeční (i jiní) solárníci fakturují vysokou cenu, jenže to vrací státu.
Kde teda vidíte ty dotace??
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 12:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Nic státu nevrací, naopak stát a spotřebitelé platí jako mourovatí. Průměrná platba podporovaným zdrojům v Německu v letošním roce je 149,1 Euro za vyrobenou MWh, průměrná cena elektřiny na spotovém trhu za letošní rok je v Německu lehce přes 60 €/MWh. Rozdíl samozřejmě doplácí němečtí občané a firmy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 09:15 Reaguje na Emil Novák
"Vysoutěžené ceny se podle regulátora pohybovaly mezi 51,8 a 54,5 EUR/MWh, jejich vážený průměr činil 53,3 EUR/MWh". čistě solární elektřina.
"Výše vysoutěžených cen byla mezi 116,7 a 164 EUR/MWh, vážený průměr dosáhl 148,5 EUR/MWh". biomasa
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/listopadova-nemecka-aukce-oze-byla-opet-ve-znameni-slunce-biomasu-stale-neni-zajem

Proto u nás zařezali solár a mohutně dotujeme biomasu. Jsme země naopak.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 09:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět mícháte hruška, jablka a další ovoce a zeleninu, jak se vám zrovna hodí. Pokud chcete mluvit o podpoře nových zdrojů, tak ukažte nějaký konkrétní příklad té "mohutné dotace" do biomasy. Vsadím se že žádný nenajdete. Naopak jsou připravené desítky miliard dotací do solárních elektráren mj. z Modernizačního fondu.
A pokud mluvíte o provozních dotacích do existujících zdrojů, tak zdroje na biomasu obdržely v roce 2019 3,3 miliardy Kč, solární 29,1 miliardy Kč. Elektřiny však zdroje na biomasu vyrobily za 3,3 miliardy více než ty solární za 29,1 miliardy. Takže tradičně plácáte nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 10:49 Reaguje na Emil Novák
Nějak vám to nesedí. Fve dostala loni 29.1 mld., celkové dotace POZE dělala 45.4 mld. vy tvrdíte, že biomasa brala 3.3 mld.
Kdo dostal těch zbylých 13 mld.?? Vítr, voda je marginální suma, nejsou to hlavně nesmyslná biopaliva?
Dejte link na celou skladbu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesedí to vám, rok 2019, o kterém jsem psal já, nebyl loni, v něm bylo obnovitelným zdrojům vyplaceno celkem 42,5 miliardy = 29,1 miliardy FVE, 6,8 miliardy bioplyn, 3,3 miliardy zmiňovaná biomasa, vodní elektrárny 2 miliardy a větrné 1,3 miliardy. Můžete si to přepočítat.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/prispevek-statu-podporovanym-zdrojum-energie-ma-i-pristi-rok-byt-27-mld-kc
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 13:35 Reaguje na Emil Novák
Dobře. A teď mi napište, jak je možné, že za tyhle gigantické peníze se u nás OZE rozvíjí velmi bídně, nebo skoro vůbec. Proč teda máme stále problémy s nahrazováním uhlí a podíl OZE na mixu nestoupá (někde píšou, že i klesá).
Kde asi udělali soudruzi chybu??
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 13:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Tyhle gigantické peníze nejsou určené na žádný rozvoj OZE, ty jsou určené jen na provozní podporu stávajících zdrojů.
Na rozvoj OZE jsou určené úplně jiné gigantické peníze, pro které se penězovody teprve nastavují. Každopádně je jasné, že bez gigantických peněz k žádnému podstatnému zvýšení podílu OZE nedojde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 14:25 Reaguje na Emil Novák
Tak proč se nepodívají někam směrem na Západ, kde to funguje za daleko nižší peníze. Tam to investují soukromé firmy, protože mají garantovaný výkup. U nás ani ťok.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Garantovaný výkup znamená další dotace, které musíte vyplácet následujících 20 let. Kde a komu peníze na ně vezmete? Prostředky z Modernizačního fondu na provozní podporu není možné použít, proto se nabízí podpora investiční. Co tedy navrhujete udělat lepšího s prostředky z Modernizačního fondu, a kde navrhujete vzít další prostředky na provozní podporu alias garantované výkupní ceny?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 21:50 Reaguje na Emil Novák
Dotované ceny OZE na úrovni ceny z uhláků se zaplatí úplně stejně, jak současná cena z uhláků.

My máme gigantická zpoždění nejen v samotných OZE, ale i v infrastrukře a přenosové síti.
Tento fond by nám mohl velmi rychle dohnat vyspělou Evropu a třeba rozjet akumulace, což je bolavá pata OZE a budou vždy dobře zaplacené.

Jenže v babišistánu to dopadne jak dycky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 23:06 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Člověče, zkuste se občas aspoň trochu zamyslet nad tím, co píšete za nesmysly. Vy jste schopný napsat, že "fve má jinou strukturu než fosil a nemůžete přiferdovat pro větší výkon. Takže když svítí, prodávají všichni a na trhu je elektřina za nulovou cenu." A o chvíli později napíšete, že "Dotované ceny OZE na úrovni ceny z uhláků se zaplatí úplně stejně, jak současná cena z uhláků." - z čeho, když sám tvrdíte, že když svítí, je tato elektřina bezcenná a tyto zdroje nic nevydělají? To je totiž důvod, proč chtějí solární lobbisté provozní dotace raději než investiční dotaci, která by jim pokryla polovinu investice.
2) Gigantické zpoždění v infrastruktuře podle Hanzla: "Ve stejném období bylo v České republice postaveno 118 kilometrů venkovního vedení. Při zohlednění celkové rozlohy České republiky a Německa, pak lze velice zjednodušeně říci, že se vedení v České republice staví o třetinu rychleji než u našich západních sousedů." https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/rozvoj-nemecke-prenosove-soustavy-stale-vazne-za-posledni-3-roky-pribylo-403-km-noveho-vedeni
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 15:02 Reaguje na Emil Novák
Vysvětluju to přece posté.
Když fučí a svítí, je na trhu energie přebytek (víc se vyrobí než spotřebuje) a proto jde cena dolů.
To neznamená, že je ta elektřina nepotřebná nebo bezcenná, ale je jí moc.

Když si usmažíte k obědu pět řízků a sníte jen jeden, tak ty ostatní nejsou bezcenné a musíte za ně stejně zaplatit.

To je fakt tak složitý???

Dnes se nejvíc řeší, co v daném okamžiku s těmi čtyřmi dalšími řízky, aby se nezkazily.

Proto se odstavují uhelny (jeden z výrobců řízků) a systém nakládání řízků do láku, aby vydržely, když se smažit nebude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.7.2021 15:23 Reaguje na Pavel Hanzl
A posté vysvětlujete pěkné nesmysly. Elektřiny se totiž nikdy nemůže vyrobit víc než se spotřebuje. Elektřina nejsou řízky, navzdory tomu že vy v tom nevidíte rozdíl. Právě proto že se elektřiny musí vždy spotřebovat přesně tolik kolik se vyrobí, nejen že je občas bezcenná, ale dokonce má i zápornou cenu a platí se buď spotřebitelům aby spotřebovali víc než mají nasmlouváno, nebo výrobcům za to, aby vyrobili méně než mají nasmlouváno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 19:16 Reaguje na Emil Novák
A jak máte nasmlouvaného Boha větru Orkána??
Plní plán na 100% jak za komára, nebo to šlompe??
Tohle uregulovat není žádná sranda a proto píšu, že my máme zase deficit v infrastruktuře. Tím jsem nemyslel délku drátů nově natažených.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2021 09:18 Reaguje na Emil Novák
Právě proto se přece staví ty mohutné vodíkové vyvíječky, právě v nich se vyrobí syntetické palivo pro průmysl i dopravu, využijí se právě přetoky OZE, které jsou dnes za cenu nula.

Vy máte zablokovaný vývojový závit v hlavě, pro vás je situace dnes a teď zcela konečná a limitní. Pochopit nějaký vývoj a časový posun systémů, které mají věst k určitému cíli, je už mimo váš horizont.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.7.2021 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádné mohutné vodíkové vyvíječky se nestaví, mohutné jsou jen dotace, za které se staví jednotky demonstračních elektrolyzérů, u nichž se ekonomika takového provozu neřeší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2021 07:53 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/plyn/equinor-ztrojnasobil-svuj-cil-vyrobni-kapacity-vodiku-ve-spojenem-kralovstvi-18-gw

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelska-acciona-a-plug-power-budou-zavadet-vodikove-technologie

https://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg

"Evropská unie přijala v minulém roce strategii, ve které sází na vodík. Do roku 2024 plánuje vybudovat elektrolyzéry o výkonu 6 GW. Do roku 2030 pak až 40 GW".

Proč se tohoto projektu nechceme zúčastnit? Za zlomek ceny (EU to bohatě dotuje) bychom získali velké množství čisté energie.
Čím chceme nahradit uhlí??
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.7.2021 08:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak děkuji za potvrzení toho co jsem psal, tedy že "žádné mohutné vodíkové vyvíječky se nestaví, mohutné jsou jen dotace, za které se staví jednotky demonstračních elektrolyzérů, u nichž se ekonomika takového provozu neřeší". Ty vaše články popisují jen cíle, přání a touhy, ale žádné skutečné rozestavěné projekty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2021 14:46 Reaguje na Emil Novák
"Dnes začínáme s naším plánem, který by měl umožnit našim zákazníkům výrobu zeleného vodíku na určitých trzích z velkokapacitního zařízení společnosti NEL za 1,5 USD/kg z levné zelené energie, a to do roku 2025,“ prohlašuje společnost NEL".

Vám schází v hlavě závit pro chápání času.
Rok 2025 je pro vás naprosto neuchopitná vzdálenost a že v té době mají vyrábět vodík ve velkém elektrolyzéry více firem nechápete.

Ale rok 2035, kdy se má spouštět JE mastodont, který je zcela ve hvězdách a vůbec nic neřeší, je pro vás cesta k naší energetice. Bohužel, tahle iracionalita ovládá celý čecháčkistán.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.7.2021 15:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Závity schází jedině vám, když jste schopný podobné sliby a věštby vydávat za "stavění mohutných vodíkových vyvíječek".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2021 07:09 Reaguje na Emil Novák
Stačí si přečíst více článků na tohle téma a i vy byste mohl pochopit, že je to rozjíždějící se program masivní vodíkové akumulace energie.
Sliby a věštby se produkují především v babišistánu, kde se zcela oficiálně a masivně lže.
Pokud nejste schopen odlišit normální země Západní Evropy od nás, tak to máte blbý.

Jakým způsobem podle vás bude Západ zálohovat OZE, až skončí uhlíková paliva?
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.7.2021 16:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Spíš vy byste mohl pochopit, že "rozjíždějící se program" alias plány roku 2030 je úplně něco jiného, než "stavění mohutných vodíkových vyvíječek".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolovrátku Hanzle, na toto jste dostal odkaz již mnohokrát...

https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/statistika-poze/poskytnuta-podpora-2013-2020
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:26 Reaguje na Emil Novák
Neříkám nic o dotacích (vy to považujete za sprosté slovo, ale dnes se dotuje skoro všechno).

Já píšu o tom, že fve má jinou strukturu a proto se nemůže prodávat jak rohlíky (nebo fosilní elektřina) na trhu. Musí k tomu být jiná organizace. A to jsou ty aukce.

Pokud se dnes v aukcích platí za OZE řádově 50 - 60 eur/MWh, tak je to srovnatelné s našimi uhláky, tak kde vidíte jaké dotace??

Navíc uhláky produkují gigatuny toxických i vyložene vražedných emisí, což by se do ceny mělo započítávat taky. Započítavá se jen trapná emisní povolenka, takže se dá říci, že právě uhlí je giganticky dotované na úkor našeho zdraví a hlavně našich dětí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 10:46 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Nemusí k tomu být žádné aukce. Bohatě stačí, když si každý výrobce elektřiny z FVE zajistí její prodej za tržní cenu (např. PPA kontrakty), nebo s ní částečně pokryje vlastní spotřebu. Pak vznikne jen tolik elektřiny, kolik je skutečně potřeba, a nebude docházet ke křivení trhu, který se projevuje např. zápornými cenami elektřiny.
2)Dotace se neurčují podle toho, za kolik prodávají elektřinu uhelné elektrárny. Ty se určují vůči aktuální ceně na trhu v dané hodině, která je nízká právě v době, kdy tyto zdroje dodávají, a naopak vysoká v době, kdy nevyrábějí. Proto v době kdy vyrábějí, dostávají doplacený rozdíl mezi aktuální nízkou tržní cenou a tou garantovanou. V opačném případě, kdy je aktuální hodinová cena na trhu vysoká, by sice naopak mohla být ta dotace záporná, ovšem v tu chvíli ony právě nevyrábějí.
3) Ty "vražedné" emise se už do ceny dávno započítají, a to tak, že samotná výroba elektřiny dnes tvoří zhruba třetinu ceny, dvě třetiny ceny tvoří pokuta za vypouštění emisí. To vám přijde málo? Kdyby tu byl k dispozici jiný zdroj, který ty emise vypouštět nebude, tak ty elektrárny okamžitě skončí. Jelikož tu ale není, tak se musí elektřina dál draze vyrábět tímto "vražedným" způsobem, protože kdyby se nevyráběla, byl by její nedostatek ještě mnohem vražednější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 11:31 Reaguje na Emil Novák
ad 1) Tím chcete říci, že se máme vrátit do feudalismu a každý ať si vyrábí elektřinu pro sebe a šlus. Kdo nemá tu možnost, svítí svíčkou. Je to samozřejmě nesmysl a právě v Evropě je zmáknutý systém, jak využít všechnu elketřinu z čistých zdrojů, je to dnes asi polovina spotřeby.
ad 2) nemám námitek, fakt to asi chápete.
ad 3) Ta pokuta se jmenuje emisní povolenka (pokud nemyslíte ještě něco jiného) a tvoří odhadem snad maximálně čtvrtinu ceny silové elektřiny, pokud vím, rozhodně ne dvě třetiny. Ale systém dotací a daní je tam asi dost silně komplikovaný, ukládání odpadu a strusky atd. atd. atd.

Samozřejmě máme k dispozici celou řadu zdrojů, které tyhle emise nevyrábí, ale nebudujeme je. Proč, vysvětluji pořád.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 12:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Ad 1) Nic takového říct nechci, opět jste nic nepochopil. Nesmysl to samozřejmě je, ale váš, já jsem nic takového netvrdil. Zmáknutý systém, jak využít všechnu elektřinu to není, to by se neplatilo výrobcům za to, že ji nevyrobí, a nebyla by její cena často záporná.
Ad 3) Emisní povolenka rozhodně u uhelných zdrojů netvoří čtvrtinu ceny elektřiny, uhelná elektrárna je bez započtení ceny emisních povolenek schopná vyrábět elektřinu kolem 25 €/MWh, povolenka stojí kolem 50 €/tunu, to se u uhelných elektráren přibližně rovná 50 €/MWh. Baseload na příští rok se v současnosti prodává kolem 75 €/MWh, tedy to odpovídá tomu co jsem psal: "samotná výroba elektřiny dnes tvoří zhruba třetinu ceny, dvě třetiny ceny tvoří pokuta za vypouštění emisí."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 09:19 Reaguje na Emil Novák
Mě skutečně nebaví se s vámi pořád hrdlit o pár kaček za špinvý uhlák.

Čistota něco stojí.
Pokud budete celý týden chodit ve stejné košili i spoďarech, budete to mít levnější, než když budete mít každý den čisté prádlo. Je to tak složitý??
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Když vás nebaví se "hrdlit", tak přestaňte plácat nesmysly. Pak se nedivte, že vám je někdo omlátí o hlavu. Je to tak složitý?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 10:50 Reaguje na Emil Novák
Vy jste hnidopich a pro stromy nevidíte les, vždy mě točíte na marginalitách (kterými se skutečně nezabývám) a vůbec nechápate, o co ve skutečnosti jde.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Marginálie podle Hanzla, cituji jeho tvrzení: "Ta pokuta se jmenuje emisní povolenka a tvoří odhadem snad maximálně čtvrtinu ceny silové elektřiny" - skutečnost: cena elektřiny s dodávkou na příští rok k dnešnímu dni 73,25 €/MWh, cena emisní povolenky 52,9 €/MWh, pro uhelné zdroje, u kterých přibližně odpovídá jedna MWh jedné tuně vypuštěných emisí, dělají náklady na emisní povolenky 72 %, tedy naopak téměř tři čtvrtiny ceny silové elektřiny. Ale pro Hanzla je to marginálie...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 14:23 Reaguje na Emil Novák
Tam bude asi zase chyba. Vy teda tvrdíte, že náš uhlák vyrobí elektřinu za 20.35 eur/MWh bez jakýchkoliv dotací?
Si děláte čurinu, že?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 14:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvrdím, že je to kolem 25 €/MWh bez jakýchkoliv dotací, což dokazuje i fakt, že kolem roku 2015 se cena elektřiny pohybovala kolem 30 €/MWh a povolenka stála kolem 5 €/tunu. A žádné uhelné elektrárny nekrachovaly, dokonce se stavěly nové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 21:54 Reaguje na Emil Novák
Jakou novou uhelku jsme postavili po roce 2015?

Kolik státních (výjimek z emisí atd.) a přímých dotací na tuhle cenu musely uhelky dostat?? Já vím, tohle se uveřejnit nemůže, ropáci to neřeknou....
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 23:13 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Blok Ledvice 6 o výkonu 660 MW byl zprovozněn v listopadu 2017.
2) Žádné dotace na tuhle cenu nedostávají. Je to cena elektřiny bez započtení zpoplatněných emisí skleníkových plynů.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.7.2021 08:18 Reaguje na Emil Novák
Doplním, navíc v té době většina uhelných kotlů prošla výraznými modernizacemi, protože od roku 2016 začaly platit nové emise, zejména NOx.
Tyto rekonstrukce se mnohdy rovnaly výstavbě nového bloku jako např. Prunéřov II.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 16:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Bohužel nemůžu dohledat zdroj, který tvrdí, že naše uhláky jsou ročně dotovány ze státu na úrovni asi 50 mld. Kč.
Podle těch investic a cen, co tu tvrdíte, mi to celkem sedí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.7.2021 17:56 Reaguje na Pavel Hanzl
To není divu, když je to naprostý nesmysl. 50 miliard je např. celý rozpočet ministerstva průmyslu, které by tím pádem nemohlo platit nic jiného než ty vaše dotace do uhelných elektráren. Už vám došlo, jakým zase věříte blbostem?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 18:42 Reaguje na Emil Novák
Já tomu nevěřím, já vím, že v dnešní informační době jsou přímo tvrdá data uváděná pokaždé jinak.
Já najdu graf a vy mi pošlete ze stejné doby i země úplně jiný.
Proto se nechci bavit o konkrétních údajích, to nikam nevede.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.7.2021 19:46 Reaguje na Pavel Hanzl
To chápu, že se nechcete bavit o konkrétních údajích, protože by se ukázalo, že zase pěkně kecáte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 09:10 Reaguje na Emil Novák
Těžko se dá prokázat, že kecáte vy.
Můžeme postavit proti sobě dva zdroje, každý uvádí jiná data.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.7.2021 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy ovšem žádné zdroje neuvádíte, pouze vaše domněnky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.7.2021 22:08 Reaguje na Pavel Hanzl
To je váš problém, protože se plácáte v něčem, čemu absolutně nerozumíte.
Potom nedokážete rozlišit, co je pravda a co je demagogie.
Věnujte se raději včelám...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.7.2021 17:27 Reaguje na Emil Novák
On si to asi neumí přepočítat na koruny, 60 - 70 haléřů za vyrobenou kilowathodinu byla běžná výrobní cena uhelek. A Dukovan před pár lety, Temelín vyráběl tuším kilowathodinu za nějak 80 - 90 haléřů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2021 09:48 Reaguje na Radim Polášek
Tohle je od prvního pohledu trochu podezřelé. Mohlo to fungovat v případě, že počítáte jen provozní peníze, když máte investici odepsanou. Není v tom ani likvidace, ivestice za komára má zcela iluzorní cenu (neměli jsme ani peníze).
Já jsem na tyhle informace silně opatrný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2021 09:51 Reaguje na Radim Polášek
Kolik stály Dukovany v normálních cenách? To neví NIKDO ani řádově, Temelín se taky z půlky stavěl za komára, čili nic.
Ale porovnávat ceny od bolšána se současným solárním tunelem je jak hádka hluchýho s blbým.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:39 Reaguje na Emil Novák
Člověče nešťastná v noci se solární elektřina neprodává vůbec, takže psát o její ceně je naprosto mišuge.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 12:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám jste mišuge.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.7.2021 13:37 Reaguje na Emil Novák
nebrečte ono to jde i jinak....https://www.ekontech.cz/clanek/antisolarni-panely-mohou-vyrabet-elektrinu-noci
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 13:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nebrečím a vy nefantazírujte. Kde to v praxi funguje a kolik stojí kWh takto vyrobené elektřiny?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.7.2021 18:03
Méně dotací znamená likvidace ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2021 18:59 Reaguje na smějící se bestie
Je to složitější, FVE má jinou strukturu výroby energie, než fosil.
To u nás soudruzi asi nechápou, všude na světě to ale normálně funguje.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.7.2021 19:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Zde zatím jenom při dotacích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2021 19:15 Reaguje na smějící se bestie
U nás je babišistán, tj. koncentrovaná korupce.

Podívejte se, jak fungují energetické aukce, tj. normální systém Evropský.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 08:06
Obávám se, že je to tím, že soudruh nejvyšší nemá ve fve svůj byznys.
Biopalivům se to stát nemůže, tam jedou dotace na možná dvojnásobné výši.
Něco tak zkorumpovaného se u nás snad jsště nikdy neobjevilo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.7.2021 09:26
Lze jen doufat, ze prijeti zakona vyvola soudni spory na nejvyssi urovni, konecne se zhodnoti konzistentnost provadeni podpory s ustavou a zakonem a budou potrestani vsichni pachatele trestnych cinu, kteri podporu vadne nastavili i vysetrovatele ci statni zastupci, kteri to zametali pod koberec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 11:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Pán bude asi naivní jak 3 dny starý pes.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.7.2021 14:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Mozna by bylo vhodne, kdyby takove pozadavky podporili i dalsi lide, kteri se jeste nesmirili s mafianskymi metodami tohoto statu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 08:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Jistě, demokratické strany, usilující o převzetí moci mají ambice udělat u nás pořádek.

Jenže současná mafie je u nás už tak zažraná a domestikovaná, že se nenechá odstavit od moci.

To by muselo nastat skutečné nadšení a všelidová vůle po zásadní změně, jak po sametovce.

Jenže tohle nikde nevidím, spíš je pravděpodobné, že mafie vyhraje i podzimní volby. čecháček rád trpí a žít pod bičem mu vyhovuje, z každé totality se umí vyšvejkovat. Pokud si má sám vládnout, je zcela out.
Nevidím to vůbec optimisticky a velmi rád bych se mýlil.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.7.2021 09:35
"Poslanci místo rozumného řešení schválili likvidační změny pro solární energetiku". Jedine rozumne reseni je uvest podporu OZE do souladu s ustavou a zakony. Tim by se podpora jeste vice snizila a nejen solarnikum.
Snizeni podpory rozhodne nepovede k likvidaci elektraren, pouze se snizi jejich ziskovost. Ti nenazranci, co to budovali za kazdou cenu, na tom mozna i prodelaji, rozhodne ale mnohem mene, nez by si zaslouzili za skody, ktere statu zpusobili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud vám sníží zisk na 6,5% a ještě napaří solární daň, jdete do bankrotu. Úvěr nemáte pod 5 - 6% a i elektrárna stojí peníze na údržbu a fond oprav. To je zcela likvidační.
V minulosti jste nic nevydělali, protože jste celý systém kupovali za desetinásobek jako dnes a platili jste jen úvěr.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 10:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to, že ta solární daň se podle toho co bylo zatím schváleno neuplatňuje v případě, že by kleslo vnitřní výnosové procento pod těch 6,3 %.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:29 Reaguje na Emil Novák
Dobře, ale i tak je to likvidační. Musíte platit údržbu i fond oprav, takže s úvěrem končíte a koupí to od vás silně pod cenou ČEZ. Možná proto to tak nastavili, korupce u nás vládne asi všude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 10:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaký fond oprav?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 11:18 Reaguje na Emil Novák
Každé technické zařízení má svoji životnost, potřebuje údržbu a i kvalitní zařízení časem odejde.
Proto musí mít majitel finanční rezervu na tyhle účely. Vy nebydlíte v bytě, nebo nemáte domek nebo auto nebo nic? I váš počítač potřebuje občas opravu, upgrade nebo servis.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže žádný fond oprav platit nemusí, stejně jako ho nemusím platit já.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 12:06 Reaguje na Emil Novák
A za co opraví střídač, když odejde?
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 12:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejspíš za peníze. Žádný fond oprav si ale platit nemusí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 13:39 Reaguje na Emil Novák
To mám vysvětlovat i takovou ptákovinu??
Pokud vám vydělává nějaké technické zařízení, tak si dáváte bokem část zisku, abyste měl na opravy. Tomu se říká fond oprav.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.7.2021 13:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Fond oprav se používá v rámci správy nemovitostí.
Rozhodně se tento pojem nepoužívá v energetice.
To je opět vidět, jaký jste znalec...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.7.2021 15:02 Reaguje na Emil Novák
Ale zadne vnitrni vynosove procento zakon 180/2005 Sb., podle ktereko byla podpora nastavena, vubec neuvazuje. Jaktoze se meni podpora retroaktivne? To neni v pravnim statu mozne!
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.7.2021 15:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Co je nebo není možné v právním státě rozhodnou soudy. V případě tzv. solární daně nejvyšší správní soud rozhodl, že to možné, je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 10:14 Reaguje na Jiří Svoboda
Jednodušší jedinec by dospěl k názoru, že na celém solárním tunelu vydělaly banky, které to finacovaly formou úvěrů baronům.

Pokud to někdo platil celé ze svého, byly to asi dobře uložené peníze a vrátily se mu s nějakým ziskem, ale kolik takových je??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.7.2021 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl
A to mame ty hamizne banky takto podporovat a litovat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 09:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Na bankovním trhu je dost velká konkurence a banky nesou dost veká rizika. A za to se platí. Hlavně nikoho nenutí, aby si od nich půjčoval.
Výkup solární elektřiny byl nastaven asi špatně a příliš vysoko, ovšem za těch řádově 15 let to mohli politici upravit. V normálních zemích se začaly stavět soláry ve stejné době (to dnes zní jak pohádka) a za stejné peníze a žádný solární tunel se tam nekoná.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 09:31 Reaguje na Pavel Hanzl
No, když se to teď snaží napravit, tak jste první kdo tu křičí o zařezávání podpory pro FVE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 09:45 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vláda se nesnaží napravit solární tunel, vláda zařezává nové instalace a tím jakýkoliv rozvoj fve. To je přímo šílený nápad, fve je u nás jediná masivně použitelná OZE.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 09:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Zařezávání FVE podle Hanzla:
"Rekordní miliardy na fotovoltaiku. V Česku startuje evropský Modernizační fond. Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren by se do roku 2030 mohl zvýšit až šestinásobně ze současných 2,2 gigawattu až na 14 gigawattů. Pomoci by k tomu měl Modernizační fond Evropské unie. První 4,5 miliardy korun začne rozdělovat Ministerstvo životního prostředí. Dotace by se ale měly postupně zvyšovat. Podstatné zvýšení podílu čisté energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je podle ministerstva prioritou Česka na další desetiletí a právě Modernizační fond v tomto plánu hraje klíčovou roli. V následující dekádě přinese do země minimálně 150 miliard korun, ale vzhledem k neustále rostoucím cenám emisních povolenek to může být podstatně více, možná až dvojnásobek. Na rozvoj obnovitelných zdrojů přitom půjde podstatná část, bezmála 40 procent."
https://www.obnovitelne.cz/clanek/1626/rekordni-miliardy-na-fotovoltaiku-v-cesku-startuje-evropsky-modernizacni-fond/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 11:00 Reaguje na Emil Novák
Takže se český stát z toho vyzuje a nechá dotace kompletně na EU a bude dál na ni plivat, jak hnusné je dotovat fve. Normálka.

„Zároveň ale platí, že forma investiční podpory, která je z Modernizačního fondu poskytnuta, není z pohledu investorů ideální. I proto doufáme, že v rámci novely zákona o podporovaných zdrojích energie přeci jen budou do budoucích aukcí vpuštěny solární elektrárny,“ dodal Krčmář.

"Sněmovna odmítla zařazení solární energetiky mezi zdroje, které budou moci soutěžit o podporu,...."

babišistán v praxi.

Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 11:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase melete? Nejde o žádné dotace z EU, jde o prostředky, vybrané na českých spotřebitelích prostřednictvím poplatků za emisní povolenky. EU nám pouze milostivě dovolí tyto naše prostředky investovat do fotovoltaiky. Kdybychom za ně chtěli postavit jiný nízkoemisní zdroj - jádro, tak to je samozřejmě vyloučené.
A na té Krčmářově citaci je krásně vidět ta nenažranost solární lobby. Desítky miliard investiční dotace pro tuto "nejlevnější technologii výroby elektřiny" nestačí, není ideální, chtěli by ještě dotace provozní.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 12:00 Reaguje na Emil Novák
Souhlasím.
V rámci Modernizačního fondu mohou získat podporu až 50% investičních nákladů a i to je málo.
Zároveň nám stejní pánové tvrdí, že v dnešní době je FVE tak levná, že se vyplatí bez dotací.
To je prostě prachsprostý lobbismus.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 14:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy to asi nikdy nepochopíte. Na co vám bude mohutně dotovaná FVE, když bude svítit a výkup bude za nula, jakmile se setmí, cena poletí nahoru a vám to nevyprdí ani ťok.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 15:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Bravooo, tak konečně jste pochopil, že FVE s ročním koeficientem využití 12% není technologie, která by měla reálně zajistit dekarbonizaci.

Pokud by investiční dotaci 50% dostal investor nového jaderného bloku, tak se staví jedna báseň...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 21:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
Bohužel, JE TO TECHNOLOGIE, která pomůže vyřešit dekarbonizaci, má kopu jiných výhod, což ropáček nechápe.

Investor jaderného bloku má dotaci 100%, (je to stát), ale není schopen ani tendr vypsat. To je báseň silně tragická.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 23:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte lhát, investor jaderného bloku nedostává žádnou dotaci, natož 100 %. To už zase nejste schopný rozlišovat mezi úvěrem a dotací?
Investor deklaroval připravenost vypsat tendr už před více než půl rokem, čekal pouze na svolení od vlády, které nedostal jen kvůli náhlému prozření některých politiků, kteří minimálně rok mlčky přihlíželi a náhle těsně před vypsáním tendru ho začali torpédovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 16:12 Reaguje na Emil Novák
Mě je úplně jedno, které hejno jakých mašlonků tendr vždy zablokuje, já jsem občan a mě zajímá výsladek.
A pokud konstatuji, že naše vláda je totálně neschopná, tak k tomu mám něurékom důkazů.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.7.2021 22:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Torpédovali to ovšem ti vaši oblíbenci. Nesmíte je tedy v říjnu volit :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 08:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
Moji oblíbenci prostě jen nechtějí, abychom dali Putinovi klacek, kterým nám může "vyrazit zuby".
Ani tohle nepochopíte??

Proč teda naše paravláda už dávno nevypsala tendr bez Číny a Ruska? Když bečí o "konsensus", který by tím nesporně nastal??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.7.2021 09:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Přečtěte si znovu toto vlákno, nechápete souvislosti...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 09:08 Reaguje na Emil Novák
Z pojmu "dotace" si ropáčci udělali třídního nepřítele, v křesťanských dobách by se nazával "ďábel" nebo "Satan" za Hitlera "židobolševik" a za komára "americký imperialista".

Prostě tím pojmem šermujete jak damascénskou šavlí a nezajímá vás, že na tomhle principu funguje celý náš babišistán.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.7.2021 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsou zase prázdné kecy. Skutečnost je taková, že klasická energetika vyrábí elektřinu a "moderní" energetika čerpá dotace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2021 09:59 Reaguje na Emil Novák
Klasická energetika otravuje celosvětové klima a má největší podíl na klimatické tragédii, moderní energitake je o více řádů čistší a s cenou je to dost ošidné, každý tvrdí něco jiného.

Každopádně elektřina má být drahá, aby se neplýtvalo. Společnost je silně přežraná a to je hlavní příčina kolabující zeměkoule.

A do toho Čína přitápí pod kotlem megatunami všemožných emisí jen proto, aby zásobovali celý svět plastovými ptákovinami na jedno použití.

Já budoucnost skutečně růžově nevidím, další obrobí sucha a vedra můžeme čekat kdykoliv a ropáčci se zase budou kroutit, že je to větřáky v Severním moři. (pan Šimůnek).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 14:15 Reaguje na Emil Novák
Modernizační fond jsou čistě Evropské peníze a emisní povolenky jsou příjem státu. Já za to nemožu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 14:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejsou to žádné "čistě Evropské peníze". Jsou to české peníze, vybrané z kapes českých spotřebitelů, kteří v ceně energií platí emisní povolenky. Z výnosu z jejich prodeje je pak financovaný i Modernizační fond.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 22:00 Reaguje na Emil Novák
Snad naposled. Jsou to peníze EU, emisní povolenky jsou příjem státu. Končím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 23:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejsou to žádné peníze EU, jsou to peníze českých občanů, vytažených z jejich kapes prostřednictvím plateb za emisní povolenky. Ani když tu lež o penězích EU zopakujete stokrát, pravdou se nestane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 08:46 Reaguje na Emil Novák
ČR od EU víc dostává, než kolik tam platí.
Ty dotace jsou z peněz Němců, Holanďanů, Finů atd. atd. tzv. čistých plátců.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.7.2021 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Řeč byla o emisních povolenkách, nikoliv o dotacích z EU.
Opět kličkujete jako zajíc při honu...
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.7.2021 09:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Průměrná emisní intenzita výroby elektřiny v ČR za loňský rok je 386 kgCO2/MWh. V ČR bylo loni vyrobeno 81,4 TWh, to znamená 386 × 81,4 milionu kgCO2 = 31,4 milionu tun CO2. Průměrná cena emisní povolenky pro rok 2020 podle ERÚ je 654,12 Kč, dohromady se tedy vybralo 20,5 miliardy Kč jen z výroby elektřiny, výrobu tepla ani nepočítám. Letos je cena emisní povolenky zhruba dvojnásobná, vybere se tedy cca 40 miliard Kč za jediný rok. V Modernizačním fondu má být přitom k dispozici na desetileté období 150 miliard Kč. Je tedy evidentní, že se za těch deset let z kapes spotřebitelů vybere několikanásobně více než kolik se nám na modernizace energetiky vrátí, a tedy je evidentní, že jako obvykle plácáte nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.7.2021 10:17 Reaguje na Emil Novák
"pro uhelné zdroje, u kterých přibližně odpovídá jedna MWh jedné tuně vypuštěných emisí" vaše slova.
My máme víc jak 50% elektřiny právě z uhláků, tak mi tam těch 386 kg nějak nesedí, když máme další uhlíkové zdroje.

Ale o to nejde.
Když se bude v nějaké obci platit za znečišťování veřejných prostor, budou se nejvíc stěžovat ti, kteří kadí a močí na náměstí a pálí na dvoře pneumatiky.
Proč se zrovna my musíme chovat jako hovada?
A když jim obec přispěje na vlastní WC a topení, tak budou ještě nadávat, že si to vlasně zaplatili sami. Nezaplatili, to by měli tu WC už dávno.
Fakt nemáte pocit, že ropácké myšlení je dost zvrácené??
Kdo vypouští nejvíc emisí na osobu z celé EU? My nebo Poláci (Maďaři, Rumuni), s kým se vlastně pasujeme? S Albánií??,
PROČ???
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.7.2021 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Když vám výpočet Emila Nováka nesedí, tak napište svůj.
Na vaši dojmologii není nikdo zvědavý.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.7.2021 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to není divu že vám ten výpočet nesedí, když si myslíte, že "My máme víc jak 50% elektřiny právě z uhláků". Loni to přitom bylo jen 38 %.
Vaše srovnávání energetiky a záchodů opět dokazuje, jak jste úplně mimo realitu.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

20.7.2021 14:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Podle ERU byla výroba z uhlí (v roce 2020) 35,2 TWh z celkových 81,4 TWh t.j. 43,2 %.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.7.2021 15:58 Reaguje na Galipoli Petr
Bylo to jen 31 TWh tj. 38 %, viz strana 11 ročenky. Ne všechny parní elektrárny jsou totiž uhelné.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 10:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste opravdu mimo. Jednou píšete o solárním tunelu, jednou o nových instalacích. Máte v tom pořádný guláš...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 11:02 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy v tom máte guláš, já jasně obě části odděluji.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsme ve vlákně o starých instalacích z doby solárního tunelu a vy do toho následně pletete nové instalace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 14:19 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ty jsou podstatné, tunel je tunel a je ostudou nejen babišistánu, ale celé vládní garnitury (uzákonili to v roce 2005 soudruzi z ČSSD a KSČM, tj. i dnešní vláda), ale podstný je rozvoj do budoucna.

Ropáčci pláčí po jádru, které se nestaví a nic neřeší, ale to je jejich problém.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.7.2021 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdejší ropáčci chtějí pouze realisticky proveditelnou transformaci energetiky.

Proto vyvrací ty vaše demagogické představy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 15:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co je proboha realistického na mastodontním JED, u kterm si nejsme schopni ani ujasnit, koho vezmeme do tendru??
To je přece zcela mišuge systém, to spíš pytel elektřiny z Paroubkova Marsu je reálnější.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Už je dávno ujasněné, že to bude Westinghouse, EDF a KHNP. Mimochodem úplně stejně teď omezilo okruh uchazečů Nizozemí a předtím i Polsko. Obě země se chystají jaderné zdroje stavět také.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 22:02 Reaguje na Emil Novák
Si děláte zase čurinu, že?
Naše proruská lobby nechá stavět JED Amíky, jo???
A tu o Karkulce znáte??
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.7.2021 23:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Bez komentáře, konspirační teoretiku amatére.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 07:26 Reaguje na Emil Novák
Vsadím poslední gatě, že tohle neprojde. Jsme příliš promořeni ruskými agenty, stačí si přečíst zprávy BIS.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.7.2021 08:20 Reaguje na Pavel Hanzl
O vás všichni ví, že jste ruský agent provokatér.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 13:44 Reaguje na Emil Novák
Normální země samozřejmě vyřazují nejlepší firmu na stavění JE (dle našich rádobyodborníků), jenže my si to nemůžeme dovolit. Putin nám slíbil, že nám "vyrazí zuby" a jiné možnosti, než JED, nemá. Tak po tom půjde, svých lidí má u nás něurékom.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 15:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nechat si postavit JED od Rosatomu je jasná sebevražda a národ to odmítá.
Jenže proruská lobby má u nás takovou sílu, že každou jinou možnost zablokuje.
Takže to je zcela průchodné, podívejme se po jiných možnostech, které v Evropě dávno fungují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 15:42 Reaguje na Pavel Hanzl
sorry jako, neprůchodné
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.7.2021 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemluvte za národ laskavě !!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.7.2021 16:03 Reaguje na Jaroslav Studnička
Podle průzkumů asi 70% dotázaných Rosatom odmítá, mezi odborníky to bude asi ještě více.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.7.2021 22:13 Reaguje na Pavel Hanzl
:-))), zdroj?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.7.2021 13:33
to že vypustili rybník firmám není špatně. Může to být změna která se odklání od firem k " domácnostem" a malým výkonům, které si lidé mohou instalovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2021 13:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Hluboký omyl. My nemáme žádné větrné pobřeží, ani vodnaté horské řeky, pro nás je fve jedinou masivně použitelnou OZE.
Uvědomili si to už i čezáci, chtějí stavět obrovské kapacity právě ve fve.

"Polostátní firma dnes oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů (MW), převážně fotovoltaických elektráren, a to primárně v Česku. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/analytici-nova-strategie-cez-reaguje-na-realitu-evropskeho-energetickeho-trhu
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.7.2021 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
smyslem je energetický mix i v Německu uhelné elektrárny přebudovávají na plyn aby je do deset let natáhly na vodík...proto říkám, že bez rozvoje vodíku a to jak dopravy tak výroby v ČR nemá plynárenská energetika žádný smysl na existenci...další je Jádro a možné malé reaktory, takzvané kotle. FV má smysl pro střechy a nebo i okna ono solární panel se vyrábí už i z čirého skla, takže lze vyrávět elektřinu i ze sklo ocelových konstrukcí budov. Oznamovat může co chce, ale prznit půdu fv je úlet. Výzkum pracuje i s Osmotickými elektrárnami, což je stabilnější zdroj než fv, pokud se to podaří zkrotit na nějakých uchopitelných podmínek, je to další možnost. https://www.sosbn.cz/wp-content/uploads/2016/01/osmo.pdf
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 08:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jistě, budoucnost je ve vodíku, pro nás vyráběném z fve. Nic masivnějšího v OZE nemáme, panely nemusí být na kvalitní půdě. Máme 10% rozlohy státu zpevněných ploch, máme obrovské plochy totálně zdevastovaného území po těžbě hnědého uhlí, máme brownfieldy po bolševických fabrikách vhodné k umístění vodíkové technologie.
Nemáme vedení státu, které je schopné cokoliv normálního udělat. Veškerá rozhodnutí jsou naopak. zařezání fve je na blboňa roku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 08:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To je zajímavý projekt, ale problémem bude výkon mambrány 1 W/m2 (výhledově 5W/m2), když fve panel má výkon 200 Wp/m2, v průměru celého roku pak 25 W/m2 (200 kWh/rok).
K tomu nádrže, turbíny atd. atd. nevím nevím....
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.7.2021 15:25 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Osmoticke nebo i vlnove elektrarny jsou poruchove, zanese je sul, rozbiji morske vlny, vykon je nizky, nepocita se s nimi.
Odpovědět
ms

15.7.2021 23:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste opravdu prostáček. Vedení ČEZ se prostě vymklo kontrole státu a řeklo si, když nám uhelky kvůli povolenkám málo nesou, taak postavíme za dotace FVE a budeme kasírovatosobné prebendy dle výsledné EBITDA. Pan Beneš denně vydělává 100.000 korun jako šéf většinově státní akciovky. A protože ho podporuje Miloš Zeman, dělá si co chce. Nenasytnost těchto hochů je pokračováním toho, co z ČEZ udělal utajený miliardář Martin Roman. Možná si k tomu přečtěte komentář Zuzany Kubátové, že po nové "zelené"strategii ČEZ z 20.5. se česká stát zřekl úlohy zajistit stabilní energii českému státu. No co myslíte, že udělají podnikatelé, až se jím sdělí, že jejich stroje poběží, jen když bude svítit slunce (v ČR) nebo foukat (v SRN). Hlavně tady něco nezačněte žvanit o bateriových úložištích nebo o zeleném vodíku. Pak byste měl skutečně jít dískutovat někam na portál čistě zelených magorů, kteří si navzájem lžou (za tučené dotace) do kapsy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2021 08:35 Reaguje na
Reaguji na sebeblbší příspěvek mně adresovaný, ale na urážky odpovídat nemusím.
Odpovědět
ms

16.7.2021 00:55
No lidičky chápejte, když solárníkům se dle špinavého zákona platného do 31.12.2010 platilo 12 korun za 1 kWh + inflační doložka na 20 let!!!, hrozí přijít o miliardy (návratnost investice byla 6 let, na západě 15!!!), tak musí křičet, palakt a lobbovat. Jsou za to placeni. Takže tehdy těch instalovaných 2,1 GWe ve FVE hrozí do roku 2030 přijít nás daňové poplatníky na cca 900 miliard Kč (a tato kapacita dodává v podstatě jen v létě 3 % z celkové výroby elektřiny v ČR). Současný parlament si na nejen amorální ziskovost placenou z kapes daňových poplatníků jen trochu došlápl. Když všichni křiči, jak jsou OZE levníé a výhodné, tak pro je proboha jako o život sami stále nestaví? Protože bez investičních a provozních dotací jsou hluboce ztrátové, a to nemluvíme o problému emisní výroby a recyklace. Jaderné elektrátny v ČR nikdy nedostaly provozní dotace a na sebe si se ziskem vydělají (JEDU už, JETE za pár let).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.7.2021 17:16
Hm, za cca 500 miliard Kč za těch 15 - 20 let, které jsme už vyplatili solárníkům, jsem získali zlomek elektřiny, než vyprodukoval třeba Temelín. Přitom bychom za stejné peníze postavili dva Temelíny, které by ale nedodávaly elektřinu jen 15 - 20 let, ale až 80 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.7.2021 07:25 Reaguje na Radim Polášek
Dobře. A kdo za to může a proč nestojí před sodem?
Teh klíčový zákon je z roku 2005 a přijaly jej ČSSD a KSČM, ti měli rozhodující slovo. Tj. dnešní koalice. Tak čemu se čemu??
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist