https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-krcmar-jak-do-budoucna-proti-rustu-cen-elektriny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Krčmář: Jak do budoucna proti růstu cen elektřiny?

1.11.2021
Zdroj | Pixabay
Energetika se v posledních dnech stala tématem číslo jedna nejen pro majitele fotovoltaických elektráren, ale v podstatě pro každého. Aktuální situace na trhu s cenami elektřiny, která se dotkla již tisíců domácností, je důsledkem několika souběžných událostí. Jedním z klíčových nástrojů, jak tento nepříznivý vývoj do budoucna změnit, je rozvoj decentrálních obnovitelných zdrojů energie a nastavení vhodného energetického mixu.
 
V České republice máme v současnosti desítky tisíc střešních solárních elektráren, které pomáhají snižovat účty za elektřinu mnoha firem i domácností. Jejich hlavní výhodou je totiž přesná výše ceny za elektřinu, kterou si sami vyrobí.

Jsme rádi, že Státní fond životního prostředí ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR zjednodušili podmínky pro nové fotovoltaické elektrárny, které se díky tomu budou moci stavět rychleji.

Bohužel stát dlouho brzdil rozvoj solárního sektoru a vytvořil prostředí, kde mnoho tuzemských instalačních firem své podnikání ukončilo nebo raději odešlo do zahraničí. Z toho důvodu dnes máme mnohem méně střešních elektráren, než jaký je náš potenciál a mnohem méně lidí a firem se věnuje odvětví fotovoltaiky, než je tomu třeba v okolních státech, jako je Polsko či Maďarsko.

Aktuální trend změníme jen vhodným nastavením podpory, konkrétně podporou ze strany státu rozšířit výstavbu nových fotovoltaických elektráren a zasadit se o snížení náročnosti na jejich pořízení. Vzhledem k dalšímu očekávaném růstu cen elektřiny se navíc bude dál snižovat doba návratnosti investice do sluneční energie a její obliba mezi domácnostmi a firmami poroste.


reklama

 
foto - Krčmář Jan
Jan Krčmář
Autor je předsedou představenstva Solární asociace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (82)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VW

Vladimír Wagner

1.11.2021 10:25
Pane Krčmáři, můžete mi říci, jak vám pomůže fotovoltaická elektrárna v současném zimním období? A právě zimní období je to, kdy jsou ceny elektřiny nejvyšší.
Odpovědět
ms

1.11.2021 21:46 Reaguje na Vladimír Wagner
Kde jsou ty zelené sny dotačních králů, že budou stále více vydělávat na rozdílu v dotovaných instalacích a provozních dotacích a "zlevňujících" FVE technologií? Přečtěte si fakta: https://jenakcie.cz/vice-nez-polovina-solarnich-projektu-v-roce-2022-je-ohrozena-prudkymi-narusty-nakladu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=7&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=hwVDlZeCjB4-202110302103&dop_id=14058400
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2021 09:22 Reaguje na
Nějaké sny nikoho nezajímají, ale zdražení technologií fve je bohatě kompenzováno zdražení elektřiny z centrálních zdrojů, tak výnosnost je stále stejná, ne - li lepší.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.11.2021 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Když abstrahuji od všeho ostatního, tak to znamená, že ta elektřina bude čím dál dražší.

No super:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2021 09:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Ne nutně, pouze s inflací.
Ale myslím si, že zdražovat se bude u nás dost silně, naše uhelně - ropácká energetika silně zaostává a to generuje vyšší cenu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.11.2021 15:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Nutně, neb tak, jak to popisujete, jde nižší cena z fosilu navyšována na tu dražší z OZE.

A ona zdražuje všude a ještě bude. To je realita a sama o sobě vcelku ok. Jde o to jaké bude to tempo, a zde myslím zelená revoluce těžce brzy narazí ... min na limity miliónů obyvatel nejen střední a východní Evropy.

Vaše milovaná Drábová v tom posledním rozhovoru říká jasně, že to deklarované tempo je příliš rychlé a společnost to nedá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2021 15:20 Reaguje na Svatá Prostoto
Cena z fosilu (asi 110 eur) se prudce zvýší na OZE za 60 eur.
Pí Drábová hovořila o našem uhelistánu, pro který je i pohyb hlemýždí příliš rychlý.
Odpovědět
PJ

Pavel Januška

1.11.2021 10:54
Na střeše mám fotovoltaiku 1,6 kW, která ohřívá vodu v bojleru. Svépomocí jsem to pořídil za 35 000 Kč bez dotací. Od dubna do září (října) to jakž takž stačí na ohřev vody pro 4 člennou domácnost.
Je to pouze příjemný doplněk, nic víc.
Odpovědět
ms

1.11.2021 21:50 Reaguje na Pavel Januška
Až tak triviální to není. Každý, kdo si pořídí nějakou i malou FVE na střeše, jasně a někdy i velmi pěkně od jara do podzimu ušetří na spotřebované elektřině. Ale v ceně každé kWh jsou také poplatky za OZE, za emisní povolenky, za rostoucí náklady na správu sítě. A to všechno se musí ve zvýšené míře rozpočítat na ty, kdo nemají finanční, ani technické možnosti (např. činžák) takhle šetřit. I malé FVE na střechách tak jasně zvyšují sociální nerovnost mezi lidmi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2021 09:14 Reaguje na
Tohle by mohlo nastat až v případě, kdy by si domovní fve pořídilo více, jak polovina obyvatel. Což nehrozí ani omylem.
Odpovědět
ms

2.11.2021 13:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy pan Hanzle pořád nechápete, že fotovoltaicé úspory bohatých v každém i jednotlivém případě parazitují na chudých lidech. Přitom nevyřeší, ale zhorší problémy zajištění stabilní elektřiny. Znáte šílené plány na statisíce instalací FVE na střechách? Celkově jde v Green Deal o nové přerozdělení majetku na novou"zelenou elitu" od zchudlých spoluobčanů. Viz 20tsícové měsíční zálohy na energii pro české důchodce.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.11.2021 14:00 Reaguje na
Jj, důchod 15 000, záloha 18 000 nebo až 22 500 Kč v maloměstě na topení je realita. A to vše, protože se nesmí spalovat ani odsířené uhlí a nesmí být nové JE a zbývá jen ten plyn. Jaksi ho nevyzbyde na všechny.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:12 Reaguje na Jarka O.
Něco jako odsířené uhlí neexistuje, odsířují se uhelné emise až po spálení, ale nikoli v domácnostech. Jinak pokud si někdo v minulosti pořídíl obrovskou haciendu, tak jistě má peníze na zaplacení vytápění. A pokud ne, je jasné, že na tuto nakradl, a pak je jaksi spravedlivé, že o tuto přijde :) Pokud dnes platí u DPI 22500, pak u té bohemky to muselo být minimálně 3000, a to mi pro jednotlivce připadá jako dost silné plýtvání. No, skoro bych řekl, že ten dotyčný toho spálil za celý život dost, takže je nanejvýš spravedlivé, pokud něco nechá pro budoucnost, ne?
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.11.2021 18:34 Reaguje na Jarka O.
Místo topení doporučují krabicové víno.Velmi dobrá dobrá výhřevnost
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 19:20 Reaguje na karel krasensky
1*
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.11.2021 20:27 Reaguje na karel krasensky
A víte, že jo? Zrovna objednávám krabice, tak to objednané množství zpětinásobím. Na zimu spíš nějaké červené, co myslíte, v tom je pocitově víc sluneční energie. Taky železnou zásobu svařáku musím dokoupit než na to přijdou jiní spoluobčané, litřík na osobu denně na celou zimu. Budu ho pít sice studený, neb nebude na čem ohřát, leda za jižním oknem, ale zas je v něm cukr, tedy energie, a málo alkoholu. Jako náhražka pitné vody se šikne:-).
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.11.2021 21:24 Reaguje na Jarka O.
Zase to nepřehanějte at nevídíte pavouky jako president Zeeman nebo ruské agenty a fotovoltaické panely jako Hanzl
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2021 09:29 Reaguje na Jarka O.
Vy nesmíte spalovat "neodsířené uhlí" (muhehheheh co to je?) ani nesmíme postavit JE?
Vy jste byla na školení v Kremlu??
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.11.2021 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
OK, jasné, byla to zkratka, neodsířené uhelky! Ale porát lepší nez Vaše destilace uhlíku(muhehheheh co to je?)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2021 14:21 Reaguje na Jarka O.
Technologi stará jak lidstvo samo, zabývali se tím uhlíři.
Ze dřeva udělali skoro čistý uhlík.
Ten se dál pálil, ale my bychom ho vraceli do vytěžených hlubinných uhelných dolů.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

7.11.2021 10:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ne destilací, vy lháři.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2021 09:33 Reaguje na
Totální pitzomost, jak dycky.
FVE na střechu si může dovolit každý, kdo má vhodnou střechu, dostane na to úvěr a ještě státní dotaci. A pokud bude platit to samé, co dřív za elektřinu slpátky úvěru, tak to splatí bezproblémů.

Ovšem výhodnější je to zaplaztit ze svého, třeba formou důchodového spoření. A v důchodu elektřina zadarmo skutečně bodne.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.11.2021 15:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Když čtu to se státní dotací ... fuck off. Road to hell.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2021 09:17 Reaguje na Pavel Januška
To je ale jen takový bastl, který je poddimenzovaný, ale na to je asi plně funkční.
Fve pro rodinu se počítá jinak a vychází ale dráž.
Odpovědět

Ivan Šimák

2.11.2021 09:26 Reaguje na Pavel Januška
Zajímavé by bylo porovnání s termosolarem, energetické i finanční.
Tj. vyšší účinnost panelů atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2021 09:27 Reaguje na Ivan Šimák
Termosolar je energeticky účinnější, ale neumí vyrobit elektřinu. Kdežto fve panel to umí, takže dokáže i nahřát bojler.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.11.2021 12:34
Decentralizované obnovitelné zdroje nic nevyřeší. Dům musí být pro zajištění elektřiny v době, kdy slunce nesvítí a kvůli týdnům zamračeného počasí v zimě připojený k elektrické síti stejně jako bez FV panelů na střeše. A to i pokud se FV panely doplní akumulační baterií.
Navíc FV elektrárna na střeše, která přebytečnou elektřinu dodává do elektřické sítě, pokud je těch elektráren nad určitý limit, vytváří neuplatnitelnou elektřinu, která musí být protisměrně "pumpována" z místní rozvodné sítě do nadřazené rozvodné sítě vyššího napětí. Jinak dojde v místní síti k přepětí, které bude okolním spotřebitelům ničit jejich elektrické spotřebiče. Nezanedbatelné nejsou ani požadavky na stabilitu a kvalitu jednotlivých střídačů jednotlivých malých střešních Fv instalací, kde platí, že střídač bude buďto drahý a tím kvalitní nebo bud levnější a tím málo kvalitné a třeba nestabilní. Při počtu stovek až stotisícovek těch střešních instalací se dle zákonů statistiky vždy určité procento střídačů, které fungují nekvalitně a tím vytvářejí v distribuční síti problémy, objeví.
V krajním případě, pokud bude těch střešních fotovoltaik celkově víc i na úrovní sítí vysokéh a velmi vysokého napětí, musí distributor, nemá li dojít k havárii sítě nadbytekem elektřiny, se snažit této přebytečné elektřiny zbavovat její nulovou cenou nebo dokonce zápornou cenou a exportem pryč ze země.
Decentralizované FV střešní elektrárny, pokud se jejich provozovatel neidstřihne od sítě úplně, tak vyvářejí požadavky na složitejší distribuční elektrickou síť a tím na zvyšování celkové ceny elektřiny přes zvyšování poplatku na distribuci. Plus vytvářejí požadavky na další zdražování potřebou instalovat do sítí další regulace nebo akumulace elektřiny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.11.2021 14:52 Reaguje na Radim Polášek
Souhlas, někteří ještě nepochopili, že letní přebytky elektřiny z FVE nelze na zimu nanosit jako uhlí do sklepa a od listopadu ji zase nosit ze sklepa do domácnosti. Třeba pan Hanzl.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2021 15:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Hanzl má vodík. Už na tom maká. Za chvíli to bude. Možná v té době bude ještě i Hanzl:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.11.2021 19:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Lze. Jenže je to pořád drahé.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm, ale vy jste tuhle tvrdil, že letní přebytky se využijí tak, že se tím bude klimatizovat, a klimatizací v létě se nahradí vytápění v zimě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2021 15:55
Nic proti domovním FVE, pokud to někomu vychází, směle do toho.
Jen bych někdy poprosil o trochu toho citu pro estetično.

Nicméně dnešní situace ukazuje zejména dvě věci. Fest blbě nastavený institut dodavatele poslední instance, kdy ty zálohy jsou opravdu často nehorázné. A že elektřina není až takový problém, problém je teplo, v našich podmínkách primárně plyn.

Ani jeden z těch dvou problémů FVE v drtivé většině případů nijak nevyřeší.

A dělat si ze stávajícího průseru marketinkový nástroj je tak trošku k zblití.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.11.2021 16:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Zálohy jsou dle aktuální ceny, s tím se nedá nic dělat. Nikdo ty lidi nenutil, aby spekulovali, teď si to vyžerou a my všichni s konzervativním přístupem díky imbecilům ve vládě taky
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2021 16:52 Reaguje na Jakub Graňák
Výše záloh od DPI bude samozřejmě nutně vyšší, nežli byla výše původní, ale měla by cca odpovídat výši, kterou platí dnes noví zákazníci příslušného dodavatele. Třeba ČEZ má poměrně velmi rozumný přístup.
A ti lidé samozřejmě nespekulovali, ale zvolili si jednoduše dodavatele energie, v dobré víře a bez toho, aby tento jejich výběr jakkoli zpochybnil ERÚ.

Mně tohle připomíná problémy bankovního sektoru v devadesátkách, než byly přijata příslušná právní úprava k pojištění vkladů. ČNB vykonávala sice bankovní dohled a stanovovala pravidla pro hospodaření bank, ale de iure to pro klienty neznamenalo lautr nic (a flikovala to pak sněmovna jednorázovými akty).

Prostě buď je sektor nějak státem regulovaný, a stát pak ale nese určitou odpovědnost (u bank náhradu vkladů do jisté výše, zde nějakou max výši zálohy od DPI), nebo není ... a já nejsem vůbec proti ... a pak ok, děj se vůle trhu:-).

Ale regulace bez jakéhokoli prvku jistoty pro zákazníka je akorát buzerace a oblbování lidí.

Navíc je to i v zájmu toho státu protože řada těch lidí se může dostat do velmi složité situace, ze které je bude stát muset podstatně složitěji tahat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.11.2021 17:32 Reaguje na Svatá Prostoto
Když někdo nabízí elektřinu (Bohemia energy) levněji, než její výrobce (Čez) tak to spekulace je. Se slzou v oku vzpomínám na jednoho bývalého kolegu, který BE vynášel do nebes, jak ušetří... a jakej jsem idiot, že jsem u Čezu a ejhle padla kosa na kámen. Jen mě prudí, že teď budu skrz nějaké DPHodpustky těmto idiotům doplácet jejich idiocii, tu díru totiž budeme cálovat všichni. Tenhle svět se v prdel obrací, zodpovědní platí na nezodpovědné a ti se jim ještě smějí
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2021 20:13 Reaguje na Jakub Graňák
No, s tím ČEZem je to blbý příklad, to by znamenalo, že ČEZ musí být vždy nejlevnější, bo on tu elektřinu u nás dominantně, byť ne výlučně, vyrábí. O plynu, který jak jsem psal je ve většině případů větší průser už ani nemluvě, bo ten nějak nevyrábí nikdo (ok, trochu Komárek:-).
A je zcela ok, když klienti BE teď zaplatí víc, než stávající klienti ČEZ, PRE, PP a podobně. Ale není ok, když zálohy požadované některými DPI jsou někdy i násobně vyšší, než ceny a zálohy pro nové klienty i těchto společností.

DPH je nesystémové řešení, ale jednak je to taková pseudodíra ... prostě teď zaplatíme méně na daních a holt nám to do budoucna zvedne schodek (i když v reálu jen o pár mld, což relativně pohoda), jednak pokus o systémové řešení v ČR ... ehm ... v řádu 2-3 měsíců ... to snad za protektorátu, naposledy, ne:-)?
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.11.2021 23:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Násobně vyšší cena nemusí být nutně nic nepřiměřeného - DPI musí zajistit zásobování takového klienta bez ohledu na aktuální situaci na trhu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2021 14:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak ono je to svým způsobem půjčka klienta tomu provozovateli DPI.
Protože se dá čekat, že oproti levné energii od BE bude klient drahou energii DPI maximálně šetřit, co to půjde. A po ukončení toho období se bude spousta peněz z těch záloh vracet.
Jenomže kdo nemá finanční rezervy, aby ty zálohy zaplatil, má velký problém.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.11.2021 14:51 Reaguje na Jakub Graňák
SP má pravdu. Zdá se mi, ze jste trochu zaměnil, kdo je nezodpovědný spekulant. Majitel BE ano, lidi ne, ti byli bombardovaní reklamami a nabídkami. To je normální chování chtít trochu ušetřit, a v Záp. Evropě je to sport. Stejně jako smlouvy na mobily, dokonce spekulace s hypotékami, je toho dost. Já na to taky nemám cas a chut. A cálovat budou všichni, to jo, bez ohledu na výši záloh.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:15 Reaguje na Jarka O.
Aha, je to sport :) No, takže ti lidé si také zasportovali, párkrát vyhráli, a jednou prohráli. Chtěli adrenalin, chtěli se účastnit hry, tak si nechali energie dodávat eseročkem, které ručí vkladem.
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.11.2021 20:34 Reaguje na Sauerkirschmann
Psala jsem, že v záp. Evropě je hledaní jakychkoliv lepších nabídek sport. U vás v kanade jistě taky. Možná mate tu regulaci lepe organizovanou, tady je 400 překupníků energií a úřad řekne lidem, at si vyberou spolehliveho dodavatele. Díky jako. Jak maji lidi tušit, kdo je spolehlivy, co?
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 11:42 Reaguje na Jarka O.
V Alberte je plyn zadáčo :)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2021 14:59 Reaguje na Jakub Graňák
No ono asi není svým způsobem pravda, že BE prodávala elektřinu levněji než nabízí výrobce. Ta produkce elektřiny se ve velkoobchodním režimu prodává v kontraktech dopředu až na dva roky. A vypadá to, že v BE těžili z předchozího nadbytku produkce elektřiny.
Představuji si to tak že třeba v 500 MW elektrárně odhadnou inflaci za dva roky plus přidají slušný zisk a prodají 40 % produkce. Víc se neodváží prodat, protože si musí nechat rezervu neprodané energie, kterou by mohli zdražit, kdyby se v těch výpočtech sekli a oni by na té dopředu stanovené ceně prodělali. Nebo v případě jiného problému. Podobně si mohou dovolit prodat dopředu produkci elektřiny na příští rok, tam ale je už stanovení budoucí ceny přesnější a proto si mohou dovolit na rok dopředu prodat třeba 60 % produkce. Na půl roku dopředu prodají třeba dalších 15 % produkce... A pak tam je další měsíc nebo měsíc za 2 - 3 měsíce a oni třeba ještě nemají prodaných 10 - 20 % výrobní kapacity. Jenže když je přebytek elektřiny, všichni distributoři už mají dost elektřiny nakoupeno z kontraktů prodávaných předtím půl roku, rok, dva roky dopředu a na další elektřinu už nemají klienty. Proto musí jít elektrárna na těch posledních 10 - 20 % elektřiny, kterými dorovnají na plnou stoprocentní produkci elektřiny, s cenou dolů, aby ji vůbec bylo schopni prodat. A právě tuto elektřinu kupovala BE.
Pokud ale na trhu nastane nedostatek elektřiny jako nyní, tak naopak nejlevnější jsou nákupy elektřiny na co největší dobu dopředu. Čím se postupně elektřina nakupuje n stále kratší dobu dopředu, tím víc zdražuje, protože veškerá tato nabídka se vykoupí. A v BE na to asi narazili. Najednou ty krátkodobé nákupy elektřiny byly mnohonásobně dražší než cena za kterou prodávalái klientům.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2021 14:14 Reaguje na Jakub Graňák
Tak je otázka, co za údaje dostali od krachující BE. Pokud dostali jejich průměrnou spotřebu v minulých letech, tak je to nejspíš jasné, zálohu napálí na zvýšenou cenu a na tu průměrnou spotřebu.
Pokud ale od BE dostali jen kontakty, adresu, snad telefon a jinak žádné údaje, tak musí spotřebu určovat podle nějakých map průměrné spotřeby jejich jiných běžných klientů kolem té adresy. A jestliže ti jiní běžní klienti jsou třeba hodně vícečlenné rodiny ve velkém baráku nebo bytu, tak i když ten klient od BE předtím šetřil a měl malou spotřebu, oni mu napálí spotřebu výrazně větší x současnou cenu. A z toho potom jsou ty mnohonásobky původních záloh.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:19 Reaguje na Radim Polášek
Pane Polášku, je to jednoduché. DPI určuje ty sazby podle předpokládané MĚSÍČNÍ nikoli roční spotřeby. Spotřeba zejména plynu v průběhu roku silně kolísá, ale zálohy bývají konstatní, a zohlední se to při ročním vyúčtování. No, a nyní máme před sebou měsíce, kdy v normální domácnosti nastává topná sezona, tudíž spotřeba plynu je vyšší a to násobně oproti letním měsícům. No, a do toho ten jnákup za spotové ceny, a zohlednění rizik, plus zvýšené náklady na adminitrativu, a to, že je to krátkodobý kontrakt.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.11.2021 06:45 Reaguje na Sauerkirschmann
Asi máte pravdu s těmi měsíčními sazbami záloh, je to logické. Já si to v rychlosti psaní toho příspěvku neuvědomil.
Potom ty zálohy takhle vypadají, mechanicky násobky současných podle násobků cen proti dřívějším cenám, když nemůže být zpětná vazba obděratele. Který čím dražší energii má, tím víc šetří. Nebo i rovnou nepoužívá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2021 09:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle se jmenuje babišistán, kdy se podařilo rozvrátit i státní úřady, kde to nikdo nečekal. ČIŽP- nevyšetřování Bečvy, ERÚ tenhle energetický bordel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2021 15:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak o ERÚ si nedělám iluze už od doby, kdy to tam začala vést Vitásková. Což bylo za Nečase. Že se to za Báby nijak nevylepšilo je jasné, ale taky je pravda, že tenhle průser se moc myslím nečekal a ta situace okolo DPI se úplně nevyvedla. Zcela upřímně, to bych tak nevyčítal, podělat se občas může cokoli a ne vždy se na to myslí dopředu. Spíš bude otázkou řešení.

Jinak je vidět opravdu značně rozdílný přístup jednotlivých DPI ... https://echo24.cz/a/SVjcx/cez-uctuje-klientum-v-nouzi-zalohy-ve-vysi-1700-korun-plyn-neresi

ČEZ se asi povětšinou snaží postupovat vcelku jak lidi.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Jenomže spotřeba elektřiny je v průběhu roku plusmínus konstatní, málokdo elektřinou topí. U plynu je ta spotřeba nerovnoměrná, a měsíce, kdy je spotřeba největší, jsou před námi. takže nejde oto, že je to ČEZ, ale o to, že je to plyn.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2021 16:07 Reaguje na Sauerkirschmann
I u plynu se to značně liší, třeba Pražská plynárenská má podstatně rozumnější podmínky než třeba v článku uvedený E.ON.

A nejde ani tak o tu cenu/výši záloh, ale i třeba o umožnění nějakého splátkového kalendáře a podobně.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 16:45 Reaguje na Svatá Prostoto
Na co splátkový kalendář? Institut vymáhání pohledávek normálně funguje, a trh s realitami je přehřátý, potřebuje uvolnit. Umořžní to bydlet slušný solventním lidem, ne vykukům, kteří se vším chtějí vyjebat, a nadměrně plýtvají.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2021 16:55 Reaguje na Sauerkirschmann
V jednom má Hanzl pravdu ... s váma je to ztráta času.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 17:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy si jako myslíte, že tohle je nějaký lokální výkyv, a pak business as usual? Milá prostoto, tohle je ZAČÁTEK nového paradigmatu, a to se Vám snažím říci celou dobu. Během krátké doby lze očekávat, že tyhle DPI ceny se stanou fixovaným standardem. Na co potm nějaký splátkový kalendář, když dotyčný není schopen zaplatit ani první platbu, a ještě ne moc vysokou?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.11.2021 06:48 Reaguje na Sauerkirschmann
Dotyčný má právo ty splátky aspoň zkusit.
Ono stejně, jak to vypadá, to u hodně rodin spadne do podobného chování, jako bylo svého času prezentováno na Západě. Kdy rodiny často žijou nebo žily, v nevytápěném bytě, zatopí a mají skutečn teplo třeba jen jedno u za týden v neděli nebo jenom když má přijít návštěva.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:25 Reaguje na Radim Polášek
Pane Polášku, já si pamatuji dobu, kdy se v ČSR (geografický ekvivalent dnešní ČR) těžilo přes 130 mil tun uhlí ročně, a uhlí bylo na palivový list, a topilo se v jedné místnosti. V současné době se těží asi 35 milionů tun, tedy o něco více, než čtvrtina. A zatím málokdo topí v méně, než dvou, třech místnostech. K zamyšlení.....kdyby se dříve to uhlí používalo k topení, a nikoli k ideologickým účelům, zejména k čmoudění z továrních komínů kapitalistům pro zlost, aby se jim ukázalo, že to jde i bez nich, tak toho uhlí zbylo více na současnost a budoucnost. Podotýkám, že to čmoudění z komínů byl ideologický postoj dělnické třídy. Tak ať se dnešní dělnická třída obrátí na tu minulou.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:26 Reaguje na Sauerkirschmann
Doplním.....to období byl konec 70. a začátek 80. let minulého století. Od roku 1984 produkce uhlí v ČSR - ČR setrvale klesá, stejně jako spotřeba ropy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2021 09:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Právě ERÚ je placen za to, že tyhle krize řeší a zblokuje špinavce, kteří jsou ochotni lidem napařit do záloh 10X víc, než je cena. Tahle krize není první ani poslední a právě ERÚ je k tomu zřízen.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

1.11.2021 17:59
Reklama na nesmysly... co kdyby si pán spočítal plochu panelů nutnou pro pokrytí energie běžného RD u nás v lednu?

Řešení je jediné.. řešit příčinu (nesmyslný Green deal) a ne jeho důsledky...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2021 09:12 Reaguje na Karel Padevet
Normální fve na rodinný dům se počítá tak, že 9 měsíců je v plusu (noc problém není) a 3 měsíce (listopad, prosinec, leden) se musí dokupovat.

To je vám málo? Dokupovat jen 20% elektřiny místo 100%??
A hodinky s vodotryskem byste nechtěl??
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak 3 měsíce z toku není 20 ale 25 procent, a problém je, že spotřeba je v těch 3 měsících spíše tak pětinásobná oproti letním měsícům. A nějak nám odmítáte vysvětlit, odkud se vezme ta energie pro zimní měsíce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2021 12:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepochopil jste otázku: jaká je plocha panelů nutná pro pokrytí energetické spotřeby RD v lednu?
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:25 Reaguje na Viktor Šedivý
Uplně stejná jako v červenci. Počítám, že pan Hanzl zaargumentuje domkem v Austrálii, a označí Vás za ropáčka poté, co namítnete, že nemůžete na zimu hodit domek na kolečka, a odvézt k protinožcům :)
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:37 Reaguje na Viktor Šedivý
Takto.....FVE loze použít k vytápění docela jednoduše, prostě tím nabijete v zimě akumulačky - dokonce to bude v lepším režimu, než to bylo původně uvažované, největší teplo budete mít večer, a největší zimu ráno, až půjdete do práce :) Ale ten výkon......no, tak řekněme, že máte 3 kamínka s nabíjecím výkonem 2000 W, a kapacitou 16 KWh tepelných. Něco dalšího potřebujete na ohřev TUV tedy dalších 2000 W, něco na vaření a další spotřebu. Lednici klidně můžete vyhodit na mráz, třeba na nevytápěnou verandu tím spotřebu snížíte na nula. Takže střízlivě potřebujete v zimě 76 kWh - nevím, nemám domek - sedí to???? normální panel běžné velikosti má 100 Wp a dá - podle mé zkušenosti v lednu 7-10 W po dobu tak devíti hodin. Takže jeden panel dá tak 0,076 Kwh za den. Vychází mi tedy, že pokud se obejdete bez eletrického gumokolu, tak tisícovka panelů to spraví. To přeci není problém, to kdejaká FVe za vesnicí má, a ostatní elektřinu nepotřebují, ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2021 14:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Odpopvěď zní jasně: zbytečná
Pokud byste měl přes léto dost velký externí odběr a na zimu nic (což si dovedu těžko představit), tak by se to mohlo rentovat, ale nic podobného jsem nidy neviděl.
FVE je pro nás v zimě na houno, pokud vlastníte kamion, taky s ním nejezdíte pro rochliky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.11.2021 18:19
Hezký reklamní článek, ale to je tak vše. Skutečné náklady bez všech těch
dotací a podpory výkupu jsou o ničem, když produkují elektřinu v době,
kdy není třeba a kdy třeba je, tak ji neprodukují. Když připočteme ještě
reálné akumulace(baterie), tak se dostaneme do dalšího propadu a to je
ještě akumulace krátkodobá na pár hodin a s omezenou životností baterií.
Ano v rekreačních objektech budiž, ale pro průmysl a domácnosti je to
pouze realizováno díky těm dotacím a podporám. EU se to snaží vylepšit
znevýhodněním jiných zdrojů a výsledkem může být kolaps energetiky.
Je načase, aby se k energetice vyjadřovali skuteční energetici a ne
takoví lobbisté lobbující za ty své kšefty. Pokud budou politici
naslouchat pouze těm lobbistům, tak dojde i na tu energetickou nouzi
a kolaps ekonomiky. S jejich platy a beztrestností jim to je ale fuk,
pokud nejsou navíc zaháčkování jako někteří dnešní i bývalí politici
v solárních parcích po celé republice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.11.2021 14:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Hloupí Němčouři už mají z FVE ročně asi 40 TWh, a dotují ji na závratných 50 - 60 eur.
Hlupáci, dnešní cena je asi 110 eur....... tu platíme z uhláků......
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

2.11.2021 02:44
Díval jsem se na statistiku a v ČR ročně vznikne něco mezi 5-10tisici malých FVE, převážně na RD. Firmy které se tím zabývají, velmi často kvílí že nemají lidi na montáže a dodací lhůty jsou cca 3-4 měsíce. Teď po enormním růstu cen EE samozřejmě poroste zájem. Trochu mě to vede k úsměvu jak ty miliony střech tímto tempem pokryjeme panely. S rostoucím zájmem o nové instalace se pojí jedno veliké ale. Politici k pořízení FVE nebo TČ přistupují jako k pořízení nového úsporného spotřebiče. I laik asi tuší že tu je jeden obrovský rozdíl. Pořízení spotřebiče je jednorázová záležitost, kdy se provozovatel o nic dál nestará, možná ten spotřebič čas od času vyčistí, dokud se něco nerozbije. Ale pořízení systému s TČ, nebo FVE, znamená poctivý návrh, instalaci, údržbu, servis. Když něco z toho je špatně, tak u TČ to může skončit zklamáním, u FVE zklamáním i požárem. U Elektroinstalací (zejména těch větších pracujících s většími proudy a napětím) s FVE je nutnost provádět kontrolu zejména DC části 2x ročně a to poctivě, hlavně s rostoucím stářím FVE. Asistoval jsem na rekognoskacich na třech rumištích po požáru FVE a současná situace mě děsí, protože stejně jako v roce 2009-2010 lze očekávat větší počet fušerů bez svědomí kteří začnou šířit zkázu prostřednictvím zmrvenych instalací. Kdo si to dosud nepořídil, a plánuje si pořídit FVE, TČ tak ať se má na pozoru, zejména před instalátory bez profesní minulosti a reálných referencí. Je mi líto laiků. A ještě jedno Ale, v temných mrazivych dnech vám ani ta nejlepší FVE moc nepomůže. Možná malé VE co jsem onehda viděl budou pouzitelnejsi.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2021 14:07 Reaguje na Filip Kondapaneni
Ano, to je reálná připomínka.
Já bych ještě přidal, že ty kontroly musí dělat certifikovaní revizní technici či elektrikáři a že si za tu kontrolu nechají slušně zaplatit.
Odpovědět

Ivan Šimák

2.11.2021 09:18
Zkušenosti s FVE v ČR jako se zdrojem nestabilního výkonu jsou jednoznačné, v době kdy ten výkon nepodávají, musí je rychle nahradit dodávky z elektrické sítě, tj. musí být potenciální rychle startovatelné zdroje za FVE apod. ČEZ se kdysi vyjádřil, že má smysl mít podobné zdroje cca pod 1/4 výkonu. V kombinaci větších výkonů nestabilních zdrojů s jader. energetikou to už dělá větší problém, ale pokud by byla ještě kombinace jader. energetiky s výrobou vodíku, případně i palivové články pro rezervu výkonu (vyšší cena elektřiny) možná ne ? Pokud zahrneme i výrobu vodíku, určitě by byl enormní nárůst spotřeby elektric. výkonu + spotřeby vodíku v zimě oproti létu. Jinak při spalování vodíku ve vzduchu samozřejmě vznikají kysličníky dusíku, tj. nejen voda, jak nás mystifikují někteří ekologové.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2021 14:35 Reaguje na Ivan Šimák
No, to bude s tím vodíkem, pokud se jeho využití vůbec povede vyzkoumat a hromadně realizovat, asi dost zajímavé.
Aby emise dusíku při spalování vodíku byly minimální, bude třeba používat buď nízkoteplotní katalytické spalování nebo nízkoteplotní hořáky. Ty ale budou citlivé na odchylky dané stárnutím a znečištěním hořáku, bude je třeba často kontrolovat a seřizovat. Nebo rovnou každé topidlo hlídat, třeba v krajním případě snímačem typu kamery a složitým procesorem s algoritmy rozpoznávání obrazu toho plamene, aby se tak v každém režimu i v případě stárnutí a drobného znečištění hořáku dosáhlo optimálního spalování s nízkými emisemi dusíku.
Nebo se bude povinně k vodíkovým hořákům montovat nádržky na Ad Blue stejně jako u nafťáků a dávkkovače té močoviny ? Nebo aspoň čpavku, respektive čpavkové vody?
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:30 Reaguje na Radim Polášek
Selektivní redukce se normálně průmyslově využívá - třeba v Lovochemii. A zapomente na to, že by se vodík distribuoval podobně, jako zemní plyn.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.11.2021 07:19 Reaguje na Sauerkirschmann
To právě přesně nevím. Určití zelení aktivisté optimisticky předpokládají, že bude pouze stačit nahradit zemní plyn vodíkem. Ale zatím to nikdo ještě nevyzkoušel, může se tedy klidně stát, že po pár desítkách kilometrů vodík nebude v potrubí, ale volně v technických uzavřených prostorách plynovodu...( Které budou uzavřené jen krátkou dobu, do první jiskry...)
Co je zatím předpokládám za vyzkoušené, je cpát vodík do objemu několika procent do klasických plynovodů se zemním plynem. Kdy to vypadá, že když je vodík takhle naředěn metanem, tak skrz stěny plynovodů neuniká a skrz roury dojde ten vodík svého využití u spotřebitelů.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:33 Reaguje na Radim Polášek
Máte pravdu, odzkoušené je to již v dávné minulosti, navíc to bylo cinknuté CO - říkalo se tomu svítiplyn :) Problém je, že ten svítiplyn používal mnohem větší průřezy - tedy pokud si pamatujete. My tedy v baráku máme ještě starou stoupačku dimenzovanou na svítiplyn, ale přípojky jsou již všechny vyměněné, porotože došlo ke kompletním rekonstrukcím a přestavbám bytů. A ty přípojky jsou průřezově odhaduji tak čtvrtinové. A co se týče té distribuce.....proboha, vždyt v současné době není ani vyřešená nějaká masivní výroba tohoto, ona není vyřešená o moc víc než v podstatě laboratorní výroba. Vodík se průmyslově vyrábí ze zemního plynu. A pokud bude vodík vyráběný v elektrolyzérech z OZE, tak zapomeňte, že byste z toho měl užitek, pokud jste třeba obyčejný krajský radní, řadový státní zástupce, nebo řadový soudce, to buee jenom pro dobře situované lidi.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.11.2021 15:06 Reaguje na Ivan Šimák
Jinak ale klasické elektrárny okamžitě regulovat umí, ale pouze v rozsahu pár procent výkonu. V rozsahu pár procent výkonu je možné přívod páry do turbíny okamžitě přiškrtit nebo naopak posílit. Kotel nebo reaktor to pár minut pokryje z konstrukčních rezerv a do té doby se změní výkon, třeba se v uhelné elektrárně přidá trochu víc uhlí do hořáku nebo v reaktoru trošku víc povytáhnou regulační tyče.
Z toho a se zákonů statistiky asi vychází ta optimální velikost nestabilnch zdrojů pod 1/4 výkonu
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 15:28 Reaguje na Radim Polášek
Já bych řekl, že ta modulace má ten rozsah vyšší.....jsou to desítky procent. JE se spíše reguluje přidáváním kyseliny borité do primárního okruhu. Ale daleko spíše ten VVER jede celou dobu na plné pecky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.11.2021 07:10 Reaguje na Sauerkirschmann
Běžná parní turbína se dá v jednotkách sekund regulovat o pár procent. Na víc nemůžete, protože změnou výkonu nastanou v jednotlivých dílech turbíny rozměrové diference dané různou teplotní roztažností různých materiálů turbíny. Rozměrové tolerance mezi lopatkami turbíny a statickými usměrňovači páry, které činí řádově desetiny sekundy, by se mohly vyčerpat a pohyblivé lopatky by se tak potkaly se statickými usměrňovači. Což by znamenalo pro turbínu totální havárii. V posledním desetiletí, na poptávku potřeb regulace pro OZE, měly být v Německu vyvinuty parní turbíny, které mají ten rozsah okamžité regulace vyšší, to ale pokud nepoužili úplně totálně nové materály, je to vždy na úkor něčeho jiného. třeba účinnosti nebo životnosti...
V jednotkách minut se potom dá regulovat výkon kotle u tepelné elektrárny nebo reaktoru u jaderné elektrárny. To je potom stanovené parametry kotle nebo reaktoru, zejména rozměrových a potom jakou mají edntlivé komponenty tepelnou kapacitu , ale stejně se snižování nebo zvyšování výkonu elektrárny nedá dělat rychleji než to z výše uvedených důvodů dovolí příslušná parní turbína. Maximálně se dá parní turbína a tím celá elektrárna havarijně odstavit, to ale znamená dost velký výpadek, havarijní dochlazování turbíny a reaktoru či kotle, potom pořádná kontrola a možná i výměna některých komponent a potom mnohahodinový náběh zase na plný výkon. U reaktoru jsou k tomu potom ještě věci kolem xenonové pasti.
Regulace JE přidáváním kyseliny borité do primárního okruhu není možná, protože je nezvratná. Může to být maximálně manipulace pro nouzové zastavení reaktoru nebo havarijní omezení jeho výkonu. Kdy po vychladnutí reaktoru je třeba tu vodu s obsahem kyseliny borité ( a radioaktivní) nahradit novou vodou bez kyseliny borité.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:40 Reaguje na Radim Polášek
Tak já samozřejmě neuvažuji o jednotkách sekund, ale řekněme v souvislosti s časovou konstantou kotle, a to odhaduji na nízké desítky minut. A pokud se sníží tlakový spád na turbíně, pravda i vstupní teplota, a tím pádem sice i účinnost v důsledku radiálních mezistupňových úniků na obvodě lopatek, a jednak samozřejmě i z principu teplené účinnosti - ty mezery jsou optimalizovány pro velmi úzký teplotní rozsah - nicméně, podle mne to v rozsahu 10-30 procent takto modulovatelné je. A na straně toho generátoru předpokládám, že tyto mají cizí buzení, takže celé to řiditelné je.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 09:43 Reaguje na Radim Polášek
Jo, zapomněl jsem na tu kyselinu boritou.......no, tak samozřejmě, že to není určeno na regulaci na vyrovnávání OZE skopičin, ale spíše na trim, a myslím, že pokud budu odebírat z toho primárního okruhu vodu + kyselinu boritou, a ochladím, a proženu přes reverzní osmozu, a vrátím zpět, tak to je vratný proces, ne?
Odpovědět

Jirka Černý

2.11.2021 18:46
Vzhledem z tomu jaké prasárny teď zkouší na lidi co jsou ve srabu kvůli krachu dodavatele, tak můj plán hnát domácnost elektrocentrálou na benzín nebo lépe naftu se stal reálně velmi logickým a ekonomickým počinem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.11.2021 07:13 Reaguje na Jirka Černý
Nejspíš to bude ještě podstatně dražší. Zvláště pokud budete chtít zachovat komfort používáním běžných spotřebičů s vysokým odběrem proudu typu varné konvice, pračky, řetězové pily, pečicí trouby atd..
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

3.11.2021 11:17 Reaguje na Jirka Černý
do doby, než brutálně zdraží pohonné hmoty, at již v důsledku zdražení ropy, nebo dalších dodatečných daní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 22:10 Reaguje na Jirka Černý
Prasárny na lidi........babišistán.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist