Jan Skalský: Malé vodní elektrárny – zkáza řeky Ploučnice
30.1.2022
Malá vodní elektrárna na řece Ploučnici mezi Starým Šachovem a Děčínem. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | Český rybářský svaz, Severočeský územní svaz
Již dlouhodobě zaznamenáváme nedodržování povolení k nakládání s vodami a manipulačních řádů od některých majitelů malých vodních elektráren (dále jen MVE) na řadě toků. Výrazně nejhorší situace je na řece Ploučnici.
Příčinou je samozřejmě honba za ziskem za vyprodukovanou elektrickou energii. Voda je akumulována v nadjezí a následně pouštěna přes soustrojí turbín MVE, není dodržován minimální zůstatkový průtok, rybí přechody jsou též mnohdy suché, nebo i cíleně zahrazovány. Tohoto jsme svědky takřka v průběhu celého roku, ale obzvláště těžký dopad má nedostatečný průtok vody v době reprodukčních migrací ryb, jako je např. stále více ohrožený úhoř říční, nebo v době rozmnožování cenných typicky říčních druhů ryb, jako jsou parma, podoustev, ostroretka, jelci, pstruzi, bolen a další, včetně druhů zvláště chráněných, jako losos obecný, jelec jesen a mník jednovousý.
Jez a elektrárny na Ploučnici při vyšším průtoku vody. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | Český rybářský svaz, Severočeský územní svaz
Viníkem zajisté nejsou všichni provozovatelé MVE (ač je jich hodně). Bohužel tragické dopady necitlivého přístupu provozovatelů MVE se pochopitelně kumulují a efekt zkázy zesiluje, pokud je elektráren na vodním toku celá skupina krátce po sobě, tak jak tomu je na Ploučnici mezi Starým Šachovem a Děčínem.
Snížená hladina vody na řece Ploučnici. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | Český rybářský svaz, Severočeský územní svaz
Bohužel i v případech, kdy je porušování jasně zdokumentováno a oznámeno, vodoprávní úřady nebo inspekce životního prostředí nekonají, a pokud ano, pokuty pro provozovatele MVE jsou tak nízké, že se jim naopak s ohledem na finanční prostředky za vyprodukovanou elektrickou energii dále vyplatí nastavená pravidla porušovat. Orgány státní správy mohou sice odebrat oprávnění pro nakládání s vodami, ale k tomuto kroku nesahají.
Čeho jsme tedy na řece Ploučnici svědky, a jak se to dotýká života ve vodě? Dochází k častým, až extrémním výkyvům vodní hladiny, kdy v některých chvílích korytem voda takřka neprotéká. Ryby, jejich jikry a další vodní živočichové následně hynou na suchu, rybí přechody jsou z důvodu nedostatku vody pro migraci ryb zcela neprůchozí.
Kolísání vodní hladiny na Ploučnici. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | Český rybářský svaz, Severočeský územní svaz
Bohužel jak je patrné, MVE rozhodně nejsou zcela „zeleným“ zdrojem elektrické energie, ale mnohdy stojí až dovolíme si tvrdit za možným zhroucením ekosystému některých našich toků. Při provedení monitoringu společenstva ryb zjišťujeme, že typické druhy ryb žijící v tomto prostředí v minulosti po tisíce let už zcela chybí a přečkávají jen ty nejodolnější druhy, zpravidla ryby dorůstající jen malých velikostí, kterým stačí velmi malý sloupec vody.
Odběr uhynulé ryby. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | Český rybářský svaz, Severočeský územní svaz
Stát mimořádně napomáhá provozu MVE svou legislativou, daňovými podmínkami, dotacemi, zárukami výkupu produkce, cenami, a to i na úkor všech občanů ČR, hradících ve svých platbách za elektřinu, podporu alternativních zdrojů její výroby. Výsledkem pak jsou paradoxně zničené řeky a život v nich nejen pro ryby, namísto ekologicky čisté energie. Za to všichni platíme, zatímco nevelká skupina podnikatelů v hydroenergetice dosahuje zisků v neprospěch společnosti, a bez ohledu na budoucnost.
Stát by měl zajisté minimálně zvážit změnu sazebníků pokut za porušování pravidel. Pokud se vyplatí pravidla porušovat, ke změně přístupu některých provozovatelů MVE nemůže dojít. Je třeba také důsledně kontrolovat dodržování manipulačních a provozních řádů ze strany provozovatelů MVE, a v případně vážných porušení sahat až k nejtvrdším možným opatřením, včetně odebrání oprávnění pro nakládání s vodami.
reklama
Jan SkalskýAutor je tiskový mluvčí pro Český rybářský svaz, z.s., Severočeský územní svaz.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (43)
Souhlas, kolikrát ve svém okolí pozoruji to, co uvádí autor. MVE (většinově) na to z vysoka kašlou a příslušné orgány to tolerují. Ochrana přírody se zúžila pouze na plky v učebnicích pro základní školy.
Odpovědět
peníze jsou vždy na prvním místě, na tom je založen dnešní společenský řád,
peníze ohýbají zákony a rozhodnutí různých úředníků, proti tomu není obrana,
když lidé nejsou zodpovědní a nemají žádné svědomí , naděje na zlepšení je minimální,
Odpovědět
jestliže je někdo přesvědčený, že se někde děje něco nedobrého má možnosti jak to oznámit příslušnému úřadu
Odpovědět
CHA,CHA,CHA,CHA,CHA. Promińte ale už dlouho jsem se tak dobře nepobavil. Zkusil jste někdy něco takového ohlásit a dosáhnout nápravy???? Tak to zkuste a potom se s námi podělte o to, jak jste dopadl. Petrův Zdar
Odpovědět
V článku se o to jak dopadne ohlášení na úřadu píše. Asociace vodních sportů o těchto praktikách kolem MVE jedná neustále, .... a je to spíše čím dál horší.
Odpovědět
Stát by především měl přestat podporovat neefektivní výroby elektrické energie.
Když si vezmeme, jak málo elektřiny MVE vyrobí (a zaplatíme za to zničenými řekami), najednou nevypadají škody způsobené efektivně fungujícím uhelným zdrojem nijak děsivě.
Odpovědět
Také to tak vidím. A velikost zdrojů a efektivita vyroby spolu souvisí.
Odpovědět
Ako to vyzerá u nás na Hrone - https://bbonline.sk/blog/male-vodne-elektrarne-na-hrone-su-biznis-pre-uzku-skupinu-ludi/
Odpovědět
No, je vlastně smutné, že se takové věci dějí. Přitom je dost příkladů z historie, jak toto bylo ošetřeno pro majitele mlýnů, hamrů, v dobách, kdy ekologie byla zcela neznámá věc/pojem.
Odpovědět
Tohle bude problém všeho co vyrábí elektřinu na řekněme mechanickém principu, pro větráky už také mnohde nadšení opadlo. Tím rozhodně nevidím jako všespasitelný solár.
Odpovědět
No vidíte - a v Německu mají teď mít větráky ze zákona výjimku. Obce budou mít povinnost připustit na části území stavbu větráků, bez ohledu na to, kdo protestuje.
Odpovědět
To tedy nevím, co jsem četl, tak například v Bavorsku se v podstatě větráky postavit nedají, bo si Bavoři nastavily takové podmínky, které to prakticky znemožňují. Navíc zrovna v případě těch větráků začíná přímo mezi Zelenými docházet k poměrně intenzivním názorovým střetům.
Odpovědět
Přesný popis stavu a to téměř všude. Při diskusi na toto téma zastánce
MVE to argumentoval tím, že MVE pouze nahradily kdysi tisíce vodních
mlýnů. Na to jsem mu odpověděl, že mlýnské kolo není šnek, či lopatka
turbíny, která ryby "pomele" a že přes náhon šla voda pouze při mletí
a to se nedělo po celý den a hlavně ne denně. Mlelo se, když bylo co
mlít a ne jako MVE, která jede stále, pokud má vodu. Kdysi jsem viděl
projekt MVE na principu plovoucích mlýnů známých z Malého Dunaje. Ty
sice jsou určitou překážkou pro ryby taky, ale mají možnost se mlýnu
vyhnout. To bych ještě překousnul, ale odvedení vody z toku do náhonu
a často v noci zcela, jsem už tu mnohokrát vzpomínal. U malých toků
to bývá pro ryby tragické, protože na mělčině nemají možnost uniknout
predátorům, pokud rovnou neuhynou na suchu. Peníze, peníze, peníze za
každou cenu se staly modlou a ohání se i ekologickou výrobou energie.
To, co zničí, už ale ti samí ekologové nechtějí vidět.
Odpovědět
Ta turbína ryby nepomele. Jsou tam síta přes které se ryby nedostanou.
Odpovědět
To řekněte těm rozsekaným úhořům, pstruhům, lipanům a dalším. On je rozdíl mezi teorii a praxí. Teoreticky by měly MVE zachovávat minimální průtok, mít zařízení, které ten minimální průtok zajistí, na vstupu do MVE mít el. plašiče ryb, když je u MVE rybí přechod, tak by se měl uchovávat průtočný a ne úmyslně ucpávat-ani kapka vody nazmar a td. Bohužel, teorie je jedna věc a praxe jiná. Petrův Zdar
Odpovědět
No, tak ty karbanátky zkuste někdy zdokladovat. Já vám oproti tomu postavím spoustu mrtvých ryb na česlech s háčkama a vlascem, a po konci chránění dravců jsou toho mraky. Největší škůdce není turbína za česlema, ale lovec ryb.
Odpovědět
Mohu vás ujistit, že jako předseda ekologického spolku se zaměřením na ochranu vodních toků mám podobných dokladů více než dost a jednání ohledně MVE se z účastńuji poměrně často .A porovnávat negativní působení MVE s lovci ryb může pouze někdo, kdo takovou MVE provozuje nebo o problematice ví naprosté kulové. Jen tak pro informaci, pulzující MVE na menším toku negativně ovlivńuje bentos do vzdálenosti až 3 km. Petrův Zdar
Odpovědět
Síta a plašiče ryb je teorie, ale ty rozsekané ryby je
praxe. Zkuste nepřetržitě čistit síta od spadaného listí,
od povodňových nečistot a to pak zjistíte, jak se to obchází. Nastaví se tak, aby ty drobné nečistoty, které nepoškodí lopatky prošly, ale s nimi i ty ryby. A plašiče
jsou k ničemu, když jinudy než přes turbínu voda neteče.
Hlavně tu jde opravdu o celé suché úseky a nízký průtok
rybími přechody, které tak neslouží danému účelu.
Odpovědět
Peníze ano, ale je tu vážnější důvod - povinná % výroby "udržitelné energie", nařízená Bruselem a našimi politiky nadšeně propagovaná.
Tady je základní důvod ničení přírody jak zde na vodě, tak vrtulemi ve vzduchu atd.
Odpovědět
Když nám EU nařídí chodit po rukou, tak přece nebudeme
chodit po rukou! Zelená energie za každou cenu je zločin
na přírodě a s ekologií nemá nic společného, protože se
stala ideologickým kšeftem pro lobbisty a kšeftmany.
Odpovědět
Pro naše předky, nebyly vodní elektrárny zločin. Jenom to mělo dané jasné podmínky !
Odpovědět
Okamžitě zlikvidovat s pokutou,že by se nenažraný ksidl prohnul.Zničit všechno jenom když to něco vynese.Úředníků máme jako hnoje před kravínem JZD a nikdo není schopen těmto lotrům vystavit stopku.Že by korupce?
Odpovědět
A kde jsou zelení? Budou se taky přivazovat k MVE a blokovat je? Prosím, nejlépe k tribuně a jen na nádech.
Odpovědět
A vy už jste někde viděl, že by se zelení nebo ekologické spolky, popřípadě aktivisté nějak angažovali v ochraně toků, kromě Bečvy, kde se to dalo mediálně využít??? Ochrana toků není mediálně zajímavá, smrdí to prací a nedají se na tom vytřískat prachy z dotací. Petrův Zdar
Odpovědět
Na Slovensku áno, máme niekoľko organizácií, ktoré sa venujú vode + na vodu viazanej fauny, vrámci toho aj riekam.
Odpovědět
Ale na celkovou délku toků to je zanedbatelný počet stejně jako v Čechách. Pro naprostou většinu to je nezajímavé. Petrův Zdar
Odpovědět
Ti zelení se angažuji proti obchvatům, proti káceni kůrovce, ale že by šli a zaměřili se na MVE v řekách. To je moc práce a nezviditelní se veřejně.
Prostě jsou všechny ty ekologické spolky tam, kde je to nejméně potřeba, takže spíše škodí.
Odpovědět
Dulezity a potrebny clanek. Podobny by bylo mozno napsat o mnoha dalsich rekach. Napriklad o horni Jizere a Kamenici. Kde jeste roku 1996 se podarilo, s dobrozdanim Krnapu, nove zatrubnit skoro 2 km nejvetsi pereje hlavni reky nejstarsiho ceskeho narodniho parku pod zeleznicnim mostem do Harrachova. Jiste, vetsina dalsich malych elektraren na teto rece je umistena v mistech, kde se vodni sila teto reky vyuzivala uz pred 150 lety... Nebo si vezmete takovou Kamenici. Jezdite li do hor pres Tanvald - prohlednete si ze silnice velkolepy novy rybi prechod tesne pod Tanvaldem. Problem je v tom, ze Kamenice a Desna je v tom useku kolem Tanvaldu a pod nim prakticky kompletne zbavena vody, ktera je za nizsich vodnich stavu z velke vetsiny odvedena do nahonu ci dokonce zatrubnena. Reka tam ma velky velkym spad a nekolik sousednich jezu o vysce 3 metry a vyssi zadny rybi prechod stejne nemaji. Prippomenme taky, ze "ekologove" v tomto kraji casto broji proti umelemu zasnezovani napr. v Rokytnici - jehoz nepriznive efekty na vodnost malych pritoku a na osazenstvo v nich mi ale prijdou naprosto nicotne pri srovnani s efekty techto tzv. "zelenych" zdroju elektriny
Odpovědět
Pro zastánce rovnováhy na řekách mohu uvést další příklad:Od r. 2010 se pod jezem Roudná na Lužnici začaly dít psí kusy. Cyklování je zde běžným jevem, kolísání hladin je přímo hmatatelné. Odpovědné úřady nekonají, patlají se okolo svých kanceláří, zjevně ani neví kudy řeka teče. Ryby neprospívají, elektrárny zavírají/otvírají a dále prohlubují tu vlnu. Nikdo s tím nechce mít nic společného, ani inspekce, ani vodoprávní, ani povodí.... Prospěch dlouhoprstého elektrárníka je nad všechny proklamované rovnováhy na řece. Nechce se člověku už ani zvracet.
Odpovědět
A ty problémy s MVE jsou následkem špatnš postavené stavby nebo následkem déletrvajícího sucha?
Odpovědět
Sucho poslednich cca 8 let hralo asi dosti znacnou roli. I ve zmene rybi osadky podhorskych rek - z pstruhove vody na vodu tloustovou. Velkou roli - treba v tom mnou zminovanem Podkrkonosi - hraji taky premmozeni kormorani, volavky a asi i vydry. U nas na Jizere (Z. Brod) mame tez na stavidlech novy (cca 11 let) rybi prechod. Rybu v tom prechodu zatim nikdo nevidel (mam pribuzneho predsedu mistniho rybarskeho spolku) zato kormorana drziciho v zobaku rybu vedle na stavidlech ano. Pred 15 lety me volavky sedici na kameni v rece pripadaly nadherne, ted kdyz jich je tolik (jsou mista, kde sedi na kameni skoro porad) se ani nedivim, ze je nekdo touzi "picnout". No a prvni setkani s vydrou u nas pred mestskou postou mi pred par lety prislo jako zazrak. Loni, kdyz nam vydra vlezla do prazdne psi boudy (byla nejaka omamena, asi sezrala otravenou navnadu a v zachranne stanici pak posla) uz mi prislo neadekvatni, proc je tak drakonicky chranena. Cili vodni elektrarny nejsou asi jedinym vinikem pronikaveho ubytku poctu ryb a poklesu jejich "diversity" - ale jsou dle meho nazoru vinikem nejvetsim a nejviditelnejsim. Kdyz sledujete to prudke kolisani vodnich stavu v podstate kdykoliv behem roku pri nizsich stavech vody. A to klidne i po dobu 15 let na rece, kde na prilehle silnici a ceste mate jednu ceduli "narodni park" za druhou. K cemu tam ty cedule jsou vlastne?
Nejsem zadny odbornik na ryby. Zajimal by mne proto strizlivy a vecny popis nejakeho znalce - jak moc tedy treba tohle cloumani vodni hladinou skodi ci neskodi a to ve vodnich tocich ruzne velikosti. Pokud ma horska reka v nejakem useku treba 20 pritoku malych potucku - jak moc zavazne je, kdy nekolik malo z techto potucku ponici provozovatele umeleho zasnezovani a jaka je pro porovnani skoda, kdyz hlavni reka treba na puhodinu temer vyschne v dusledku nejake manipulace na jezech o kus vyse. Me to pripada nesoumeritelne, ty skody v obou pripadech. Nechce se mi byt moc konkretni, zijete li v dane oblasti tak hned zjistite, ze byste si poukazovanim na zminene nesvary akorat nadelal nepratele mezi mistnimi i tam, kde treba nechcete :)
Odpovědět
Problémy jsou hlavně následkem špatně nastavených podmínek, některé starší MVE snad nemají ani pořádně nastavený min "zůstatkový" průtok, stejně jako toho, že i pokud ty podmínky nějak rozumně nastavené jsou, tak často dochází k jejich porušování.
A co si budeme namlouvat, pokud provozovatel MVE pošle prakticky všechnu vodu do náhonu MVE v noci, tak život v řece dostane samozřejmě fest céres, ale nějak to pravidelně kontrolovat a případně dokládat porušení pravidel je prakticky nemožné.
V prvé řadě by to chtělo zarazit jak budování nových MVE, tak jako rekonstrukce stávajících jezů za účelem maximalizace výkonů MVE.
Realitou je to, že pokud jde o vlastní výkon MVE, tak ten je z pohledu naší energetiky zcela zanedbatelný a fakt nás nevytrhne, zatímco škody na říčních ekosystémech jsou v řadě případů opravdu brutální.
Řeka má téci. Ve svém korytu. Ne někde v podzemí v rouře.
Odpovědět
Nevim, jak je to s vykupnimi cenami elektriny z MVE asi jsou stejnomerne vysoke i v dobe, kdy ta elektrina z nich neni zrovna vubec potreba. Fakt je, ze vodni elektrarny byvaji presentovany jako velmi dulezity zdroj s p i c k o v e elektriny produkovane napr. Orlikem v dobe, kdy je zdroju nedostatek. Takhle pojimat i male vodni elektrarny (coz se tedy zatim snad nedeje, ale kdovi jak treba byrokrat ci nejaka okamzita energeticka nouze ta pravidle casem neupravi) by byla pro zivot v rekach naprosta katastrofa
Odpovědět
Tak u přehrad je výroba elektřiny sice důležitá, ale v zásadě dnes již sekundární funkce. Hlavní funkce je vodohospodářská, plus třeba i ta rekreační.
MVE ale jen vyrábí elektřinu a k ničemu dalšímu užitečnému nejsou. Prostě jejich jednou funkcí je vydělávat svým majitelům, ze všech ostatních hledisek akorát škodí.
Odpovědět
"Prostě jejich jedinou funkcí je vydělávat svým majitelům, ze všech ostatních hledisek akorát škodí"
Mate sice pravdu ale takto receno je to prece jen prilis brutalni... Nektere z tech elektraren dnes funguji jako zajimava muzea a pamatka na doby, kdy elektriny se vyrabelo pro potreby tehdejsiho narodniho hospodarstvi jen nekolik malo procent toho objemu, co dnes. No a nektere elektrarny ale i nahony k nim se diky mohutnym dotacim staly po obnove dokonce i urcitou ozdobou a zpestrenim krajiny. Do jednoho takoveho nahonu chodivam v lete, je li teple pocasi plavat do tamni chladne ciste vody :)
Odpovědět
Ok, pár takových je. Ale fakt jen pár a nic proti nim. Rozhodně ale mezi ně nepatří ty MVE, které vznikly v posledních letech, stejně jako ty, u kterých došlo k zásadní a téměř vždy i brutální přestavbě jezu a úpravě toku.
Odpovědět
Určitě je výroba E je efektivní od určité velikosti zdroje a škody na krajině jsou menší u jednoho většího zdroje (nemyslím obry jak v Cíně) než u 10 malých se stejným výkonem v součtu. Jak SP píše, hlavní je nastavený min "zůstatkový" průtok. Zkrátka je voda občasný zdroj energie. Krize je vidět, když je celkově sucho. Dřív kolísání hladin taky beztak byla, ale ne viditelná nebo kritická, si tipnu, a ani se tyhle malé zdroje nestavěly. Ony vypadají na průšvih často, podle článků. Manipulace s průtokem, když si někdo dělá podle chuti, bez kvalifikace nebo strachu z kontrol, je průšvih. Vodní hmyz zaleze do sedimentu nebo kaluží, ryby?? Co s tím? Nemusely by se vodní elektrárny rušit úplně všude, jen vypnout a čekat na vlhké počasí, i když …to koryto na fotkách vypadá dost zoufale. Hlavně v gryndýlu je skoro lepší mít i bídné zálohy. Nelíbí se mi decentralizace v energiích vůbec. Jo kdyby se směly stavět normální stabilní koncentrované zdroje - UE, JE, to by byla jiná řeč. Pak by tyto hobby OZE byly zase k pousmání, škodlivé a zbytečné. Nová realita asi je, že máme mít trpasličí lokální a hlavně jen občasné zdroje. Přečtěte vedlejší článek o VE Kořensko. To se mi líbí. Dobrá baterie a špičkové zdroje jsou přečerpávačky.
Odpovědět
Tu je odkaz na článok, ako sa mení život v rieke po úpravách. Nie je to priamo o téme MVE, ale základnú predstavu si môžete spraviť. Stačí napriamiť tok, vyťať stromy, vystlať brehy kamením. MVE majú ešte silnejšie následky. https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/539549-znicme-rieky-aby-sme-ochranili-pychu/
Odpovědět
Smutné, k čemu slouží pojem „ekologie“. Někteří lidi zaměnují pojmy demokracie a svoboda se zvůlí, dvojí zákony (národní, evropské) jasným pravidlům taky nenahrávají, a hlavně ty dotace a ti úředníci. Skoda řeky. Stavět v nivě?? To se nedá hodit na socík, tak se radši mlčí a zalepuje dalšími opatřeními likvidujícími krajinu. Mě zaujalo, že se dávají čeští krajináři za příklad:-)
Odpovědět
Tož šohaju, tu fotku máš dost starou, neaktuální. A plačeš na špatném hrobě. Dřív se nastavení průtoků i kontrolovalo, kontroly chodily, byla i vodní stráž, a všichni ti, kteří si pálili prsty kvůli syčákům byli pod politickými důvody odejíti, i když s politikou neměli nic společného. A že jde do kopru celé hospodářství i obce, no pak to tak vypadá, protože není ani toho, kdo by ukázal, starosta je také závislý na RUD.
Ale rozmohlo se kecání, místo dělání, to všem jde.
No, měj se, orgare. <rl>
Odpovědět
Na Slovensku je ukážkový príklad zamorenia toku MVE rieka Hron. Na Hrone postavili dvadsať malých vodných elektrární (MVE) a naplánovaných je ďalších štrnásť. Väčšina z nich priamo prehradzuje rieku. Mnoho rokov posudzovali úrady MŽP každú stavbu zvlášť ale nikdy neriešili ich kumulatívny účinok. https://plus7dni.pluska.sk/domov/foto-boj-rieku-hron-ohrozuju-male-vodne-elektrarne
Odpovědět
Hron si pamatuji před padesáti lety a bylo tam krásně. Asi to nebylo dojebané MVE.
Odpovědět
|
|