https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-zeman-studentska-stavka-za-klima-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Zeman: Studentská stávka za klima v Praze

2.10.2019
Na pátek 20. září 2019 byla vyhlášena studentská stávka za klima v asi 150 státech světa.
Na pátek 20. září 2019 byla vyhlášena studentská stávka za klima v asi 150 státech světa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na pátek 20. září 2019 byla vyhlášena studentská stávka za klima v asi 150 státech světa. V řádově vyšším počtu měst se konaly demonstrace za přijetí rozhodných opatření na ochranu klimatu. Mohu podat svědectví z té pražské, jež se uskutečnila převážně na Staroměstském náměstí dopoledne, byť po 11.30 vyrazila k ministerstvu průmyslu a obchodu, k úřadu vlády, pak zpět na Staromák a nakonec na Střelecký ostrov.
 

Že by šlo vzdělávání našeho žactva a studentstva při účasti asi 1 000 osob do kytek, nemám pocit, a to i když odhlédnu od neustále klesající úrovně našich škol. Vyslovovat takové obavy v situaci, kdy ministr školství na nátlak křiklounů rozhodl na neurčito odložit více méně povinnou maturitu z matematiky a dal tak úrovni vzdělávání žactva a studentstva další těžkou ránu, je trapné. Na demonstraci měli výraznou převahu středoškoláci, něco bylo i žáků základních škol, o trochu víc dospělých. Na Prahu to opravdu nebylo moc. O to trapnější byli aktivisté strany Svobodní, kteří provokovali s transparenty: Klima neporučíte! Rozum proti klimatickému alarmismu, Klimozáškoláci zpátky do lavic! Petice proti uhlíkové neutralitě. Chceme svobodu místo záškoláckého socialismu, Ne omezování fosilních paliv. Máme právo užívat naši planetu. Kladu si otázku, zda zodpovědně užívat planetu Země, nebo ji zneužívat a ničit až k nežití?

Zdá se, že Svobodní mají ve svém vzdělání povážlivé mezery. Skleníkový efekt je fyzikální jev, nikoliv šarlatánská hypotéza (slovy klasika exprezidenta Václava Klause), jeho zesilování na Zemi je realitou, prokázanou měřením teplot vzduchu na zemském povrchu i na hladině oceánů a měřením koncentrace skleníkových plynů, zvláště pak oxidu uhličitého CO2. Jeho izotopová analýza ukazuje, že v ovzduší roste vesměs antropogenní CO2, vznikající spalováním fosilních paliv.

Demonstraci přišel podpořit první ministr životního prostředí Česka Bedřich Moldan. Sdělil přítomným čerstvou zprávu, že včerejší sešlost lesníků ČR označila stupňující se klimatické změny za hlavní příčinou současné bezprecedentní katastrofy našich lesů. Jak řekla mladičká Greta, politici pro ochranu klimatu nedělají dost.

Studenti přišli s množstvím transparentů. Většina jich byla v angličtině. Některé mně nebyli s to přeložit ani jejich nositelé. Prý jde o nepřeložitelné anglické fráze. Z těch jednoznačných uvádím: Není čas, ztrácet čas. Je není příliš pozdě. Zvedněte se z lavic, lidé mají navíc. Kam půjdeme bez planety Země. Změňte politiku, ne klima. Klimatická nouze klepe na dveře. Politici, probuďte se! Země (0,04 %) není Mars (95,36 %, v obou případech myšlena koncentrace CO2 v ovzduší, leč zaměnili Mars a Venuši). Konec lidské blbosti. Hladina moří stoupá. Stop globálnímu oteplování. Já chci taky žít. Ještě není pozdě. Oteplení o 3-5 stupňů nerozchodíme. Planeta jsou víc než peníze. Naše planeta je zodpovědnost nás všech. Proč se učit pro budoucnost, když ti co o ní rozhodují, nedělají nic. Abychom nějakou měli. Stop odlesnění! Cizinci pro klima.

Máme málo času. Neudržitelný systém kradne budúcnost nám všetkým! Korporátní touha, pro planetu zhouba. Planeta z nás má horečku. Dědo, co je sněhulák? Neboj se nukleární energie!

Ano, svatí bojovníci proti mírovému využívání jaderné energie nepřišli s transparenty proti jaderné energii. Na místo rychlého zavření jaderných elektráren žádají nyní rychlé zavření uhelných elektráren (do roku 2030) a jejich nahrazením elektřinou z obnovitelných zdrojů. Výstavbu nových jaderných bloků odmítají. Inu, nedostatky ve znalostech fyziky a matematiky jsou opravdu vážné, jistě i proto ten odpor proti povinné maturitě z matematiky (až na výjimky).

Při projevech byla na tapetě zejména těžba a spalování uhlí. Mám za to, že se musí urychleně minimalizovat těžba, výroba a spotřeba všech druhů fosilních paliv, tj. uhlí, ropy, zemního plynu, a také biomasy, nejen uhlí. Na tapetě bylo povolení pro Elektrárnu Chvaletice překračovat platné emisní limity u dvou toxických škodlivin (je to ostuda Pardubického hejtmanství, ale s ochranou klimatu nesouvisí), žádost těžařů o povolení rozšířit těžbu hnědého uhlí na dole Bílina (aktuálně ji posuzuje ministerstvo životního prostředí) a záměr vlády prodat Elektrárnu Počerady uhlobaronovi Tykačovi, místo aby nařídila a.s. ČEZ ji zavřít. Kritika se snesla i na dotace a daňové úlevy průmyslu fosilních paliv, byť dotace se netýkají ČR. Bylo upozorněno, že klimatické změny zdaleka nejvíc poškozují ty nejchudší státy a nejchudší vrstvy obyvatel, viz ničivé tajfuny, povodně, sucha, stoupající hladina moří…

Nebylo reálné čekat, že středoškoláci mají účinný program řešení stupňující se klimatické krize na Zemi. Mnohem horší je, že takový program nejsou s to vypracovat ani týmy prý nejlepších odborníků vládních i akademických. Jednak jde o úkol velmi obtížný, jednak je tlak lobby průmyslu fosilních paliv i v Česku mimořádně silný.


reklama

 
foto - Zeman Jan
Jan Zeman
Autor je ekolog a čtenář Ekolistu.cz

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

2.10.2019 08:56
Pane Zemane, myslím, že jste to na závěr vystihl velmi dobře.

Já bych řekl, že místo toho, aby studenti neúčinně házeli hrách na stěny, je třeba, aby vyvíjeli tlak, aby vznikla platforma pro věcnou diskusi, jak ten problém účinně řešit. Bez toho to nejde, jinak budeme peníze za klima vyhazovat oknem a celé úsilí dostane smrtící ránu.

To, co studenti předvádějí, je mrhání časem a energií a sil jim evidentně ubývá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.10.2019 09:19 Reaguje na Jiří Svoboda
Zaplať pánbu, pokud by tomu tak bylo.
Nicméně se obávám, že se mýlíte. Těmto lidem, respektive těm, kteří je organizují a dirigují, naprosto nejde o nějaké klima nebo životní prostředí. Těm jde jen o snahu uchopit se neústavní cestou (protože voliči u nás nejsou tak blbí, aby se dostali k moci cestou voleb) do vedení státu. Jako komunisté v roce 1948.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist