https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaromir-blaha-kdyby-statni-lesy-mely-certifikaci-fsc-byly-by-lepe-pripravene-na-zmenu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaromír Bláha: Kdyby státní lesy měly certifikaci FSC, byly by lépe připravené na změnu klimatu

10.4.2019
Pohled do hospodářského lesa, kde dominují kůrovcové souše. Zde již kůrovci neškodí, protože dokončili svůj vývoj a přesídlili se do jiných porostů.
Pohled do hospodářského lesa, kde dominují kůrovcové souše. Zde již kůrovci neškodí, protože dokončili svůj vývoj a přesídlili se do jiných porostů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Aleš Erber
Hospodaření podle standardu certifikačního systému Forest Stewardship Council (FSC) by pomohlo ozdravit naše lesy a připravit je na probíhající změny klimatu, ochránit lesní půdu, vodní zdroje i lesní zvířata, houby, rostliny a další v lese žijící organismy. Oproti tomu standard druhého u nás používaného certifikačního systému PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes), kterým je certifikována většina českých lesů, udržitelné hospodaření ve skutečnosti negarantuje. Oba certifikační systémy přitom spotřebitelům tvrdí, že šetrné, resp. trvale udržitelné lesní hospodaření garantují.
 

Vyplývá to z podrobné srovnávací analýzy používaných standardů obou certifikačních systémů „Porovnání vybraných environmentálních aspektů certifikačních systémů FSC a PEFC v ČR s důrazem na půdu, vodní zdroje a biotu lesních ekosystémů“, kterou zveřejnilo sdružení vědeckých organizací Platforma pro krajinu. Tisková zpráva vědců je zde.

Studie hodnotila kvalitu standardů podle 44 kritérií – například způsobu těžby dřeva, obnovy lesů (omezení holosečí), požadavku na pestrou druhovou skladbu a rozmanitější věkovou či prostorovou strukturu lesů, zlepšení vodního režimu, používání jedovatých chemikálií, ochrany lesních zvířat, rostlin, hub a mikroorganizmů, staveb lesních cest, zachování míst pro divokou přírodu a dalších. Standard PEFC nevyhověl ve 38 ze 44 kritérií. Standard FSC nevyhověl v 8 kritériích, takže také má ještě co zlepšovat. Hodnocené oblasti vycházejí z panevropských kritérií a indikátorů udržitelného obhospodařování lesů.

Pokud by Lesy ČR již dříve zvolily certifikaci FSC namísto stávající certifikace PEFC, která až na výjimky nejde nad rámec zákonných požadavků, mohla být již nyní pětina lesů ve správě Lesy ČR připravena na změnu klimatu a riziko kalamit by tu bylo mnohem nižší.

Studie velmi kladně hodnotí také transparentnost certifikace systémem FSC: „Požadavek na vysokou míru transparentnosti je jednou z hlavních předností standardu. Transparentnost významně přispívá k veřejné kontrole, zvyšuje možnost zapojení zájmových skupin a možnost veřejného využití dat,“ uvádí se ve studii.

Certifikát FSC mají někteří soukromí vlastníci a obecní lesy na Svitavsku či Příbramsku, Školní lesní podnik Mendelovy univerzity, pražské a část brněnských městských lesů, lesy města Zlín, Krkonošský národní park (na části lesů kde se hospodaří), klášterní lesy Strahov, lesy Marie-Eve Jirat a někteří další vlastníci. Nekvalitní certifikát PEFC si platí mimo jiné i státní lesy – Lesy ČR a Vojenské lesy a statky.

Státní podnik Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky stále zvažují certifikaci veřejných lesů kvalitnější certifikací FSC (Forest Stewardship Council), která podle právě zveřejněné analýzy skutečně garantuje šetrné a trvale udržitelné hospodaření. Ekologická organizace k tomuto kroku pro zdraví našich lesů státní podniky Lesy ČR i VLS opakovaně vyzývala. Lesy ČR a VLS ovšem zatím vyčkávají s certifikací systémem FSC na změnu standardů, jejichž revize nyní probíhá.

Pro systematické zlepšení zdraví našich lesů a prevenci kalamit je nezbytná komplexní změna legislativy, dotací a zadání pro státní podnik Lesy ČR. Příprava a schválení potřebných změn zákonů a dalších pravidel bude však trvat delší dobu. Upravit hospodaření podle standardů šetrného lesnictví FSC a tím začít zvyšovat odolnost lesů lze okamžitě. K výzvě Zachraňme lesy se lidé připojují na https://zachranmelesy.cz/.

Lidé při koupi výrobků ze dřeva ve stále větší míře hledí na to, aby pocházely ze šetrně obhospodařovaných lesů. Analýza u nás používaných certifikačních standardů ukázala, že lesy certifikované systémem FSC tato očekávání naplňují a tyto lesy budou v budoucnu zdravější, pestřejší a odolnější vůči kalamitám. Certifikát PEFC, který má dřevo ze státních lesů, ale bohužel šetrné hospodaření negarantuje. Třeba nábytkářská firma IKEA již dříve upozornila, že bude svým zákazníkům nabízet výrobky s certifikátem FSC nebo z recyklovaných materiálů.

Kdyby alespoň státní lesy dříve místo nekvalitního certifikátu PEFC zvolily certifikaci FSC a hospodařily podle těchto standardů, mohla být již nyní pětina lesů ve správě LČR připravena na změnu klimatu a riziko kalamit by tu bylo mnohem nižší. Snad to správci státních lesů změní. Nicméně i certifikační systém FSC má co zlepšovat, revize standardů, která nyní probíhá, je k tomu dobrou příležitostí.


reklama

 
foto - Bláha Jaromír
Jaromír Bláha
Autor je expert na ochranu lesů Hnutí DUHA.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

10.4.2019 19:44
Možná, kdyby Hnutí DUHA věnovala úsilí vynaložené proti jaderné energetice navýšení tlaku na snižování spalování uhlí, i těm našim lesům by se lépe dařilo. Možná by bylo dobré, pane Bláho, se zamyslet, do jakého společenství vlastně patříte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.4.2019 06:20
"Lejstro zachrání les."
Pozor, opravdu lejstro, ne nějaký pracovní postup.
Prostě typická byrokratická debilita.

Jinak i ta IKEA ví, že pokud půjde kvůli nějakému lejstru výš s cenou nábytku, tak u ní lidé přestanou nakupovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist