https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jeronym-lesner-jak-by-ohen-mohl-poskodit-pravcickou-branu-a-jine-skaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jeroným Lešner: Jak by oheň mohl poškodit Pravčickou bránu a jiné skály?

2.8.2022
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Dostal jsem zajímavou otázku: jak by oheň mohl poškodit Pravčickou bránu a jiné skály?
 
Takže: většinu typů hornin žádný požár nepoškodí. U pískovce je to ale jinak.

Pískovec má na povrchu krustu tloušťky cca 1 cm, která je impregnována solemi z deště, spečeným prachem od slunce a řasami. Krusta má obvykle slabě nahnědlou nebo nazelenalou barvu a je o hodně pevnější než pískovec pod ní, který bývá světlejší a zejména drolivější a vlhčí.

Krusta chrání hlubší horninu před erozí. Lze si to dobře ukázat na "voštinách" - kde jsou erozi vystaveny obě dvě vrstvy současně a ta slabší, hlubší, eroduje rychleji.

Po ohřátí pískovcové skály může krusta popraskat a řasová komponenta se může vypálit a porušit - ať už teplem nebo tlakem vodních par, vařených v hornině uvnitř. Vlivem toho pak tato ochranná vrstva ze skal může opadávat a odkrýt skálu, která není proti erozi tolik odolná. To by mohlo v příštích 2-3 zimních cyklech vést k oloupání těchto skal od krusty a ke spuštění jejich silnější eroze.

Na druhou stranu zase dým a jeho silice mohly na jiném místě týchž výchozů přispět k tvorbě silnější krusty v budoucnu, protože do pórů v horniny nalepily vhodný substrát pro růst řas.

Jistě na to vznikne několik diplomek, grantů a dizertací. Rád se s nimi pak seznámím.


reklama

 
foto - Lešner Jeroným
Jeroným Lešner
Autor je geolog.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.8.2022 07:34
Varování pro příště, nenechat růst vegetaci, nejen v její blízkosti.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

2.8.2022 09:41 Reaguje na smějící se bestie
přesně tak, prostě to vybetonujeme, koho zajímá nějaká vegetace v NP
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.8.2022 10:01 Reaguje na Robert Jirman
Nikdo nemluví o betonování !
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.8.2022 08:32
tohle všechno platí pro pískovec kdekoli, třeba na mohutných masivech. pravčická brána je div přírody, a svým statickým působením je podobná klenbovému mostu. oteplení povrchu o několik set stupňů (a pravděpodobně nerovnoměrně z jedné strany) může podstatným způsobem rozložit napjatost a může dojít:
a) k podrcení pískovce tam, kde "tlak" bude větší než pevnost v tlaku
b) k vytvoření prasklin tam, kde vnikne tah
(všechno je to složitější, je tam trojosá napjatost, ale to bychom zbytečně zabředávali)

co se může stát:
a) okamžitě - celé to spadne
b) postupně; do nově vniklých trhlin se bude rychleji dostávat voda, ta bude zamrzat a hlodat, a spadne to za pár let, desetiletí nebo století

poznámky:
1. nic netrvá věčně. a skalní brána z pískovce tuplem ne. jednou prostě spadne. odborné odhady se shodují na řádu stovek let.
2. hlavní síly působící na skalní bránu jsou: vlastní tíha, přitížení vodou (do pískovce se vejde velmi mnoho vody, řádově nízké desítky procent hmotnosti), vítr, led v trhlinách a objemové změny od teploty. tak nějak intuitivně cítíme, že kolísání teploty běžné dejmetomu -15 až +35°C je trochu méně než ohřátí při požáru, ale těžko říci kolik to oteplení povrchu i jádra reálně bylo.

závěr: dostalo to neobvyklé zatížení. bylo by vhodné počkat, jak se to zachová po dalším velkém zatížení, tj. po nacucání vodou v pořádné periodě deštivého počasí. nějak selsky empiricky je vhodné tam pustit veřejnost až někdy v květnu příštího roku. do té doby by to chtělo dělat nějaké geodetické sledování (nedělá-li se už teď).
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.8.2022 08:39 Reaguje na Lukas B.
To, ze Pravcicka brana v historicky kratke dobe spadne je tak jasne, jako fakt, ze novy les v Labskem dole co narostl po velike lavine z brezna roku 1956 bude casem nejspis opet znicen velkou lavinou. Zatimco na tuhle druhou udalost se ochranari vyslovene tesi a cinnost lavin adoruji - proc zbytecne sentimenty tady, ohledne nejake piskovcove skaly. Jeji rozpad -jedne konkretni skaly neni vedecky/geologicky nic moc zajimavejsiho nez rozpad nejake zdi opusteneho domu. Utrpi samozrejme turisticky vehlas toho uzemi, to je ale neco co se skutecnymi prrirodnimi a vedeckymi hodnotami nema naprosto nic spolecneho :)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.8.2022 09:58 Reaguje na Lukas B.
Jen dodam, ze jsem nechtel nijak zlehcit Vas prispevek, ktery je informativni a zajimavy. Ono tam ale moc vegetace kolem neni cili ten tepelny sok z pozaru/a jaho haseni by asi cinil jen desitky stupnu? Cili mozna spis jen srovnatelne s meteorologickymi faktory, ktere uvadite? A kazdopadne by to bylo zajimave cviceni - myslenkovy experiment - pro znalce tehle problematiky - a konkretne Pravcicke brany: Nakreslete, jak bude vypadat ta skala po jejim zriceni. Vitez bude jmenovan namestkem ministra/ministryne ZP pro geologii a jeho ruzne predikce budou zaramovany a umisteny uz ted jako obrazy u vchodu do blizkeho hotelu :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.8.2022 10:15 Reaguje na Miloš Zahradník
narovinu netuším, jaké teplotní expozici byla brána vystavena (jaká teplota, jak dlouho etc.). to je spíš otázka na nějakého hasiče se zkušenostmi z požárů. obecně ale velký oheň může sálat na desítky metrů a možná i více - pamatuji, jak kdysi shořela bouda na zařízení staveniště (stavební buňka s nářadím a nějakým tím dřevem uvnitř a na střeše) a dodávky zaparkované dobrých dvacet metrů daleko měly všechny plasty na straně k ohni rozteklé jak hodinky na dalího obrazech.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.8.2022 10:20 Reaguje na Lukas B.
Pardon za jeste jeden dodatek - uz si dam bobrika mlceni -
ale parafrazoval bych hlavni myslenku clanku (doporucuji k precteni, je to jeden z nasich prednich biologu, odborniku na biodiversitu atd.)
https://nazory.aktualne.cz/komentare/ohen-v-narodnim-parku-desi-protoze-spaluje-touhu-po-casech-k/r~16600a740f9411ed93abac1f6b220ee8/
Proste, az ta Pravcicka brana spadne, doprovodime to komentarem

Extremni vykyvy pocasi a katastroficke požáry jsou způsoby, kterými se dnes krajina Českého Švýcarska zbavuje napriklad i zpuchrelych, prilis zvetralych skalnich utvaru, jež v ní už nemají co pohledávat... :)
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

6.8.2022 08:25
za mě hezký, krátký a věcný článek. Jeroným zjevně dobře ví, o čem tu píše. Ale lze pobrat věc i obráceně, naši předkové se zbavovaly velkých bludných balvanů na poli tak, že pod kamenem řádně natopili, za několik dní to zalili vodou a prudkým ochlazením+ vnitřním pnutím došlo k rozlomení kamene na více částí. Tahle destrukční metoda se používala i v těžbě různých rud a hloubení studní, odstranění skály při stavbách domů a pod, zrktátka natopit, schladit.Stejný problém je i u stavebního materiálu, který prošel požárem, omítka, tvárnice, kámen, vše vyhřáté, vyžilé a po smrti. To by jste museli celou pravčickou očistit, zpevnit hydrofobizací, možná injektáže, nebo nakonec i pomocí speciálního nástřiku z písku a bílého cementu povrchově spevnit a stabilizovat, pak by se životnost prodloužila, ale na to jsou v tomto státě jiné hlavy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist