https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-bukovsky-cirkus-patri-na-smetiste-deji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Bukovský: Cirkus patří na smetiště dějin

5.11.2018
Sloní sluch je stavěn tak, aby zachytil i temné, lidským uchem neslyšitelné mručení ostatních slonů. Jak se asi cítí tak citlivé zvíře, když jej naženou do manéže, pustí reflektory a nad hlavou mu začne řvát kutálka a na všech stranách ječí děti. Ilustrační snímek.
Sloní sluch je stavěn tak, aby zachytil i temné, lidským uchem neslyšitelné mručení ostatních slonů. Jak se asi cítí tak citlivé zvíře, když jej naženou do manéže, pustí reflektory a nad hlavou mu začne řvát kutálka a na všech stranách ječí děti. Ilustrační snímek.
Foto | hbp_pix / Flickr
Shrňme si důvody k zákazu cirkusů se zvířaty - tedy alespoň s divoce žijícími druhy.
 

1) Drezúra (možná nejméně závažný důvod). Ta sama o sobě opravdu nemusí být špatně a pro zvíře znamená aktivitu. Jenže zatímco v zoo je cvičení VŽDY na principu dobrovolnosti, cirkusák by se s takovým přístupem neuživil. Byl jsem u začátku cvičení s lachtany a vím o čem mluvím. Pokud se zvířeti nechce, prostě necvičí. Pokud se lachtani věnovali rodinnému životu, prostě jsme návštěvníkům vysvětlili, že třeba Gaston a Miška teď mají jiné starosti. A pokud bude chtít, bude cvičit třeba jen Julinka. Občas jsme cvičení zrušili úplně.

Dokážete si totéž představit v cirkuse? Diváci by ho vypískali a cirkus by zkrachoval. Zvíře si nesmí dovolit necvičit. V zoo je zvíře stále svým pánem, cirkusové zvíře musí drezér zlomit. Ostatně kdyby to neudělal, šlo by mu o život.

2) Prostor. Pan Navrátil říká, že jim stále zvětšují výběhy. Propáníčka kam? Vždyť jsou ve stále stejných maringotkách, které se od těch dob předválečných liší akorát tak motorem, místo aby byly taženy koňmi. Nebo v jste někdy viděli cirkusové lvy ve výbězích? Já se byl podívat v jednom nejmenovaném velkém cirkusovém zvěřinci před asi tak třemi lety. Nezměnilo se vůbec nic. Šelmy v maličkých klecích, slonice uvázané u kůlu uprostřed stanu, návštěvníci mohli chodit kolem nich z všech stran. Velbloudi ustájení vedle sebe a hned vedle koní a zeber. Ustájení, uvázaní. Pokud jim obec dovolí zabrat větší prostor, pustí možná velbloudy na volno, ale to je asi tak všechno.

3) Welfare, neboli pohoda zvířat. Tady už jde opravdu do tuhého, protože to je možná ten největší problém. Pod tímhle slovem se skrývá ten největší a nejdůležitější pokrok, který ve své historii udělaly zoologické zahrady a který skutečně nikdy ze svého principu cirkusy udělat nemohou. Jde o celý souhrn podmínek, které dnes musí splnit každý kvalitní chovatel a který je pro každý druh jiný.

Tak třeba ti sloni. Už prostě nestačí slony jen držet na xy metrech. Musíte dát dohromady co možná nejfunkčnější stádo. Sloni v přírodě žijí v matriarchátech, ve kterých se mladí učí chovat od starých. Sestavení vhodných skupin trvá i celé roky. Většina zoo praktikuje bezkontaktní a bezúvazový chov. Pokud si zoo nemůže dovolit samce, sleduje cyklus samic a pokouší se o inseminaci. Na pavilon pro slony jsou kladeny ty nejvyšší nároky. Pokud je zoo nemůže splnit, s chovem končí. Klasický příklad u nás zoo Liberec. Pokud nedojde vlastně ke kompletní rekonstrukci, stávající slonice zde dožijí a žádné nové nepřijdou.

Který cirkus má pro slony alespoň vzdáleně stejně kvalitní podmínky jako tahle zoo? Ani jeden. Sloní sluch je stavěn tak, aby zachytil i temné, lidským uchem neslyšitelné mručení ostatních slonů. Jak se asi cítí tak citlivé zvíře, když jej naženou do manéže, pustí reflektory a nad hlavou mu začne řvát kutálka a na všech stranách ječí děti. I tohle je welfare. Cirkusy ignorují jak sociální, tak fyzické potřeby zvířat. I to je trápení.

Ve stejném zvěřinci jsem viděl smečku tygrů. V jedné maringotce, několik zvířat pohromadě. Nejenže nebyl žádný výběh (jak nám tu tvrdí Navrátil), ale ještě tu máme absolutní ignoranci k sociálním potřebám těch zvířat. Tygr není smečkové zvíře. Tygr je samotář! Ono nejde jen o velký výběh, ono jde ještě mnohem více o soukromí těch zvířat. V kvalitní zoo nemají tygra jen ve výběhu, ale mají v něm především jen jedno zvíře. A pokud jich je více, tak jde o samice s mláďaty, nebo o pár v období námluv. Tygr celý den ve smečce? Pane Navrátile, to je daleko větší týrání, než malá klec. Tohle je jen maličká ukázka toho, co dnes musí splňovat kvalitní zoo a co nikdy žádný cirkus ze své podstaty nikdy splnit nemůže.

4) A stejně důležitý argument jako welfare je otázka „proč?“ Ani ta nejlepší zoo už z principu není bezchybná a neustále se musí zlepšovat. Ale kromě pobavení návštěvníků musí plnit celou řadu důležitých úkolů. Asi každého hned napadne záchranný chov ohrožených druhů. A kromě toho tu máme ochranu zvířat in situ. Tahle úloha je neméně důležitá. Za použití řekněme vlajkových druhů pomáhá na místě chránit celý ekosystém. S jedním druhem se „svezou“ desítky dalších druhů.

Pak tu máme úlohu poznávací. Jak chcete chránit zvířata, o nichž nic nevíte? Spoustu informací jsme získali právě až chovem v zajetí. A tohle poznání pak každá kvalitní zoo posílá dál, mezi co nejširší veřejnost. A teď vyjmenujte jediný pozitivní přínos cirkusu. Já prostě žádný nevidím. Vidím jen posměch nad poníženým zvířetem. Slyším jen smích nad medvědem jedoucím na motorce, slyším magora varujícího před krajtou dlouhou pět metrů od ocasu k hlavě a šest od hlavy k ocasu, která je navíc v tak zoufalém stavu, že ji musí držet na těle dobrovolníka, aby nespadla a předváděla „škrcení“.

Vidím plakáty lákající na vzácného bílého tygra – ve skutečnosti nešťastné degenerované zvíře, které nemá s nějakou vzácností nic společného. Jde o naprosto nechutnou sobeckou zábavu, která nepřináší nic pozitivního zvířatům, ani lidem. A patří na smetiště dějin.


reklama

 
Jiří Bukovský
Autor pracoval jako chovatel cizokrajných zvířat v Zoo Praha.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

5.11.2018 21:28
Spíše by mně zajímalo proč se vůbec cirkusy řeší. Komua čemu zvířata v cirkusech skutečně vadí? A že se sloni používají např.v Indii jako tažná a pracovní zvířata nevadí? Že je velbloud v africe a arábii pojídán a ježděn po staletí nevadí? Cvičení delfínů pro vojenské účely nevadí? Že jsou terária a akvária, papoušci v klecích ???? Atd.atd. Co vlastně bude vadit tzv. ochráncům dál? Králíci v kotcích, rybičky v akváriu,slepice a kachny na dvorku???? Další z řady evropských kravin,úspěšně uchycená českým státem jako snad největší světový problém? A i tenhle článek dokazuje, že hned se najde nějaký snaživý přitákávač.
Odpovědět
JB

Jiří Bukovský

6.11.2018 06:34 Reaguje na Milan Milan
Jak jste z povídání o cirkusech přišel na to, že jiné trápení nevadí? To se tam píše? Začínám být nešťastný z téhle donekonečna omílané rétoriky nezakazujte a, protože pak se jistě zakáže b. S touto logikou bychom dodnes lezli po stromech a měli anarchii, protože ta jediná nic nezakazuje. A i tenhle článek dokazuje, že se vždycky najde nějaký eurofobik, kterému je úplně jedno o čem se píše, hlavně, že má možnost zanadávat si, jak nás pořád někdo utlačuje. Kdyby nebylo Evropy, budete si ji muset vymyslet.
Odpovědět
Petra Černá

Petra Černá

6.11.2018 19:58 Reaguje na Jiří Bukovský
Dement promluvil AMEN! Až budeme si všichni rovný pak se něco může zakazovat! Až politici přestanou brát 100 tisíc měsíčně a práce těžce pracujících bude oceněná jak má být bude na světě opravdu krásně jo a bez ochranářských dementů jako vy co sežrali hovno šalamounovo a pak to tak vypadá protože hovno ví ale do všeho se sere.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

12.11.2018 12:42 Reaguje na Petra Černá
Uvědomujete si, že ani jedna z vašich vět nesovisí s tématem?
Že jste prostě jenom nas...(frustrovovaná) a tak hledáte terč, na který byste si zanadávala.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.11.2018 10:29 Reaguje na Martin Jasan
Faktem je, že "ochránci zvířat" se rekrutují z lidí, kteří nic užitečného nedělali, nedělají a nehodlají nic dělat ani v budoucnu. Naopak jejich terčem jsou v naprosté většině případů lidé, vytvářející hodnoty a platící daně, z nichž jsou "ochránci zvířat" placeni cestou neziskovek.
Odpovědět
KM

Karolina Michaelova

5.11.2018 23:41
Tak dobře. Zakažme tedy vystupování zvířat v cirkusech. Ale co dál? Majitelé dál budou jezdit po světě za prací, ovšem bez zvířat. Ta budou na nějakých odstavných parkovištích ve svých původních klecích, sice krmena, ale bez přítomnosti svých ošetřovatelů? Budou si nudou ubližovat jako takhle odstavená zvířeta ve ŠPANĚLSKU? Nebo se budou cirkusům prodlužovat licence, protože stát ani ochránci si nebudou vědět rady, co s nimi jako v ITÁLII ? Nebo to dopadne, jako v MEXIKU, kde se našlo umístění pro minimum zvířat a velkou část za zlomkovou cenu prodali komukoliv, kdo byl ochoten si je koupit? Amatérům bez znalostí, laikům bez zkušeností, lovcům na postřílení ? NA POSTŘÍLENÍ !!!?
Odpovědět
JB

Jiří Bukovský

6.11.2018 06:38 Reaguje na Karolina Michaelova
Pokud je mi známo, jedná se o návrh MZe, který teprve bude připomínkován. Není ještě jasný ani termín, ani rozsah (zda všechna zvířata, či jen divoce žijící druhy), diskuze teprve probíhají. Každopádně se počítá s přechodným obdobím, kdy zvířata stávající v cirkusech dožijí, ale cirkusy už nebudou smět pořizovat nová (množit ani nakupovat). Tedy žádné střílení, žádné útulky.
Odpovědět
Petra Černá

Petra Černá

6.11.2018 19:54 Reaguje na Jiří Bukovský
V Mexiku bylo utraceno 5 tisíc cirkusovích zvířat a za rok se opět zvířata do manéže mohla vrátit. Nepřipadá vám že tady omezujete podnikání a osobní svobodu? Zlatí komunisti fakt!
Odpovědět
JS

Jan Svoboda

6.11.2018 18:54
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak to bude v případě drezury koní v cirkusech. Počítá se do budoucna s tím, že i tato čísla by z cirkusů zmizela?
Odpovědět
JB

Jiří Bukovský

6.11.2018 19:42 Reaguje na Jan Svoboda
Dobrý den. Jak jsem psal u předchozí odpovědi, o rozsahu budou teprve jednat experti. Můj soukromý odhad je, že úplný zákaz neprojde a domestikované druhy zůstanou. Ale zdůrazňuji, že je to jen můj odhad, třeba se úplně pletu.
Odpovědět
Petra Černá

Petra Černá

6.11.2018 19:51 Reaguje na Jiří Bukovský
Kůň se řadí mezi domestikováné ačkoliv v přírodě je stále jeho divoký předek. Koně jsou na tom hůře jak šelmy protože to je lovná zvěř proto když se leknou prchají!
Odpovědět
Petra Černá

Petra Černá

6.11.2018 19:48
Vážený pane jděte do hajzlu už. Už toho bylo dost! Řešte tam kde máte ne tam kde to lze tolerovat. Proč neřešíte ty vaše množírny? To je totiž největší problém. Že je to protože na ně nemáte? Tak šup na cirkusy. Chci vidět ty vaše materiáli jak český cikrus týrá a mlátí zvířata podotýkám ČESKÝ NE ZAHRANIČNÍ. Proč se neřeší co se řešit má? Pak když na to dojde tak nemáte kam dát zvířata která jsou potřeba odebrat. Kolikrát KVS doporučí odebrání ale obec to neřeší protože zvíře nemá kam umístit. Dále v těch vašich demonstracích jak může automechanik odborně rozumět zvířatům když se učil o autech. Pohybuji se u zvířat od mala a byla jsem pomáhat i v cirkusech a to co popisujete jsem nikdy neviděla. Proč ti co demonstrují u cirkusu nedají vodu ani těm chudákům psům? Ptala jsem se Gardáže co nám vezmete dál. Tatáž otázka je i na vás Co nám zakážete dál? Dostihy psí sporty, ZOO atd....???? Nakonec budou zvířata pouze na obrázcích! Teď poukážu na případ na Plzeňsku na utýraného koně Patrik Hero. Kde jste byli? Tady to zvíře akutně pomoc potřebovalo! Zemřel zde vyhladověním teprve 10 letý valášek.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

12.11.2018 12:55 Reaguje na Petra Černá
Co to s..ra melete? Pletete si ochránce zvířat s policajtama? Jak souvisí utýrání chudáka koníka, s tím že ochránci někdo prosazuje zákaz zvířat v cirkusech, kvuli nevyhovujícím podmínkám.
To jako má u každého koníka stát jeden ochárnce a hlídat ho, proč?
Proč jste tam nestála vy? Je to tedy vaše vina?
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.11.2018 10:31 Reaguje na Martin Jasan
"Utýrání koníka" souvisí tak, že tam, kde by "ochránci zvířat" byli skutečně zapotřebí, tak nedělají nic (a těžký nezájem). Zato se tyto osobnostně patologické typy vyžívají v obtěžování lidí, kteří dělají něco pozitivního.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist