Jiří Bukovský: Názvoslovná komise ČSO zveřejnila formulář pro připomínkování názvosloví
21.7.2024
Ilustrační snímek zástupce turakovitých.
Zřejmě pod sílícím tlakem veřejnosti v pondělí Názvoslovná komise České společnosti ornitologické zveřejnila formulář pro připomínkování názvosloví.
Za mě je to snad první pokus alespoň o nějakou širší diskuzi, ale zároveň se obávám, že příliš malý a nejspíš i pozdě. Pokud už teď je vydáno tolik změn, tak jak je chcete připomínkovat po jedné?
Správný postup by podle mě měl být takový, že po revizi nějaké skupiny ptáků, třeba bažantů, by naopak komise měla na nějakých transparentních stránkách návrh změn zveřejnit, vysvětlit změny, a celý nový systém dát k připomínkování především těm, kterých se nejvíce týká.
Tedy ptáčkařům všech úrovní od ornitologů až po fotografy a také všem, kteří se nějak zabývají předáváním informací veřejnosti od zoologických zahrad, přes muzea až třeba po pracovníky v ochraně přírody.
A ještě jednu poznámku na závěr. Pod ČSO Názvoslovná komise spadá k mému překvapení teprve od roku 2021, ale ona podivná „revoluce“ v názvosloví probíhá mnohem déle.
Nejsem si úplně jistý, zda předchozí změny (na první dobrou mě napadají třeba turakové - banánovci, sparáci) byly jen tak nějak živelné a spadly z nebe (což samozřejmě nepředpokládám), nebo zda tato komise funguje už dlouho a ČSO ji pouze před třemi lety zastřešil. A jak velký vliv na její složení a práci ve skutečnosti má.
reklama
Jiří BukovskýAutor je popularizátor zoo a amatérský fotograf zvířat.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Zní to rozumně. Názvoslovná komise udělá návrh změn v nějaké menší skupině a poté sesbírá zpětnou vazbu od relevantních lidí. Ovšem pozor! Nikdy by nemělo dojít k tomu, že se bude na názvoslovnou komisi tlačit tím, že tolik a tolik lidí s jejich změnami nesouhlasí. Komisaři by měli zpětnou vazbu poctivě posoudit, ale měli by mít poslední slovo, od toho tam jsou. Pokud jim zpětná vazba bude dávat smysl, pak svůj původní návrh upraví. Ale pokud ne, zůstanou u původního návrhu. Tohle není demokracie. Žádné volby. Za názvy je zodpovědná komise, nikoli celá republika.
Odpovědět
mě by spíš zajímalo, k čemu to je dobré?
Odpovědět
Naprostý nesmysl - nějaká samozvaná komise (kterou si uživatelé nevybrali) nikoho nezajímá. Samozřejmě je ten formulář past, jak nás zatáhnout do vyčerpávajících debat a zdůvodňování o stovkách a stovkách názvů, které v původní podobě z webu bez varování zmizely. Na webu máte teď názvy, které nikdo nezná a nic podle nich v literatuře nenajdete. K čemu jsou dobré?
A nové názvosloví nikdo Z RELEVANTNÍCH UŽIVATELŮ (tj. ornitologové, zoo, chovatelé, nakladatelé knih atd.) nechce, takže nějaké zdůvodňování "lepších" názvů nikoho nezajímá. nové názvy patří "hodit do koše", jak je i veřejný konsensus.
Odpovědět
A proč by měla platit diktatura komise, především pokud o její odbornosti panují pochyby? Zpětnou vazbu relevantních lidí dostávala už dříve, moc ji ale nezohledňovala...
Odpovědět
o odbornosti ne - o PRODUKTU, KTERÝ NIKDO NECHCE, je celá ta debata. a zpětnou vazbu nezohledňovala málo, ale vůbec.
Odpovědět
Odbornost vyžadovanou po NK definuji zhruba jako: vytváření, udržování příp. revize českého ptačího názvosloví za účelem vyřešení sporných případů (např. pokud jsou 2 stejně častá synonyma, zvolit jedno platné) a usnadnění komunikace s veřejností za dodržení principu stability a ke spokojenosti co největšího počtu uživatelů. Oni dělají spíš opak...
Odpovědět
To je právě ono. Problém s NK není v tom, co píšeš. 99 % problému jsou nová jména zbytečně vycucaná z prstu.
Odpovědět
Samozřejmě je to past, jak nás zatáhnout do vyčerpávajících debat a zdůvodňování o stovkách a stovkách názvů, které v původní podobě z webu bez varování zmizely. Nové názvosloví nikdo nechce, takže nějaké zdůvodňování "lepších" názvů nikoho nezajímá. nové názvy patří "hodit do koše", jak je i veřejný konsensus.
Na dotaz „pokud existuje 1 jediný druhový název, který by mezi 11 000 druhy ptáků nešlo vylepšit, v jakémkoli jazyce, ať mi jej komise sdělí“ zatím nenašel odpověď nikdo. Proč asi... Toto je jasný důvod respektovat zavedené názvy a nehonit si ego stavěním pomníku, který nikdo nechce.
Názvokazná komise existuje 35 let, psal to už Martin Vavřík v jeho článku na Ekolistu. V r. 2021 se pouze změnil statut na pracovní skupinu ČSO. Všechno info je zde: https://www.tomasgrim.com/cs/novinky/pi-tvorba-ceskeho-ptaciho-nazvoslovi-co-s-ni
Odpovědět
PS co máte na mysli slovem "ZVEŘEJNILA"? zveřejnit znamená "učinit veřejným". odkaz na formulář se ke mně dostal ze tří stran - ve všech případech na něj daná osoba narazila náhodou při pátrání na webu ČSO po něčem jiném ohledně názvosloví - např. po seznamu změněných jmen, který najednou pohodlně jaksi zmizel... Dala snad společnost veřejně najevo, že formulář je k dispozici? Jen další důkaz toho, o co ČSO jde...
Odpovědět
Vědecké názvosloví má nějaká pravidla, poměrně striktní i když i tam se objevují hokus pokusy. A proč se toho nedrží názvosloví české?
Odpovědět
protože arogance komise pro názvosloví a neschopnost dohlížecích orgánů. má to dlouhou historii: https://www.tomasgrim.com/cs/novinky/pi-tvorba-ceskeho-ptaciho-nazvoslovi-co-s-ni
Odpovědět
Výbor ČSO zrušil Názvoslovnou komisi ČSO:
https://www.birdlife.cz/vybor-cso-zrusil-nazvoslovnou-komisi-cso/
Uživatelé děkují - za konečně rozumné rozhodnutí, které respektuje názor těch, kterých se názvosloví týká především: tedy ne NK, ne ČSO, ale milionů odborných i laických uživatelů. Nicméně se domnívám, že ČSO mohla reagovat, jak slíbil v listopadu 2023 předseda výboru ČSO, časově adekvátně, tedy loni v zimě - vina za naprosto zbytečné vyhrocení situace tedy plně padá na bedra ČSO. Ostatně důvody zrušení komise jsou ty, které jsem psal ve své stížnosti před 8 (osmi) měsíci.
Odpovědět
|
|