Jiří Bukovský: Milá Názvoslovná komise ČSO, zapomněli jste na tučňáky!
po zjištění, že BioLib na Váš návrh přejmenoval 5288 druhů ptáků včetně třeba mé oblíbené kachnice bělohřbeté na kachnici bažantí, vlastně na husičku krátkoocasou, co to pořád pletu, na kačenku bělohřbetou, jsem byl nadmíru potěšen.
Už léta se při provádění po zoo potýkám s tou hrůzou, že ač různé rody, všichni jsou tučňáci a já nemám jak pro běžného návštěvníka popsat jejich rozličnosti.
Chápu, že teď jste zaneprázdněni pěvci a tak jsem se rozhodl Vám pomoci s pročištěním stojatých vod a sestavit prozatímní návrh. Ten bych na BioLib zatím vložil jako synonyma, po Vašem neschválení pak jako hlavní jména dáme samozřejmě Vaši verzi.
Tak tedy rod Eudyptula je nasnadě. Tučňák nejmenší by se měl jmenovat tučňáček malý.
Přečtěte si také |
Tomáš Grim: Jak se neutopit v bouřlivých vodách českého ptačího názvosloví?Pak tu máme rod Aptenodytes a ani tady není moc pochyb, megatučňák císařský a megatučňák královský (stejně tak původně patagonskému říká půl světa).
V zajetí nejběžnější tučňáci rodu Spheniscus se (až na jednu výjimku) vyskytují v Jižní Americe, takže bych to nekomplikoval a nechal to v názvu. Máme tu jihoameričana domácího (S. humboldti), jihoameričana dvoupásého (S. magellanicus), jihoameričana rovníkového (S. mendiculus) a jihoameričana afrického (S. demersus).
Přečtěte si také |
Miroslav Bobek: Otevřený dopis předsedovi Názvoslovné komiseNejpočetnější jsou ptáci rodu Eudyptes, které od sebe málokdo rozezná a proto je v nich největší binec. Každopádně zlatoroh docela vystihuje jejich společný znak, druhová jména bych ponechal (v těch už se u skalního a vlasatého binec udělat podařilo), jen nám tu hapruje ten královský. Jasně, teď už je patagonec megatučňák, takže proč by královský nemohl být i zlatoroh, ale pro jistotu bych E. schlegeli říkal třeba zlatoroh bělolící.
Přečtěte si také |
Názvoslovná komise České společnosti ornitologické: Jak nepodléhat lžím, když nám pánbůh lajky dalChladnomilné tučňáky představuje rod Pygoscelis, jehož nejznámější druh je ve světě láskyplně zván Adélka. A protože se mi toto jméno moc líbí, klidně bych tak nazval celou skupinu. Adélka oslí, adélka uzdičková a adélka adélčina.
No a zbývá rod Megadyptes. Ten klidně může zůstat tučňákem, protože je to typický představitel řádu a především proto, že si ho náš mluvící papoušek chocholatý (pardon, kakariki chocholatý) vylosoval.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Robert Seifried
16.7.2024 08:21Tomáš Grim
16.7.2024 11:22 Reaguje na Robert SeifriedVáš názor je ale opačný extrém; na vysvětlenou zopakuji:
"Název druhu, rodu, čeledi atd. je samozřejmě pouze a jen komunikační nálepka (label) a nic dalšího. Smyslem dvouslovného názvu skutečně není shrnout typickou biologii, vzhled či životní zvyky druhu" a dedikace osobě se tomu samozřejmě nijak nevymyká. Jakékoli změny uživatelé nechtějí - tečka. Je úplně jedno, jestli by se české jméno
taxonu vylepšovalo kvůli věcné správnosti nebo dedikaci - změny způsobují zmatek a ty nikdo nechce:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-grim-jak-se-neutopit-v-bourlivych-vodach-ceskeho-ptaciho-nazvoslovi
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-vavrik-zmeny-ptacich-nazvu-od-nazvoslovne-komise-uzivatele-nechteji
Robert Seifried
21.7.2024 06:37 Reaguje na Tomáš GrimTomáš Grim
24.7.2024 10:36 Reaguje na Robert Seifried"Ale proč té nálepce nedat konečně nějaký smysl?"
1) Ale proč ano? :-)
2) Jaký smysl? Ekologický? Morfologický? Behaviorální? To je jádro pudla: neexistuje žádný objektivní způsob, jak to uchopit. V další generaci by naše nová jména přepsali proto, že "přece morfologie nemůže rozhodovat o jméně, jméno musí odrážet..." a jsme v háji. Skončili bychom v nekonečném regresu. Už jsem Vám posílal link na článek, kde to vysvětluji (jsem prof. zoologie a taxonomii jsem učil též, jen pro pořádek).
Proto akcent na stabilitu.
Břetislav Machaček
16.7.2024 18:07a většina mládeže ani nerozezná vrabce od kosa. Tady mají ornitologové a
školství možnost se vydovádět, aby dnes znaly děti o ptácích alespoň
desetinu toho, co předchozí generace. Vycpaniny z kabinetů sežrali moli,
plakáty s kresbami ptáků skončily ve sběru a zájem o přírodu nahradil
zájem o počítače a celebrity. Ty děti znají jako když bičem mrská, ale
rozeznat kose od špačka a nebo drozda mají problém. On to byl "nějaký"
pták a tím to končí. Vím, že vynucovat na dětech lásku k přírodě nelze,
ale poutavou formou ji lze v dětech probudit. Jen to ale nenechat pouze
na aktivistech, kteří jim vymyjí mozečky k obrazu svému. Kdysi jsem na to
měl sílu a chuť, ale přenechal jsem to těm, kteří mne za to kritizovali
a ti se toho nechopili. Hezkou řádku dětí jsem to naučil, ale nyní jim
to bude k ničemu, když někdo "důležitě" ty názvy změní. Jako by dnes
nestačilo zaplevelit češtinu anglikanismy a jinými ismy, tak se vrhli
i na zažité názvy ptáků? Co tak přejmenovat pšenici, brambory a krávy?
Neměly by mít jiné názvy, aby se někdo "podepsal" pod tak záslužný čin?
Karel Zvářal
16.7.2024 19:54Vytvořil jsem dva tučňáky a posadil vedle sněhuláka. Nééé!!! Tučňáákýý!! Šak je máš, co ještě chceš? Vytáhl se na špičky a uhodil mě do hrudi. Ja ták, jeho máma má spolehlivé šestky, takže on chce sněhulačku. Tak se přilepily pořádné melouny a Jirka spokojeně chodil kolem společného výtvoru. Od té doby znám dětské názvosloví pro Capri.
Robert Seifried
21.7.2024 06:43 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.7.2024 07:04 Reaguje na Robert SeifriedJinak těch příběhů mám více, ale některé se zveřejňovat snad ani nehodí. Např. mi nešlo do hlavy, že tříletý klučina už umí číst a psát, když každou chvíli utrousí (např. při zavrávorání, upadnutí, spatření "konkurence" na houpačkách) Dopisy! Podle mýho také z domova, a překvapivě spíše od mámy, ta umí být ostrá a sevírky si nebere:-)
Robert Seifried
21.7.2024 07:25 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.7.2024 07:43 Reaguje na Robert SeifriedTomáš Grim
24.7.2024 12:43https://www.birdlife.cz/vybor-cso-zrusil-nazvoslovnou-komisi-cso/
Uživatelé děkují - za konečně rozumné rozhodnutí, které respektuje názor těch, kterých se názvosloví týká především: tedy ne NK, ne ČSO, ale milionů odborných i laických uživatelů. Nicméně se domnívám, že ČSO mohla reagovat, jak slíbil v listopadu 2023 předseda výboru ČSO, časově adekvátně, tedy loni v zimě - vina za naprosto zbytečné vyhrocení situace tedy plně padá na bedra ČSO. Ostatně důvody zrušení komise jsou ty, které jsem psal ve své stížnosti před 8 (osmi) měsíci.