Jiří Malík: Budovat přehrady nám proti suchu nepomůže. Potřebujeme vodu pozdržet v půdě a krajině
Pilotní projekt zádrže vody nazvaný Model Zdoňov může být aplikovaný na celou Českou republiku, popřípadě na celou EU. Nyní je celé území zpracováno ve fázi studie proveditelnosti, část prací už je hotova a nové tůně a mokřady výborně přestály i loňské „100 leté“ sucho. Krajina upravená způsobem podle Modelu Zdoňov bude lépe vzdorovat suchu, přívalovým dešťům i povodním. Nejenže se tedy lépe přizpůsobí měnícím se klimatickým podmínkám, ale také zmírní jejich dopad na zemědělství a podobu krajiny, jak ji známe.
Říká se, že největší překážkou pro návrat vody do krajiny jsou vlastníci půdy, kteří nejsou schopní nebo ochotní vrátit své pozemky vodě. My jsme ale při realizaci projektu zádrže vody zatím nenašli nikoho, kdo by nesouhlasil a jsme za to majitelům pozemků velice vděční. Protože sucho už vidí každý.
Broumovsko je na rozhraní dvou úmoří, Severního a Baltského moře. Co nám tu nespadne ve formě dešťových nebo sněhových srážek, to nemáme. Zdoňov je vesnice, kde loni 8 měsíců nepršelo, potok ve vesnici přišel o své přítoky a živořil a na dvou kilometrech dokonce vyschnul, což nikdo nepamatuje. Před dvěma lety tu vyschnul i rybník, loni měl namále. Přitom hlavní tok vesnicí je lokalita s chráněnou mihulí potoční.
Kdysi vždy vodné Hrnčířské údolí začalo vysychat také, protože se tu ještě kolem roku 1990 provedly poslední meliorace. Klimatická změna a méně srážek prohloubily nepříznivý stav.
Abychom to změnili, vymysleli jsme ve spolku Živá voda a se spolupracujícími experty model plošné zádrže vody v celém místním povodí s cílem obnovit základní hydrologický režim krajiny. Není to ale jenom to. Jde o celkovou obnovu krajiny. Máme vymyšleny nové lesy s novou skladbou, některé jsou částečně jedlé pro konzumaci plodů jako jsou borůvky, maliny, ostružiny nebo moruše. Jeden z nich by měl mít 50 ha a říkáme mu Stehýnko. Lesy jsou navrženy i tak, aby snížily rychlost větru procházejícího krajinou. V létě se tak sníží odpar z půdy a více zeleně a povrchové vody bude chladit . Ve vodních plochách navrhujeme ostrůvky pro hnízdění ptáků. Některé toky dokonce ani nemají jméno, tak jme navrhli jejich nové názvy.
V první fázi projektu Zdoňov byl cílem návrh bazální (ideální) obnovy krajiny bez ohledu na vlastnické vztahy – zejména obnova původní hydrologické sítě krajiny (potoční a mokřadní sítě). Nyní jsme ve fázi schvalování návrhu studie proveditelnosti jak s vlastníky tak místními občany.
Pomáhá nám v tom i brožura, kterou jsme za spolek napsali, jejíž vydání tiskem zajistila a sponzorovala Maiwaldova akademie v čele s panem Janem Školníkem, místním filantropem.
Naše brožura má dvě funkce. První je seznámení místních obyvatel a vlastníků se záměrem. Druhou funkcí je motivace a návod, jak podle našeho vzoru obnovit krajinu v ČR.
Nejvíce práce nám dalo hledání vyústí hlavních odvodních trub. Museli jsme čekat na jaro, abychom viděli, kde chrlí vodu a pak jsme mobilem určili jejich (GPS) polohu, kterou jsme přenesli do projektu v prostředí QGIS, stejně jako návrhy umístění nových lesů, mokřadů, tůní a mimolesní zeleně.
Druhým účelem celé práce ve Zdoňově je, že navrhujeme Model Zdoňov jako pilotní projekt pro celou ČR i EU. Jeho šíření podle naší metodiky na jiná území nazýváme „replikace“.
Šířit se bude relativně snadno – jde o virtuální model obnovy krajiny ve fázi studie proveditelnosti. Replikace modelu, který byl zhotoven v programu QGIS (je zdarma), bude probíhat jednoduše sdílením po internetu. Program je jednak prohlížečkou gisovských dat a zároveň se v něm dá kreslit, počítá plochy, délku linií. I kdyby nic jiné, je to výborný nástroj pro obce pro správu obce a řešení územního plánování.
Model Zdoňov jsme od začátku plánovali nejen jako pilotní, ale abychom zjistili i hrubá data, kolik vody může krajina v ČR zachytit a kolik to bude stát. To byl jeden z hlavních cílů naší práce.
Co se týče modelu samotného na místě – toky se například prodlouží o 25 km. Velmi zhruba lze tedy očekávat, že si replikací Model Zdoňov v ČR můžeme prodloužit toky 4. a 5. řádu zhruba o desítky tisíc km, možná i ke sto tisícům.
Návrh samotné zádrže vody Model Zdoňov se skládá z několika klíčových opatření: zlepšení zádrže na lesních pozemcích (starých i nových) znefunkčněním části systematického odvodnění („meliorací“) v údolnicích a to i na orné půdě (obnova dřívějších potůčků a mokřadních luk), revitalizací (obnova přírodních funkcí stávajících toků a niv, mokřadů, a návrhem nových tůní a vodních ploch) a maximálním navýšením mimolesní zeleně (větrolamná funkce a zádrž horizontálních srážek). Zásadním je nutnost provést postupně všechna opatření, aby jednotlivé typy opatření zafungovaly komplexně.
To povede k většímu chlazení krajiny, vyšší zádrži povrchové i podzemí vody, ke zlepšení biodiverzity, snížení rizika povodní, voda se vrátí do studní u toků, a samozřejmě bude mít co pít i lesní zvěř a ptactvo i hmyz.
Dále chceme, aby se obnovila plná porozita zemědělské půdy neboli aby se do půdy vrátil půdní život a cca 2 tuny žížal na hektar plochy. Dále navrhujeme změny legislativy, grantových schémat a jejich administrace včetně nutnosti ocenit mimoprodukční funkce lesní a zejména zemědělské půdy – primárně retenci vody.
Fyzická realizace modelu cílí i na edukační možnosti a předání zkušeností a plánujeme realizaci dokumentovat a monitorovat, a chceme, aby vzniklo jakési krajinné muzeum zaznamenávající změny krajiny. Máme k replikaci vybrány již další, typově odlišná území (zaplavované louky, intenzivní zemědělská půda v rovině, říční niva aj.), ze kterých se pak budou jednotlivé další replikace skládat podle daného typu území.
Klademe důraz na systémovou změnu přístupu ke krajině jak v ČR, tak v EU, a proto jsme know-how modelu Zdoňov vytvořili, protože státu se zatím systémová náprava krajiny a zemědělství nedaří a probíhá chaoticky. Víceméně jen tam, kde vlastníci souhlasí. To je ale problematické vzhledem k tomu, že na adaptaci krajiny na klima máme strašně málo času.
Naším cílem je zhotovení Krajinného plánu ČR na základě replikace studie proveditelnosti podle Modelu Zdoňov do pěti let, abychom měli jasno, jak celou českou republiku „opravit“. Krajinný plán by měl pochopitelně vázat na státní administrativu a být podkladem pro územní plánování, komplexní pozemkové úpravy i plány oblastí povodí.by měl být podkladem pro územní plánování, komplexní pozemkové úpravy i plány oblastí povodí.
Konečným cílem nápravy krajiny v ČR je zejména vrátit malý oběh vody do krajiny. A jelikož jsme uprostřed Evropy, která také vysychá, je naším klíčovým cílem, aby to samé udělala i celá Evropa. ČR by tak mohlo být vzorem pro EU a svět.
Přitom je nutné si uvědomit, že voda je de facto pěkná ukázka časoprostorového kontinua - nelze vynechávat místa, kudy dříve voda probíhala například jen proto, že vlastník nechápe nutnost návratu vody nebo že se vlastníci nedohodnou na provedení komplexních pozemkových úprav. Musíme proto postupovat kontinuálně, systematicky a celoplošně, ale také měřitelně. MŽP ČR, odbor ochrany vod nám nabídl, že celou akci bude monitorovat, aby bylo možné výsledky dále upřesňovat i ohledně celého státu.
Pokud se provede Model Zdoňov na celém území ČR, dostaneme zvýšení zádrže vody srovnatelné se zhruba 10 přehradami o objemu vodní nádrže Orlík. Pokud se obnoví porozita zemědělské půdy v ČR, je to dalších 10 Orlíků. Což je přibližně dvakrát více, než je objem vody ve všech 165 přehradách ČR.
Tohle je zcela zásadní: největší potenciál zádrže vody v ČR nejsou přehrady, ale sama krajina. Aby i stávající přehrady mohly plnit své funkce, zejména pro pitnou a chladící vodu pro teplené elektrárny, je nezbytné přednostně zadržet vodu v celé ploše státu, kde to je jen trochu možné.
Ohledně financí: Zdoňov bude stát cca 90 milionů Kč v současných grantových schématech ministertva životního prostředí. Část vkladu státu na některá opatření je 60–90 % (u rybníků), část do revitalizací až 100 % uznatelných nákladů. Což z této situace tvoří historicky nejlepší podmínky pro nápravu krajiny. V ceně není zahrnuta kalkulace několik milionů na rybníky ani mimolesní zeleň ani nové lesy – šlo nám čistě o zjištění dat ve volné zemědělské krajině ohledně zádrže vody.
A když jsme to převedli na celou ČR, stála by realizace Model Zdoňov ve výše uvedených intencích cca minimálně 350 miliard korun – pokud bychom teoreticky předpokládali jen úpravy povodí třetího či čtvrtého řádu. Navrhovaná opatření na povodích prvního a druhého řádu však budou významně nákladnější, takže reálný odhad celoplošné zádrže vody v ČR bude mnohem vyšší, odhadujeme minimálně 800 miliard korun, avšak v řádu desítek let..
Jelikož se ukazuje, že i současné klimatické modely stále ještě podhodnocují rychlost a intenzitu klimatické změny, lze očekávat, že předpověď Českého hydrometeorologického ústavu bude pravdivá: průtočnost českých toků poklesne v průměru o padesát procent, což bez nápravy krajiny bude znamenat letní vysychání většiny toků v ČR. V důsledku toho bude zřejmě docházet k letním výpadkům elektřiny (blackout) z nedostatku chladící vody pro tepelné elektrárny v řekách a přehradách.
Sucho tak může narušit nejen vodní režim ČR, ale i zemědělskou produkci a dodávky pitné vody do vodovodních sítí nejen proto, že pitná voda v přehradách nebude, ale nebude elektřiny k přečerpání. Proto je celoplošné zadržení vody na území ČR národní zájem č. 1.
Potíže s krajinou jsme si ale udělali sami, protože lidé zapomněli myslet komplexně. A hodně lidí se dnes dostává do situace, že neplatí vědomosti, které nasbírali během dlouholetého studia. Protože nejsou schopni se s tím vyrovnat, tak problémy vytěsní, jako by se jich netýkaly.
Dnes jde o tak velké a rychlé změny, že nejsou schopni se s tím nejsou schopni vyrovnat, a tak problémy vytěsní, jako by se jich netýkaly nebo si myslí, že odsunutí jejich řešení do budoucna je nějak automaticky vyřeší. Problém ničení krajiny a přírody souvisí i s psychologickým fenoménem odloučenosti lidské existence a její nezávislosti na přírodě. Zatím máme většinově bohužel stále pocit, že nejsme spojeni s přírodou, že jí můžeme poslat cokoli za odpad k sanaci, že jí můžeme klidně ubližovat a ona to snese, protože má obrovskou kapacitu a schopnost sebeobnovy, a že se nás samotných toto nerozumné jednání nedotkne. A že já jako jednotlivec nehraji roli, nemám žádný vliv oproti obrovskému vlivu všech „těch ostatních“. Jenže jestliže je nás na planetě skoro osm miliard, tak to je zásadní problém. A bohatý sever z velké ekostopy obviňuje chudý Jih a akcentuje jeho populační růst. Přesto je ekologická stopa Jihu mnohem slabší než ta vyspělého, bohatého severu. Vina za stav planety tak leží na bohatých.
Jakákoli další společnost, která přijde, musí již zahrnout hrazení externích nákladů své výroby do ceny svého výrobku nebo služby. To přinese raketový vzestup šetrných technologií a dlouhotrvanlivých výrobků. Cesta vede i ukončením zbytečného plýtvání jednorázovou denní spotřebou, nastolením skromnosti aj. Zatím je tento průmyslový systém neudržitelný a ukazuje nám to právě i krajina a příliš intenzivní a jedovaté zemědělství. To je totiž totálně neudržitelná záležitost. Jen tak se sníží uhlíková stopa, jen tak bude planeta schopna saturovat vlivy lidské činnosti. Jak říká John Perkins, je potřeba ukončit ekonomiku smrti a nastolit ekonomiku života.
A to je vlastně model Zdoňov, protože když nebudeme mít vodu, nebudeme mít nic. Proto se v první fázi snažíme ukázat, jak napravit krajinu, jak napravit zemědělství, ukázat cestu, aby společnost mohla dál fungovat. A na základě toho se bude moct založit nová struktura lidské společnosti s důrazem na ochranu vody a života ve všech jeho formách. Z toho vyplyne bioregionalismus, nový základ společnosti, která bude muset decentralizovat řadu svých činností, aby byly udržitelné, a bude muset být materiálně soběstačná a přitom udržitelně a dlouhodobě koexistující s okolní přírodou. Příroda je ve své dravosti přesto zejména spolupracující. Proto i my musíme táhnout za jeden provaz, který naši Matku, přírodu, uzdraví, dá-li nám klimatická změna čas a šanci to udělat.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (78)
Miroslav Vinkler
11.6.2019 09:32Projektu nelze vytknout vůbec nic, nádherně a užitečně propojuje řadu oborů a co je bezva, nezůstal pouze na papíru. A jako bonus je nezištně nabízen dál!!!
Jak kdysi řekl Masaryk :"Demokracii bychom měli, teď ještě ty demokraty."
Mám za to, že je těsně před dvanáctou, není-li už po ní.
Vlády už dávno měla aktivovat zákon o krizovém řízení státu a s podporou Parlamentu taková opatření plošně prosadit ve veřejném zájmu.
Poznámka - dne je v novinách článek o kolapsu dodávek vody v Polsku , 50 ti tisícové město bez pitné vody v důsledku vysychání krajiny.Lidem se rozváží voda v plastech.
Chceme se toho u nás dožít taky, anebo se konečně vláda a parlament probere
z nevědomí ?
Jiří Svoboda
11.6.2019 11:00Jinak s názorem autora ohledně externalit (předposlední odsatvec) plně souhlasím.
Jaroslav Štemberk
11.6.2019 11:21 Reaguje na Jiří SvobodaMartina Vránová
11.6.2019 11:48 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkNe ne, málo naplat, konstruktivní a fungující změny vždy pocházejí zdola, od zapálených jednotlivců a malých skupin, nikdy ne z centrálního plánování.
Jaroslav Štemberk
11.6.2019 16:12 Reaguje na Martina VránováJiří Malík
14.6.2019 01:59 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkJiří Svoboda
11.6.2019 12:17 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkTady máme pěkný pilotní projekt a měl by být maximálně využit k získání potřebných dat. Nebo zastáváte názor, že to, co se nehodí do krámu, o tom je třeba mlčet?
Miroslav Vinkler
11.6.2019 13:28 Reaguje na Jiří SvobodaVýpar přece potřebujeme pro malý vodní cyklus, který zpětně vodu vrací do krajiny.
Tedy opak toho co umí zpevněné plochy - výron zjevného tepla a další vysušování svého okolí. Typicky - tepelné ostrovy u měst.
Jiří Svoboda
12.6.2019 09:41 Reaguje na Miroslav VinklerJá velmi uznávám malý vodní cyklus a beru ho jako velmi přínosný. Voda se odpaří dole, ochadí a zkondenzuje a vydá teplo nahoře, kde nám to nevadí. Super! Problém je, že voda nespadne tam, kde se odpaří, a tato voda může cestovat v horních vrstvách atmosféry i tisíce kilometrů např. až k Putinovi.
Pokud vodu ze zpevněných ploch zasákneme a v bezprostřední blízkosti budou růst stromy, které budou průběžně zasáklou vodu odsávat, odpařovat a poskytovat stín, taková města, nejlépe s bílými střechami, nebudou fungovat jako tepelné ostrovy, byť tam bude hodně zpevněných ploch.
Vy prostě znáte hodně všelijakých školských pouček, ale chybí vám schopnost nalézat slabiny či vytvořit ucelený koncept.
Miroslav Vinkler
13.6.2019 08:58 Reaguje na Jiří SvobodaK malému vodnímu cyklu - pokud není narušený,tak voda spadne tam,kde se odpaří. Lidově:"lesy přitahují vodu".
Několik jezírek a tůní jsem udělal,na rozdíl od inkoustů vím, o čem je řeč.
Model Zdoňov - je nádherná ukázka správného přístupu k problému vysychání, a tedy i zdravého myšlení uvedeného do praxe.
Jiří Svoboda
13.6.2019 11:18 Reaguje na Miroslav VinklerTady už, myslím, pane Vinklere trochu fantazírujete. Při malém vodním cyklu přece vodní pára vystoupá do kilometrových výšek a pokud nezakážete vítr (tak mocný jistě nejste) voda nemůže spadnout tam, kde se odpaří.
Nic proti Zdoňovu, ale ať se využije i k získání objektvních poznatků nutných pro vytváření správných představ.
Jiří Malík
14.6.2019 02:07 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.6.2019 10:41 Reaguje na Jiří MalíkTo, co tu bylo a fungovalo, nemusí v podmínkách klimatického rozvratu zase fungovat. Prostě a jednoduše, když bude vyšší teplota a více možností odparu, bude v atmosféře vyšší obsah nejvýznamnějšího skleníkového plynu a podmínky na Zemi možná ještě zhoršíte. Třeba místo stepi uděláte z Evropy prádelnu. Tyto scénáře se samozřejmě nemusejí vyplnit, ale vzít je v úvahu je třeba.
Jiří Malík
14.6.2019 02:02 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Malík
14.6.2019 01:52 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.6.2019 11:01 Reaguje na Jiří MalíkKaždopádně děkuji za slib, že měřit se bude! To je pro mne nejdůležitější! Nové poznatky mohou vést k novým nápadům a lepšímu a obsáhlejšímu poznání. Budu držet palce.
Karel Padevet
11.6.2019 12:22Tomas Poek
12.6.2019 18:22 Reaguje na Karel PadevetJiří Malík
14.6.2019 02:09 Reaguje na Tomas PoekJiří Malík
14.6.2019 02:12 Reaguje na Karel Padevetpavel peregrin
11.6.2019 12:41pavel peregrin
11.6.2019 12:44 Reaguje na pavel peregrinMiroslav Vinkler
11.6.2019 13:38 Reaguje na pavel peregrinJe doloženo, VÚMOP Brno, že nevhodné úpravy polních ploch a způsob jejich obhospodařování znamenají pro ČR deficit přes 3 mld. m3 vody v půdě/rok , která tam prostě není.
Z fyzikálního pohledu je půda chladičem a voda chladivem. Odparem -změnou skupenského tepla- se vzduch ochlazuje a současně se zvyšuje jeho vlhkost.
Jinak ten starý pán byl dobrý pozorovatel.Skutečně to tak funguje.
Jinak v době dravého kapitalismu (dětská práce,16ti hod prac. doba apod.) v 19. století v Šumperku tito dravci vybudovali
8 městských parků a vodní prvky.
Proč to dělali ? Protože na rozdíl od dnešních politiků nebyli odtrženi od reality a krajiny.
Tomas Poek
12.6.2019 18:27 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.6.2019 20:00 Reaguje na Tomas PoekJiří Malík
14.6.2019 02:15 Reaguje na pavel peregrinMilan Milan
11.6.2019 12:56Jiří Malík
14.6.2019 02:19 Reaguje na Milan MilanMichal Ukropec
11.6.2019 14:46Jiří Malík
14.6.2019 02:20 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
18.6.2019 17:54 Reaguje na Jiří MalíkKarel Zvářal
11.6.2019 16:31Jan Šimůnek
11.6.2019 18:10V samotné projektu bych považoval za vhodné přidat nějaké rybníčky na záchyt povodní, tání sněhu apod.
Jiří Malík
14.6.2019 02:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.6.2019 20:13 Reaguje na Jiří MalíkPřeji vám, abyste na žádného konkurenta, snažícího se vám vaše úmysly překazit, nenarazili. Nicméně co znám ze svého širšího okolí lidi, kteří se pokoušeli o něco pozitivního, tak se nějaký oponent, ohánějící se ekologií, našel skoro vždy.
Katastrofa může nastat, pokud se tam usadí žáby a vy byste je další prací na projektu ohrožovali (atd.).
Milan Milan
11.6.2019 20:26Karel Zvářal
11.6.2019 20:42 Reaguje na Milan MilanTyto lokální (pseudo)mokřady budou mít vliv na malý vodní cyklus, kdy nesmírný a nedoceněný význam má tvorba rosy, alespoň na závlahu vzcházejících plodin. A že bude i více srážek (bouřek), to je myslím taky jasné. Nad Saharou bouřky nebývají.
Tomas Poek
12.6.2019 18:32 Reaguje na Milan MilanJiří Malík
14.6.2019 02:31 Reaguje na Milan MilanVáclav Janota
11.6.2019 21:18Martina Vránová
12.6.2019 16:11 Reaguje na Václav JanotaTak jak píše pan Zvářal v příspěvku pode mnou.
Jiří Malík
14.6.2019 02:40 Reaguje na Václav JanotaKarel Zvářal
11.6.2019 22:07A když už jsme u těch přehrad. Několik dní před silnými srážkami v r. 2002 hlásili meteorologové stav povodńového ohrožení, ale povodí Vltavy odmítlo upouštět - prý za účelem ochrany před povodněmi nebyla kaskáda budována!-(( Tak to raději pustili na Prahu... Podobně v r. 97: poslední slunečný den před avizovanými silnými dešti jsem byl u Hrobic - hladina byla plná, průtok normální! Preventivně neupouštěli, a podle toho to za pár dní vypadalo. Prostě hotový Švejkostán (hele, klídek:-)
Martina Vránová
12.6.2019 16:18To je opravdu dojemná péče! Kéž by stejnému zkoumání podléhaly jiné aktivity, prováděné pod hlavičkou státu na statisících hektarech!
Karel Zvářal
12.6.2019 19:27 Reaguje na Martina Vránovápavel peregrin
12.6.2019 20:06 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
12.6.2019 21:00 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.6.2019 09:04 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.6.2019 11:50 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.6.2019 19:58 Reaguje na Karel ZvářalNicméně byla zde řeč i o melioracích a tam si trvám na svém názoru- meliorace jsou potřebné, pokud jsou-nebo byly-prováděny účelně a nikoliv bezhlavě.
Pokud na svých polích máme pestrý osevní postup-a to je naše, spíše moje zásluha- myslím si, že ke stabilitě krajiny přispíváme nemalou měrou a víc po nás jako po provozácích nemůže nikdo požadovat.
Jiří Malík
14.6.2019 02:46 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.6.2019 08:24 Reaguje na Jiří MalíkKarel Zvářal
14.6.2019 08:33 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
14.6.2019 07:43Asi se neshodneme v tom, že kukuřice vůbec není nutná. To je mýtus stachanovců a jiných lamačů rekordů užitkovosti. S tou podělanou intenzifikací všichni přestali uvažovat selským rozumem a žene je jen ekonomika. Bohužel ekonomika s rychlým ziskem, ale efektem po nás potopa, zde sucho! Místo dvou dvanáctitisícových dojnic může mít tři osmitisícové, které mu déle vydrží a nezhuntují se během jedné dvou tří laktací. To jsou chodící kostry, nápodoba klecových chovů drůbeže. Dobře udělaná GPSka kukuřičnou siláž dobře nahradí, přitom její pěstební efekt nemá na půdu tak tragický dopad, jako je tomu u "amerického zázraku". A více skotu znamená více humusu do půdy. Protože dělat kukuřici deset let po sobě, to, co se dělo v divokých devadesátkách i později, to je cesta do pekel!
Fandím tomuto projetku a přeji realizátorům hodně úspěchů!
pavel peregrin
14.6.2019 08:30 Reaguje na Karel ZvářalNemusím s tím souhlasit, můžu se tomu vzpírat, ale to je asi tak všechno, co s tím nadělám. Já vám rozumím, s mnohým souhlasím , ale zatím bohužel.
Karel Zvářal
14.6.2019 08:40 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.6.2019 10:31 Reaguje na Karel ZvářalTomáš Steinberger
10.7.2019 08:54 Reaguje na Karel ZvářalDěkuji
Karel Zvářal
14.6.2019 08:56pavel peregrin
14.6.2019 10:29 Reaguje na Karel ZvářalJenže mluvit o tom se dnes nehodí do krámu.
Karel Zvářal
14.6.2019 10:45 Reaguje na pavel peregrinInvestuji, vysuším močál a na získané půdě budu se ziskem hospodařit. Táák!! Jenže, jak se ukazuje, odcud pocud... Systém se vyčerpal, voda cirkuluje nedostatečně, protože je jí a) méně b) nemá se kde zadržet. To je asi tak, že si parazit řekne, že nebude hostitele lehce odebírat, ale pumpne ho, co to dá... ať si klidně exne, šak si najdu jiného. Jenže my nemáme jinou Zemi. Sci-fi o osídlování jiných planet mi přijdou jako případy pro Chocholuška. Naučme se respektovat řád Přírody. Jí se musíme podřídit, ona nám ne. Je to prostě o PRIORITÁCH, což vy stále nedovedete pochopit: Jsem pro změny, ale mě z toho vynechte!
pavel peregrin
14.6.2019 12:21 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
14.6.2019 12:50 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
14.6.2019 12:53 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
15.6.2019 07:20 Reaguje na Karel ZvářalMiroslav Vinkler
14.6.2019 16:58Včera tady u nás vypadlo z nebe 60mm deště. Dal jsem si tu práci a podíval se poté na dva potoky- jeden teče z z lesa-desítky ha svažitého terénu - ,druhý z 3ha lesíka obklopeného zemědělskými plochami ,které prošly melioracemi v 70.letech.
Za normálního stavu je poměr vod v tocích 20: 1 ve prospěch "lesního" toku.
Asi hodinu po průtrži byl poměr přibližně 1:1.
Jaké si s toho máme vzít poučení ?
60mm přívalový déšť les v pohodě zvládne, ale zničené půdní bloky jsou pouhou nezasákavou skluzavkou ,pro čím dál vzácnější vodu, po níž voda z krajiny nenávratně zmizí, odteče.
V ČR byly zmeliorovány statisíce ha půdy, bohužel v podhorských prameništních oblastech napáchaly obrovské škody ve vodním režimu krajiny.
Přece to,co dělá p.Malík a spol. je obnovou říční krajiny bez níž to jinak nepůjde.
Zásadní problém tkví v tom, že MZe ČR je baštou minulých kádrů spojených s dnešní velkoagrární lobby , kteří doslova sabotují jakoukoli snahu o změně. Důvod je jediný - zisk a zase zisk. Jako důkaz tohoto tvrzení lze uvést osud tzv. protierozní vyhlášky ,která připomíná yettiho - všichni o ní mluví,ale nikdo ji neviděl. (technicky spor mezi MŽP a MZe)
Místo toho, abychom relativně levně napravovali krajinu (projekt Zdonov) , třesou se byznysmeni na další a další mega technická díla - přehrady , kanály ,jezy apod.
Ti pochopitelně ani neví, co to je KRAJINA.
Společně s lumpy politiky se těší jak si nakradou na velkých státních zakázkách,pořídí další bavoráky a mladé běhny, aby všem ukázali , jak se to má dělat.
Člověku je z toho smutno, určitá míra korupce provází každý režim , ale tady jde přece nám všem doslova "o kejhák" a podle toho by se politické elity měly chovat.
Jan Šimůnek
14.6.2019 20:17 Reaguje na Miroslav VinklerVelká díla (jako přehrady, nebo třeba i ten DOL) a lokální díla jako Zdonov se mohou vzájemně doplňovat a ve svých účincích i potencovat.
Miroslav Vinkler
14.6.2019 20:22 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Škrdla
14.6.2019 22:48Předpokládám, že v naši obci by podobnému záměru byla nakloněna větší část vlastníků, ale našli by se ti, kterým současný stav vyhovuje. Prostě si zvykli na širé pusté lány. Pak by tu byla nezanedbatelná část těch, kterým je to jedno. Vždyť velká část vlastníků už žije v jiné obci nebo i jiném okrese.
Každopádně vašemu záměru fandím, doufám, že se vám podaří dostat do stádia realizace. O něco podobného jsem se pokoušel u nás, nějakou mapu jsem stvořil taktéž v QGISU, ale pak jsem toho nechal. Raději jsem se zaměřil na pozemky ve vlastnictví obce (konkrétně na ty, které obec nepropachtovala).
Tomáš Steinberger
10.7.2019 09:03 Reaguje na Jan ŠkrdlaAž se získá podpora jednotlivých krajů a povodí tak vše půjde také lépe..
Jan Škrdla
15.7.2019 23:58 Reaguje na Tomáš SteinbergerV současnosti jsem kromě zaměstnání členem výboru pro ŽP (neplacená funkce). Nemám představu, jakou časovou náročnost by obnášela práce koordinátora a jaká byla působnost.
Nabídka mě oslovuje, ale potřeboval bych znát podrobnosti.
Bohumil 56gogo
15.6.2019 22:06Karel Zvářal
16.6.2019 10:20 Reaguje na Bohumil 56gogoJaroslav Zajíček
17.8.2019 10:52Když podle VÚMOP půda ztratila za posledních třicet let 40% svojí schopnosti zadržet vláhu ?
https://www.vumop.cz/zemedelska-krajina-mohla-zadrzet-o-40-procent-vice-vody
Představující ztrátu zadržení vody jen o málo méně, než je trojnásobek zdržení vody ve všech přehradách Vltavské kaskády a 200x více než zdržení 7 000 hektarových rybníčků z plánu Národní koalice pro boj se suchem a investicemi 50 miliard v deseti letech.