https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-benes-novele-mysliveckeho-zakona-chybi-odborna-diskuse-nad-vyhlaskami-k-planovani-lovu-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Beneš: Novele mysliveckého zákona chybí odborná diskuse nad vyhláškami k plánování lovu zvěře

29.6.2020
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Drha / NP Šumava
Vláda ČR dnes schválila návrh novely zákona o myslivosti, který na popud Českomoravské myslivecké jednoty narychlo připravilo Ministerstvo zemědělství. Usiluje zejména změnit ustanovení zákona schválená na podzim poslanci a poslankyněmi, která měla pomoci nastolit rovnováhu mezi početností spárkaté zvěře a stavem lesů.
 

Přijetí první verze ministerského návrhu představeného před vánočními svátky by paradoxně znamenalo ještě větší škody než dnes, kdy spárkatá zvěř poškozuje naprostou většinu listnáčů a jedlí. Za to si resort zemědělství vysloužil silnou kritiku od odborných organizací i orgánů státní správy. Ministerští úředníci však z požadavků odborníků zohlednili jen jedinou věc, nicméně tu nejzásadnější: upravili systém plánování lovu zvěře.

V tom je ale nadále řada nejasností i po dnešním projednání vládou. Kromě návrhu novely, který ještě vyžaduje úpravy, by ministerstvo mělo urychleně zveřejnit i úplné znění návrhů vyhlášek, na něž se upravený systém plánování lovu odvolává. Protože když budou napsané špatně, můžeme se s pestrými a odolnými lesy rozloučit.

Hnutí DUHA požaduje transparentní a odbornou debatu nad návrhem novely, která by měla vést k nastolení rovnováhy v lesích a rapidnímu snížení počtu zničených stromků spárkatou zvěří. Bez zveřejnění doslovného znění vyhlášek však tato diskuze možná není. Současně je nutné novelizací napravit několik dalších závažných problémů souvisejících s myslivostí. Především posílit práva vlastníků pozemků, na nichž myslivci vykonávají chov zvěře a její lov, zfunkčnit proces vymáhání škod způsobených spárkatou zvěří či vyškrtnout ze seznamu myslivci obhospodařované zvěře ohrožené druhy zvířat. V dalším kroku je nutné připravit zcela nový zákon o myslivosti. Ten současný i přes několik novelizací není schopen reagovat na aktuální problémy a potřeby našeho životního prostředí.


reklama

 
foto - Beneš Jiří
Jiří Beneš
Autor je pracovník programu Krajina v Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AM

Anežka M

29.6.2020 15:54
Prosím, pane Beneši, můžete mi nějak lidsky a pro laika srozumitelně vysvětlit

1) Jak jsou stanovovány přípustné stavy zvěře podle stávajícího zákona, a

2) jak by se mělo dělat podle novely, o které píšete.

Děkuji.
Odpovědět
re

regis24

30.6.2020 20:24 Reaguje na Anežka M
Pan Beneš na to neodpoví, protože on to neví. Tak to je, sami sebe nazvali experty na lesy, zvěř a tak nějak všechno.
K vašemu dotazu. Žádné přípustné stavy neexistují, nic takového platná legislativa nezná. Zná jen stavy minimální a normované. Určují se pro každou honitbu a pro jednotlivé druhy zvěře v konkrétní honitbě.
V novele se ruší normované stavy a zůstanou jen stavy minimální.
Odpovědět
DA

DAG

29.6.2020 20:47
Duha požaduje debatu? A co přílepek zákona z podzimu pod taktovkou Duha. To debatovali s kým? My jsme Duha teď to chceme a vy to udělejte, protože jste blbci, tak jsme vám to vymysleli. Bohužel takový z toho mám pocit :(
Odpovědět
FN

František Nenadál

29.6.2020 20:53 Reaguje na DAG
Já jsem DAG, stydím se za svoje pravé jméno, ale bezobsažně komentovat umím na výbornou.
Odpovědět
DA

DAG

29.6.2020 21:08 Reaguje na František Nenadál
Pravidla diskuse nick povolují, takže je naprosto jedno co tam mám napsané. V mém příspěvku jsou dvě části. Jedna konstatování, že na podzim prosadili někteří poslanci pod taktovkou hnutí Duha, formou přílepku svoje představy. Komunikovali je ovšem jen se svými spřátelenými odborníky. Článků o tom bylo dost i na Ekolistu. Je to dosti obsažné? Druhá část byla povzdech nad tím jak vnímám hlavně DUHU, ale rozhodně ne všechny ochránce přírody. Nejsem jediný kdo si myslí, že třicet zaměstnanců Duhy chce nařizovat lesníkům, zemědělcům, myslivcům svoje představy.
Pane Nenadál vím, že Vás nepřesvědčím. Máte zřejmě svoje představy, ale nesnížím se nikdy k urážení debatérů.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.6.2020 23:20 Reaguje na DAG
Pokud budete vy lesníci, zemědělci a myslivci pořád takový arogantní a bezohlední hlupáci (neplatí samozřejmě pro všechny jednotlivce z těchto skupin) bez špetky sebereflexe, tak vám to bude muset "diktovat" neziskovka, kterou "si drobnými příspěvky platíme" my co chceme změnu přístupu ke krajině a kterou nám vy arogantní prosťáčci nechcete a ani nejste schopni realizovat.......

Kdyby jste dělali co máte, tak ani Hnutí DUHA nemusí existovat!

Odpovědět
DA

DAG

30.6.2020 08:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vidím, že máte asi nějaký psychický problém. Nicméně nehodlám se snížit na úroveň arogantních a bezohledných hlupáků a někoho v diskusi urážet.
Mimochodem já změnu k přístupu ke krajině chci a na svých pozemcích tak činím, ale ostatní přesvědčuji diskusí a ne příkazy.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.6.2020 21:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Můžeme se ale zeptat i obráceně ! Jak se liší absolventi zemědělských a lesnických škol od ztohovenáků, sqoterů , fetáků a opilců ??? Jak je možné, že učitelé a profesoři těchto škol a fakult vyprodukovali absolventy jež dnes různí laici krytizují a nadávají ?? Jak se liší vzdělanec zemědělsko lesnických škol a universit od absolventů schovávajících se za zelené a ekology ? Kolik zoootechniků a veterinářů se v 21.století podílí na podnikání množáren zvířat a kolik je to středoškoláků zkrachovalců bez ukončeného vzdělání maturitou nebo promocí ??? Duha, zelení , neziskovky ztohoven, zájmové sdružení jako bylo kdysi sčsp,pionýr nebo jiskřičky.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

30.6.2020 21:34 Reaguje na Krejcar Stanislav
Pracovník Jiří Beneš hnutí Duha je na tom možná podobně jako byl herec Stropnický předsedou Zelených.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.6.2020 09:09
Tak spárkatá zvěř poškozuje naprostou většinu listnáčů a jedlí. Od lesnického experta za kterého se vydáváte pane Beneši, bych čekal přesnější údaj. Ono to poškození je procenticky specifikováno podstatně přesněji a řekl bych, že k výrazu "naprostá většina to má hodně daleko.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

30.6.2020 16:09
Dobrý den,
viděl jsem několik obor, kde je několika násobně větší množství zvěře než ve volnosti a přitom tam roste zdravý les, kvetou tam květnaté louky atd. Ono to nebude jen zvěři, ale taky o moci, kterou získají nebo chtějí získat určité skupiny lidí. Cesta do pekel je většinou dlážděna dobrými úmysly.
Odpovědět
re

regis24

30.6.2020 20:20
Jiří Beneš je další samozvany odborník z Hnutí Duha? Kde je veterinář Bláha? Ten už je okoukany, nebo se jen dostatečně znemožnil, a tak Duha nasazuje jinou tvář?
Diskuse a komunikace, to chce Hnutí Duha? Přesně to, co toto Hnutí, zastoupené zejména osobou veterináře Bláhy, znemožnilo ostatním na podzim 2019 při protlaceni novely zákona o myslivosti formou prilepku k zákonu o lesích? A teď chcete, aby s vámi, neziskovou organizací, které nemá za nic odpovědnost, diskutovala odborná veřejnost, která má skutečnou zodpovědnost a to i materiální? To není vtipné, to je sprosté a odporné.
Každému po zásluze - vy si nezaslouzite nic.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

30.6.2020 20:45 Reaguje na regis24
Rysí cirkus už nevydělává a prachy jsou potřeba tak teď bude odborník na lesy a spárkatou, jenom nevím čím pak bude živit ty křížence :-))) P.S. pořád čekám na ten průkaz původu toho ČSV co pytlačil v lese.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist