https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-benes-poslanci-ods-chteji-usnadnit-spekulace-s-pozemky-v-narodnich-parcich-i-dalsich-chranenych-uzemich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Beneš: Poslanci ODS chtějí usnadnit spekulace s pozemky v národních parcích i dalších chráněných územích

16.2.2021
Státní vlastnictví ekologicky nejcennějších území umožňuje nejúčinnější a nejlevnější ochranu těchto míst
Státní vlastnictví ekologicky nejcennějších území umožňuje nejúčinnější a nejlevnější ochranu těchto míst
Foto | Aktron / commons.wikimedia.org
V Zemědělském výboru a Výboru pro životní prostředí budou zítra poslanci projednávat návrh na zrušení předkupního práva státu k nezastavěným pozemkům v chráněných územích. Poslanci ODS Jan Zahradník a Petr Bendl jej navrhují připojit k takzvané invazní novele. Případné přijetí pozměňovacího návrhu by znamenalo ohrožení cenné přírody spekulativním nakupováním pozemků a tlaku na rozšiřování zástavby v národních parcích, národních přírodních rezervacích, národních přírodních památkách a na pozemcích souvisejících s jeskyněmi.
 

Státní vlastnictví ekologicky nejcennějších území umožňuje nejúčinnější a nejlevnější ochranu těchto míst a zamezuje konfliktům ekonomických zájmů vlastníků a zájmů ochrany přírody. Všude ve světě se stát snaží pozemky v chráněných územích od soukromých vlastníků vykupovat pro zajištění ochrany přírody. Proto zákon o ochraně přírody již před téměř třiceti lety zakotvil předkupní právo státu na pozemky v dosud nezastavěných částech našich nejhodnotnějších přírodních lokalit. Poslanci Jan Zahradník a Petr Bendl (oba ODS) jej navrhují úplně zrušit. To by mimo zástavby některých určitých chráněných míst umožnilo spekulativní nákup půdy. V případě soukromých pozemků v chráněných územích totiž musí stát vyplácet vlastníkům kompenzace za regulaci jejich hospodaření. Hrozba zástavby cenných přírodních lokalit soukromými projekty lze ukázat například na ohrožení výjimečné lokality šumavského Zhůří výstavbou developera Romana Kreuzigera, který pozemky nakoupil od jiného soukromého vlastníka a obešel předkupní právo státu.

Poslanec Petr Kott (ANO) zase navrhuje zrušit ochranu silně ohrožených druhů živočichů při běžném zemědělském, lesnickém či vodním hospodaření. Znamenalo by to, že zemědělci, lesníci a vodohospodáři by nadále nemuseli brát ohledy na druhy jako je například čáp černý, ledňáček, křepelka, skřivan lesní, rosnička zelená, chřástal polní a mnoho dalších, a to ani při jejich hnízdění či vyvádění mláďat.

Naopak podané pozměňovací návrhy Jana Čižinského (KDU-ČSL) a Dany Balcarové (Piráti) se skutečně týkají problematiky invazních druhů. Jan Čižinský oponuje návrhu umožnit riskantní plošné vysazování nepůvodní douglasky tisolisté do našich lesů a požaduje nadále zachovat možnost orgánu státní ochrany přírody množství vysazovaných douglasek regulovat. Rovněž navrhuje zákaz vypouštění a chovu exotických zvířat ve volné přírodě, která se mohou křížit s geograficky původními živočichy a narušovat jejich genofond. Přijetí pozměňovacího návrhu Dany Balcarové o vytvoření dosud chybějícího národního seznamu invazních nepůvodních druhů by přispělo k omezení negativních vlivů těchto organismů na naši přírodu a naplnilo by tak záměr evropské směrnice, kvůli které se novelizace provádí.

Také poslankyně Eva Fialová (ANO) navrhuje pro přírodu prospěšné změny - například možnost omezit ohňostroje a pyrotechniku v chráněných územích a posílit pravomoc strážců přírody zastavit vozidlo či motorku v chráněných územích při vjezdu mimo veřejné komunikace.

Invazní novelu, jež má za cíl implementaci právních předpisů Evropské unie v oblasti invazních nepůvodních druhů, využili poslanci ODS ke snaze o další oslabení státní ochrany přírody. Spekulanti by této změny využili k nákupům pozemků v národních parcích, na nichž by se snažili postavit tu penzion, tam obnovit zaniklou obec. Věříme, že při zítřejším projednávání tohoto bodu v poslaneckých výborech zvítězí zdravý rozum a odpovědná ochrana přírodně nejcennějších lokalit.


reklama

 
foto - Beneš Jiří
Jiří Beneš
Autor je pracovník programu Krajina v Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.2.2021 18:29
Jak pravil otec-zakladatel ODS Václav Klaus : Ekologie je taková třešnička na dortu.

Stěží by se kromě ODS a ČSSD našly strany, které umí s přírodou pouze kšeftovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.2.2021 21:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
ANO.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.2.2021 10:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Omyl, pane Vinklere. Umějí to všechny.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.2.2021 12:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
No, je to s tou třešničkou pravda.
Nejdřív musíte mít prachy, pak můžete financovat různé bohulibé činnosti.
Když máte prázdné kapsy a k tomu trochu nouze, nemůžete si moc vybírat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.2.2021 18:43
srandovní titulek. že by se už ze zoufalství lovilo i ve voličstvu na ekolistu? svým způsobem by to mohla být dobrá zpráva.
Odpovědět
DA

DAG

16.2.2021 19:04
Tak samozřejmě ODS a její ochrana přírody je známá :(
Nicméně Duháci ochutnali svoji vlastní přílepkovou meducínu a kupodivu jim nechutná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.2.2021 21:29 Reaguje na DAG
Víte, kdo nechal za gigantické peníze odsířit naše uhelné elektrárny, které zničily za komára nejen Krušné a Jizerské hory?
Odpovědět
DA

DAG

17.2.2021 07:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte, že ODS? Já myslím, že špinavý vzduch byl jedna z příčin proč v 89 roce začala revoluce.
Za to může tlak veřejnosti ne ODS.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.2.2021 19:11
Já jsem zvědav na novou vládu po volbách podle nynějších volebních
preferencí. Ekologičtí ideologové se už předčasně tetelí radostí,
jak zametou s kritiky. Já jsem však paměť neztratil a vidím to
nyní i v praxi, kde už tyto strany vládnou ve městech a krajích.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.2.2021 07:30 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.2.2021 10:04 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pan Kašpárek vy tu paměť máte zase asi hodně selektívní. Hlavně, byt vámi tak nevytahuji ty morální vlastnosti. Těmi někteří "eko zelení" opravdu oplývají. Nebo spíš neoplývají?
Pěkný článek byl od pana
Martina Klewara, (ekolog Hnutí Život z.s.) v Prachatickém deníku. No a píše se v něm jak : " Na Šumavě operuje agent KARMAT a bláhový Spekulant"
Agenta STB z řad významných ekologů zatím ponechám stranou, Jsme pod článkem hnutí Duha a tak to bude o jejich "náčelníkovi a expertu na všechno. V článku se píše:
" Jisté je taky to, že doktor zvěře pan Jaromír Bláha nabyl od doby své první slavné blokády na Trojmezné do vlastnictví nemovitosti v ceně přes deset miliónů, mezi které patří byt v Praze Troji, který dříve patřil Insolvenční agentuře spojené s Ministerstvem životního prostředí, dále mnoho hektarů pozemků, dva další byty, novostavbu kanadského srubu a hájovnu v NP Šumava. Vše lze dohledat na katastru nemovitostí a seznam je k dispozici také u autora tohoto článku."
Takže, spekulovat s pozemky může pouze představitel HD a ještě mu pár kašpárků zatleská.
Odpovědět
MG

Milan G

17.2.2021 12:58 Reaguje na Jarek Schindler
Tohle je důvod pro to, aby se MŽ opravdu zamyslelo a přestalo dávat dotace nátlakovému spolku hnutí duha a samozřejmě se to týká i dalších státních organizací.
To, že tenhle arogantní pomatenec získal byt v Troji, který dřív patřil Insolvenční agentuře spojené s MŽ jednoznačně ukazuje na velmi těsné spojení MŽ a různých nátlakových spolků a to je samozřejmě nepřijatelné.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.2.2021 14:17 Reaguje na Jarek Schindler
Jste na tom s Macháčkem a Milanem G úplně stejně... jste jednoduše zmanipulovatelní starší pánové.... vám už není pomoci...
Odpovědět
MG

Milan G

17.2.2021 14:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jste nemocný, běžte se léčit.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.2.2021 06:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zdá se vám snad pane Kašpárku, že článek který vyšel v Prachatickém deníku je článkem nepravdivým ?
Odpovědět
dm

david matoušek

18.2.2021 07:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale vám taky pane Kašpárek. Když tady člověk čte v diskuzích vaše ideologické výbuchy jak z příruček "správného" ekologisty, to by se ani Urválek nemusel stydět.
Odpovědět

Jirka Černý

16.2.2021 19:36
U politiků to nepřekvapí, u ODS ještě méně. Od strany která má ve svých řadách Novotného asi nemůže překvapit naprosto nic.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2021 20:52
Řekl bych, že se o to snaží zbohatlíci, jedno z které strany.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.2.2021 10:44 Reaguje na smějící se bestie
Díky, bestie!
Tohle je jedna z mála ukázek střízlivého a a objektivního pohledu na věc.
Házet všechnu špínu jen na jednu nebo dvě strany (a je zcela jedno, na které) je známkou chabého ducha.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.2.2021 22:56
Stejně jako autor článku doufám, že vyhraje zdravý rozum a ropákům z ODS se nepodaří prosadit přílepek, který by umožnil spekulativní nákupy půdy na Šumavě a v dalších chráněných územích. Také doufám, že neprojde vůči ochraně přírody nepřátelský návrh poslance Kotta z ANO.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

17.2.2021 06:35
Příroda má vždycky kratší slámku, v dlouhodobém horizontu to ale nad lidmi stejně vyhraje.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.2.2021 07:35 Reaguje na Katka Pazderů
Je hlavně potřeba, aby se společnost v ČR konečně probudila a sjednala si pořádek... pořádek, který nenastal po roce 89 a teď sklízíme plody tohoto nezodpovědného přechodu mezi totalitou a "iluzorní rádoby demokracií"....

Totalita neskončila... totalita jen odpočívala v hlavách takových jako je Macháček, a jemu podobných deprivantů a poslední roky se opět dere k moci....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.2.2021 07:24
Zahradníka a Kotta bych nechal zmrskat na Staroměstském náměstí (jako ve středověku) za účasti diváků a médií, aby celá tato země viděla co se patří dělat se zkorumpovanými zaprodanými šmejdy jako jsou například tito dva....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.2.2021 09:21
Tuto diskusi opouštím, protože vulgarita pana Kašpárka mne uráží,
ale nejsem jako on, abych oplácel stejnou mincí. S takovými lidmi
nediskutuji a ani jim neodpovídám na jejich urážky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.2.2021 10:50
Co máte proti douglaskám? Původní či nepůvodní je přece dnes jedno, když to původní kvůli náhlé klimatické změně chřadne a umírá. Lesy je třeba vysazovat v takové druhové rozmanitosti, aby byla maximální šance na dobrý růst i v rámci klimatu za 50-100 let. Pokud to douglaska splňuje, vysazujme ji. V Německu ve Schwarzwaldu je spousta krásných 100letých zdravých douglasek.

Co je to plošné vysazování douglasky? Monokultura (tu snad někdo chce?) nebo plošná 20% příměs?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.2.2021 10:56
Také se mi to moc nelíbí, že by si v cenných lokalitách mohl kdokoliv koupit cokoliv.
Ale hledat v tom málem zločin, je ptákovina. Spekulativní nakupování pozemků a obcházení výluk a zákazů se dařilo i dosud - a důkladná inventarizace takových nákupů by jistě ukázala, že sám fakt, že nemovitost patřila státu, nehrál zásadní roli. Možná někdy dokonce pomohl...

Stejná ptákovina je tvrdit, že za tím co škodí přírodě vždycky stojí ODS a jen ODS (nebo v mírnější verzi pana Vinklera) ODS a ČSSD. Stojí za tím DAREBÁCI a ty najdete v celém politickém spektru. Hezky napříč.
Odpovědět
MG

Milan G

17.2.2021 12:47 Reaguje na Karel Ploranský
Já bych to doplnil, že ti darebáci nejsou jenom z politických stran, ale najdou se i tam kde by je člověk nehledal...
Odpovědět
Sl

Slovan

17.2.2021 11:32
ODS je jen bandou korupčníků a zlodějů. Jak je někdo může volit fakt nepochopím...
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

17.2.2021 14:20
Koukám, že ta ODS je pořád stejná;)
Odpovědět
ig

18.2.2021 16:08
Celé je to způsobené tím, že je společnost ekologickým aktivismem už unavená. Ekologisté moc tlačili na pilu, prosadili toho dočasně víc než čeho lidé vlastně chtěli dosáhnout a teď se to vrací do původního stavu. Jenže společnost není nic jiného než velká regulační soustava s množstvím parametrů a oscilátory jednotlivých složek veřejného mínění v ní společně vytvoří překmit na druhou stranu. Tak to bylo, tak to je. Jediné ponaučení které si z toho lze vzít je "netlačte na pilu". Ještě je spousta dalších pilek v záběru a jejich obsluha by měla v zájmu věci trochu povolit :-)
Odpovědět
DA

DAG

19.2.2021 14:47
Tak to dobře dopadlo. ODeSaci pozměňovací návrh neprosadili a bláboly Balcarové a Čižinského taky neprošly.
http://silvarium.cz/lesnictvi/snemovni-vybor-nepodporil-vznik-narodniho-seznamu-invaznich-druhu
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.2.2021 05:58 Reaguje na DAG
Je až zarážející s jakou tichostí se tito ekoposlanci snažili zařadit do té invazní novely druhy u nás již dlouhou dobu žijící a jako invazní se nechovající . Například muflona , kamzíka, daňka či bažanta. Já si již dávno říkal, že například s kamzíkem a jeho zachováním v přírodě Jeseníků se ekologové "smířili" moc jednoduše a rychle. No a podívejme, nesmířili. Jen to mělo být stylem takového tichého a plíživého svinstva. Zajímavé že pan Beneš ve svém článku některé dost zásadní návrhy absolutně pominul. Naštěstí se najdou i rozumní poslanci a takové slepené dárečky zamítnou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist