https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jsou-male-fotovoltaicke-elektrarny-na-strechach-domu-opravdu-to-prave-orechove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Svoboda: Jsou malé fotovoltaické elektrárny na střechách domů opravdu to pravé ořechové?

16.3.2010
Problematika fotovoltaických elektráren se často zužuje na odsuzování gigantických fotovoltaických elektráren a spekulantů blokujících připojovací kapacity pro další obnovitelné zdroje. Malé elektrárny na střechách, jejichž majitelé elektřinu v nich vyrobenou sami spotřebují, jsou naopak ukazovány jako vzor zelené technologie nezatěžující rozvodnou síť. Avšak i malé fotovoltaické elektrárny mají svá negativa, která nelze nevidět.
 
Malé fotovoltaické elektrárny vyrábějí nejvíce elektřiny v době, kdy i velké fotovoltaické elektrárny produkují nadbytek elektřiny. Je-li zamračeno, všechny fotovoltaické elektrárny produkují jen zlomek instalovaného výkonu. A tehdy musejí i majitelé malých slunečních elektráren elektřinu nakupovat. Z hlediska nutnosti zálohování i produkce přebytků je tedy v podstatě jedno, zda je fotovoltaická elektrárna malá či velká nebo zda její majitel elektřinu sám spotřebovává, či prodává.

Jste-li majitelem malé instalace fungující v režimu zelených bonusů, dostáváte za každou vyrobenou kWh asi 11 Kč bez ohledu na to, zda ji spotřebujete nebo ji dodáte do sítě. V případě vlastní spotřeby jste navíc odměněni tím, že nemusíte kupovat elektřinu ze sítě jako ostatní za asi 4 Kč/kWh. Pokud se vám „nepodaří“ veškerý sluneční výkon spotřebovat, distributor přebytky odebere ovšem sotva za 1 Kč za kWh. Jste tedy ekonomicky motivováni za „každých okolností“ všechno spotřebovat. V lepším případě k ohřevu vody, v horším případě k vytápění bazénu. Systém zelených bonusů tedy přímo vybízí k plýtvání elektřinou a občan jenom kouká, co všechno díky zákonu 180/2005 dotuje. Pokud se nám tedy podaří zamotivovat polovinu majitelů rodinných domů, aby si nainstalovali fotovoltaické elektrárny a ohřívali si jimi bazény, velmi lehce se nám podaří naplnit indikativní cíle podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů a budeme moci nadále kráčet Evropou s hlavou vztyčenou.

Jsem přesvědčen, že veškeré instalace fotovoltaických elektráren v tomto roce mají ryze spekulativní charakter. Zde zdaleka nejde o přispění k ochraně životního prostředí, nýbrž jen o to, jak vydělat na úkor ostatních. Ti, co opravdu chtějí, byť tím nejméně efektivním způsobem, přispět ochraně životního prostředí, jistě rádi počkají na přijetí novely zákona 180/2005 a vyhlášení spravedlivějších výkupních cen. Spekulanti si však jistě pospíší.
Jiří Svoboda
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist